. کاربران گرامي براي دريافت آخرين اطلاعات روزانه سايت در خبرنامه سايت عضو شويد

بخش سلامتی پزشکی
اضافه کردن ايران حال به فهرست علاقه منديها
اين صفحه را به فهرست علاقه ها يتان اضافه کنيد  را صفحه آغاز مرور گر خود کنيدايران حال  ايران حال را صفحه آغاز مرورگرخود کنيد از مطالب ايران حال درون سايت خود استفاده کنيد.  ازمحتوي ايران حال راحتتر استفاده کنید.پيوند به ايران حال پيوند به ايران حال تبليغات در ايران حال دات كام تبليغات در سايت
تهران  دما:-1c رطوبت:%
چرا اين وب ساخته شد ؟ مرامنامه حق تاليف گزارش تخلف ارتباط سريع با ايران حال
صفحه اصلي صفحه خانگياخبار ایران وجهان ايران حال خبرياخبار ورزشي ايران حال ورزشياخبار پزشکی ايران حال و سلامتيسلامتي ایران حال و موبایل نکات خانه داري ایران حال و نکات خانه داري روابط همسران جوان ایران حال وروابط همسران جوانتغذيه رژيمي ایران حال و تغذيه رژيمي مقالات آشپزي ایران حال و مقالات آشپزي
کلمه  تغيير زبان نوشتاري فرم ( فارسي / لاتين)  

بخش آموزشی آشپزی

 

 

 


آموزش آشپزي گروه انواع کيک
 نسخه قابل چاپ آموزش چاپ نسخه قابل چاپ آموزش  ارسال آموزش به دوستان ارسال آموزش به دوستان ارسال آموزش از طريق Yahoo messenger ارسال آموزش از طريق ياهو مسنجر براي دوستان

   با عضويت در فهرست خبری سایت همه روزه آخرین اخبار و اطلاعات به روز رسانی سایت را در پست الکترونیک خود مطالعه فرمایید کلیک کنید.

کيک ساده

مواد لازم:
4عدد
تخم مرغ

250 گرم
آرد

250 گم
شکر

يک دوم پيمانه
روغن مايع

پيمانه
آب نيم گرم

2 قاشق مرباخوري
بکينگ پودر

کمي
وانيل


طرزتهيه
زرده و سفيده تخم مرغها را از هم جدا مي کنيم . اول زرده ها را مقداري زده و سپس وانيل و آب گرم را اضافه کرده ، مي زنيم . تا خوب کف کند و سفيد رنگ شود ، شکر را به زرده اضافه کرده و قدري ديگر مي زنيم ، سفيده را جداگانه مي زنيم و بعد مقداري شکر به روي آن مي ريزيم و مي زنيم تا خوب سفيد و سفت شود ، روغن را به زرده و شکر اضافه کرده و با سفيده زده شده مخلوط مي کنيم، درآخر کار آرد و بکينگ پودر را در مايه کيک ريخته و به هم مي زنيم . قالب گرد ساده اي را انتخاب کرده ، ته آن را چرب مي کنيم و مايه کيک را در قالب کيک ريخته ، به مدت 40 دقيقه در حرارت 350 درجه فارنهايت در پنجره پائين فر قرار مي دهيم ؛ بعد ازاين مدت ، کيک را از فر خارج و پس از سرد شدن با کرم يا خامه روي کيک و اطراف آنرا تزئين مي کنيم.
نکات تغذيه اي:

در صورت پخت اين کيک با همين ميزان مواد ، کل آن داراي 2600 کالري است که اگر به 8 قسمت مساوي تقسيم شود هر قسمت آن 320 کالري دارد.

شناخت مواد اوليه قنادي:

هميشه از مرغوب ترين مواد اوليه قنادي استفاده کنيد تا در تهيه شيريني به کيفيت مطلوب تري دست يابيد .

تخم مرغ مثل بقيه مواد ، از جمله آرد و کره نقش مهمي در کيفيت شيريني دارد و هميشه بايد آن را به صورت تازه تهيه و مصرف کرد .

تخم مرغ براي هوا دهي به شيريني ، بيسکويت و کيک به کار مي رود زيرا پس از به هم زدن شديد ، قدرت نگهداري هوا را در خود دارد ، براي مثال در مواردي که به شدت زده شود ، کف ايجاد مي کند و باعث پف مناسب کيک مي شود .

قدرت هوا دهي تخم مرغ مربوط به سفيده آن است و زرده هنگام زدن ، کف نمي کند زيرا داراي چربي نسبتاً زيادي است . زرده باعث ايجاد رنگ ، طعم و ترد شدن شيريني مي شود . هر عدد تخم مرغ کامل قادر است که مقداري آرد را برابر وزن خود هوادهي کند اما چنانچه مقدار آرد بيش از وزن تخم مرغ باشد بايد از هوادهنده هاي شيميايي مثل بکينگ پودر کمک گرفت .

تخم مرغ به دو صورت خشک و تازه در دسترس است که در اين مبحث وارد بحث تخم مرغ خشک نمي شويم . مي توان اجزاي تخم مرغ را به کامل، زرده و سفيده آن تقسيم کرد که هر کدام کاربرد متفاوتي در شيريني پزي دارند .

درجه حرارت ، يکي از نکات مهم کاربرد تخم مرغ در شيريني پزي است يعني تخم مرغ اضافه شده به خمير نبايد خيلي سرد باشد زيرا باعث بسته شدن روغن شده و زمان به هم زدن خمير و يا کرم را بالا مي برد .

درهواي گرم مي توان از تخم مرغ سرد استفاده کرد زيرا حرارت خميررا تنظيم کرده واجازه نمي دهد که از26 درجه سانتي گراد تجاوز کند اما در هواي سرد زمستان بايد درجه حرارت تخم مرغ را تا درجه گرماي اتاق افزايش دهيد .

روش فرم دهي سفيده تخم مرغ:

هم زدن سفيده به خاطر آن است که حجم آن زياد شده و داخل آن حباب هاي هوا ايجاد شود و در نهايت شيريني را حجيم و پوک کند . پس براي آن که سفيده کاملاً صحيح زده شود بايد نکات زير را رعايت کنيد :

سفيده بايد تازه و خنک باشد( در يخچال باشد) .

سفيده نبايد حاوي ذره اي از زرده باشد .

وسايلي که سفيده را با آن مي زنيد بايد تميز و فاقد چربي باشند .

سرعت هم زدن زياد باشد زيرا در غير اين صورت آب مي اندازد .

فاصله ميان زدن سفيده و مصرف آن بايد کم باشد درغير اين صورت آب مي اندازد .

براي سفيده از ظرف آلومينيومي استفاده نکنيد چون رنگ آن را تيره مي کند .

در مواردي که شکر به سفيده اضافه مي شود بايد بعد ازاين که کمي سفيده را زديم و سفت شد ؛ شکررا قاشق، قاشق اضافه کنيم .

سفيده زده شده ، وقتي آماده است که اگر با نوک چاقو روي آن خط بياندازيم آن خط تا چند دقيقه باقي بماند .

روش فرم دهي زرده تخم مرغ:

هم زدن زرده ، به خاطرآن است که حجم آن زياد شده و داخل آن حباب هاي هوا ايجاد شود که در نتيجه شيريني را سبک مي کند ، براي اين کار بايد نکات زير را مورد توجه قرار داد .

زرده بايد تازه و خنک باشد .

زرده بايد با سرعت زيادي زده شود .

در زرده نبايد سفيده وجود داشته باشد .

براي شروع کارکيک پزي بهتراست با ساده ترين نوع کيک شروع کنيد، خصوصاً خانمهاي جواني که مي خواهند هنر شيريني پزي را بياموزند ، اين کيک را امتحان کنند ، مطمئناً پشيمان نخواهد شد . اگر درابتدا ، پختن اين کيک به نظرتان سخت آمد يا آنچه را توقع داشتيد به دست نياورديد ، نااميد نشويد. مطمئنا با چند بارتمرين ، نتيجه دلخواهتان حاصل خواهد شد .


آموزش های مرتبط با این گروه

بسکویت شیری

کیک نارگیلی

کیک شیری

نان پنیری

دایره های نارگیلی

کیک شوکولاتی با کشمش

کیک با قهوه

کیک آمریکایی

کیک کره ساده و آسان

لقیمات

کیک هل پرتقال

کیک شکلاتی

کیک با شکلات

کیک ماست

بسکویت سریع

تارت توت فرنگی

کلوچه ي سيب

شيريني بادامي

شيريني گردويي پفکي

شکلات پسته اي

 نسخه قابل چاپ آموزش چاپ نسخه قابل چاپ آموزش  ارسال آموزش به دوستان ارسال آموزش به دوستان ارسال آموزش از طريق Yahoo Messenger ارسال آموزش از طريق ياهو مسنجر براي دوستان
 
 
صفحه اصلي صفحه خانگياخبار ایران وجهان ايران حال خبرياخبار ورزشي ايران حال ورزشياخبار پزشکی ايران حال و سلامتيسلامتي ایران حال و موبایل نکات خانه داري ایران حال و نکات خانه داري روابط همسران جوان ایران حال وروابط همسران جوانتغذيه رژيمي ایران حال و تغذيه رژيمي مقالات آشپزي ایران حال و مقالات آشپزي
  مرامنامه حق تاليف گزارش تخلف ارتباط سريع با ايران حال