صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  63980   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    16/01/1395 
 
 علائم هشدار کمبود پروتئین در بدن
 
پروتئین ها ریز مغذی های ضروری برای عملکرد مطلوب بدن هستند. پروتئین ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند، در ساخت عضلات شرکت دارند، به بهبود زخم ها کمک می کنند و احساس سیری را افزایش می دهند. زمانی که دریافت کالری خیلی کم باشد، بدن از ذخایر پروتئین برای تامین انرژی استفاده می کند که به ضرر ماهیچه ها، سیستم ایمنی، موها، ناخن ها، پوست و... است.

دریافت مقدار مناسب پروتئین دریافتی به عوامل مختلفی از جمله میزان فعالیت، سن، توده عضلانی و وضعیت سلامت عمومی بدن بستگی دارد. سالمندان، ورزشکاران، افرادی که دوره نقاهت را سپری می کنند، افرادی با شرایط استرس زیاد و کسانی که تحت رژیم های غذایی یا بیماری های سیستم گوارشی قرار دارند بیشتر در معرض کمبود پروتئین هستند. علائم زیر می تواند به عنوان هشدار تلقی شود:

احساس گرسنگی مداوم
تمایل دائم به خوردن خوراکی ها در فاصله وعده های غذایی ممکن است نشان دهنده این باشد که برنامه غذایی سرشار از نشاسته و قند است اما مقدار کافی پروتئین را که برای تنظیم سطح قند خون لازم است را ندارد.

درد
ضعف یا درد عضلات و مفاصل نشان می دهد عملکردهای بدن به خوبی صورت نمی گیرد زیرا به جای کالری، پروتئین ها مصرف می شود. بافت های عضلانی و سلول ها برای بازسازی و فعالیت به پروتئین ها نیاز دارند.
ناراحتی های پوست، مو و ناخن ها
موهای ضعیف، ریزش موها، رنگ پریدگی و ناخن های شکننده اولین علائم کمبود پروتئین هستند. همه ما برای ترمیم سلول ها، بافت ها، پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن به این ریز مغذی ها نیاز داریم.

احتباس آب
پروتئین ها نقش مهمی در حفظ مایعات بدن و تجمع آنها در بافت ها به خصوص در سطح قوزک و پشت پاها دارند.

کمبود انرژی
مریض شدن مکرر، بی حوصلگی و خستگی غیر عادی و مداوم حالاتی هستند که باید جدی تلقی شوند. اگر احساس می کنید که سیستم ایمنی بدن ضعیف شده است حتما با پزشک مشورت کنید تا وضعیت بدن از نظر سطح پروتئین ارزیابی شود.