صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  63669   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    05/09/1394 
 
 معرفی پرتال های خدمات الکترونیکی برای ایرانیان
 

دولت الکترونیک و شهروند الکترونیک واژه هایی هستند که در دولتهای مختلف زیاد بروی آن تاکید شده است. امروزه آمادگی الکترونیک مردم و نیز ارتقای سطح دسترسی آنان به امکانات و تسهیلات فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به گذشته باعث سهولت در برخی امور شده است.

بعضی وقتها نیاز به پیگیری یک اموری را دارید اما در محل کارخود هستید و امکان اینکه مرخصی بگیرید و حضوری به محل مورد نظر بروید نمی باشد . مثل گرفتن خلافی ماشین یا پیگیری وضعیت مرسوله پستی و…

امروز در نت نوشت به معرفی ۳ پرتال ویژه می پردازیم تا:
۱- راحت تر و سریعتر به امور خود رسیدگی کنید.
۲- کاهش رفت آمد های غیر ضروری و ترافیک شهری را در پی داشته باشد.

استعلام تخلفات رانندگی و نمره منفی و …

در پرتال راهور به نشانی rahvar120.ir که متعلق به پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران میباشد می توانید از خدمات استعلام تخلفات رانندگی و نمره منفی خودرو خود اگاهی کسب نمایید.

از قابلیت های دیگر پرتال می توان به :

۱-     اصلاح اطلاعات مالکین خودرو

۲-     پرداخت الکترونیکی جرائم

۳-     پیگیری کارت هوشمند سوخت

۴-     خودروهای کشف شده

۵-     اطلاع از محدودیت های ترافیکی

نام برد.

برای دریافت استعلام جرائم رانندگی فقط نیاز به بارکد ۸ رقمی که در پشت کارت خودرو درج شده است می باشد.نکته ای که باید مد نظر داشته باشید اینست جرائم رانندگی آن آنلاین نمیباشد و درحال حاضربهنگام رسانی اطلاعات بصورت هفتگی انجام میپذیرد.

kart_final

بعد از استعلام میزان تخلفات می توانید از طریق ارتباط با درگاه بانک ملی براحتی  اقدام به پرداخت مبلغ جرائم خود نمائید .البته در صورت پرداخت مبلغ جرائم از طریق این سایت اطلاعات با تاخیر ۷۲ ساعت در سامانه مرکزی پلیس راهور درج خواهد شد.

رهگیری مرسولات پستی

سیستم رهگیری مرسولات پستی به نشانی itemtracking.post.ir که متعلق به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران می باشد ، برخلاف پرتال راهور ، کاملا بروز و آنلاین می باشد .

برای رهگیری سیستم مرسولات پستی خود ، کافیست شماره ۱۰ یا ۲۰ رقمی مرسوله خود را وارد نمایید و از وضعیت مرسوله خود و اینکه در چه مرحله ای قرار دارد، آگاهی کسب نمایید.

از نکات قابل توجه اینست که اطلاعات مربوط به مرسولات پستی حداکثر ۶ ماه در این سامانه نگهداری و قابل رهگیری می باشد و لذا بصورت دائم در سامانه نمایش داده نمی شود.

پرتال خدمات الکترونیکی قضایی

adliranir

پرتال خدمات الکترونیکی قضایی به آدرس adliran.ir متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران می باشد.

خوشبختانه نویسنده تاکنون از این پرتال استفاده نکرده  و امیدواراست که هیچ کسی نیازمند استفاده از این پرتال نباشد. ارایه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی می‌باشد که مورد توجه و تاکید مدیران عالی دستگاه قضایی است.  از جمله خدمات این پرتال میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

-ارایه و پیگیری دادخواست
-ارایه و پیگیری شکوائیه
-ارایه و پیگیری اظهارنامه
-ارایه و پیگیری درخواست عفو
-ارایه و پیگیری لایحه
-محاسبه هزینه دادرسی

یکی از مزیت های این پرتال اینست که حتی برای طرح دعوا نیازی به مراجعه به محاکم یا دادسراها نمی باشد.

پیشنهاد میشود هنگام استفاده از از این پرتال حتما راهنمای این پرتال را مطالعه نمایید.