صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  20667   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    19/08/1390 
 
 درمان گلودرد بدون آنتي‌بيوتيك
 
fiogf49gjkf0d
جام جم آنلاين: اين روزها با سرد شدن هوا، خطر بروز سرماخوردگي همراه باگلودرد در كودكان به دغدغه والدين تبديل شده است.

در حالي كه شناخت درست از نشانه‌هايي چون گلودرد و ريشه‌هاي آن مي‌تواند از نگراني پدر و مادرها تا حد زيادي كم كند.

به بيان ديگر آنچه مسلم است گلودرد معمولا نشان‌دهنده عفونت دستگاه فوقاني تنفسي است كه در بچه‌هاي كوچكي كه نمي‌توانند احساس گلودردشان را به خوبي بيان كنند، با دشواري در بلعيدن غذا، خرخر كردن‌هاي شبانه، تنفس‌هاي دهاني و بوي بد دهان همراه است، اما نكته مهم در اين ارتباط آن است كه ريشه بسياري از گلو دردها يا سرماخوردگي‌هاي همراه با اين عارضه دردناك، در فصل پاييز عفونت‌هاي ويروسي هستند كه به درمان آنتي‌بيوتيكي به هيچ وجه نياز ندارند. پس والدين بايد از مصرف خود سرانه آنتي‌بيوتيك‌ها هنگام مواجه شدن با اين نشانه، تا زمان توصيه پزشك متخصص به شدت خودداري كنند.


آيا فرزندتان گلودرد دارد؟
دكتر فريبا نادري متخصص بيماري‌هاي كودكان با تاكيد بر اين‌كه بيشتر گلودردها در كودكان يا حتي بزرگسالان مي‌تواند به علت التهاب لوزه‌ها تحت تاثير نوعي ميكروب يا در بيشتر موارد به علت ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا ايجاد شود، مي‌افزايد: ممكن است اين نوع گلودردها با انسداد و آبريزش بيني و خرخر كردن يا با عفونت‌هاي گوش، درد گوش و كاهش شنوايي همراه باشد.

حال اگر عفونت در قسمت لوزه‌ها باشد با اختلال در بلع، احساس درد در ناحيه گلو يا خارش گلو همراه است. در عين حال درگير بودن لوزه‌هاي سوم با يك عامل عفوني به صورت خرخر كردن شبانه، تنفس‌هاي دهاني، بوي بد دهان يا ترشحات بيني خود را نشان مي‌دهد.

التهاب تارهاي صوتي و حنجره نيز با خشونت صدا، سرفه‌هاي خروسكي و در حالت شديدتر با نوعي خفگي همراه است. انسداد مجاري تنفسي بزرگ‌تر (تراشه‌ها) نيز با سرفه‌هاي بسيار خشن و عفونت‌هاي ويروسي در مجاري هوايي كوچك‌تر ريه‌ها، با تنگي نفس يا سرفه‌هاي شديد خود را نشان مي‌دهد.


مقابله با درمان آنتي‌بيوتيكي
دكتر نادري با اشتباه خواندن تجويز خود سرانه آنتي‌بيوتيك توسط والدين به محض مشاهده تب، سرفه و گلودرد در فرزندانشان مي‌گويد: در صورت احتمال وجود يك عفونت باكتريايي در گلو، ممكن است پزشك، آنتي‌بيوتيك تجويز كند، اما براي عفونت‌هاي ويروسي كه عمدتا در پاييز شايع هستند، درمان آنتي‌بيوتيكي تجويز نمي‌شود، چراكه مصرف نابجاي آنتي‌بيوتيك‌ها در چنين شرايطي منجر به مقاوم شدن بدن نسبت به ميكروب‌ها و رشد ميكروب‌هاي قوي‌تري مي‌شود كه مي‌توانند در بدن بيماري‌هاي شديدتري را ايجاد كنند. البته دوره بيماري‌هاي ويروسي از يك تا 10 روز مي‌تواند طول بكشد.

وي مي‌افزايد: بر اين اساس به والدين توصيه مي‌كنيم كه به محض مشاهده نشانه‌هاي گلودرد در فرزندشان، بخصوص مشكل در بلع غذا و از دست دادن اشتها كه احتمالا با تب نيز همراه است، به پزشك مراجعه كنند، اما پيش از آن از بخور سرد يا گرم و مصرف مايعات گرم و آبميوه‌هاي طبيعي براي فرزندشان غافل نشوند. اين متخصص كودكان تصريح مي‌كند: تنها پزشك متخصص مي‌تواند براساس شرايط باليني عفونت‌هاي باكتريايي را از ويروسي تشخيص و براساس آن دارو تجويز كند.


بچه‌هايي كه ‌‌بيشتر‌ در‌‌ معرض‌ خطرند
دكتر نادري با تاكيد بر اين‌كه سرماخوردگي‌هاي ميكروبي، ويروسي و نيز آلرژي‌ها در نقطه شروع، علائم مشابهي دارند، مي‌گويد: بي‌شك درمان هر دسته از اين بيماري‌ها با ديگري متفاوت است، اما نكته مهم اينجاست كه عفونت‌هاي ويروسي در بچه‌هايي كه زمينه‌هاي آلرژيك دارند، شايع‌تر و شديدتر است.

همچنين احتمال بيشتري دارد كه بيماري اين دسته از كودكان به سمت باكتريايي شدن سوق پيدا كند. به بيان ديگر والدين كودكاني كه زمينه‌هاي آلرژيك يا بيماري مزمن ريوي دارند، بايد با مشاهده علائمي چون گلودرد و تب، هر چه سريع‌تر به پزشك مراجعه كنند.


به كودك خود كمك كنيد
به گفته دكتر نادري، مفيدترين توصيه‌هايي كه مي‌توان به والدين هنگام بروز نشانه‌هايي چون گلودرد و تب در فرزندانشان كرد، اين است كه از شربت استامينوفن و پاشويه استفاده كنند و كودك را در يك اتاق با گرماي مناسب نگه دارند و از دادن مايعات فراوان و نيز غذاهاي مايع كه فرو دادن آن براي كودك راحت است، غافل نشوند.

وي مي‌افزايد: براساس آخرين تحقيقات، غرغره آب نمك، احتمال عفونت از حلق به گوش مياني را بيشتر مي‌كند بنابراين توصيه مي‌شود كه كودك را وادار به غرغره نكنيد. يك نكته ضروري ديگر آن كه در صورت وجود گلودرد و بد حالي عمومي تا زمان مراجعه به پزشك و شروع درمان، از فرستادن كودك به مهد كودك يا مدرسه خودداري كنيد