شماره خبر:  8889    تاريخ انتشار خبر:        ام شهریور ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2183 مرتبه تا کنون

 دام‌هاي عنكبوتي در انتظار كاربران اينترنت

او با فكري جمع و جور شده شروع به نوشتن مي‌كند: «من ماريا باخ صاحب ثروتي افسانه‌اي از اهالي بوركينا فاسو هستم، اما نمي‌توانم ثروتم را از كشور خارج كنم. اگر شما وكيل من بشويد، صاحب نيمي از ثروتم خواهيد بود.» پيام خيلي كوتاه و شفاف است و شكي باقي نمي‌گذارد.انگار پس از سال‌ها بدشانسي، مرغ اقبال اين بار روي شانه‌هايش نشسته است. فقط كافي است دل به دريا بزند و با اين زن رابطه برقرار كند. البته او آن سر دنياست ولي اگر بخواهد حتما مي‌تواند. پس او هم شروع به تايپ كردن در ايميلش مي‌كند: «من... حاضرم هزينه‌هاي انتقال ثروت شما را به عهده بگيرم. پس در پيام بعدي شماره حسابتان را برايم بفرستيد.»

وقتي اين واژه‌ها ميان مارياي قلابي و مرد ايراني از همه جا بي‌خبر رد و بدل مي‌شد، شايد هيچ‌كس حتي خود مرد هم خبر نداشت چه كلاهبرداري بزرگي در حال وقوع است. نخستين پرونده كلاهبرداري در ايران به چند سال پيش برمي‌گردد كه در آن يك مرد ايراني وقتي ايميل خود را باز كرد به پيغام شادي‌آوري برخورد. دختري كه خود را ماريا باخ معرفي كرده بود با ادعاي اين كه دختر نخست‌وزير سابق بوركينا فاسوست، از گنجي گفته بود كه مرد ايراني مي‌توانست نيمي از آن را در اختيار داشته باشد.

ماريا در پيغام اينترنتي‌اش اعلام كرده بود، دختري تنها و مجرد است و با مرگ پدرش شرايطي پيدا كرده كه نمي‌تواند به كشورش برود و مي‌خواهد مرد ايراني به عنوان وكيل وي به كشورشان برود و ثروت افسانه‌اي به جا مانده از پدر را از بوركينا فاسو خارج كند. به اين ترتيب وقتي با درخواست‌هاي به ظاهر قانوني ماريا مرد ايراني پول ميليوني را به حساب او در بانك‌هاي خارجي واريز كرد تا او بتواند با پرداخت ماليات گنج خود در بوركينا فاسو شرايط انتقال آن را به ايران فراهم كند، تماس ميان ماريا و مرد ايراني به طور ناگهاني قطع شد تا پرده از راز كلاهبرداري اينترنتي برداشته شود.

ماجراي اين كلاهبرداري اينترنتي در اداره جرايم رايانه‌اي پليس آگاهي تهران تحت بررسي قرار گرفت و تيم تحقيق با بيشتر شدن پرونده‌هاي مشابه پي برد كه گروه سازمان‌يافته‌اي در سطح گسترده به ارسال پيغام‌هاي اينترنتي به مشتركان پست الكترونيك سايت ياهو اقدام مي‌كنند و با پيشنهاد‌هاي ميليوني به اغفال طعمه‌هاي خود مي‌پردازند.

البته اين پايان ماجرا نبود چرا كه در اقدامي مشابه يك تاجر خراساني نيز 70 ميليون تومان از دارايي‌اش را از دست داد. او نيز وقتي ايميلش را باز كرد از 3 كمپاني و سايت جداگانه پيام‌هايي را دريافت كرد كه در آن برنده خوشبخت معرفي شده بود. يكي از اين كمپاني‌ها اعلام كرده بود كه محمدرضا برنده يك ميليون يورويي است و همراه 9‌‌مشترك اينترنتي ديگر به اين جايزه دست يافته است. اين در حالي است كه 2 كمپاني ديگر نيز اين مرد را برنده 450 هزار دلاري معرفي كردند و از او اطلاعاتي درخواست كردند.

آنها از محمدرضا خواستند به منظور جابه‌جايي پول به ايران مبالغي به اين منظور و همچنين مبالغي از بابت پرداخت بيمه و ماليات ويژه درآمدهاي اتفاقي نيز به شماره حساب داده شده واريز كند. البته او سعي مي‌كرد تا اين پول را پرداخت نكند ولي با وجود تلاش‌هاي بسيار وقتي مي‌بيند براي دريافت جايزه‌اش چاره‌اي جز تسليم در برابر درخواست كمپاني‌هاي خارجي ندارد حدود 65 هزار يورو به حساب آنان واريز كرد به اميد اين‌كه به ثروت بادآورده‌اي دست خواهد يافت.

اما پس از گذشت مدتي طولاني وقتي تاجر خراساني متوجه شد ديگر تماسي با وي گرفته نمي‌شود و به تماس‌هاي او نيز پاسخي داده نمي‌شود پي برد كه در دام كلاهبرداران اينترنتي گرفتار شده است.

شايد خيلي از افراد در سرتاسر دنيا باشند كه به خاطر زودباوري خود در دام چنين كلاهبرداراني گرفتار شده‌اند. در واقع داستان اغفال اين آدم‌ها با يك پيام ساده و كوتاه شروع مي‌شود، اما به خاطر وعده‌هايي كه براي پولدار شدن به آنان داده مي‌شود دل از كفشان مي‌رود و با كلاهبرداران همراه مي‌شوند، اما خاصيت اين قبيل پيغام‌ها وسوسه‌انگيز بودن آنهاست، طوري كه ديگر فرد دريافت‌كننده نمي‌تواند به درستي پيام‌هاي دريافت شده فكر كند، زيرا تصورش بر اين است هرگونه تعلل مي‌تواند هماي بخت را بر شانه ديگري بنشاند.

البته نكته قابل توجه در اين گونه پيام‌ها، ناشناس ماندن توليدكنندگان پيام است، حتي آن زمان كه در دادسراهاي دنيا پرونده‌هاي شكايت تشكيل مي‌شود نيز كسي نمي‌داند واقعا با چه افرادي طرف هستند هرچند كه اطلاعات مختصر موجود بيان مي‌كند كه عمده اين كلاهبرداران مليت آفريقايي و اروپايي دارند. اما آنچه جاي سوال دارد اين است كه به چه دليلي دريافت‌كنندگان پيام‌هاي وسوسه‌كننده به محتواي اين پيام‌ها شك نمي‌كنند و از خود نمي‌پرسند كه مثلا چه دليلي دارد يك شركت اروپايي آنها را در قرعه‌كشي شركت بدهد و قصد اعطاي جوايز چند ميليوني به آنها را داشته باشد و يا اين‌كه اين شركت‌ها به چه طريقي با اين كاربران آشنا شده‌اند و با چه مكانيزمي آنان را در قرعه‌كشي شركت داده‌اند.

با اين پيام‌ها آشنا شويد

پس اگر يك روز ايميل خود را باز كرديد و با پيام‌هاي اينچنيني روبه‌رو شديد آگاه باشيد كه بدون شك كاسه‌اي زير نيم‌كاسه وجود دارد:

خوشبخت هستم كه به اطلاع برسانم شما برنده جايزه 19 ميليون و 700 هزار دلاري قرعه‌كشي شركت ما شده‌ايد. با توجه به اين كه از ميان هزاران نفر در سراسر جهان اين جايزه به شما اختصاص يافته است، خواهشمنديم مشخصات كامل خود را براي ما ارسال فرماييد. در ضمن وكيل ما آقاي... كارهاي مربوط به انتقال اين مبلغ به حساب شما را انجام خواهد داد.

- دوست گرامي سلام. من فرزند ارشد فرماندار سابق ايالت كاتو موتو از توابع داكار پايتخت سنگال هستم. پدرم پس از مخالفت با دولت به طور مرموزي كشته شد و از آنجا كه طبق قوانين مالي كشور متبوعم امكان برداشت پول از حساب او در اينجا را ندارم، از شما خواهش مي‌كنم براي انتقال موجودي حساب پدرم كه 18 ميليون دلار است كمكم كنيد. در ضمن 25 درصد از اين مبلغ به پاس قدرداني به شما تعلق خواهد گرفت.

- دوست عزيز شما وارث خوش‌‌شانس 5 ميليون دلار حساب موجودي خانمي هستيد كه همراه تمامي اعضاي خانواده‌اش در سانحه هواپيمايي پان‌آمريكن در ايالت آلاسكا جان سپرده است. ما از سال 2000 كه اين اتفاق هولناك كه براي خانم جويس رخ داد تاكنون به دنبال شما بوديم تا اين كه توانستيم نشاني شما را پيدا كنيم. خواهشمنديم مشخصات حساب بانكي، نام و نام خانوادگي و شغل خود را براي ما بفرستيد تا نسبت به انتقال موجودي به شما اقدام شود.

البته اگر فردي كه اين پيام‌ها را دريافت مي‌كند كمي باهوش و محتاط باشد هرگز به اين قبيل كلاهبرداري‌ها توجهي نمي‌كند، اما بر اساس آمارهاي موجود هر هفته تعداد قابل توجهي از كاربران اينترنتي با ديدن اين نامه‌ها كه با لحن بسيار مودبانه‌اي نوشته مي‌شود در دام فريبكاري فرستنده‌هاي آنها گرفتار مي‌شوند و براي رسيدن به ثروتي افسانه‌اي، قرباني دام‌هاي عنكبوتي آنان شده و ميليون‌ها تومان پول خود را از دست مي‌دهند.

كلاهبرداري اينترنتي چيست

كلاهبرداري اينترنتي كه اين روزها از كلاهبرداري‌هاي سنتي پيشي گرفته، به يك معضل بزرگ و پيچيده براي جوامع بشري تبديل شده است به حدي كه نمي‌توان با قوانين سنتي جوابگوي برخورد با مجرماني بود كه به صورت شبح و ناشناخته اقدام به كلاهبرداري مي‌كنند. جالب‌تر اين‌كه براي مجرمان اينترنتي نمي‌توان حد و مرزي تعريف كرد ضمن اين‌كه قوانين هر كشور در قلمرو آن كشور قابل اجراست و براي خارج از كشور مشكلاتي را در پي دارد.

در اين ميان قوانين موجود نيز باعث شده است تا كلاهبرداران اينترنتي عرصه را براي خود بازتر ببينند و با سوء‌استفاده از اين وضعيت بيشتر مرتكب كلاهبرداري و جرم‌هاي اينترنتي شوند. براي همين است كه امروزه دنيا به فكر چاره افتاده و با توسل به اجماع، قوانيني را براي اين معضل پيش‌بيني كرده است، اما فناوري اطلاعات در زندگي بشر چنان بسرعت گسترده شده كه تمام جنبه‌هاي آن را تحت‌تاثير قرار داده است.

تجارت نوين و پيشرفت فناوري اطلاعات اين امكان را به تاجران، شركت‌ها و بخش صنعت مي‌دهد كه جريان امور خود را تسهيل كنند و بر توانايي‌ها و مهارت‌هايشان بيفزايند. ولي با وجود اين همه مزايا، فناوري اطلاعات عرصه را براي بزهكاران باز كرده و با ناشناس ماندن و صرف هزينه و وقت كمتر اعمال مجرمانه خود را انجام مي‌دهند.

به اين ترتيب در محيط وب و اينترنت، بزهكاران با حجابي افسونگر و به صورت ناشناس وارد اين فضاي مجازي مي‌شوند كه در نتيجه نه تنها به مصرف‌كنندگان و سرمايه‌گذاران ضرر مي‌رسانند بلكه اعتماد مصرف‌كنندگان را به تجارت الكترونيك و فناوري اطلاعات تضعيف مي‌كنند.

اما كلاهبرداري اينترنتي يكي از جرايم يقه سفيد‌هاست كه با توسعه اينترنت و ارتباطات اينترنتي گسترش يافته است و منظور از آن هرگونه كلاهبرداري است كه به وسيله برنامه‌هاي رايانه‌اي يا ارتباطات شبكه اينترنتي صورت مي‌گيرد. در واقع كلاهبرداري اينترنتي به هر نوع طرح متقلبانه‌اي گفته مي‌شود كه يك يا چند بخش از اينترنت را به كار مي‌گيرد تا درخواست‌هاي خود را به منظور انجام معاملات جعلي و بردن اموال قربانيان احتمالي مطرح مي‌كند.

ضعف قانون و جسارت كلاهبرداران

اما با وجود تمامي اين مشكلات، معضل اصلي در برخورد با كلاهبرداران اينترنتي، نبود قانوني كامل و جامع است؛ وضعيتي كه برخورد با اين متقلبان عرصه وب را با دشواري روبه‌رو كرده است. البته چندي پيش كليات لايحه جرايم اينترنتي به تصويب نمايندگان مجلس رسيد كه رسيدگي به جرايم اينترنتي نيز در قالب اين لايحه قرار گرفته است، هرچند به نظر مي‌رسد اين جرايم به صورت كمرنگي نمايان شده‌اند.

نگارش لايحه جرايم رايانه‌اي از دولت هشتم آغاز شد، ولي سرانجام كليات آن در دولت نهم به تصويب رسيد، اما همان‌گونه كه مطرح شد بخش مربوط به كلاهبرداري‌هاي اينترنتي در آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است. اواخر شهريور 81 به دستور رئيس قوه قضاييه، كميته مبارزه با جرايم رايانه‌اي براي تدوين قوانين لازم در زمينه سوء‌استفاده‌هاي IT تشكيل و به درخواست دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني، طرح فراهم كردن زيرساخت‌هاي حقوقي و قانوني امنيت اينترنت مطرح شد، درست زماني كه بيش از 10 سال از ورود اينترنت به كشور مي‌گذشت و جرايم حائز اهميت در اين زمينه رخ داده بود، پيش‌نويس قانون مجازات جرايم رايانه‌اي از سوي كميته مبارزه با جرايم رايانه‌اي تحت نظارت شوراي عالي توسعه قضايي تدوين شد و در خرداد 84 در قالب لايحه‌اي به تصويب هيات وزيران رسيد.
فناوري اطلاعات عرصه را براي بزهكاران باز كرده و با ناشناس ماندن و صرف هزينه و وقت كمتر اعمال مجرمانه خود را انجام مي‌دهند

اين لايحه در همان سال براي طي مراحل قانوني با امضاي رئيس‌جمهور به مجلس شوراي اسلامي تقديم شد، اما هنگام ارائه اين لايحه به مجلس قيد فوريت در آن ذكر نشد كه با توجه به لوايح و طرح‌هايي كه با فوريت در حال پيگيري بودند، بررسي اين لايحه در سال گذشته دور از انتظار به‌نظر مي‌رسيد، اما به دليل آن‌كه نمودار جرايم رايانه‌اي سير صعودي به خود گرفته بود، قوه قضاييه اولويت قرار‌دادن اين لايحه را از مجلس خواستار شد كه با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، لايحه جرايم رايانه‌اي طبق اصل 85 قانون اساسي در دستور كار كميسيون حقوقي و قضايي مجلس قرار گرفت.

البته تصويب نهايي اين قانون از وعده‌هاي مجلس هفتم بود كه در طول عمر 4 ساله خود، وفايي به اين عهد نكرد و اكنون مجلس هشتم رسالت پرداخت به اين مهم را به عهده دارد كه هنوز زمزمه اي از آن به گوش نمي‌رسد.

اما اين‌كه در حال حاضر كلاهبرداران اينترنتي طبق كدام قانون مجازات مي‌شوند موضوع گفتگوي ما با دكتر بهرام بهرامي، قاضي ديوان عالي كشور است. او مي‌گويد: در قوانين موجود بزه كلاهبرداري اينترنتي حوزه و بحث خاصي ندارد براي همين در صورت تشكيل دادگاه براي چنين جرايمي عموما از قانون مجازات اسلامي مي‌توان استفاده كرد؛ به طوري كه فصل 11 اين قانون و مواد 588 به بعد كه در ارتباط با ارتشا، ربا و كلاهبرداري است، مي‌تواند راهگشا باشد.

بهرامي در همين خصوص به ماده 596 قانون مجازات اسلامي اشاره مي‌كند و مي‌گويد: مطابق اين ماده هر كس با استفاده از ضعف نفس شخصي يا هوي‌و‌‌هوس او يا حوائج شخصي افراد غير رشيد به ضرر او نوشته يا سندي اعم از تجاري يا غير تجاري از قبيل برات، سفته، چك، حواله، قبض و مفاسا حساب يا هرگونه نوشته‌اي كه موجب التزام وي يا پرداخت ذمه‌گيرنده سند يا هر شخص ديگري مي‌شود، به هر نحو تحصيل كند، علاوه بر جبران خسارت مالي به حبس از 6 ماه تا 2 سال و از يك تا 10 ميليون ريال جزاي نقدي محكوم مي‌شود. البته در اين ماده، سخني از كلاهبرداري اينترنتي به ميان نيامده است اما از جمله «به هر نحو تحصيل كند» مي‌توان اين قبيل كلاهبرداري‌ها را نيز استنباط كرد.

اين قاضي ديوان عالي كشور در عين حال بر لزوم اجرايي شدن لايحه جرايم رايانه‌اي و الكترونيكي تاكيد مي‌كند و مي‌گويد: در شرايط فعلي كه مبحث رسانه‌هاي الكترونيكي گسترده شده و مسائل خاص خود را به وجود آورده، لازم است تا در ارتباط با ابزار‌هاي الكترونيك مقررات خاص آنها وضع شود تا بتوان در مورد نوع اقدام و محيطي كه فرد مرتكب جرمي شده، اعمال مجازات كرد.

وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه ماده 596 قانون مجازات اسلامي نمي‌تواند خسارت مال از دست رفته افراد از سوي كلاهبرداران را جبران كند، ضمن آن‌كه بر اين موضوع صحه مي‌گذارد، بار ديگر بر لزوم نهايي و اجرايي شدن لايحه جرايم رايانه‌اي و الكترونيكي تاكيد مي‌كند.

چند هشدار

بانك‌ها و موسسات اعتباري هيچ‌گاه از طريق نامه‌هاي الكترونيكي اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمي‌كنند. بنابراين هرگاه در صندوق پستي خود نامه‌هايي از اين دست را مشاهده كرديد به سرعت آن را حذف كنيد. همچنين كلاهبرداران اينترنتي ممكن است به شيوه‌هاي مختلف درصدد جلب اعتماد شما برآيند پس از ارائه اطلاعات حساب بانكي يا مشخصات خود با آنان خودداري كنيد.

مطمئن باشيد كه كلاهبرداران اينترنتي با مراجعه به سايت‌هاي مختلف مي‌توانند اطلاعات شخصي افراد را به دست آورند. پس اگر ديديد آنها در نامه خود مشخصات شما را به طور كامل و دقيق نوشته‌اند، سعي كنيد حساب بانكي خود را تغيير دهيد.

در صورت وارد شدن به بازي اين كلاهبرداران، سعي كنيد قبل از واريز كردن هرگونه وجهي به حساب آنها، مراتب را از طريق وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌هاي مربوط به كشور فرستنده نامه پيگيري كنيد.

با توجه به اين‌كه بيشتر كلاهبرداران درخواست واريز پول به حساب‌هاي خارجي را دارند، بنابراين اگر كاربر مبالغ هر مرحله را به بانك خارجي اعلام شده پرداخت كند، در مراحل بعدي نيز هزينه‌هاي بالاتري از او درخواست مي‌شود. اين فرايند تا جايي پيش مي‌رود كه مبالغ زيادي از كاربر قرباني اخاذي مي‌شود. اين در حالي است كه پس از پيگيري مالباخته براي روشن شدن وضعيت خود، كلاهبرداران به بهانه‌هاي مختلف طفره مي‌روند و يا ارتباط ايميلي خود را قطع مي‌كنند.

پس به تمامي كاربران هشدار داده مي‌شود اگر نامه‌هاي الكترونيكي با عنوان برنده شدن جايزه، استخدام و... را دريافت كرديد كه در متن آن نامه‌ها به هر طريقي هزينه‌هايي را درخواست كرده‌اند، حتما هويت فرستنده را از طريق نمايندگي‌هاي معتبر خارجي بررسي كنيد تا در دام كلاهبرداران اينترنتي گرفتار نشويد.

اين قبيل كاربران متخلف معمولا حس طمع كاربران قرباني را تحريك مي‌كنند و پس از تطميع آنان، اهداف شوم خود را به مرحله اجرا مي‌گذارند. بخش ديگري از كلاهبرداري‌ها نيز از طريق تماس با منازل و شركت يا تلفن‌هاي همراه صورت مي‌گيرد؛ به گونه‌اي كه پس از تماس با شماره‌اي كه به صورت تصادفي انتخاب شده است، اعلام مي‌كنند كه شما در قرعه‌كشي خاصي يك دستگاه ساعت يا ماشين حساب برنده شده‌ايد.

در اينجا نيز با تطميع افراد، نشاني محل سكونت آنها را دريافت كرده و پس از مراجعه به محل دريافتي، هديه‌اي باارزش بسيار كم را تحويل مي‌دهند و در كنار آن نيز ظاهرا يك كارت اينترنتي با مدت كاركرد زياد و با قيمت ارزان‌تر از كارت‌هاي موجود در بازار را به قرباني مي‌فروشند كه مسلما در بيشتر موارد، كارت اينترنتي بي‌اعتبار است.

در مورد تلفن همراه نيز پيامي كوتاه از يك شماره نامشخص ارسال و اعلام مي‌شود كه شما برنده شارژ رايگان شده‌ايد و با ارسال كد مندرج در پيام كوتاه به شما هزينه مكالمه رايگان هديه داده مي‌شود، اما در اصل كد مذكور باعث كم شدن مقدار هزينه مكالمه موجود در حساب قرباني شده و آن مقدار هزينه را به فرستنده پيام كوتاه انتقال مي‌دهد. در اين خصوص نيز هشدار داده مي‌شود اگر كسي با شماره تلفن شهروندي تماس گرفت، ممكن است قصد اخاذي يا كلاهبرداري داشته باشد يا حداقل مشخصات هويتي و سكونت مخاطب را به دست بياورد كه ممكن است مشكلاتي را براي شهروندان ايجاد كند. بنابراين شهروندان براي پيشگيري از بروز مشكلات مالي و امنيتي لازم است قبل از هر پاسخي به مخاطبان تلفني يا اينترنتي ابتدا از هويت واقعي آنان اطمينان حاصل كنند و پس از آن پاسخ دهند و موارد درخواستي آنان را ارائه كنند.منبع خبر : تابناك - http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=50213 
اخبار مرتبط

زنی که مردان هوسباز را طعمه قرار می داد
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1392

داستان عبرت آموز دختر دبيرستاني
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1392

اخاذی زن جوان از مشتریان آرایشگاه
منتشر شده در تاريخ: 10/09/1392

جزئیات کلاهبرداری تلفنی از نمایندگان مجلس
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1392

چک یک‌میلیونی؛ ۱۳۵میلیون تومان آب خورد
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1392

اخاذی از زنان متاهل
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

سرقت 2 میلیونی بخاطر خرید فیلترشکن
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

هتک حرمت به دختر دانشجو در پارک
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1392

واریز اشتباهی پول ترفند کلاهبردار فراری
منتشر شده در تاريخ: 12/08/1392

کلاهبرداری 12 میلیون ریالی از کنار خودپرداز
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1392

هشدار: گول این پیامک را نخورید
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1392

راز خواستگار شياد در قرار عروس‌خانم و هووي باردار
منتشر شده در تاريخ: 22/07/1392

عملیات پلیس در ۴شهر برای دستگیری باند بزرگ جعل
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1392

گول این پیامک را نخورید!
منتشر شده در تاريخ: 11/07/1392

کلاهبرداری مرد شیک‌پوش از زنان در فرودگاه
منتشر شده در تاريخ: 09/07/1392

راز حضور دختران جوان در خانه مجردی پسر شرور!
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1392

هشدار در مورد کلاهبرداری از همراهان بیمار
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1392

هشدار! در آرایشگاه عکس نگیرید
منتشر شده در تاريخ: 12/06/1392

8 راه کلاهبرداری از طریق کارت بانک
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1392

شکایت عجیب زن وشوهر علیه یکدیگر
منتشر شده در تاريخ: 07/06/1392

اقدام بی شرمانه پزشک در وسط عمل جراحی با دختر جوان!
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1392

تباهي دختر ۱۷ ساله با پيامک تبليغاتي
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1392

زنگ‌خطر پلیس در آرایشگاه‌ های زنانه
منتشر شده در تاريخ: 04/06/1392

دستگیری مرد هزار چهره به جرم شکار زنان
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1392

دستگیری 4 دختر جوان اغفالگر پسران!
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1392

بزرگترین کلاهبرداران ایران
منتشر شده در تاريخ: 09/05/1392

نقشه شیطانی مرد 60 ساله برای نو عروس 13 ساله!
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1392

اغفال 1000 دختر جوان توسط زوج شیاد!
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1392

موج تازه کلاهبرداری با فروش ماشین‌های تصادفی
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1392

با هر تلفنی سیم‌کارت نخرید
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1392

کلاهبرداری از طریق تک زنگ زدن
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1392

سفر ناتمام مالباخته، کلاهبرداری میلیاردی را ناکام گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1392

فروش جو و ماسه به جای برنج!
منتشر شده در تاريخ: 11/11/1391

گفت‌وگو با یك شرخر!
منتشر شده در تاريخ: 30/08/1391

سوء استفاده از اعتماد خواستگار
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1391

کلاهبرداری با نام ریاست جمهوری
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1391

هشدار پلیس در مورد ایمیل‎های تبلیغاتی که اطلاعات رایانه‎ی شما را می‎رباید
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1391

پيامك با طعم كلاهبرداري!
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1391

فرزند بي‌عاطفه
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1391

کلاهبرداري پيامکي از دارندگان سيم کارت هاي ايرانسل در مشهد
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1391

ازدواج همزمان مهندس قلابي با 5 زن مطلقه
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1391

هشدار پليس فتا به دارندگان سيم‌كارت‌هاي اعتباري
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1391

کشف باند کلاهبرداري اينترنتي
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1390

كلاهبرداري با تقليد صداي زنانه
منتشر شده در تاريخ: 22/12/1389

كلاهبرداران 123كيلو طلا را بالا كشيدند
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1389

کلاهبرداري با وعده ازدواج
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1388

بنگاه‌دار كلاهبردار را شناسايي كنيد
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1388

مرد 5 زنه تحت تعقيب پليس قرار گرفت
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

كلاهبرداري 100 ميليون توماني
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1388

مرد كلاهبردار نقشه مي‌كشيد همسرش اجرا مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

متهم را شناسايي كنيد
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

شاكيان از دكتر قلابي به آگاهي مراجعه كنند
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1388

انتقام از وكيل با استخدام 4 مرد مسلح
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1388

بازي تبهكاران در نقش بازپرس و پليس
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1388

مقابله با آنفلوآنزاي خوكي ، شگرد مامور قلابي بهداشت
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1388

كلاهبردار حرفه‌اي در دادسراها دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 26/05/1388

باند كلاهبرداران حرفه اي متلاشي شد
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1388

زن شياد ميليونها تومان كلاهبرداري كرد
منتشر شده در تاريخ: 20/05/1388

دستگيري زوج كلاهبردار
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1388

مرد كلاهبردار كتاب «چگونه پولدار شويم» را نوشت
منتشر شده در تاريخ: 31/04/1388

كارمند بانك به جرم اختلاس ميلياردي دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1388

كلاهبردار 2.5ميلياردي هنگام خروج از كشور
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1388

پليس قلابي به اتهام كلاهبرداري دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1388

تباني براي كلاهبرداري از طلافروشي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1388

با جعل مهرهاي پزشكان متخصص، كلاهبرداري مي‌كردند
منتشر شده در تاريخ: 14/03/1388

خانواده كلاهبردار دستگير شدند
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1388

مرد شياد و همدستانش دستگير شدند
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1388

كلاهبردار حرفه‌اي دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1388

چاپ 10 هزار بليت جعلي براي انتقام از مدير آژانس
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1388

كلاه گشاد شركت كاريابي بر سر 348 جوياي كار
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1388

کلاهبرداری به شيوه زنانه
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1388

با حذف جنبه کيفري چک کلاهبرداري بيشتر مي شود
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1388

دستگیری دونماینده قلابی در تهران
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1388

دستگيري رئيس كلانتري قلابي
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1388

دستگیری مرد 3 هزار چهره در مهاباد
منتشر شده در تاريخ: 10/02/1388

هشدار بانک ملی نسبت به شیوه جدید کلاهبرداری
منتشر شده در تاريخ: 10/02/1388

همسايه‌اي كه كلاهبردار از آب درآمد!
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1388

اخاذي ، با جنايت پايان گرفت
منتشر شده در تاريخ: 08/02/1388

دستگیری بازرس قلابی پلیس
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1388

كلاهبرداران 500ميليوني دستگير شدند
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1388

پيامك تقلبي براي كلاهبرداري از 3000 نفر
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1388

پيرمرد ثروتمند با هويت جعلي دفن شد
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1388

ده‌ها فقره اعتراف در پرونده زن شياد
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1388

محاکمه دزد جنازه به جرم فرار عجيب از زندان
منتشر شده در تاريخ: 26/01/1388

كلاهبردار 7ميليارد توماني دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 26/12/1387

كشف جريان آلوده به اخاذي از ورزشكاران
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1387

شيادان ، خاك مي فروختند
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1387

كلاهبردار يك ميليارد توماني را شناسايي كنيد
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1387

مرد راننده، طعمه‌هاي كلاهبرداري‌هاي همسرش را شكار مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1387

پرونده كلاهبرداران بسته شد
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1387

مجرم سابقه‌دار دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1387

مهريه، راز كلاهبرداري از شركت بيمه را فاش كرد
منتشر شده در تاريخ: 24/11/1387

ملاقات 2 هوو راز ازدواج پنهاني را فاش كرد
منتشر شده در تاريخ: 20/11/1387

كلاهبرداري بعد از تعطيلي بانك‌ها
منتشر شده در تاريخ: 20/11/1387

كلاهبردار 10ميليارد توماني دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 15/11/1387

كلاهبردار 34 ميلياردي تحت تعقيب پليس قرار دارد
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1387

برنده‌هاي وام‌هاي خيالي، بازنده واقعي بودند
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1387

كلاهبردار حرفه‌اي از سايه بيرون آمد
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1387

كلاهبردار 640 ميليون توماني تحت تعقيب قرار گرفت
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1387

2پدر قلابي ‌تحت تعقيب قرار گرفتند
منتشر شده در تاريخ: 22/10/1387

دختران «بادي‌گارد» در دام مرد كلاهبردار
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1387

77شاكي مقابل مامورهاي قلابي
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1387

تباني زن جوان با بازرس قلابي براي كلاهبرداري از زنان آرايشگر
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1387

برنده شدن در قرعه‌كشي اينترنتي شيوه جديد كلاهبرداري
منتشر شده در تاريخ: 10/09/1387

جعل عنوان براي كلاهبرداري و تباهي هنرمندان و دختران جوان
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1387

دسيسه يك زن براى همسر صیغه ای
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1387

كلاهبرداري ميليوني با هويت پزشك و تهيه‌كننده تلويزيوني
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1387

400 ميليون تومان هزينه مكالمه 2 شياد فراري
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1387

اجاره و فروش آپارتمان؛بهانه اي براي كلاهبرداري
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1387

كلاهبرداري كه قول برنده‌شدن مي‌داد
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1387

كلاهبرداري ميليوني هنگام برداشت پول از عابر بانك‌
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1387

باندگندم‌نماهاي جوفروش متلاشي شد
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1387

تور مسافرتي ارزان، شگردي براي كلاهبرداري ميليوني
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1387

كلاهبرداري‌كه عاشق خودروهاي مدل بالا بود
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1387

دكتر قلابي، طعمه‌ها را در اينترنت شكار مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1387

ترفند زن و شوهر كلاهبردار براي تصاحب زمين 2 ميلياردي
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

1000 شاكي در پرونده كلاهبرداري 4 ميليارد توماني‌
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1387

كلاه گشاد مرد شياد بر سر 120 خريدار خودرو
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1387

كلاهبردار بانكي 110 ميليارد توماني بازداشت شد
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1387

مأمور قلابي به دام افتاد
منتشر شده در تاريخ: 22/07/1387

مامور قلابي، حكم اعدام صادر مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1387

ميلياردها تومان‌كلا‌هبرداري مادر و دختر در پوشش فروش ملك
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1387

دوربين مداربسته مشت كلاهبردار را باز كرد
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1387

كلاهبردار حرفه‌اي تحت تعقيب مراجع قضايي و انتظامي‌
منتشر شده در تاريخ: 09/07/1387

كلاهبرداري از دختران دم‌بخت براي فرار از ورشكستگي
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1387

كلاهبرداري كارگردان قلابي از خانم ها
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1387

11 عضو باند كلاهبرداري دستگير شدند
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1387

230شاكي درپرونده كلاهبردار حرفه‌اي‌
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1387

جعل عنوان مامور براي ندادن پول پيتزا
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1387

مهندس قلابي، خواستگاري شياد بود
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1387

كلاهبرداري از طريق ارسال پيامك
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1387

دستگيري کلاهبردار تهراني در شمال کشور
منتشر شده در تاريخ: 07/06/1387

بزرگ‌ترين کلاهبرداري تاريخ
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

پسر ناخلف با جعل امضا زمين‌هاي پدرش را مي‌فروخت
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1387

يك ميليارد تومان كلاهبرداري با خريد مواد غذايي
منتشر شده در تاريخ: 29/05/1387

مراسم عروسي بهانه‌اي براي كلاهبرداري
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1387

رمال‌هاي حيله گر طلا غيب مي‌كردند
منتشر شده در تاريخ: 20/05/1387

كلاهبردارى عجیب با آگهى ترحيم
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1387

جاعل حرفه‌اي، مدعي ارتباط با امام زمان بود
منتشر شده در تاريخ: 15/05/1387

عطر و گلاب براي كلاهبرداري ميليوني
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1387

كلاهبرداري نيم ميلياردي با جادوي دروغين ۷ مجسمه
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1387

مامورهاي قلابي با كت وشلوارهاي 26 ميليوني
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1387

دستگيري كلاهبردار 10 ميليارد توماني
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

دوستي سياه دختر فراري و تبهكار سابقه‌دار
منتشر شده در تاريخ: 31/04/1387

بازي در نقش بيمار براي دريافت كارت معافيت پزشكي
منتشر شده در تاريخ: 31/04/1387

دستگيري شاكي كلاهبردار املاك تهران
منتشر شده در تاريخ: 31/04/1387

در جستجوي مردي كه در مرخصي از زندان كلاهبرداري مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

نقشه احمقانه يك افغاني براي گرفتن اجازه اقامت
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

دستگيري 2 كلاهبردار هزار چهره با 7 شركت قلا‌بي‌
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1387

سرقت‌ پول‌ سهامداران مرده از سوي كارمند خاطي‌
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

جعل اسناد ارثيه پدر براي پسر
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

آرايش مجاني‌ 2 دختر فراري‌ را به دام انداخت‌
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1387

جاسازي چك‌هاي بانكي در كيسه‌هاي برنج‌
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1387

استخدام طعمه‌ها براي خواندن روزنامه
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1387

فريب صاحبخانه‌ها در رؤياي وام 18ميليوني
منتشر شده در تاريخ: 19/03/1387

جستجوي مخفيگاه خواستگار قلابي
منتشر شده در تاريخ: 12/03/1387

پليس در جستجوي زني‌كه طلاي قلابي مي‌فروشد
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1387

خواستگار خوش‌تيپ پريد
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1387

پيامك بفرستيد، خودروي گرانقيمت جايزه بگيريد
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1387

اشتباه بزرگ پاركبان‌هاي قلابي
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1387

چهره‌تان را تغيير مي‌دهم
منتشر شده در تاريخ: 06/03/1387

دستمزد ميليوني براي چوپان دروغگو
منتشر شده در تاريخ: 06/03/1387

توديع وثيقه، پرده از راز تعدد زوجات يك متهم برداشت
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

كلاهبرداری ميلياردی قهرمان قلابی ورزش
منتشر شده در تاريخ: 02/03/1387

وام ۲ ميلياردي براي كارخانه دروغين
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1387

دندانپزشك قلابي: وسوسه پولدار شدن بيچاره‌ام كرد
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1387

تقليد صداي مسوولان براي كلاهبرداري از مردم
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1387

ماجراي عجيب 50 خروس‌لاري در فرودگاه
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1387

كلاه يك‌ونيم ميلياردي براي تاجر اروپايي
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1387

شياد هزار چهره براحتي از مردم کلاهبرداري مي كند
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1386

کلاهبرداري شرکت هرمي از جويندگان کار
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1386

کلاهبرداري 85 ميليون توماني شيادها از 6 طلافروش
منتشر شده در تاريخ: 18/11/1386

آگهي استخدام دروغين باز هم بهانه اي براي کلاهبرداري
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1386

ترفند شيادهاي حرفه اي براي کلاهبرداري يک ميليارد توماني
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1386

کلاهبرداري گسترده از مردودي هاي کنکور سراسري
منتشر شده در تاريخ: 13/10/1386

کلاهبرداري در قالب شرکت هاي خيالي
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1386

کلاهبرداري گسترده با 4 هزار چک مسافرتي باطله
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1386