صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  20501   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    07/08/1390 
 
 آسپيرين خطر بروز سرطان روده را كاهش مي‌دهد
 
fiogf49gjkf0d
پزشكان در يك بررسي بين‌المللي نشان داده‌اند كه مصرف روزانه آسپيرين مي‌تواند مانع از بروز برخي سرطان‌هاي ارثي مانند سرطان روده شود.

به گزارش ايسنا، اين مطالعه تاييد مي‌كند كه مصرف روزانه آسپيرين از بروز سرطان روده و راست روده در افرادي كه سابقه خانوادگي ابتلا به اين بيماري را دارند، جلوگيري مي‌كند.

به گفته پزشكان دانشگاه نيوكسل در لندن، احتمال ابتلا به اين سرطان در اشخاص پرخطر با سابقه خانوادگي با مصرف آسپيرين تا 60 درصد کاهش پيدا مي‌كند.

بنا برگزارش شبكه سي بي سي نيوز، پزشكان معتقد هستند كه در صورت استفاده از اين شيوه پيشگيري، مي‌توان در سه دهه آينده از بروز حداقل 30 هزار مورد ابتلا به سرطان جلوگيري كرد.

جزئيات اين مطالعه در مجله تخصصي لانست منتشر شده است.

به گزارش ايسنا، اين در حالي است كه پزشکان انگليسي تاکيد دارند كه تمام افراد بالاي سن 45 سال بايد روزانه آسپيرين مصرف کنند تا خود را در برابر بيماري‌هاي قلبي و سرطان مصون سازند. شواهد آزمايشگاهي و مطالعاتي تاييد مي‌کند که مزاياي استفاده از اين دارو براي افراد ميانسال سالم و سالمندان خيلي بيشتر از عوارض جانبي آن است.

اين پزشکان متذکر مي‌شوند: به ويژه‌ افرادي که بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و بيماري‌هاي قلبي هستند، مي‌توانند به عنوان يک داروي پيشگيري کننده از اين مسکن استفاده کنند.

اين کارشناسان تاکيد دارند که مصرف روزانه 75 ميلي‌گرم آسپرين براي مدت پنج سال مداوم، خطر ابتلا به سرطان روده را تا يک چهارم کاهش مي‌دهد و تا يک سوم هم از خطر مرگ ناشي از اين سرطان مي‌كاهد.

متخصصان دانشگاه هاروارد نيز چندي پيش اعلام كرده بودند كه مصرف آسپيرين به مقدار کم، باعث کاهش ابتلا به آسم در زنان مي‌شود.