شماره خبر:  921    تاريخ انتشار خبر:        ام مهر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1518 مرتبه تا کنون

 محکومیت پزشک متخصص به خاطر سهل انگاری هنگام انجام عمل لاغری

پرونده یک پزشک متخصص که به دلیل سهل انگاری هنگام جراحی لیرزی معده یک زن به پرداخت دیه محکوم شده بود، به شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر ارسال شد. به گزارش خبرنگار ما، مهرماه سال ۸۴ زن ۳۰ ساله یی به دادسرای جرائم پزشکی مراجعه کرد و طی شکایتی از پزشک جراح خود، گفت؛ چند ماه پیش برای لاغر شدن به یک پزشک متخصص مراجعه کردم و از او خواستم کاری کند من لاغر شوم، او هم معده ام را جراحی لیرزی کرد و گفت؛ از این به بعد دیگر کمتر غذا می خوری. چند روزی از این مساله گذشته بود که به شدت دچار خونریزی معده شدم و دوباره نزد پزشک جراح رفتم، او یک بار دیگر مرا عمل کرد و خونریزی قطع شد، اما این بار دچار ورم در ناحیه معده و شکم شدم و به همین دلیل از او شکایت دارم.
بازپرس رسیدگی کننده به پرونده، زن جوان را به پزشکی قانونی معرفی کرد تا ادعای وی مورد بررسی قرار گیرد. متخصصان پزشکی قانونی اعلام کردند، در این عمل جراحی به زن جوان ۲۵ درصد آسیب رسیده است.
با توجه به اظهارنظر پزشکی قانونی و سایر مدارک موجود در پرونده، دادگاه عمومی موظف به رسیدگی به موضوع شد. قاضی دادگاه پزشک جراح را برای بیان توضیحاتی به دادگاه فراخواند. وی گفت؛ زمانی که این زن (شاکی) به من مراجعه کرد، مشکل سنگ صفرا داشت و برای درمان آن آمده بود، اما بعد به من گفت از چاقی مفرط رنج می برد و کمر درد بسیار شدیدی هم دارد، من به او رژیم درست غذایی را پیشنهاد کردم، اما بعد از یک ماه به من مراجعه کرد و گفت می خواهد عمل جراحی معده انجام دهد و نمی تواند با رژیم درمانی وزنش را کاهش دهد.این پزشک متخصص افزود؛ از آنجایی که من چند نفر دیگر از اقوام زن شاکی را هم عمل کرده بودم او اصرار زیادی داشت که من جراحی را انجام دهم و با خواسته خودش این کار را انجام دادم. بیمار هیچ مشکلی نداشت و عمل با موفقیت انجام شد، مدتی بعد او دوباره به من مراجعه کرد و مدعی شد دچار خونریزی معده شده است، من بدون اینکه پولی بگیرم زن جوان را دوباره عمل کردم و مشکل معده اش را برطرف کردم در حالی که علت خونریزی معده اش عمل جراحی من نبود.وی افزود؛ علت خونریزی معده اضطرابی بوده که از درگیری شدید بیمار با شوهرش نشأت می گرفت و هیچ ربطی به عمل جراحی نداشت.
اما پزشکی قانونی علت خونریزی را در نظر نگرفته و فقط درصد خسارت را آن هم بیش از حد معمول اعلام کرده است.پزشک جراح ادامه داد؛ زن شاکی بعد از عمل به دلیل مشکلاتی که داشت با شوهرش درگیری پیدا کرد و از آنجایی که زخم های درونی وی در این مدت کوتاه هنوز خوب نشده بود، دچار خونریزی شد و این در هر جراحی اتفاق می افتد و همه پزشکان به بیماران شان گوشزد می کنند استرس درصد موفقیت عمل را کاهش می دهد و زمان بهبود زخم ها را افزایش می دهد، من هم این نکته را به بیمارم تذکر دادم اما اینکه او با شوهرش درگیر شده دیگر به من مربوط نمی شود.قاضی دادگاه پس از بررسی پرونده، پزشک جراح را مقصر دانست و او را به پرداخت ۲۵ درصد دیه یک انسان محکوم کرد، اما وی به رای صادره اعتراض کرد و پرونده هم اکنون در شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران نزد قاضی تشکری تحت رسیدگی است.


منبع خبر : آفتاب - http://aftab.ir/news/2007/sep/09/c9c1189353326_adventure_iran_cosmetic_operation.php 
اخبار مرتبط

جذابیت توریستی «عمل دماغ» در ایران!
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1391

وحشت داماد از صورت عروس خانم
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

سرنوشت تلخ زن جوان پس از جراحي زيبايي
منتشر شده در تاريخ: 30/06/1389

نخستين پيوند کامل اعضاي صورت + تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1388

مرد درختي مجددا جراحي مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1387

۴ بار جراحي زيبايي، گويايي‌ام را از بين برد
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1387

دندانپزشك قلابي‌ دندان جراحي مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1387

جراحي كاميون در‌جست و جوي محموله مخدر
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1386

جراحي «شجريان» با موفقيت انجام شد
منتشر شده در تاريخ: 22/11/1386

جراحي موفقيت‌آميز هاشمي رفسنجاني
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1386

گزارش تصويري از جراحي مار
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1386

عمل جراحي موفقیت آمیز دختر 8 پا
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1386

جراح ایرانی به سرقت اعضای بدن بیمار امریکایی متهم شد
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1386