اين سايت با کلیه امکانات و سورس برنامه با قیمت توافقی به فروش میرسد ، تلفن 09399991226 سعیدی
نسخه قابل چاپ خبر :::چرا فرزندم لکنت زبان دارد، چگونه به او کمک کنم؟
   

صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  50234   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    29/02/1393 
 
 چرا فرزندم لکنت زبان دارد، چگونه به او کمک کنم؟
 
چندین سال قبل محققان قادر به شناسایی سه ژن دخیل در اختلال گفتار شدند. این ژن در 12 درصد ازجمعیت افراد دارای لکنت زبان دیده شد. بنابراین ما می دانیم که یک کودک با لکنت زبان متولد نمی شود، اما با یک استعداد طبیعی (آمادگی) این اختلال توسعه پیدا می کند.

به گفته یک متخصص آسیب شناسی گفتاری، قسمتی از مشکل لکنت زبان ارثی است. البته این یافته ها به این معنا نیست که همه افراد دارای این ژن به لکنت زبان مبتلا می شوند. چون در بیشتر مواردی که فرد دارای استعداد طبیعی است یک عامل ایجاد کننده مانند شوک روانی (جدایی، مرگ و... )، بیماری ( صرع ... ) و یا اختلال عملکردی باید وجود داشته باشد.
لکنت زبان یک اختلال چند عاملی است. حدود 80 درصد از موارد را مغز به تنهایی اصلاح می کند و تا قبل از دوران بلوغ این مشکل از بین می رود. اما در 20 درصد از موارد، مشکل ادامه می یابد.


توانبخشی توسط متخصص گفتاردرمانی
خوشبختانه، برای لکنت زبان درمان وجود دارد. معمولا تکنیک های توانبخشی راحت و قابل اجرا توسط متخصص گفتاردرمانی به عنوان اولین چاره مطرح می شود. آنها با درمان شناختی رفتاری که برای فرد در نظر می گیرند، به او کمک می کنند تا با استرس و ناراحتی هایی که گاهی اوقات با این مشکل همراه است، کنار بیایید.
اما وقتی اختلال گفتاری با اختلال کمبود دقت و هماهنگی و حتی تیک همراه است فرد می تواند تحت نظر پزشک قرار گیرد.

چند توصیه
اگر فرزند شما مشکل لکنت زبان دارد برای کمک به بیان او به توصیه های زیر توجه کنید:
- به سختی صحبت کردن گاهی باعث عصبی شدن کودک می شود، در این زمان با نوازش بازوان و شانه هایش او را آرام کنید. این رابطه، او را بهتر آرام خواهد کرد تا این که دستوری بگوید: «استراحت کن.آرام باش»

- سعی کنید وقتی با شما حرف می زند به صحبت های او گوش دهید، یک گوش دادن صد در صد. یعنی در آن زمان هیچ کار دیگری انجام ندهید و به چشمهایش نگاه کنید. برای اینکه بهتر نگاهتان را ببیند، مقابلش بنشینید. شما خوب می دانید تمرکز بر روی آنچه می گوید به بیان او کمک خواهد کرد.

- شما نیز هنگامی که با او صحبت می کنید، کلمات را به خوبی و آرامی بیان کنید. تا فرزندتان با تقلید از شما طرز بیان خود را تنظیم کند.

ترجمه منور میرشجاعان