صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  17145   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    12/10/1389 
 
 آلودگي هوا از مسموميت تا سرطان
 
fiogf49gjkf0d
آلودگي هوا عوارض فراواني به همراه دارد؛ از خستگي مزمن و بي‌حالي گرفته تا سردرد، تهوع، اضطراب و استرس. اما در پي آلودگي هوا گاهي ديده مي‌شود که افرادي با علايم آنفلوآنزا (عمدتا تب و بدن‌درد) مواجه مي‌شوند و نوعي مسموميت با آلاينده‌هاي موجود در هوا را تجربه مي‌کنند...

دكتر شاهين شادنيا، متخصص سم‌شناسي و رييس انجمن مسموميت، علايم فوق‌الذکر را ناشي از مسموميت با گاز مونواكسيدكربن و دي‌اكسيد‌كربن مي‌داند: «زماني كه ميزان دي‌اكسيد‌كربن در زمان آلودگي هوا افزايش پيدا مي‌كند، اكسيژن كمتري وارد بدن مي‌شود و اشباع اكسيژن در خون كاهش مي‌يابد. در نتيجه اكسيژن‌رساني به سلول‌ها خوب صورت نمي‌گيرد و توليد انرژي بدن دچار اختلال مي‌شود و بر همين اساس فرد دچار بي‌حالي، خستگي مفرط، بي‌حوصلگي مي‌شود و كارايي سابق خود را از دست مي‌دهد.» دكتر شادنيا به علايم ديگر مسموميت با گازهاي سمي موجود در هوا نيز اشاره مي‌كند: «حالت تهوع و استفراغ در افرادي كه دچار مسموميت‌ با مونواكسيدكربن يا دي‌اكسيدكربن مي‌شوند نيز ديده مي‌شود. چنين عوارضي به اين دليل دربدن ايجاد مي‌شود كه چون اكسيژن كافي دربدن وجود ندارد، بنابراين سلول‌هاي عصبي هم دچار مشكل مي‌شوند و سردرد، تهوع و استفراغ در نتيجه اختلال در سلول‌هاي عصبي بدن رخ مي‌‌دهد.»

دكتر احمد مسجدي، فوق‌تخصص بيماري‌هاي ريوي نيز با بيان اينكه علايمي مانند سردرد، خستگي زودرس، بي‌حالي، بي‌خوابي، احساس بي‌حوصلگي و عصبانيت از عوارض آلودگي هواست، تاكيد مي‌كند: «احساس تهوع و استفراغ ممكن است به دليل عفونت‌هاي ويروسي باشد كه با آلودگي هوا مصادف شده است اما تاثير آلاينده‌هاي مضر موجود در هوا بر ريه و سيستم تنفسي اجتناب‌ناپذير است.»

در آمارها و گزارشات سازمان هواشناسي همواره غلظت مونواكسيدكربن و ذرات معلق بيشتر از حد مجاز اعلام مي‌شود و شايد آلودگي هوا بر دوش اين دو آلاينده باشد، اما مضرترين اين آلاينده‌ها كدام‌اند؟ دكتر شادنيا گاز CO، CO2 و H2S را خطرناك‌ترين آلاينده‌ها مي‌داند و مي‌گويد: «تصور كنيد يك بخاري گازي در منزل روشن است و دودكش آن به درستي كار نمي‌كند و تمام درها و پنجره‌هاي خانه بسته است. اين بخاري توليد گاز ‍‍‍CO و CO2 مي‌كند و اين گازها در اتاق جمع مي‌شود و از هيچ طريقي دفع نمي‌شود. وضعيت هواي تهران در حال حاضر اين‌گونه است و اين، آثار سويي بر سلامت افراد بر جاي مي‌گذارد.» او به وجود يك آلاينده خطرناك ديگر نيز اشاره مي‌كند: «گاز H2S يا گاز چاه يك نوع آلاينده ديگر است بسيار خطرناك است.»

لبنيات، ميوه و سبزي؛ بهترين مواد غذايي در آلوده‌ترين روزها
از زمان شروع آلودگي هوا، از سوي متخصصان توصيه‌هاي زيادي مبني بر مصرف لبنيات و سبزي‌ها و ميوه‌ها شده است. دكتر مسجدي نيز با اشاره به خواص لبنيات براي كاهش عوارض آلودگي هوا، مي‌گويد: «در زمان آلودگي‌ها، مصرف لبنيات به ويژه شير و همچنين ميوه‌ها و سبزي‌هاي حاوي ويتامين C و آنتي‌اكسيدان‌ بسيار مفيد خواهد بود و بسياري از عوارض آلودگي هوا را خنثي مي‌كند.»

دكتر شاهين شادنيا نيز اين موضوع را تاييد و اشاره مي‌كند: «مصرف لبنيات براي از بين رفتن آثار ذرات معلق موجود در هوا مفيد خواهد بود اما تاثيري بر بهبود مسموميت‌هاي ناشي از آلاينده‌ها ندارد و تنها راه درمان، دريافت اكسيژن است.»

چه كساني بيشتر در خطرند؟
دكتر شادنيا مي‌گويد: «همه افراد در صورتي كه به مدت طولاني در معرض اين آلاينده‌ها قرار گيرند، احتمال دارد مسموم شوند اما كودكان، سالمندان و زنان باردار جزو گروه‌هاي پرخطر محسوب مي‌شوند.» كودكان به دليل حساسيت فيزيولوژيك و سالمندان به دليل بيماري‌هاي جسمي مانند بيماري‌هاي قلبي، عروقي بيشتر در معرض خطر خواهند بود.

در زمان آلودگي هوا از منزل خارج نشويد و تنها در مواقع ضروري در سطح شهر تردد كنيد. اين جملات را زياد شنيده‌ايد، اما سوالي كه شايد در ذهنتان نقش بسته است، اين است كه هواي داخل و خارج خانه چه تفاوتي از نظر ميزا‌ن آلاينده‌ها دارد؟ دكتر شادنيا در پاسخ مي‌گويد: «هواي داخل منزل نيز از همان هواي آلوده بيرون از منزل است اما اين به آن معنا نيست كه ميزان آلودگي هواي داخل و خارج منزل يكسان است. در واقع، پنجره مي‌تواند به عنوان يك سد دفاعي در مقابل ورود هواي آلوده به منزل باشد. بر همين اساس، بهتر است سعي كنيد در زمان آلودگي هوا كمتر در سطح شهر تردد كنيد.»

هواي آلوده و غددسرطاني
دکتر فاطمه قائم‌مقامي، رييس انجمن سرطان‌هاي زنان ايران، آلودگي هوا را عاملي براي رشد غدد سرطاني مي‌داند: «رشد غدد سرطاني مانند سرطان‌هاي پستان، تخمدان، ريه و پانکراس در اين هوا به صورت باورنکردني افزايش مي‌يابد و در نتيجه افرادي که سرطان دارند بايد از شهرهاي صنعتي که آلودگي زيست‌محيطي دارد، دوري کنند.» اين فوق‌تخصص سرطان زنان معتقد است: «هواي آلوده درصد رشد اين نوع سرطان‌ها را بالا مي‌برد و حتي مي‌تواند انواع مختلفي از سرطان‌ها را ايجاد کند.»


دکتر محمد هاشمي، دبير انجمن پيشگيري و درمان چاقي ايران نيز درخصوص تاثير آلودگي هوا بر افراد چاق مي‌گويد: «اين آلاينده‌ها براي افرادي که اضافه‌وزن دارند، خطرات متعددي ايجاد مي‌کنند و ممکن است در هفته‌هاي اخير دچار مشکلات تنفسي شده باشند.» شايد فکر کنيم که ميزان مسموميت‌ها و تاثير آلاينده‌هاي هوا براي تمام افراد يکسان است اما دکتر هاشمي عقيده دارد ظرفيت تنفسي افرادي که اضافه‌وزن دارند پايين است و مشکلات‌شان همانند بيماران قلبي‌عروقي، ريوي و سالمندان خواهد بود.

در حقيقت افرادي که اضافه‌وزن دارند، هم‌اکنون نيز لحظه‌اي خيال آسوده ندارند چون در اين روزها بايد کمتر در محل‌هاي شلوغ و آلوده حضور پيدا کنند و به گفته دکتر هاشمي مشکل چاقي مي‌تواند به شکل مفرطي ظاهر شود و بر بيماري‌هاي ديگر اين اشخاص بيفزايد.