صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  17950   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    18/12/1389 
 
 نحوه تشخیص آجیل های تقلبی در بازار
 
fiogf49gjkf0d
ر روز های پایانی سال آجیل های تقلبی در بازار مشاهده می شود که باید با آگاهی نسبت به عدم خرید آن پرداخت.

دیگر زمان زیادی تا آغاز سال 1390 باقی نمانده است. طبق روال هر سال در این روهای پایانی سال خیل زیادی از شهروندان برای تهیه مایحتاج مورد نیاز خود به واحد های صنفی مراجعه می کنند. « آجیل » یکی از محصولات مهم روز های عید به شمار می آید که تعداد بسیاری از شهروندان این کالا را به طور قطع در سبد کالا های مورد نیاز نوروزی خود لحاظ می کنند. بر این اساس در روز های پایانی سال تقاضا برای خرید آجیل به شدت افزایش پیدا می کند و همین موضوع سبب می شود تا برخی افراد سودجو محصولات نا مرغوب و بی کیفیت را عرضه کنند.

موضوعی که برخی شهروندان به آن گلایه دارند و آن را بی انصافی افرادی سود جو می دانند: « چندی پیش برای خرید آجیل شب عید مراجعه کردم متاسفانه به محض اینکه محصولات خریداری شده را باز کردیم یا تخمه ها کرم خورده بود و یا اینکه بخش زیادی از آن به دلیل عدم کیفیت مرغوب غیر قابل استفاده بود. فروش چنین محصولات بی کیفیتی بی انصافی است. » یکی از شهروندان به این شکل گلایه خود را مطرح می کند. خرید آجیلهای غیر بهداشتی و تقلبی در شب عید موضوعی که سید رضا غلامی رئیس اداره نظارت بر بهداشت اماکن و مواد غذایی وزارت بهداشت هم در روز دوشنبه نسبت به آن هشدار داد.

بر اساس گفته های او برای اطمینان از سلامت آجیل، باید مدتی آن را در دست نگه داشت و در صورتی که دست رنگی شد نباید آن را خریداری کرد زیرا نشان دهنده استفاده از رنگهای غیر مجاز است.

گفتنی است شیوه تشخیص آجیل های تقلبی هم با استناد به اظهارات رئیس اداره نظارت بر بهداشت اماکن و مواد غذایی وزارت بهداشت اینگونه است: « آجیلهایی که کرم زده باشد، نم یا رطوبت داشته باشد برای خرید مناسب نیست و به طور معمول تخمه‌هایی که به دست رنگ پس بدهند یا پسته‌هایی که بیش از حد قرمز باشند، از مصادیق آجیلهای رنگی، نامرغوب و غیربهداشتی هستند. »