اين سايت با کلیه امکانات و سورس برنامه با قیمت توافقی به فروش میرسد ، تلفن 09399991226 سعیدی
نسخه قابل چاپ خبر :::مكمل مولتي ويتامين را خودسرانه مصرف نكنيد
   

صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  10383   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    04/07/1388 
 
 مكمل مولتي ويتامين را خودسرانه مصرف نكنيد
 
دكتر علي ‌اشرف رشيدي كارشناس ارشد تغذيه و رژيم درماني گفت: مصرف خودسرانه مكمل‌هاي مولتي ويتامين مطلقا توصيه نمي‌شود زيرا با رعايت اصول هرم غذايي ، نيازي به مصرف مولتي ‌ويتامين‌ها باقي نخواهد ماند.

كارشناس ارشد تغذيه و رژيم درماني در گفتگو با ايسنا افزود: ويتامين‌هاي محلول در چربي و آب با رعايت اصول هرم غذايي به اندازه كافي به بافت‌هاي بدن مي‌رسد و مصرف خودسرانه مكمل‌هاي مولتي ويتامين تنها هزينه بيشتر براي مصرف‌كننده دارد.

وي گفت: احتمال مسموميت در صورت مصرف مكمل‌هاي مولتي ويتامين وجود دارد زيرا ويتامين‌هاي محلول در چربي موجود در اين مكمل‌ها در بافت‌هاي بدن باقي مي‌ماند و علاوه بر مسموميت ممكن است به ريزش مو، كاهش وزن، مشكلات پوستي و... منتهي شود.

وي تصريح كرد: متاسفانه هم‌اكنون انواع مولتي ويتامين‌ها به‌وفور در جامعه يافت مي‌شود، به طور مثال به بهانه سودمند بودن ويتامينE افراد مختلف به مصرف آن مبادرت مي‌ورزند در حالي‌كه نياز خود به اين ويتامين را با خوردن دو عدد گردو در روز و دو وعده ماهي در هفته مي‌توانند تامين كنند.

دكتر رشيدي مقاصد درماني را تنها هدف مصرف مولتي ويتامين عنوان كرد و در پاسخ به سوالي مبني بر استفاده روزانه از حداقل يك قرص مولتي ويتامين اظهار كرد: به هيچ وجه توصيه نمي‌شود چون كه افراد عادي در شرايط معمولي نيازي به اين مكمل ندارند، تنها در صورت انجام آزمايشات و تاييد كمبود ماده معدني يا ويتاميني خاص در بدن، مصرف اين نوع مكمل تجويز مي‌شود.