صفحه در حال بارگذاري است ... لطفا شکيبا باشيد.

 

   
نسخه قابل چاپ خبر  شماره خبر:  11211   سايت ايران حال تاريخ انتشار خبر:    08/09/1388 
 
 واكسن‌هاي آلرژي ، گران و كم‌اثر
 


هنوز خواب صبحگاهي از چشم‌هايت بيرون نرفته كه خارش‌هاي شديد گلو همراه با كهيرهاي پوستي ، آبريزش بيني و عطسه‌هاي پشت سر هم شروع مي‌شود.

شدت عطسه و سرفه آب به چشمانت مي‌آورد و خارش گلو امانت را مي‌بُرد. شنيده‌اي كه آنتي‌هيستامين براي عطسه‌هايت مفيد است پس يكدانه را مي‌خوري و منتظر بهبودي مي‌نشيني.

اما صبر بي‌فايده است نه عطسه‌ها قطع شده و نه از شدت كهيرها كم مي‌شود. دست به تلفن مي‌بري و شماره يكي از دوستانت را مي‌گيري. او حالت را مي‌داند و مي‌گويد كه شنيده است در برخي مراكز از افراد تست پوستي مي‌گيرند و به آنها واكسن آلرژي تزريق مي‌كنند.

پس تو هم شال و كلاه مي‌كني و مي‌روي به يكي از اين مراكز. كارت دو سه روزي طول مي‌كشد و پول زيادي هم خرج مي‌شود تا حاصل تلاش‌هايت يك ورقه كاغذ شود كه روي آن نوشته از گردوغبار، دود سيگار، قارچ‌ها و كپك‌هاي هوايي، گرده گل و خربزه و انگور پرهيز كن.

معلوم است به اين چيزها آلرژي داري براي همين پزشك واكسن را برايت تجويز مي‌كند و مي‌گويد اگر 4 سال تزريق را ادامه دهي، حتما خوب مي‌شوي.

شايد اين مراحل را خيلي از آدم‌هايي كه به گونه‌هاي مختلف آلرژي مبتلا هستند تجربه كرده‌اند، همان راهي كه طي كردنش هزينه‌هاي زيادي مي‌خواهد، اما بهبودي افراد را تضمين نمي‌كند.

البته تاثير اندك يا بي‌اثر بودن واكسن‌هاي آلرژي موجود در بازار چيزي نيست كه فقط بيماران مبتلا به حساسيت از آن گله‌مند باشند؛ چرا كه شكور اميدي دكتراي تخصصي ايمونولوژي و عضو گروه تحقيقات واكسن آلرژي كشور نيز همين عقيده را دارد.

او مي‌گويد: واكسن‌هاي موجود در بازار كه در برخي كلينيك‌ها تزريق مي‌شود نه مورد تاييد است و نه ثمري دارد چرا كه اين واكسن‌ها وارداتي است و تركيبات آنها با ساختار آلرژي‌‌ها موجود در ايران متفاوت است.

اميدي ادامه مي‌دهد: براي مثال در يكي از انواع اين واكسن‌ها عصاره درخت بيد از كشور كانادا وارد ايران مي‌شود در حالي كه بيد ايران و بيد كانادا با هم تفاوت‌هاي اساسي دارند. در واقع آلرژن‌ه`ايي كه از طريق اين واكسن‌ها وارد بدن مي‌شود، مخصوص ايران نيست به همين جهت تاثيري در بهبودي آلرژي افراد ندارد.

اين عضو گروه تحقيقات واكسن آلرژي كشور به ساخت واكسن آلرژي توسط محققان كشورمان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: گروه تحقيقاتي ساخت اين واكسن موفق به توليد واكسني شده است كه فارغ از اين كه فرد به چه نوع ماده‌اي حساسيت دارد، آلرژي‌اش كنترل مي‌شود.

به گفته اميدي، اين واكسن نياز به تزريق مكرر ندارد و 90 درصد آسم كودكان و 85 درصد آسم بزرگسالان را درمان مي‌كند.

او در خصوص ساختار اين واكسن مي‌گويد: واكسن آلرژي ايراني از ماده‌اي ساخته شده كه مسير آلرژي را مسدود و توليد ماده IGE كه مسبب ايجاد آلرژي است را بلوكه مي‌كند به طوري كه فرد ديگر علائم حساسيت را ندارد. اين در حالي است كه واكسن‌هاي خارجي موجود در بازار تنها ايمونوتراپي يا حساسيت‌زدايي مي‌كنند؛ چرا كه واكسن چيزي است كه فرد را بعد از تزريق مقاوم مي‌كند ولي اين واكسن‌ها تاثيري در بهبود آلرژي ندارند.

وي با بيان اين جملات به تعريف آلرژي مي‌پردازد و براي بيماران توصيه‌هايي را ارائه مي‌دهد. اميدي مي‌گويد: آلرژي واكنش اغراق‌آميز بدن در مقابل ورود برخي مواد حساسيت‌زا يا آلرژن است كه بخشي از آن پايه ژنتيكي دارد.

پس وقتي يك عامل حساسيت‌زا وارد بدن مي‌شود، IGE ترشح مي‌شود و روي آن بخش از سلول‌هاي بدن كه در مكانيزم آلرژي نقش دارند قرار مي‌گيرد و علائم فرد شروع مي‌شود.

اين استاد دانشگاه معتقد است كه آلرژي با دارو درمان نمي‌شود زيرا مواد آلرژي‌زا بسيار زيادند اين در حالي است كه پزشكان فقط قرص آنتي‌هيستامين يا كورتون را تجويز مي‌كنند كه آنتي‌هيستامين كل آلرژي را پوشش نمي‌دهد و كورتون براي بدن مضر است.

اميدي آلرژي را به دو دسته ايمونولوژيك (كه در آن IGE توليد مي‌شود)‌ و غير ايمونولوژيك (كه ربطي به IGE ندارد و با عواملي چون ضربه و فشار ايجاد مي‌شود)‌ تقسيم مي‌كند و با بيان اين كه چون آلرژي در آينده تبديل به آسم مي‌شود، رعايت برخي موارد براي افراد مبتلا را ضروري مي‌داند.

او مي‌گويد: نخستين گام براي افراد مبتلا به آلرژي پرهيز از عوامل حساسيت‌زاست. اين در حالي است كه افراد بايد بدانند كه آيا آلرژي آنها فصلي است يا ژنتيكي. بعد از اين مرحله است كه وضعيت فرد از نظر نوع علائم بايد بررسي شده و IGE بدنشان اندازه‌گيري شود. ريشه‌يابي آلرژي نيز گامي بسيار موثر است بويژه در آلرژي‌هايي كه زمينه ارثي دارد.

به گفته اين استاد دانشگاه، حضور در محيط‌هاي شلوغ و آلوده مثل تهران، نگهداري گل و گياه و حيوانات، استفاده از اشياء پشمالو، قرار گرفتن در معرض گردوغبار و دود سيگار و غذاهاي حاوي فلفل از جمله مواردي است كه افراد مبتلا به آلرژي بايد بشدت از آنها پرهيز كنند.