شماره خبر:  9624    تاريخ انتشار خبر:        ام آبان ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 3315 مرتبه تا کنون

 علت سانحه‌مشهد؛دعوا در كابين‌خلبان

"علي ايلخاني " سرپرست سازمان هواپيمايي کشوري با اعلام نتايج بررسيهاي فني و کارشناسي در باره وقوع سانحه براي يک فروند هواپيماي مسافري ايليوشن که روز جمعه هنگام فرود 16 کشته و 30 مجروح در مشهد به جا گذاشت، "سرعت زياد" ناشي از دعوا در كابين هواپيما و عدم تمركز خلبان را علت خروج آن از باند فرودگاه اعلام کرد.


سرپرست سازمان هواپيمايي کشوري در گفتگوي ويژه خبري شنبه شب شبکه دو سيما که بررسي موضوع سانحه هواپيماي پرواز تهران - مشهد اختصاص داشت ، علت سانحه را تا نزديک به قطعيت به سرعت زياد در هنگام فرود مرتبط دانست و گفت كه با بررسي هاي اوليه و شنود مکالمات کابين خلبان، حضور مديرعامل هواپيمايي آريا به عنوان عاملي براي برهم خوردن تمرکز خلبان مطرح شده است.

وي با بيان اينكه سرعت زياد موجب شده بود هواپيما پس از طي باند فرود 1100 متر نيز وارد مناطق بياباني شود، افزود: براساس کتاب عمليات اين نوع هواپيما، سرعت فرود بايد بين دستکم 145 تا حداکثر 165 ناتيکال مايل باشد که بررسي رادار نشان داد، سرعت هواپيما 197 ناتيکال مايل بوده و اين امر جاي شکي را باقي نمي گذارد که خلبان سرعت زيادي داشته است، و همچنين مسافت تهران تا مشهد هم که معمولا بايد در يک ساعت و 10 دقيقه طي مي شود، در اين مورد يك ساعت و 5 دقيقه طي شده بود.

ايلخاني با اشاره به اينكه هم هواپيما و هم كادر پروازي از استانداردها و سوابق خوب برخوردار بودند، گفت: بنابر هنجارها و مقررات بين المللي ما به اطلاعات داده شده از سوي طرف قزاقستاني اطمينان کرده ايم و بايد هم چنين باشد، ولي براساس آنچه از صداهاي ضبط شده در جعبه سياه ويژه ثبت مکالمات کابين (CVR) به دست آمده است، بي نظمي هايي در کابين خلبان موجود بوده و خلبان تمرکز لازم را نداشته است.

وي درباره منشا اين بي نظمي ها گفت: به نظر مي رسد رئيس هيئت مديره و مديرعامل شرکت هواپيمايي آريا در کابين حضور داشته و همين امر با توجه به موقعيت و مسئوليت وي موجب کاهش تمرکز خلبان شده است.

سرپرست سازمان هواپيمايي كشوري افزود: 90 درصد سوانح هوايي به علت خطاي انساني به وجود مي آيد و اين امري اجتناب ناپذير است به ويژه اين که به علت سرعت بالاي هواپيما هر گونه خطا برخلاف مسافرت هاي زميني مي تواند غيرقابل جبران باشد.

ايلخاني تصريح کرد: اگر هواپيما نا امن بود، خود رئيس شرکت از سوار شدن در آن خودداري مي کرد.

سرپرست سازمان هواپيمايي کشوري با اعلام اين که الزامي براي عدم ورود افرادي غير از گروه پروازي به کابين خلبان وجود داشته باشد را رد کرد و گفت:‌ اما اين حضور نبايد تداخلي در مسئوليت و کار خلبان ايجاد کند که در اين مورد با توجه به سابقه مرحوم دادپي و مسئوليت وي مي تواند منجر به دستپاچگي خلبان شده باشد.

وي درباره چگونگي برخورد با اين گونه تخلفات گفت: اگر اين سانحه روي نمي داد، قطعا برخورد قانوني با خلبان در فرودگاه مشهد صورت مي گرفت همانگونه که در48 ساعت گذشته گواهينامه گروه پروازي دو شرکت که استاندرادهاي کتاب هواپيما را رعايت نکرده بودند گرفته شد، در اينجا هم کنترل کننده فرودگاه مشهد دو تا 3 بار به خلبان هواپيماي ايليوشين تذکر داده بود که سرعتش زياد است.

وي با اشاره به بررسي اطلاعات جعبه سياه دوم که ويژه ثبت متغيرهاي پروازي است (FDR) و همچنين استخراج اطلاعات رادار مرکز کنترل است گفت:‌ اين اطلاعات موجب مي شوند که علت بروز حادثه و چگونگي رخداد آن خيلي
شفاف شود.

سرپرست سازمان هواپيمايي کشوري علت خارجي بودن گروه پروازي هواپيماي ايليوشين سانحه ديده را نداشتن خلبان متخصص اين نوع هواپيما در کشور اعلام کرد و گفت: شرکت ها در اين موارد قراردادي که در آن عواملي شامل بيمه، تعمير و نگهداري و گروه پروازي لحاظ شده باشد، مي بندند.

70 روز پرواز در ايران
فرامرز صدري، معاون استاندارد پرواز سازمان هواپيمايي کشوري نيز در اين گفتگو ايران را مانند ديگر کشورهاي عضو پيمان بين المللي شيکاگو، موظف به پيروي از استاندارهاي پروازي دانست و گفت: اين هواپيما متعلق به شرکت دلتاي قزاقستان بود که به صورت چارتر 4 ماه پيش وارد کشور شده و 2 ماه و 10 روز قبل توانست خود را به سطح استانداردهاي کيفي مورد نظر کشور ما برساند.

وي افزود: ‌درباره گروه پروازي نيز مقررات خاص خود وجود دارد، ما هم کارشناسان خود را به کشور بهره بردار اعزام کرديم و از رعايت همه مقررات لازم اطمينان حاصل شد، خلبان اين پرواز هم استاد خلبان بوده و 14 هزار ساعت سابقه پرواز داشته است.

صدري بروز سوانح را براثر اتصال حلقه هاي مختلف خطا اعلام کرد و گفت: ورود مديرعامل شرکت به کابين خلبان و صحبت هاي متفرقه ما را به حلقه هاي کامل کننده سانحه نزديک مي کند از اين رو هميشه توجه به رعايت کوچکترين نکات ايمني توصيه شده است.

صدري درباره توجه و رسيدگي به خطاهاي پروازي گفت : براساس دستورالعمل هاي ايکائو، شرکت هاي هواپيمايي بايد همه عملکردهاي گروه پروازي را با استفاده از جعبه سياه هاي کمکي استخراج و بررسي کنند تا اگر عوامل مخاطره آميزي مشاهده شد، بلافاصله گزارش شود.

وي افزود: استانداردهاي پروازي و ايمني در همه کشورها يکسان است و اگر ديده مي شود پرواز برخي هواپيماها در کشورهاي اروپايي منع شده است، به عللي مانند سر و صداي موتور برمي گردد که ما اين نوع مسائل رابه شدت آنها رعايت نمي کنيم.

انداختن تقصير به گردن خلبان هنوز زود است
استاد خلبان ميرروشن نيز با ذکر وظيفه خلبان در رعايت دستورالعمل هاي پروازي و بررسي تجهيزات و بدنه براساس کتاب هواپيما گفت: هر گونه اشکالي بايد گزارش و برطرف شود.

وي افزود: شايد اعلام اين که خلبان اشتباه کرده کمي زود باشد زيرا بايد اطلاعات متغيرهاي پروازي از جعبه سياه FDR خوانده و مشخص شود که آيا ترمزها کاملا سالم بودند ، آيا بازدارنده هاي سرعت (speed breakers) استفاده شده يا نه، زيرا که در تصوير باز بودن اين ترمزها در روي بال مشاهده نمي شود.

وي درباره وجود فرضيه ديگري در کنار فرضيه خطاي خلبان گفت: اکثر حوادث با خطاي انساني توام است، از آنجا که جو مسير بسيار آرام بوده حتي اگر نقص فني روي داده باشد، چگونگي برخورد گروه پروازي و اجراي روشهاي برخورد با خطا بسيار مهم است که بايد اين عملکردها براساس دستورالعمل کارخانه و هواپيمايي کشوري بررسي شود.

مجلس بررسي مي كند
محمد حسين مقيمي، رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي نيز به تشکيل جلسه اي در کميسيون عمران با حضور وزير راه، سرپرست هواپيمايي کشوري، مديرعامل کاسپين و تعدادي از کارشناسان در باره حادثه سقوط هواپيمايي مسير تهران - ايروان اشاره کرد و گفت:‌ اين جلسه با توجه به اين که نتايج قطعي مشخص نشده بود به جلسه سه شنبه اين هفته منجر شد.

وي افزود: در مورد حادثه اخير هم بايد همان بررسي ها دوباره صورت گيرد، البته آنچه براي مجلس و کميسيون عمران مطرح است، ريشه يابي اين حوادث است و بايد با توجه به ديگر حوادثي هم مانند باز نشدن چرخ، آتش گرفتن موتور و مانند آن که در يکي دو ماه اخير تعدادش خيلي زياد بوده، بحث هايمان را جدي تر و کارشناسي تر انجام دهيم.

مقيمي درباره خريد هواپيما هم گفت: ما محدوديتي براي شرکت هاي دولتي ايجاد نکرده ايم و غيردولتي ها هم مي توانند از منبع صندوق ذخيره ارزي استفاده کنند ولي بايد از در سياست ارزان خريدن و ارزان اجاره کردن تجديد نظر کنيم.

هواپيما باز هم روسي بود
علاء الدين بروجردي، رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي نيز با شرکت دراين بحث در موضوع تحريم ها گفت: با توجه به سهم 90 درصدي خطاي انساني ما بايد در مورد 10 درصد بقيه صحبت کنيم و در اين بخش هم ما با روسيه مشکلي نداريم و اين دو هواپيما هم روسي بودند از اين رو مسئله تحريم نمي تواند مطرح باشد.

وي افزود: در مورد هواپيماهاي غربي هم از راه قرارداد با شرکت هاي غربي و نيز بازار آزاد اگر چه با هزينه بالاتر، قطعات لازم تهيه مي شود، بنابر اين ترديد نشود که هواپيمايي به علت نبودن قطعه اجازه پرواز پيدا نکند.

بروجردي تصريح کرد:‌البته تحريم آثار خود را دارد و کشورهاي غربي با وجود ادعاي خود در مورد حقوق بشر تحريم خود را در اين زمينه که به هواپيماهاي غيرنظامي ارتباط دارد مانند تحريم پرتوداروها در زمينه سلامتي گسترش داده اند.

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي خواستار بيشتر شدن سخت گيري ها در امنيت هوايي و وارد نشدن هواپيماهاي دست چندم شد و گفت: عصر يکشنبه جلسه اي با حضور رئيس مجلس، وزير راه و ديگر مسئولان و کارشناسان براي دريافت گزارش اين دو سانحه تشکيل خواهد شد و اميدواريم تصميمات خوبي در آن اتخاذ شود.منبع خبر : جام جم - http://jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100913033694 
اخبار مرتبط

پشت صحنه اقتصادی فاجعه پلاسکو
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1395

جزئیات ماجرای شلیک محمود کریمی از زبان شاکی
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1392

۲۰ فیلمی که در سینمای ایران حادثه‌ساز شده‌اند
منتشر شده در تاريخ: 21/10/1392

علت مرگ پاول واکر : تصادف با سرعت ۱۶۰ کیلومتر
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1392

ماجرای کامل تصادف خواننده مطرح پاپ و مرگ همسرش!
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1392

قابل توجه موتورسواران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1392

ماجراي زامبي شدن انسانها...!!!
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1392

گزارش نهایی تصادف اتوبان قم منتشر شد
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1392

4 جوان از محاصره 11 گرگ چگونه رها شدند؟
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1392

تصادفی مرگبار هنگام خروج پرسپولیسی ها از قم
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1392

سیلی و لب پاره، نتیجه‌ی عیادت سلیمی از باقری!
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1392

جزییات خروج هواپیمای حجاج از باند در کرمان
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1392

اسامی اجساد شناسایی شده سانحه قم
منتشر شده در تاريخ: 24/06/1392

روایتی تازه از حادثه اتوبوس‌های مرگ
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1392

شناسایی ۲۱ جسد تصادف اتوبوس های اسکانیا
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1392

عروسی که با چشم گریان به خانه بخت رفت
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1392

اسامی مصدومان تصادف خونین اتوبان قم - تهران اعلام شد
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

اولين عكسها از تصادف دو اتوبوس در محور قم تهران
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

جزییات برخورد مرگبار دو اتوبوس در اتوبان قم
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

نجات شبانه دو دختر از وسط دریا
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1392

حمله اشرار به خودرو خانواده بوشهری
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1392

وقتی زیبایی دریا هولناک می شود!+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1392

همنورد سه کوهنورد ایرانی: مصاحبه‌ها را می‌خوانم می‌سوزم
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1392

حمله قاچاقچیان مواد مخدر به بازیگر زن معروف ایرانی/عکس
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1392

جزییات تازه از مرگ سه کوهنورد ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1392

خانواده کوهنوردان جان باخته مرگ فرزندانشان را پذیرفتند
منتشر شده در تاريخ: 04/05/1392

بر کوهنوردان ایران در برودپیک چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1392

۳ ابداعی که در نجات جان مسافران سانحه هوایی فرودگاه سان فرانسیسکو نقش داشتند
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1392

گران‌ ترین تصادف دنیا (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1392

جزییات حمله به زائران ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1392

عجیب‌ترین تصادفات خانگی +تصاوير
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1391

عکسی تصادفی از خودکشی! +عکس
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1391

ساخت اسکلت ساختمان 6 طبقه با تیر آهن 14!
منتشر شده در تاريخ: 17/11/1391

کارمندی 235میلیون تومان پول را به صاحبش بازگرداند
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1391

دست کارگر رستوران در داخل چرخ‌گوشت!
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1391

سانحه براي قطار مسافربري زاهدان – تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1391

(تصاویر) سرگرمی خطرناک جوانان بهشهری
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1391

"سندی" به مرده‌ها هم رحم نکرد!/عکس
منتشر شده در تاريخ: 11/08/1391

سقوط مرگبار یک خانواده از چرخ و فلک در تبریز
منتشر شده در تاريخ: 02/08/1391

آتش سوزي اصفهان مهار شده اما خاموش نشده است
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1391

کوچه اي که نشست کرد
منتشر شده در تاريخ: 10/07/1391

تمجید از اقدام شجاعانه این ايرانی در UFC و یاهو (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1391

کشف کانگروي استراليايي در نهبندان
منتشر شده در تاريخ: 30/05/1391

چترباز ۲۰ ساله در میان کابل های فشار قوی برق
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1391

مرگ عجیب مادر و دختر شهرکردی+عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1391

نجات معجزه آسای مرد 30 ساله از چنگال 5 گرگ گرسنه!
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1391

بررسي کارشناسي چگونگي وقوع فاجعه غرق شدن اتوبوس دريايي حامل فرهنگيان مشهدي
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1391

جلوگیری از انفجار پمپ بنزین ولیعصر
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1391

ماجرای توله خرس‌ها و توله شیرها در مشهد
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

میمون در شهربازی سیرجان، انگشت کودک 2 ساله را قطع کرد!
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1391

عمليات 6 ساعته براي نجات زن كايت سوار
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1391

ترن هوایی شهربازی جان دختر 17 ساله را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1391

توضيح وكيل «خاله شادونه» درباره حادثه خرمدره
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1391

در برنامه جنجالی خاله شادونه چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1391

افزایش کشته های برنامه خاله شادونه/ محل حادثه پلمب شد
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1391

جزييات سانحه برای كارشناسان آژانس در اراك
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

تصاویري ازخودرو واژگون شده علی دایی
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1390

جزئیات حادثه ‌هواپیمای در فرودگاه اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1390

روايت عجيب و تلخ يکي از بازماندگان سانحه دريايي آب‌های بندرعباس + اسامی 16 قربانی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1390

جزئیات غرق شدن شناور در آبهای هرمزگان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1390

واژگونی کشتی ایتالیایی با 4000 مسافر (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1390

جزئيات پرونده پيدا شدن 7 شير درتهران
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1390

قیمت توله شیر فقط ۹ میلیون تومان/ عرضه مار افعی در بازار مولوی!
منتشر شده در تاريخ: 29/09/1390

به دام افتادن یک قلاده بچه شیر در بزرگراه شهید زین الدین تهران
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

كركس غول‌پيكر در تهران به دام افتاد
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

حمله گرگ‌ها به دامداري در اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

تصویری از انفجار مهیب ديروز در حوالی تهران
منتشر شده در تاريخ: 22/08/1390

خیابان هنگام فروکش کرد/ سقوط تیر برق روی خودرو +عکس
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1390

تصاویر: سانحه هوایی در فرودگاه مشهد
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1390

بروز سانحه در هواپیمای تهران ـ مشهد + تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

سرباز فداکار نیروی زمینی ارتش به رحمت خدا رفت (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 29/05/1390

برخورد مرگبار تريلي‌با پل‌هوایی +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 21/04/1390

شلنگ هوا، راننده كامیون نیوزیلندی را باد كرد!
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1390

جزئيات مرگ نهنگ 8 متري در بندر جاسك
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1390

تصاویر: ریزش ساختمان سه طبقه در تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1390

سقوط جرثقيل بر روي ساختمان مسكوني در اسلامشهر
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1390

کودک بی‌گناه، قربانی جلوگیری از دزدی شد
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1390

سانحه در ايستگاه مترو ميرداماد تهران
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1389

سقوط تير چراغ برق بر روي خودرو سواري (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1389

اسامی مجروحان ایرانی در بمبگذاری کاظمین
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1389

پسر 10 ساله طعمه گرگ شد
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

زنی قربانی سهل‌انگاری در بیمارستان
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

شعری درباره سقوط هواپیمای ارومیه> هفتاد آرزو که دود شد
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1389

خودرو30ساله‌حق‌ترددندارد؛هواپيمای40ساله‌مسافرمی‌برد!؟
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1389

ابهامات جدید و سوالات جدی درباره سانحه بوئینگ ارومیه
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1389

آتش سوزي در مجتمع تجاري نور (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1389

وطن خانوم در برابر پلنگ!(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1389

زنده ماندن معجزه آسای پسر 10 ساله چینی
منتشر شده در تاريخ: 06/08/1389

وقوع حادثه درصحنه یك فیلم ایرانی درلبنان
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

صحنه استثنایی گیرکردن راننده ایرانی زیرچرخ اتوبوس+عکس
منتشر شده در تاريخ: 10/07/1389

پدیده شرم آوری به نام "قاتلان یقه سفید"
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1389

«فاصله‌ها» جان زنی را گرفت!
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1389

سردار رویانیان پدر و دختر جوان را از مرگ نجات داد
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1389

آتش سوزی چاه 24 نفت شهر چگونه مهار شد؟
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1389

چاه خانه جان دختر 4 ساله را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1389

وقتی ساختمان روی 206 می ریزد(عکس)
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1389

انتقال حادثه دیدگان ایرانی در فیلیپین به کشور (تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1389

اصل ماجرای سانحه برای دانشجویان ایرانی در فیلیپین چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1389

آخرین وضعیت سقوط اتوبوس دانشجویان ایرانی در فیلیپین + عکس
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1389

نجات معجزه آسای پسر چهار ساله در سقوط از طبقه هفدهم
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1389

صيد يك عقاب در خانه مسكونی پايتخت+عکس
منتشر شده در تاريخ: 12/03/1389

چرخ گوشت و فاجعه‌اي دوباره+عکس
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

تصاویر: نشست زمین در منیریه(تكميلي)
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1389

ميدان منيريه بامداد امروز فرونشست
منتشر شده در تاريخ: 25/02/1389

دكل چراغ برق در نمايشگاه كتاب حادثه آفريد + عکس
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1389

گوش‌های پسر 6 ساله او را از مرگ نجات داد(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1389

علت احتمالی انفجار تاکسی در ایلام
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1389

شور زندگی سمیه و خانواده اش بر دیوار مرگ!
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1389

حادثه در شهربازی شاهین‌شهر
منتشر شده در تاريخ: 07/01/1389

نشست بخشي از خيابان وليعصر تهران
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1388

نجات معجزه‌آساي دختر 4 ساله
منتشر شده در تاريخ: 09/12/1388

سانحه هنگام فرود هواپيماي آبادان - مشهد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1388

20 کشته و مجروح در سانحه قطار مشهد - تهران/ تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1388

جزئیات حريق چهارسوق بازار تهران
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1388

سقوط 206 در کانال آب(تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1388

دلخراشترين مرگ سال :کارگر در بين غلطک‌هاي دستگاه له شد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1388

اسامي كشته‌ها و‌مجروحان حادثه واژگوني اتوبوس زائران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1388

تصویر: اولین قربانی سانحه رانندگی در ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1388

كورس مرگبار دختر و پسر جوان
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

ترس «کميسيون بررسي سانحه» از اعلام دلايل سوانح
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1388

فرود اضطراری پرواز تهران ـ بوشهر در اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1388

تصاوير: عمليات ترميم نشست زمين در نواب
منتشر شده در تاريخ: 20/05/1388

تصاوير: ريزش تونل توحيد در تقاطع جمهوري
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1388

خطاي‌خلبان عامل سانحه‌هوايي مشهد
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1388

18 تن در سانحه هواپيماي آرياتور جان باختند(همراه تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1388

50 درصد ایرانی ها تصادفی می میرند!
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1388

انفجار یک بمب در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) + تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 30/03/1388

بزمچه یک و نیم متری در ایستگاه اتوبوس! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1388

اجساد کوهنوردان هرمزگاني در ارتفاعات دماوند پيدا شد
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1388

بدلكار ايراني سريال تلويزيوني «هشدار براي‌ كبري‌ 11» بر اثر سانحه درگذشت
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1388

نجات مرد كارگر از عمق 100متري
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1388

اسامي 54 مجروح ايراني حادثه تروريستي بغداد
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1388

جدال با گرگ براي نجات فرزند
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1388

ناگفته هایی از عوامل انفجار شیراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1388

اعدام 3 عامل بمبگذاری شیراز
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1388

رودخانه پارکینگ شده قم حادثه آفرید
منتشر شده در تاريخ: 12/01/1388

مرگ مرد فداکار در بزرگراه همت
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1387

اعدام‌براي‌عوامل‌انفجارتروريستي شيراز
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1387

نجات معجزه آسا! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1387

آتش‌سوزي نزديكي مسجدالحرام(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1387

سرباز احمدی از امروز می بیند
منتشر شده در تاريخ: 25/07/1387

سقوط مرموز دختر و پسر جوان از طبقه پنجم در هاله‌اي از ابهام‌
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1387

شوخی دو مامور ناجا به قتل ختم شد
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1387

اتوبوس سقوط کرده در کرج/تصوير
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1387

اسامی مسافران اتوبوس واژگون‏شده ایران در ترکیه
منتشر شده در تاريخ: 07/06/1387

مرگ دو دختر جوان حين تمرين تيراندازي
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1387

اسامي درگذشتگان و مجروحان ايراني سانحه هوايي در قرقيزستان
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

نشست‌زمين‌خودرو ‌را به‌كام‌خود‌كشيد+تصوير
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

سقوط مشكوك و مرگ زن 50 ساله
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1387

مرگ دختر و پسری در یك پارك تهران
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1387

نجات دختر چترباز از ارتفاع ۱۵۰ متري
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

ناکامي بمبگذاري در تهران و قم
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

سكونت گربه‌هاي بازيگوش در موتور خودرو
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

در غرب تهران خودرو ميان زمين و آسمان متوقف شد
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

نکاتی تازه از فاجعه سقوط ایرباس
منتشر شده در تاريخ: 12/04/1387

اطلاعيه پليس درباره شليگ گلوله در پايگاه پليس
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

هنوز هم از ارتفاع نمي‌ترسم
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1387

اطلاعات جدید از بمب‌گذاری اخیر در تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1387

انفجار خودرو در غرب تهران
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1387

جهنم در شهر مرند + عكس
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1387

ايدز در پيوند كليه، خانواده‌اي را متلاشي كرد
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1387

انگشت در چشم كوسه جانش را نجات داد
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1387

نجات معجزه‌ آسا بعد از سقوط به كارون
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1387

عوامل بمب‌گذاري حسينيه سيدالشهدا(ع) شيراز بازداشت شدند
منتشر شده در تاريخ: 19/02/1387

معمای زنده ماندن کودک هفت ساله عربستانی
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1387

نجات پسر از درّه 200متري در جاده قديم كرج
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1387

خودروي سمند از يك درخت بالا رفت
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

مرگ دانش‌آموز خردسال زير چرخ قطار تفريحي
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

قطع دست یکی از قویترین مردان ایران
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1387

گزارش تصويري تشييع پيکر ‌‌١١ جان‌باخته حادثه شيراز
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1387

نتیجه نهایی تحقیقات انفجار شیراز
منتشر شده در تاريخ: 27/01/1387

گزارش تصویری از محل وقوع انفجار در شیراز
منتشر شده در تاريخ: 26/01/1387

انفجار شيراز به روايت تصوير (عكس)
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

جديدترين آمار قربانيان انفجار شيراز ‪ ۱۰‬كشته و ‪ ۱۶۰‬مجروح
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

سانسور حیرت انگیز انفجار شیراز در رسانه ملی!
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

گفتگو با يكی از شاهدان انفجار شيراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

فرمانده انتظامي فارس‏:‏ انفجار شيراز خرابكاري نبوده است
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

گزارش تكميلي فارس از انفجار ديشب شيراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

نجات همکلاسي‌ها توسط دانش‌آموز 11 ساله
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1387

مرد جواني كع در سالروز تولدش به چاه 40 متري سقوط كرد
منتشر شده در تاريخ: 21/01/1387

پرتاب از صندلي پرنده
منتشر شده در تاريخ: 20/01/1387

حسن ننه گلاب در سانحه سينمايي زخمي شد
منتشر شده در تاريخ: 11/01/1387

سقوط ستون مجمتع در حال احداث بر روي خانه‌ مسكوني
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1386

آتش‌سوزي در كارخانه شيرين عسل تبريز
منتشر شده در تاريخ: 23/12/1386

سقوط يك كارمند از طبقه نوزدهم ساختمان سازمان ملل متحد
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1386

جزييات حادثه نشت گاز به سالن سينما سروش
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1386

قاتل نامرئي 52 دانش آموز را به بيمارستان فرستاد
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1386

سانحه هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1386

از ساختمان 144 متری سقوط کرد و زنده ماند!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1386

مردم به خودروهاي امداد رسان راه نمي دهند
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1386

سقوط شیء عجیب انفجاری از آسمان گرگان
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

سقوط يک فروند بالگرد كبراي هوانيروز در كرمانشاه
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1386

سقوط هواپیما در حاشیه بزرگراه بابایی دو كشته بر جای گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1386

آی‌پاد در جیب او بود كه آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1386

۲ ادعا در برابر یك سانحه
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1386

كارگاه مبل در یافت‌آباد آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1386

مغازه‌ای در خیابان ولی‌عصر طعمه حریق شد
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1386

آتش سوزی درسه راه امین حضور
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1386

هتل زایران ایرانی در مكه مكرمه آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1386

پاسخ رئيس دادگاه سي130 به سوالات اولياي دم
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386

جزئیات سانحه مرگبارهوایی دربرزیل
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1386