صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  5619   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    06/05/1387 
 
 مديتيشن، سرعت پيشرفت بيماري ايدز را كاهش مي‌دهد
 
پژوهشگران در آمريكا دريافته‌اند كه تكنيك آرامش بخش مديتيشن مي‌تواند تنها ظرف چند هفته روند وخيم‌تر شدن بيماري ايدز را آرام كند.

اين پژوهشگران معتقدند كه احتمالا اين تاثير سودمند روي سيستم ايمني بدن فرد اعمال مي‌شود. گروه تحقيقاتي دانشگاه كاليفرنيا در لوس آنجلس دراين باره خاطرنشان كردند كه اگر درستي يافته‌هاي اخير در مطالعات آتي و گسترده‌تر نيز ثابت شود، اين شيوه ارزان و مطلوب مي‌تواند كمك مهمي در زمينه مقابله با بيماري لاعلاج ايدز باشد.

اين پژوهشگران يك برنامه كاهش دهنده استرس را موسوم به «مديتيشن مراقبه‌اي» آزمايش كردند كه طي آن فرد تمرين مي‌كند يك هوشياري باز و گيرنده از زمان حال داشته باشد و از فكر كردن درباره گذشته و نگراني از آينده پرهيز كند.

نتايج آزمايش‌ها نشان ‌دادند؛ هرچه بيشتر داوطلبان تمرينات را انجام مي‌دهند، سيستم دفاعي آنها در زمينه مقابله با ايدز به مراتب بهترعمل مي‌كرد.

ديويد كريسول كه سرپرستي تحقيقات را برعهده داشته در اين باره مي‌گويد: اين تحقيق اولين نمونه‌اي است كه نشان مي‌دهد آموزش مديتيشن مراقبه‌اي و كنترل كننده استرس تاثير مستقيم روي كاهش سرعت پيشرفت ايدز دارد.

اين مطالعات روي 67 فرد بالغ آلوده به اچ آي وي از لوس آنجلس انجام شد كه 48 تن از آنها بخشي يا تمام تمرينات مديتيشن را كار كرده بودند.

پيش از اين نيز پژوهشگران به نتايج قطعي دست يافتند مبني بر اين كه استفاده از تكنيك‌هاي آرام كننده چون مديتيشن و يوگا و بويژه عبادت كردن مي‌تواند سطح كلي سلامت را در افراد بالا برده و اين تاثير را با ايجاد تغيير در الگوهاي فعاليت‌ ژن‌هاي استرس اعمال مي‌كنند.

پژوهشگران با توجه به نتايج آزمايشات خود معتقدند كه اين قبيل تكنيك‌ها مي‌توانند ژن‌هاي توليد كننده استرس را خاموش كرده و از كار بيندازند.

دانشمندان مي‌گويند: اين تاثيرات مطلوب هم در افرادي كه مدت طولاني اين تمرينات را انجام مي‌دادند و هم در افراد تازه كار مشاهده شده است. آنچه ما مشاهده كرده‌ايم اين است كه وقتي شما از يكي از اين روشها استفاده كنيد، واكنش آرامش بخش باعث مي‌شود بسياري از ژنها به شيوه ديگري فعال و يا غيرفعال شوند. ذهن مي‌تواند به گونه‌اي فعال ژن‌ها را خاموش و روشن كند. ذهن از بدن جدا نيست و از اين رو انتخابات و تغييرات آن روي بدن تاثير مي‌گذارد.

به طور كلي مديتيشن براي سلامت روان، بويژه در افرادي كه دچار روان پريشي هستند به كار گرفته مي‌شود.

گروهي از اين افراد روان پريش كه در جلسات مديتيشن در كالج رويال روانپريشي طي نشست سالانه در كالج ايمپريال لندن شركت كرده بودند پس از چندي اظهار داشتند كه مي‌توانند يك نظم روحي را براي مقابله با اضطراب و پرخاشگري در درون خود احساس كنند.

به نظر مي‌رسد كه اين روشها در واقع غذاي روح هستند چيزي كه در دنياي خارج به راحتي پيدا نمي‌شود.

گروهي از پژوهشگران اين كالج مي‌گويند: اگر مديتيشن يك دارو بود همه ما مي‌خواستيم كه در آن سهيم باشيم. اين تكنيك تاثير سودمندي روي رفع بيشتر مشكلات سلامتي جسمي دارد و در زمينه بهبود سلامت روان نيز به ميزان فوق العاده چشمگيري تاثيرگذار است به طوري كه با ايجاد آرامش، اكسيژن گيري در مغز و بهبود بي خوابي و سطح انرژي در كاهش سطح افسردگي و اضطراب نقش به سزايي دارد.