صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  13330   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    05/02/1389 
 
 مصرف درست دارو
 
fiogf49gjkf0d


از ابتدا كه دارو توسط پزشك تجويز مي‌شود، روش مصرف در برگه ذكر مي‌شود، اما بسياري از عوارض يا شرايط مصرف صحيح براي بيمار شرح داده نمي‌شود.

بخشي از اين اطلاعات توسط فردي كه در داروخانه مسووليت به اصطلاح پيچيدن دارو را به عهده دارد، به بيمار داده مي‌شود.

اطلاعات هر دارويي در برگه ضميمه با بسته دارويي وجود دارد، اما مشكل زماني بروز مي‌كند كه مقدار مورد نياز بيمار كمتر از حدي است كه بسته‌اي كامل همراه با بروشور اطلاعاتي دارو به بيمار داده شود.

مطالعه برگه حاوي اطلاعات دارو براي تمام داروها توصيه مي‌شود. بعضي از اطلاعات دارويي مخصوص شركت توليدكننده دارو است و به شرايط خاص توليد و مواد نگهدارنده دارو برمي‌گردد كه براي همان دارو كه توسط شركتي ديگر توليد مي‌شود، متفاوت است.

در اين برگه اطلاعات كاملي از دارو، شرايط لازم براي بهينه شدن جذب و كاهش عوارض مطرح مي‌گردد و علائمي كه به دنبال بروز آن نيازمند مراجعه به پزشك است در آن لحاظ مي‌شود. عوارضي كه مطرح مي‌شود هميشه به معناي عوارض شايع نيست و بسياري از بيماران با ترس از بروز عوارض، از مصرف دارو امتناع مي‌كنند.

بايد به اين نكته توجه داشت كه پزشك معالج شما با در نظر گرفتن تمامي شرايط بيماري، وضعيت جسمي و عوارض دارو اقدام به تجويز دارو كرده است و در صورتي كه بيمار تمام شرايط فعلي و تاريخچه بيماري‌ها و داروهايش را به درستي عنوان كرده باشد، مطمئنا داروي تجويزي، بهترين براي وي است.

مشكل ناخوانا بودن نسخه پزشكان از يك طرف و اشتباهات نسخه‌پيچي از طرف ديگر عواملي هستند كه مي‌توانند مسبب بروز فاجعه شوند، بنابراين در صورت امكان براي اطمينان از صحت داروهاي دريافتي، آنها را براي بررسي مجدد به پزشك نشان بدهيد.

تعداد داروهاي تجويزي در نسخ بايد عموما به گونه‌اي طرح شود كه با اتمام دوره درمان، داروي اضافي در دسترس بيمار نباشد. اين كار چند مزيت دارد. اول اين‌كه بيمار به دليل اتمام داروها و نبود هيچ گونه دارويي براي مصرف، در صورت عدم بهبود مجددا مراجعه مي‌كند. بسياري از بيماران تا زماني كه تعدادي دارو هنوز در دسترس دارند به ادامه درمان به صورت ناقص ادامه مي‌دهند كه مي‌تواند مراجعه به موقع را به تاخير بيندازد.

دومين دليل براي اتمام يكجاي داروهاي تجويزي عدم دسترسي ديگران به داروهاي اضافي و جلوگيري از مصرف خودسرانه و امكان بروز عوارض و مسموميت است. از طرفي اين داروي اضافي كه كاربرد درماني ندارد، در سطح كلان، بار زيادي از نظر اقتصادي به بدنه سيستم بهداشت و سلامت كشور وارد مي‌كند.داروها در دوران بارداري نياز به تعديل در ميزان مصرف و تغيير در صورت داشتن عوارض، دارند.

تعدادي از داروها روي تكامل جنين اثرات سويي داشته كه استفاده از آنها را قدغن مي‌كند. در عوض تعدادي ديگر از داروها را مي‌توان با توجه به شرايط بيمار با قبول خطرات جزيي تجويز كرد. در اين دوران و در زمان شيردهي افراد بايد جهت مصرف دارو با پزشك خود مشورت كنند.

بعضي از داروها داراي اثرات خواب‌آور هستند كه در اين صورت بايد از انجام كارهايي كه نياز به دقت فراوان دارد، همچون رانندگي و كار با دستگاه‌هاي بالقوه خطرناك همچون دستگاه برش فلزات تا رفع حالت خواب آلودگي خودداري كرد.