صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  2956   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    30/10/1386 
 
 تأیید شیوع آنفلوآنزای پرندگان در مازندران
 
رييس سازمان دامپزشكي كشور اعلام كرد: "طبق اعلام نتيجه‌ نمونه‌هاي ارسال شده مشكوك به بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان به كشور ايتاليا، مرغان بومي و پرندگان وحشي ايران به اين بيماري مبتلا هستند."
به گزارش ایسنا دكتر مجتبي نوروزي در این باره گفت: بيماري آنفلوانزاي مرغي در پرندگان وحشي كشور كه قبلا در قوهاي بندر انزلي اعلام شده بود هم اكنون در تعدادي غاز و اردك در اطراف تالاب روستاي برزنقيب مشاهده شده و مرغ‌هاي اطراف آن تالاب نيز به اين بيماري مبتلا بوده‌اند كه در طي اقدامات پيشگيرانه و بهداشتي سازمان كليه‌ پرندگان اين روستا (چهار قطعه) معدوم شدند.

وي تصريح كرد: با توجه به اينكه ممكن است مرغ‌هاي بومي، غاز و اردك‌هاي اطراف تالاب‌ها به اين بيماري مبتلا باشند از مردم خواسته شده از شكار پرندگان وحشي و بومي اطراف تالاب‌ها خودداري كنند.

نوروزي تاكيد كرد: در مرغان صنعتي و خوراكي هيچ مشكلي وجود ندارد و دائم تحت نظارت بهداشتي سازمان هستند كه اگر نمونه‌ مشكوكي مشاهده شود معدوم خواهد شد.سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) - سازمان بین‌المللی ناظر بر بیماری‌های دامی مستقر در پاریس - پنج‌شنبه 17 ژانویه (27 دی) اعلام کرده بود که ایران شیوع آنفلوآنزای پرندگان را در میان مرغ‌های محلی در روستای درزی‌ نقیب در اطراف بابلسر در استان مازندران در تاریخ 10 دسامبر (19 آذر) گزارش کرده است.

بر اساس گزارش OIE چهارده پرنده آلوده مرده‌‌‌‌‌‌‌اند و 475 پرنده دیگر معدوم شده‌اند. نتایج آزمایش بر روی نمونه‌ها از لحاظ وجود ویروس H5N1 عامل آنفلوآنزای فوق‌‌حاد پرندگان در تاریخ 12 دسامبر (21 آذر) در آزمایشگاه مرکزی سازمان دامپزشکی ایران و در تاریخ 8 ژانویه (18 دی) در آزمایشگاه رفرانس OIE در پادوای ایتالیا مثبت اعلام شده است.[گزارش OIE]