صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  47978   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    27/08/1392 
 
 پای انسان تابلوی اعلانات بدن او است
 
محسن خوش نیت متخصص غدد بیان کرد: یکی از عوارض بیماری دیابت بیماری نوروپتی است که به اعصاب اندام ها آسیب وارد می شود.

نوروپتی شایع ترین فرم درگیری انتهای اندام تحتانی است که موجب کاهش حس، گاهی به صورت گزگز، مورمور، سوزش، داغ شدن دردهای تیرکشنده در محدوده ای که جوراب می پوشیم می شود و این علائم دو طرفه بوده و دو پا را تهدید نمی کند.

وی خاطر نشان کرد: بی حسی در پای دیابتی هنگام خواب با راه رفتن تخفیف پیدا می کند وارد شدن صدمات از طریق راه رفتن ، فرو رفتن شی در پا موجب بی حسی شده و در نهایت زخم پا را ایجاد می کند.

خوش نیت کنترل دقیق و بهتر قند خون را اصلی ترین راه کاهش پا در دیابتی ها دانست و خاطر نشان کرد: با کنترل قند خون این علائم کاهش و پیشرفت آن متوقف می شود نوروپتی با مصرف دارو کاهش پیدا می کند اما در مواردی که عصب آسیب دیده باشد برگشت پذیر نیست.

وی در پایان گفت: شستن پاها و خشک کردن آنها و مراجعه هر روز با پزشک، پوشیدن جوراب مناسب، استفاده از دمپایی روفرشی، مراقبت از پاها در بروز زخم پا،نریختن آب داغ مستقیم روی پا در کاهش بی حسی پای دیابتی موثر است.

چاق شدن انگشتان پا در بیماری های ریوی

جعفر اصلانی متخصص ریه در ادامه گفت: بروز تغییرات و اختلالات در شکل بستن ناخن ها و فرم پاها به دلیل تغییرات در سطح عروق در بیماران مبتلا به تومورهای ریوی، عفونت های ریوی سفت شدن ریه،آبسه، سل، موجب چماقی شدن انگشتان می شود.

وی افزود: این عارضه نیاز به تشخیص بیماری ریوی دارد و باید از بعد از تشخیص بیماری به درمان آن پرداخت.

شکنندگی ناخن پا ربطی به کمبود کلسیم ندارد
پرویز طوسی متخصص پوست و مو در ادامه گفت: شکنندگی ناخن در دست و پا در اثر کمبود آهن به وجود می اید با لایه لایه شدن پوست دست می توان گفت که شکنندگی ناخن مربوط به کمبود کلسیم و خشک و مرطوب کردن نیست.

وی خاطر نشان کرد: بیماری های پوستی، قارچ، ضربه، کفش نامناسب و تنگ، موجب بروز شکستگی ناخن پا می شود.
وی در آخر افزود: رعایت بهداشت و مصرف دارو به تشخیص پزشک و پیدا کردن دلیل بروز شکستگی در ناخن پا در درمان موثر است.