صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  11667   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    09/10/1388 
 
 كمبود ويتامين ب 12 عامل بروز سرفه‌هاي مزمن
 
محققان در يك پژوهش جديد دريافته‌اند كه كمبود ويتامين ب 12 عامل معمول بروز سرفه‌هاي مزمن است.

پژوهش جديد كه از سوي محققان دانشگاه تورين و بيمارستان مائوريزيانو در ايتاليا انجام گرفت، نشان داد كه ارتباط مهمي بين كمبود ويتامين ب 12 و سرفه‌هاي مزمن بي‌دليل وجود دارد.

اين پژوهش كه در كنگره جهاني آلرژي در سازمان جهاني آلرژي ارائه شده تاثير اين يافته جديد را در دنياي آلرژي‌ها و ايمونولوژي مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. در اين تحقيق 302 بيمار مبتلا به سرفه مزمن مورد آزمايش قرار گرفتند. محققان در اين مطالعه به وجود رابطه احتمالي بين نوروپاتي حسي و كمبود ويتامين ب 12 پي بردند.

کمبود ويتامين ب 12، مشکلي است که بيشتر در افراد مسن بروز مي‌کند. کمبود اين ويتامين عوارضي مانند کم خوني، کاهش حافظه و آسيب سلول‌هاي عصبي را در پي دارد. کمبود ويتامين ب 12 شايع‌تر از آن است که تاکنون تصور مي‌شد. محققان دريافته‌اند که در 17 درصد افراد، سطح ويتامين ب 12 در خون پايين است.

ويتامين ب 12 از ويتامين‌هاي مهم است كه در ماهي، گوشت و لبنيات يافت مي‌شود و در حفظ سلامت اهميت بالايي دارد. اين ويتامين که به «کوبالامين» نيز معروف است، از ويتامين‌هاي محلول در آب به حساب مي‌آيد.

ويتامين ب 12 از عوامل سازنده گلبول‌هاي قرمز و مولكول وراثتي دي ان آ است و در کار سيستم عصبي نقش بسيار مهمي دارد. گياه‌خواران و افرادي که از رژيم‌هاي غذايي کم گوشت و لبنيات استفاده مي‌کنند، همچنين افراد مسن‌تر در معرض خطرات ناشي از کمبود اين ويتامين هستند.

اين افراد يا از منابع گوشتي و لبنياتي اين ويتامين را دريافت نمي‌کنند و يا بدن آن‌ها در جذب اين ويتامين با مشکل روبرو است.

كمبود ويتامين ب 12 ممکن است توسط نوعي بيماري عفوني بوجود بياييد. اين بيماري سلول‌هايي از سيستم گوارش که وظيفه دريافت ويتامين ب 12 را دارند، از بين مي‌برند. يکي ديگر از عوامل مشکل در جذب ويتامين ب 12 استفاده از دارو‌هاي درمان رفلاکس يا ضد اسيد‌هاي معده است.

عمل‌هاي جراحي که روي بخش‌هايي از روده انجام مي‌شوند نيز مي‌توانند سيستم گوارش را از جذب اين ويتامين بازدارند. اگر ميزان کمبود ويتامين ب 12 ناچيز باشد، ممکن است عوارض زيادي را به دنبال نداشته باشد و يا اين عوارض کوتاه مدت و خفيف باشند. ولي کمبود زياد اين ويتامين باعث ايجاد کم‌خوني، افسردگي، اختلالات ذهني و مشکلات سيستم عصبي مي‌شود.

با توجه به شرايط بدن افراد، کمبود ويتامين ب 12 مي‌تواند باعث بالا رفتن بيش از حد «هموسيستين» در بدن شود. بالا بودن مقدار اين آمينو اسيد در خون، افراد را مستعد بيماري‌هاي عروقي و انسداد رگ‌ها مي‌کند.

محققان توصيه مي‌كنند كه اگر با کمبود ويتامين ب 12 مواجه هستيد به پزشك مراجعه كرده و از مصرف مکمل‌هاي غذايي خودداري کنيد؛ چرا که اين مکمل‌ها نمي‌توانند ميزان کمبود ب 12 را جبران کنند.