صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  4751   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    29/02/1387 
 
 اينجا كارگاه توليد لواشك بود
 
با مامور كلانتري كه از پله‌ها پايين مي‌روم بوي تهوع آوري توي دماغم مي‌پيچد كه دلم را آشوب مي‌كند، چند پله ديگر كه پايين مي‌روم قدم به داخل كارگاهي مي‌گذارم كه ديدن فضاي آن حالم را بدتر مي‌كند.در اين كارگاه كثيف و تهوع آور، روزانه ده‌ها كارتن‌ خرماي پلاسيده، اسيد سيتريك و هسته‌هاي آلبالو مخلوط شده و تبديل به صدها و هزاران بسته تمبر هندي، لواشك و آلوخشك بسيار آلوده مي‌شدند اما براي صاحب كارگاه شايد هيچ اهميتي نداشت كه چه بر سر كودكاني مي‌آيد كه اين خوراكي‌هاي كثيف را مصرف مي‌كردند.

دخمه كثيف برا ي توليد لواشك

عمليات پليس براي كشف اين دخمه وحشتناك توليد لواشك، تمبر هندي و آلوخشك بعدازظهر چهارشنبه - 25‌ ارديبهشت ماه- و زماني آغاز شد كه ماموران كلانتري 177 خاورشهر از طريق گزارش‌هاي مردمي در جريان فعاليت يك كارگاه غيرمجاز توليد هله‌هوله قرار گرفتند.

ماموران كه با زير‌نظر قرار دادن نامحسوس اين محل، متوجه صحت گزارش شده بودند، ماجرا را به دادسراي قيامدشت اطلاع داده و با دريافت دستور قضائي عمليات دستگيري مالك اين كارگاه زيرزميني آغاز شد.

ساعت 6 بعدازظهر، در حالي كه اكيپ‌هاي ويژه پليس، كارگاه مورد نظر را به محاصره خود درآورده بودند، ماموران قدم به حياط كارگاه گذاشته و وارد زيرزمين نموري شدند كه محل ساخت لواشك‌‌هاي غيرمجاز بود.

ماموران در آنجا با همزن‌هاي كثيف و قديمي‌اي روبه‌رو شدند كه براي ساخت لواشك و تمر هندي از آنها استفاده مي‌شد.محتويات لگني كه زير هر همزن قرار داشت، ماده‌ سياه‌رنگي بود كه پس از تركيب در بسته‌هاي فريبنده‌اي با مارك جعلي يكي از شركت‌هاي معتبر به بازار عرضه مي‌شد.

با دستگيري مرد ميانسالي كه در اين كارگاه مشغول به كار بود، جست‌وجوي ماموران در خانه قديمي ادامه يافت و آنها با ورود به انباري ديگري كه در گوشه‌ ديگري از حياط قرار داشت، مقدار زيادي كارتن و قوطي‌هاي خالي كه مارك‌ جعلي روي آنها چسبانده شده بود به همراه دستگاه‌هاي مخصوص بسته‌بندي كشف كردند.


فرمولي براي ساخت هله هوله‌هاي تقلبي

صاحب كارگاه كه فرمول ساخت اين هله هوله كثيف را در اختيار داشت دربازجويي‌ها درباره نحوه ساخت لواشك و تمر هندي‌هاي غيربهداشتي به ماموران پليس گفت: پس از خريداري مقدار زيادي خرماي نامرغوب آنها را به كارگاه منتقل مي‌كردم و پس از جوشاندن اين خرماها، هسته‌هايش را جدا مي‌كردم.

سپس مقداري رنگ و اسيد سيتريك به آن اضافه مي‌كردم تا به رنگ و مزه لواشك درآيد و بعد آنها را در دستگاه مخصوص مخلوط مي‌كردم و به اين ترتيب لواشك آماده مي‌شد.
براي تهيه تمبر هندي و آلوچه نيز به همين مواد، مقداري هسته آلبالو كه از قبل از كارخانه‌هاي كمپوت‌سازي‌ تهيه كرده بودم اضافه مي‌كردم و سپس آنها را با دستگاه‌هاي همزن مخلوط مي‌كردم.

پس از مخلوط كردن اين مواد، با شگردي خاص آنها را در بسته‌هايي كه از قبل مارك‌ جعلي شركت‌هاي معتبر را روي آنها چسبانده بودم، بسته‌بندي مي‌كردم و به مغازه‌‌داران مي‌فروختم.


كارگاه كثيف پلمب شد

سروان افشار نجاتي- رئيس‌ كلانتري 177 خاور شهر- كه مسئوليت عمليات كشف كارگاه غيرمجاز را بر عهده داشت با بيان اينكه طبق دستور قضائي اين كارگاه پلمب و متهم راهي زندان شده است، گفت: در بازرسي اين كارگاه، با بسته‌هاي لواشك و آلوچه‌اي مواجه شديم كه مارك، پروانه بهداشت و پروانه ساخت جعلي روي آنها چسبانده شده و تاريخ توليد آنها ماه‌هاي آينده درج شده بود.