صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  9635   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    05/05/1388 
 
 كمر درد، بيماری نيست!
 
درد پشت شايع‌ترين علت ناتواني در افراد زير 45 سال و دومين علت مراجعه به پزشك است. حدود 80 درصد مردم در طول زندگي خود كمردرد يا پشت درد را تجربه مي‌كنند.

ستون مهره‌ها از اجزاي مختلف و متعددي تشكيل شده كه هر يك از آنها ممكن است آسيب ببيند و سبب كمردرد شود.

درد پشت در نتيجه فشار مكانيكي يا آسيب ديدن ستون مهره‌ها ايجاد شده و معمولا از شدت آن كاسته مي‌شود، اما اگر كمردرد براي مدت طولاني باقي بماند يا شديد باشد بايد بررسي‌هاي دقيق‌تري صورت گيرد.

از مهم‌ترين موارد مي‌توان به كمردرد غيراختصاصي، بيرون‌زدگي ديسك، درد سياتيك و آرتروز اشاره كرد.

كمردرد غيراختصاصي: درد كوتاه مدتي است كه به طور كامل بهبود مي‌يابد و علت دقيق آن نيز مشخص نمي‌شود. ممكن است به علت كشيده شدن رباط‌ها يا بافت‌هاي نرم اطراف ستون مهره‌ها ايجاد شده باشد.

بيرون زدن ديسك: با بلند كردن اجسام سنگين، خم شدن يا چرخيدن ستون مهره‌ها عارض شده و درد شديدي در پشت و شايد پا‌ها ايجاد مي‌كند و اگر ديسكي بيرون بزند، براي هميشه ضعيف‌تر از ديسك‌هاي سالم خواهد بود و باز هم مي‌تواند سبب ايجاد درد شود.

اگر بيرون‌زدگي ديسك روي اعصاب سياتيك فشار وارد كند دردي به نام درد سياتيك ايجاد مي‌شود كه بهبودي آن نياز به زمان بيشتري دارد و اگر علائمي مانند بي‌حسي در كشاله ران، ناتواني در كنترل مثانه يا روده يا ضعف شديد پاها بروز كند احتمالا عصب، صدمه شديدتري ديده است و اگر درد بتدريج و در طول ماه‌ها ايجاد شده و بدون ارتباط با حركت بر شدت آن اضافه شود و بويژه اگر با مشكلات ديگري نظير كاهش وزن همراه باشد، مشكل جدي‌تر است و بايد بررسي‌هاي دقيقي انجام گيرد.

آرتروز كمري: ارتباط مشخصي بين وجود تغييرات فرسايشي در مهره‌ها و كمردرد وجود ندارد، به عبارت ديگر تمام كساني كه دچار تغييرات فرسايشي هستند، مبتلا به كمردرد نمي‌شوند.

برخي افراد دچار كمردرد مزمن هستند و علت آن: آرتروز كمري، بيرون‌زدگي ديسك، حركت اضافي مفصل، تنگي مجراي نخاع و بيماري‌هاي ديگر مانند فيبروميالژي (درد منتشر در بدن)، عفونت‌ها مثل سل و عفونت مهره‌ها در معتادان به مواد مخدر تزريقي، اسپونديليت انكيلوزان (نوعي بيماري التهابي كه مردان جوان را گرفتار مي‌كند و كمردرد با استراحت بيشتر و با حركت كمتر مي‌شود)، اختلالات استخواني (مانند پوكي و نرمي استخوان)، تومورها و مشكلات شكمي و لگني.

درمان:
1 - ايستادن و نشستن صحيح، تنظيم ارتفاع ميز و صندلي، استفاده از كفش مناسب، عدم استفاده از صندلي‌هاي راحتي و دسته‌دار كوتاه، كم‌كردن وزن، تقويت عضلات پشت و شكم، كوتاه كردن مدت رانندگي، استفاده از تشك نسبتا سفت و قرار دادن يك بالش در زير سر و غيره.
2 - فيزيوتراپي
3 - تمرينات خاص ورزشي
4 - داروهاي مسكن و گاهي شل‌كننده عضلات، ضدتشنج، ضدافسردگي و داروهاي تزريقي
5 - جراحي.