صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  1179   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    07/07/1386 
 
 «ث»، معجزه سوم
 
ويتامين ث، سومين تركيبي از اين گروه بود كه دانشمندان شناختند و به همين دليل هم بعد از آ و ب، حرف سوم الفبا را براي نام‌گذاري آن انتخاب كردند.در سال 1970 لينوس پاولينگ، برنده جايزه نوبل، کتابي با عنوان «سرماخوردگي و ويتامين ث» نوشت و مردم را تشويق کرد تا هرروز هزار ميلي گرم از اين ويتامين را مصرف کنند.

اگرچه امروز به طور متوسط، روزانه 60 ميلي گرم از آن توصيه مي­شود که تقريبا به اندازه يک ليوان آب پرتقال است؛ با اين‌حال، در طول اين سال‌ها خواص معجزه‌آساي ويتامين ث به اثبات رسيده است.

برپايه آخرين تحقيقات، به تازگي دانشمندان متوجه شده­اند که ويتامين ث مي­تواند رشد بعضي از غده­هاي سرطاني را به تاخير اندازد. اين مطالعه جديد که در مجله سلول سرطاني چاپ شده تاييدي است بر اين باور عمومي که ويتامين ث و آنتي اکسيدان‌هاي ديگر قادرند رشد تومور را کند کنند، البته با اين توضيح که مکانيسم عمل­شان با چيزي که دانشمندان پيش ازاين فکر مي­کردند متفاوت است.

محققان ابتدا سلولهاي سرطاني انسان (لنفوم و سرطان پروستات) را به موش منتقل کرده و سپس به آن موش ها ويتامين ث دادند. آنها مشاهده کردند که مصرف ويتامين ث و ان-استيل سيستئين که هر 2 آنتي اکسيدان هستند، توانست رشد سلول‌هاي سرطاني را در اين موش‌ها محدود کند. اگر يادتان باشد آنتي اکسيدان‌ها موادي در غذا هستند که جلوي آسيب راديکال‌هاي آزاد را مي­گيرند. ويتامين ث و اي (C,E) وهمچنين بتا کاروتن از مشهورترين آنتي اکسيدان‌ها هستند.

پيش از اين دانشمندان فکر مي‌کردند ويتامين ث با پيشگيري از اثر تخريبي راديکال‌هاي آزاد بر روي DNA از سرطان جلوگيري مي­کند. اما در تحقيقات جديد که پروفسور چي دانگ در دانشگاه جانز هاپکينزدر بالتيمور انجام داده مشخص شد که­آنتي اکسيدان­ها طور ديگري عمل کرده و تحت شرايطي خاص توانايي رشد تومور را تضعيف مي­کنند. بد نيست بدانيد درک چنين مکانيسم‌هايي مي­تواند به دانشمندان کمک کند تا راه­هاي بهتري براي مبارزه با سرطان پيدا کنند.

دست اندر کاران اين مطالعه معتقدند احتمال دارد سرطان کولون و رحم هم مستعد درمان با ويتامين ث باشند و لازم است اين بررسي در مورد آنها نيز انجام شود.

در سال 1970 ينوس پاولينگ هم درباره اثر ضد سرطاني ويتامين ث بحث کرده بود. او هم فهميده بود که در شرايطي خاص ، ويتامين ث جلوي تشکيل تومور را مي­گيرد اما نتوانسته بود مکانيسم آن را خوب توضيح دهد.

ويتامين ث، يار ديابتي‌ها

تحقيقات نشان داده ويتامين ث مي­تواند بعضي عوارض ديابت را هم کم کند. يه نظر مي­رسد ويتامين ث اين کار را با از بين بردن راديکال­هاي آزاد مخرب بافت که در ديابتي­ها بيش از حد توليد مي­شود؛ انجام مي­دهد. قند خون بالا در ديابت نوع يک موجب تغييراتي در ميتوکندري – بخشي از سلول که با سوزاندن مواد، انرژي توليد مي کند- مي شود که افزايش توليد راديکال‌هاي آزاد را در اين بخش از سلول به دنبال دارد.

محققان دريافته­اند که متاسفانه اين تغيير تامدتي طولاني پس از طبيعي شدن قندخون ادامه پيداکرده و مي‌تواند منجر به قطع عضو، بيماري قلبي و کوري در بيماران ديابتي شود. اين ويتامين با تصفيه راديکال‌هاي آزاد و رساندن سطح آنها به حد طبيعي، از اثر تخريبي آنها پيشگيري مي­کند. با اين وجود دانشمندان هنوز معتقدند مکمل­هاي اين ويتامين نبايد بي­رويه و خودسرانه مصرف شود. چون مصرف طولاني مدت ومقادير زياد آن ممکن است براي بيماران زيانهايي به بار آورد.

ويتامين ث عليه آرتريت

محققان دانشگاه منچستر ومرکز تحقيقات آرتريت طي بررسي 25 هزار نفر به مدت 8 سال تاثير رژيم غذايي را بر آرتريت مشاهده کرده و متوجه شدند مصرف نکردن ميوه و سبزي- به‌خصوص از نوعي که ويتامين ث دارد- خطر آرتريت (التهاب مفاصل) را زياد مي­کند.

پروفسور ديويد اسکات رئيس انجمن روماتولوژي انگليس نيزمعتقد است ارتباط قوي بين ايجاد بعضي از انواع آرتريت و کمبود ويتامين ث در غذاي افراد وجود دارد. به طوري که شايد بتوان کمبود اين ويتامين را هم مانند سيگار کشيدن يکي از عوامل خطر (ريسک فاکتور)آرتريت روماتوييد دانست. علاوه بر اين مي‌شود فهميد که تغذيه هم مي­تواند نقش مهمي در درمان آرتريت­هاي التهابي ايفا کند.

ويتاميني بر ضد پره اکلامپسي

محققان مرکز تحقيقات زنان مگي و دانشگاه پزشکي پيتز بورگ دريافتند حتي مقادير کمي کمبود ويتامين ث مي­تواند اثر بدي بر انعطاف پذيري رگها و ايجاد فشار خون حاملگي داشته باشد. (فشار خون حاملگي يا پره اکلامپسي با فشار خون بالا، ورم مفاصل و وجود پروتئين در ادرار مشخص مي­شود و يکي از علل مرگ مادر و جنين و ناتواني ها و مرگ نوزادان است.)

آن‌ها متوجه شدند محدوديت مصرف ويتامين ث در موشهاي باردار موجب افزايش سختي رگ‌ها مي­شود، در حالي‌که درموش‌هاي غير حامله چنين اتفاقي نمي‌‍ افتد که احتمالا به دليل تغييرات فيزيولوژيک طبيعي در اين دوران است.

ويتامين سالمندان

بررسي­هاي محققان دانشگاه کلرادو نشان داده سالمندان با مصرف ويتامين ث مي­توانند با استرس اکسيداتيو در سلولهايشان (که ممکن است موجب تخريب بافت شده و در عملکرد طبيعي فيزيولوژيک بدنشان اختلال ايجاد کند) مقابله کنند.

اگرچه اکسيژن براي زندگي تمام موجودات زنده زمين لازم است، اما اکسيژن اگر با بعضي از مولکول‌ها ترکيب شود مي­تواند راديکال‌هاي آزاد اکسيژن را توليد کند که دشمن حيات به حساب مي‌آيند. افزايش اين مولکول‌هاي مخرب در بدن ايجاد شرايطي به نام «استرس اکسيداتيو» مي­کند. با افزايش سن اين اثر بيشتر و بيشتر مي­شود به طوري که محققان معتقدند بسياري از عوارض پيري ناشي ازتخريب بافتي دراثر همين استرس اکسيداتيو است.

به تازگي محققان متوجه شده­اند که اين استرس در کاهش متابوليسم استراحت در سالمندان هم موثر است. يعني افراد پير در حال استراحت کالري کمتري نسبت به جوان‌ترها مي­سوزانند. اين محققان معتقدند با دادن آنتي اکسيدان به سالمندان مي­توان با اثرات تخريبي راديکال‌هاي آزاد مقابله کرده و دوران پيري افراد را سالم­تر کرد.

آنها در بررسي­هاي خود به اين نتيجه رسيدند که با تزريق ويتامين ث به سالمندان 60 تا 74 ساله مي­توان متابوليسم استراحت آنها را تا حد 100 کالري در روز بالا برد. اين تحقيق اهميت مصرف ويتامين ث را در کاهش اضافه وزن ناشي از پيري و بعضي بيماري­هاي حاصل از آن نشان مي­دهد.

يک مرکز پزشکي در سانفرانسيسکو پس از بررسي ارتباط سطح ويتامين ث و عفونت هليکوباکتر پيلوري در مجله امريکايي تغذيه اعلام کرد که هرچه مقدار ويتامين ث در خون فرد کمتر باشد احتمال ابتلاي او به عفونت هليکوباکتر پيلوري بيشتر است. لازم است بدانيد اين باکتري عامل زخم معده واثني عشر و سرطان معده شناخته شده!

ويتامين ث و سرماخوردگي

پيش از اين دانشمندان فکر مي­کردند مصرف مکمل‌هاي ويتامين ث مي­تواند در بهبود سرماخوردگي موثر باشد اما تحقيقات جديد نشان داده که اين ويتامين تاثيري در کاهش مدت و شدت اين بيماري ندارد مگر در افرادي که در زمان طولاني در معرض استرس زياد قراردارند مانند دونده­هاي دو ماراتن و اسکي بازان و سربازان تحت آموزش! اين افراد خاص اگر به طور منظم و روزانه ويتامين ث مصرف کنند 50 درصد کمتر سرما مي­خورند.

پروفسوري از دانشگاه هلسينکي در فنلاند معتقد است اثر ويتامين ث در سرماخوردگي به‌قدري ناچيز است که نمي­ارزد بخاطر آن 365 روز سال آن را بخوريم تا مبادا سرما بخوريم !و بالاخره اين كه دانشمندان دانشگاه پنسيلوانيا به اين نتيجه رسيده­اند که تنها يک آنتي اکسيدان به تنهايي نمي­تواند جلوي بيماري را بگيرد و اين کل رژيم غذايي است که اهميت دارد. ويتامين ث هم در بدن مفيد است اما به شرط اين که «ژنوتوکسين» ايجاد نکند.

تحقيقات نشان داده مصرف ويتامين ث طبيعي، يعني ميوه و سبزي، جلوي ايجاد اين ماده سمي را مي گيرد، در حالي که مکمل‌هاي ويتامين ث چنين خاصيتي ندارند. اين يعني ترکيب و نسبت خاص مواد دريک پرتقال، معجزه­اي‌است که هنوز بشر نتوانسته آن را تقليد کند.