صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  64554   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    28/07/1395 
 
 داروهایی که شامل بیمه نمی شود
 
بیمه به عنوان ابزاری حمایتی باید فشار اقتصادی ناشی از بیماری و شرایط دشوار را کاهش دهد تا بیماران در فرآیند درمان کمترین بار مالی را متحمل شوند و طیب خاطر بیشتری داشته باشند زیرا یکی از مهم ترین دلایلی که امروزه بیمه گذاران تحت پوشش بیمه های مختلف قرار می گیرند ارزان تر شدن هزینه های درمان و کاهش بار مالی آن از روی دوش خانواده هاست، گزینه ای مهم که امروزه مورد انتقاد و نارضایتی شهروندان است زیرا برخی از شهروندان بیان می کنند که تمام یا چند قلم از نسخه تجویز شده آزاد محاسبه می شود.

«چند قلم دارو از این نسخه آزاد محاسبه می شود»، «این دارو تحت پوشش و تعهد بیمه نیست»؛ این ها جملات آشنایی است که از بسیاری از متصدی های پذیرش دارو در داروخانه ها شنیده می شود.

بیمه به عنوان ابزاری حمایتی باید فشار اقتصادی ناشی از بیماری و شرایط دشوار را کاهش دهد تا بیماران در فرآیند درمان کمترین بار مالی را متحمل شوند و طیب خاطر بیشتری داشته باشند زیرا یکی از مهم ترین دلایلی که امروزه بیمه گذاران تحت پوشش بیمه های مختلف قرار می گیرند ارزان تر شدن هزینه های درمان و کاهش بار مالی آن از روی دوش خانواده هاست، گزینه ای مهم که امروزه مورد انتقاد و نارضایتی شهروندان است زیرا بسیاری از شهروندان بیان می کنند که گاهی تمام یا چند قلم از نسخه تجویز شده آزاد محاسبه می شود.

با این که تلاش های بسیاری برای قرار دادن داروها در لیست و تعهد بیمه ها انجام شده است و هر بار خبری بر همین اساس شنیده می شود اما گلایه ها همچنان وجود دارد، موضوعی که برای برخی از شهروندان جای سوال دارد.«حیدری» یکی از شهروندان که به گفته خود به داروهای خاص نیاز دارد، می گوید: داروهای این بیماری بسیار گران است و پرداخت هزینه آن به تنهایی از عهده بیمار و خانواده وی خارج است.

وی ادامه می دهد: با این که هر ماه مبلغی تحت عنوان حق بیمه به بیمه تحت پوشش پرداخت می کنم که مبلغ قابل توجهی است، اما بیمه ها برخی داروهای خاص را خارج از قرارداد خود می دانند و هیچ حمایتی در پرداخت هزینه ها نمی کنند.

وی اظهارمی دارد: با این که بسیاری از داروها هم تحت پوشش و تعهد بیمه ها هستند اما باز هم هزینه آن ها برای بیماران سنگین و غیر قابل پرداخت است.وی می افزاید: نکته جالبی که وجود دارد این است که برخی از داروخانه ها دارو را آزاد و برخی تحت پوشش بیمه به شمار می آورند و تفاوت داروی خارجی و داخلی را دلیل این امر می دانند.

از منظر برخی افراد، سازمان های بیمه گر داروهای گران را مبنای پوشش خود قرار نمی دهند.یکی دیگر از شهروندان با بیان این که به نظر می رسد برخی از بیمه های درمانی در مورد داروهای گران قیمت، حمایت و پوشش بیمه ای خود را کاهش می دهند، می گوید: این کار موجب گران شدن قیمت داروها و ایجاد مشکلات متعدد برای شهروندان نیازمند می شود.

«ابراهیمی» یکی دیگر از شهروندان هم می گوید: این روزها بعضی از داروهایی که توسط پزشک ها تجویز می شوند داروهای خارجی و گران قیمتی هستند که در بیشتر مواقع مشابه داخلی هم ندارند.وی عنوان می کند: هنگامی که نسخه را به داروخانه تحویل می دهیم بسیار با این جمله مواجه می شویم که داروها مشمول بیمه نیستند و قیمت آن ها آزاد محاسبه می شود، در حالی که داروها در برگه دفترچه درمانی تجویز شده و بیمار انتظار دارد که بیمه همان سهم اندک خود را در حمایت از بیماران بپردازد.

این شهروند به این نکته نیز اشاره می کند که در داروهای تحت پوشش بیمه ها هم گاهی افزایش قیمت چشمگیری مشاهده می شود که داروخانه ها آن را ناشی از کاهش سهم حمایت بیمه ها از داروها می دانند و این امر منجر به خروج مابه التفاوت قیمت از جیب بیماران می شود.

وی ادامه می دهد: با این تفاسیر که برخی داروها مورد حمایت بیمه ها نیستند و برخی از داروها هم با کاهش حمایت مواجه هستند، باید پرسید که نقش دفترچه های درمانی در حمایت از بیماران چیست؟

این شهروند که یکی از افراد خانواده اش به بیماری پسوریازیس مبتلا است، می گوید: داروهایی که برای این بیماری کارایی دارند تحت پوشش بیمه نیستند و روش های درمانی پوست از خدمات بیمه محروم است.

در کنار داروهای عادی که برای بیماری ها تجویز می شود، داروهای بیماران خاص قرار دارند که باید مورد حمایت بیشتر بیمه ها قرار گیرند تا تبعات اقتصادی و اجتماعی بیماری ها کاسته شود، اما به گفته تعدادی از شهروندان این حمایت آن گونه که باید و شاید انجام نمی شود و یک جای کار می لنگد.

ضعف بیمه ها در حمایت از هزینه های درمانی یکی از بزرگ ترین، مهم ترین و پر چالش ترین مشکلاتی است که امروزه برخی از بیماران خاص با آن دست به گریبان هستند، زیرا داروهای بیماران صعب العلاج بدون تعلق گرفتن یارانه دارای قیمت های غیرمتعارف است و تهیه آن برای بیشتر بیماران دشوار و تا حدودی غیر ممکن می شود.

«صبوری» شهروندی که مجبور به تهیه داروهای خاص است، با بیان این که برای تهیه هر داروی تزریقی بیش از یک میلیون تومان باید پرداخت کنم، می گوید: ماهیانه 3 داروی تزریقی نیاز دارم که هزینه های آن کمرشکن است و به همین دلیل در بسیاری از موارد توانایی تهیه دارو را ندارم.یکی دیگر از شهروندان هم با بیان این که فرزندم از بیماری استخوانی رنج می برد، می گوید: فرزندم تحت نظارت پزشک است و هر 3 ماه نسخه جدیدی برایش تجویز می شود، اما هر بار که به داروخانه مراجعه می کنم، مسئول پذیرش نسخه ها اعلام می کند که برخی داروها آزاد محاسبه می شود.

وی با ابراز ناخرسندی از این موضوع ادامه می دهد: این مشکل ما را به سمت استفاده از بیمه های مکمل سوق داده است، اما آن ها هم برای پرداخت هزینه های درمان سقف و شرایط خاص خود را دارند.وی می گوید: بیشتر درآمد ماهیانه ما صرف تهیه دارو می شود بدون این که بتوانیم برای کاهش هزینه های درمانی اقدام کنیم.شنیده می شود که داروهای درمانی برخی از بیماری های قابل درمان آزاد محاسبه می شود و در نسخه های بیماران از لیست داروهای مورد حمایت بیمه ها خط می خورد.

نه تنها نقش بیمه در تأمین داروها بسیار کمرنگ است، بلکه جای خالی حمایت های بیمه ای در تمام فرآیندهای درمان به وضوح به چشم می خورد، فرآیند هایی که بود و نبود دفترچه بیمه توفیری برای آن ها ندارد و با قیمت های رو به صعود محاسبه می شود و بیماران برای یک عمل جراحی باید دار و ندار خود را بفروشند تا سلامتی خود را باز یابند.یکی دیگر از شهروندان هم می گوید: با این که گفته می شود بسیاری از داروها تحت پوشش بیمه ها هستند اما هنوز هم بیماران با مشکل محاسبه آزاد دارو مواجه هستند.«امانی» ادامه می دهد: در نسخه تجویزی پزشک معالجم کلسیم و زینک وجود داشت، هنگام دریافت دارو متوجه قیمت بالای نسخه شدم که دلیل آن محاسبه آزاد این 2 قلم دارو بوده است.

وی تصریح می کند: برخی داروهای خارجی که مشابه ایرانی دارند نیز در برخی داروخانه ها موجود هستند و محصول خارجی آن ها بدون پوشش بیمه ای به بیماران فروخته می شود.بسیاری از هزینه های سنگین دندان پزشکی، گفتار درمانی، کاردرمانی، بیماری های پوستی که جامعه متقاضی خاص خود را دارند و ماهیانه حق بیمه خود را پرداخت می کنند از بهره مندی پوشش بیمه ای در این موارد محروم هستند.

درمان برای بیماران تنها محدود به دارو و جراحی نیست بلکه مشمول خدمات درمانی است که گستره وسیعی را شامل می شود اما این گستره درمانی خارج از چتر حمایتی بیمه ها قرار دارند و هزینه های درمانی را به تنهایی بر دوش می کشند و روزگار می گذرانند.

یک کارشناس بهداشت و درمان در این باره می گوید: برخی از داروهای بیماری های خاص در تعهد بیمه ها نیست و از وظایف تکلیفی وزارت درمان است.«ابراهیمی» ادامه می دهد: به طور مثال رژیم غذایی بیماران پی کی یو به دلیل قیمت بسیار بالای آن مورد تعهد بیمه ها نیست و معاونت بهداشتی باید آن را در اختیار بیماران قرار دهد.

وی با بیان این که رعایت نشدن رژیم غذایی این بیماران ضایعات جبران ناپذیری برای آن ها دارد، ادامه می دهد: گفته می شود برخی داروهای جدید بیماری های خاص مورد تعهد بیمه ها نیستند.

وی به این نکته هم می پردازد که تمام داروهای خارجی که مشابه ایرانی آن ها وجود دارد از زیر پوشش بیمه ها خارج شده اند و همین امر را دلیل محاسبه آزاد بسیاری از داروها ذکر می کند.وی از حاشیه سود بالای داروهای خارجی سخن به میان می آورد و می گوید: دیده و شنیده می شود که برخی از داروخانه ها برای کسب سود بیشتر جایگزین خارجی دارو ها را با قیمت آزاد به فروش می رسانند.وی ادامه می دهد: سهم بیمه ها در همه زمینه ها مشخص شده است اما بخش درمان به درستی مدیریت نشده است و جای خالی مدیریت و نبود فرهنگ مناسب دلیل مشکلاتی است که از سوی شهروندان به آن اشاره می شود.

وی درباره هزینه بالای بیمارستان ها و جای خالی بیمه ها هم می گوید: تمام بیمارستان های دولتی تحت پوشش بیمه ها بهترین خدمات را با کمترین قیمت ارائه می کنند و سهم بیمه در بیمارستان های خصوصی و مراکز جراحی اندک و ناچیز است و یا وجود ندارد.وی ابراز می دارد: شهروندان باید در این باره هوشیار تر عمل کنند، زیرا الزامی برای درمان در مراکز خصوصی وجود ندارد.

«سیدی» سرپرست تأمین اجتماعی استان تنها به گفتن این نکته بسنده می کند که برخی از داروها در تعهد و قرارداد سازمان نیستند.

دکتر«احمدیان» مدیر درمان تأمین اجتماعی استان، با بیان این که تمام داروها تحت پوشش بیمه درمانی این بیمه هستند، می گوید: تنها بیماری هایی که جنبه دارویی ندارند تحت پوشش بیمه نیستند و باید آزاد محاسبه شوند.

منبع : افشره روزنامه خراسان شمالی