صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  17062   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    05/10/1389 
 
 شيوع چاقي در جوانان رو به افزايش است
 
fiogf49gjkf0d
حدود 20 تا 30 درصد مردم از فست فودها استفاده مي کنند که اين امر باعث خواهد شد، در آينده اي نه چندان دور جواناني که امروز به فکر چاقي خود نيستند و از اين مواد غذايي پرکالري استفاده مي کنند، دچار مشکلات عديده اي شوند.

سلامت نیوز:رييس انجمن پزشکان متخصص داخلي ايران گفت:‌ حدود 20 تا 30 مردم از فست فودها (غذاهاي آماده) استفاده مي کنند که اين امر باعث شده است، سن شروع گرفتگي رگ ها از 35 سالگي به 25 سالگي برسد.

دکتر ايرج خسرونيا در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه سندرم متابوليک تهديدي جدي براي سلامتي مردم است، در خصوص علايم اين بيماري گفت: با توجه به اينکه متاسفانه شيوع چاقي در جوانان رو به افزايش است، مشکلاتي مانند افزايش فشارخون، ديابت و بيماري‌هاي انسدادي رگ‌ها خصوصا گرفتگي عروق قلب گريبانگير جوانان شده است.

وي افزود: حدود 20 تا 30 درصد مردم از فست فودها استفاده مي کنند که اين امر باعث خواهد شد، در آينده اي نه چندان دور جواناني که امروز به فکر چاقي خود نيستند و از اين مواد غذايي پرکالري استفاده مي کنند، دچار مشکلات عديده اي شوند.

به گفته رييس انجمن پزشکان متخصص داخلي، مصرف غذاهاي آماده يکي از مهمترين عوامل ايجاد چاقي، ديابت و تنگي عروق است که اين امر باعث شده سن گرفتگي رگ‌ها که عمدتا از سن 35 سالگي آغاز مي شود، به حدود سن 20 تا 25 سالگي برسد و بيماران قلبي که سابقا افراد بالاي سن 35 سال را شامل مي شوند متاسفانه امروزه در بين جوانان 20 تا 25 ساله نيز ديده مي شود.

اين متخصص داخلي با بيان اينکه مصرف زياد نمک باعث بالا رفتن فشار خون و ناراحتي‌هاي کليوي مي شود، اولين راهکار تضمين سلامتي جوانان را عدم مصرف غذاهاي آماده و فست فودها دانست و تاکيد نمود: بهتر است جوانان مصرف اين نوع غذاها را که علاوه بر کالري زياد، داراي مقدار نمک بالايي هستند (کنسروها، سوسيس و کالباس) را به حداقل برسانند.

وي بالا رفتن و افزايش فشار خون و تنگي عروق را عوارض خطرناک رژيم غذايي دانست و گفت: استفاده از فست فودها باعث تجمع چربي در بدن و افزايش کلسترول بد خون (LDL) مي شود.

وي در ادامه يادآور شد: چاقي شکمي و کمري اولين زنگ خطري است که باعث بروز گرفتگي و سختي رگ هاي بدن و عروق قلبي مي شود.

دکتر خسرونيا خاطرنشان کرد: علي رغم اينکه مصرف روغن هاي مايع بهتر از روغن هاي جامد است ولي بايد توجه داشت که مصرف روغن مايع نيز باعث ورود کالري زياد به بدن مي شود که بايد مصرف آن هم به حداقل برسد.

رييس انجمن پزشکان متخصص داخلي بر مصرف روغن هاي گياهي تاکيد و اظهار كرد: بهترين روغن گياهي، روغن هسته انگور است که باعث افزايش HDL (کلسترول خوب خون) شده و از رسوب چربي ها در عروق جلوگيري مي نمايد.