صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  7702   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    04/12/1387 
 
 اين پفك‌هاي بي‌خاصيت
 
پفك يكي از تنقلات فانتزي غيرضروري و مضر است كه بسياري از كارشناسان علوم غذايي در اين مورد اتفاق نظر دارند ؛ ولي عده‌اي از مصرف‌كنندگان براين باورند كه پفك به دليل آن كه از مواد با ارزش نظير: ذرت، شيرخشك و پودر پنير تشكيل شده است از نظر ويتاميني غني بوده و ارزش غذايي بالايي دارد.


به طور كلي پفك به علت آن كه از بلغور ذرت يعني ذرت پوست كنده به دست مي‌آيد در مقايسه با فرآورده‌هايي كه از دانه كامل ذرت تهيه مي‌شوند از ارزش غذايي پاييني برخوردار است. از سوي ديگر، در طي فرآيند پخت، حرارت بسيار بالايي كه به پودر بلغور ذرت داده مي‌شود تا به صورت حجيم درآيد نيز عامل ديگري جهت تنزل كيفيت تغذيه‌اي پفك است.
همچنين بايد در نظر داشت پودر پنير و شيرخشكي كه به پفك اضافه مي‌‌شود تا چه حد سالم و مغذي بوده يا رنگ به كار رفته در اين محصول كه برجذابيت آن مي‌افزايد، طبيعي بوده يا همان رنگ شيميايي تارترازين است كه باعث بروز اختلالات رفتاري، اضطراب، پرخاشگري و تندخويي در مصرف‌كننده مي‌شود.

طبق نظر متخصصان، پفك چندين برابر حجم خود آب جذب مي‌كند و بسيار شور است در نتيجه مصرف‌كننده با خوردن آن مقدار زيادي آب مي‌نوشد.

اين عمل منجر به افزايش حجم پفك در معده شده و باعث ايجاد سيري كاذب مي‌شود بنابر اين تمايل به مصرف غذاهاي روزانه و اصلي كم شده و فرد دچار كمبود تغذيه‌اي مي‌شود. سوءتغذيه در كودكان در حال رشد ابتدا موجب كاهش وزن شده و اگر اين كم غذايي ادامه يابد، بتدريج كودك خود را با اين وضع منطبق كرده، يعني قد و قامت او كوچك مي‌شود تا بتواند با غذاي كم به بقاي خود ادامه دهد.

به همين دليل كوتاه‌ قدي ، كم خوني در نتيجه فقر آهن ، عصبانيت، كاهش حواس و قواي جسماني و خستگي زودهنگام عارض مي‌شود ؛ چرا كه فرد دچار سيري كاذب شده و نمي‌تواند از موادغذايي اصلي كه داراي تركيبات پروتئيني‌، چربي و كربوهيدارت هستند، استفاده كند.

در حال حاضر 80 درصد كودكان دچار بيماري ناشي از سوءتغذيه هستند كه اين بيماري با خوردن مواد غذايي حاوي آهن، روي، كلسيم، پروتئين و ويتامين كه در غذاهاي گوشتي، سبزيجات و تنقلات سنتي مثل آجيل وجود دارد، برطرف مي‌شود.

كارشناسان تغذيه معتقدند در صورت پيشگيري نكردن استفاده از مواد بي‌خاصيت و تنقلات غيرمغذي در آينده‌اي نه‌چندان دور با تعداد بي‌شماري از كودكان مبتلا به بيماري كم‌خوني و كمبود آهن روبه‌رو مي‌شويم، به طوري كه اين بيماري مثل سرماخوردگي شايع مي‌شود. بنابر اين امروزه تغييرات زيادي در رژيم غذايي لازم است تا سلامت بچه‌ها و جوانان تضمين شود.

توجه: پفك به دليل آن كه فاقد مواد فيبري است مي‌تواند منجر به چسبندگي روده شده و عمل دفع را مشكل سازد و ريسك ابتلا به سرطان روده و انواع بيماري‌هاي عفوني گوارشي را افزايش دهد.

از اين رو، بنابر توصيه كارشناسان علوم غذايي در صورت مصرف اين‌گونه تنقلات، بسيار كم و از انواع معتبر آنها با بسته‌بندي بهداشتي استفاده شود.