صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  18641   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    25/02/1390 
 
 علل بروز کمردرد و روش‌هاي پيشگيرانه
 
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: فعاليت‌هاي ورزشي سبک درطول روز و افزايش توانايي عضلات از روش‌هاي موثر در جلوگيري و کاهش کمردرد است.

دكتر محمدرضا اعتمادي‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه دردهاي ناحيه کمر از شايع‌ترين دردهاي عضلاني است، اظهار كرد: 50 تا 60 درصد از کمردردها در نتيجه قرار گرفتن بدن در موقعيت‌هاي نامناسب هنگام فعاليت‌هاي روزانه است.

وي با اشاره به اينکه قرار گرفتن بدن در موقعيت‌هاي نامناسب و غيراستاندارد از علل شايع ايجاد بيماري هاي اسکلتي و عضلاني در ناحيه کمر، گردن و شانه است، افزود: در محيط‌هاي کاري بهتر است از صندلي هايي که ستون فقرات را کاملا در حالت عمودي قرار مي‌دهند استفاده شود و محيط‌هاي کاري متناسب با شرايط فيزيکي هر فرد طراحي شوند.

اين متخصص ارتوپدي با بيان اينکه ارتفاع نامناسب ميز يکي از دلايل ايجاد کمردرد است، گفت: هنگام نشستن آرنج دست بايد در موازات لبه ميز قرار گيرد.

وي بيان كرد: تغيير در وضعيت بدن مدتي پس از قرار گرفتن در يک حالت ثابت از نکات مهمي است که افراد بايد به آن در حالت نشسته و يا ايستاده توجه داشته باشند.

دكتر اعتمادي فرد با اشاره به اينکه يک صندلي مناسب بايد کاملا فرد را در حالت عمودي قرار دهد، خاطر نشان کرد: کفي نسبتا نرم صندلي و تناسب ارتفاع ميز و صندلي به درمان ناراحتي هاي فرد در ناحيه کمر بسيار کمک مي کند.

وي با اشاره به اين که درمان‌هاي متفاوتي با توجه به نوع وشدت کمردرد به بيماران ارايه مي شود، ادامه داد: به افرادي که درد مختصري در ناحيه کمر دارند تغيير حالت در طول روز، انجام فعاليت‌هاي ورزشي و تقويت عضلات ناحيه شکم و عضلاتي که در پشت ستون فقرات قرار دارند توصيه مي شود.

اين متخصص ارتوپدي اضافه کرد: زماني که کمردرد شديدتر باشد استفاده ازمسکن‌هاي ساده در دوره‌ کوتاه مدت و در صورت حادتر شدن دردهاي ناحيه کمر استراحت‌هاي دوره‌اي کوتاه مدت براي بيماران تجويز مي شود.

وي عدم پيگري درمان کمردردهاي ساده ناشي از گرفتگي عضلات در طولاني مدت را از دلايل آسيب‌هاي جدي تر به بيماران دانست وگفت: آرتروز، ساييدگي بين مهره‌ها و ديسک کمر از جمله موارديست که در صورت عدم توجه بيماران سبب ناتواني فرد در انجام کارهاي روزمره مي‌شود.

دكتر اعتمادي‌فرد با اشاره به اين که قرار گرفتن بدن درحالت عمودي هنگام نشتن روي صندلي فشار کمتري به ستون مهره مي آورد، افزود: گرد نشدن ستون مهره ها و قائمه قرار گرفتن بدن فشار کمتري به عناصر نگهدارنده ستون مهره ها مي آورد و تنها در رانندگي هاي طولاني مدت بهتر است که تکيه گاه صندلي در زاويه 100 درجه قرار گيرد.