شماره خبر:  7503    تاريخ انتشار خبر:        ام فروردین ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2187 مرتبه تا کنون

 جنون سرعت ،‌ چرا؟

فقط كافي است شهروند يكي از شهرهاي بزرگ باشيد تا دست كم يك بار اين صحنه‌ها را ديده باشيد: هوا تاريك است و لامپ‌هاي نصب شده در خيابان نوري ندارند، رفت و آمد ماشين‌ها هم كمتر شده و سيل‌شان از خروش‌ افتاده است؛ ولي آدم‌هاي پياده بيشتر شده‌اند و ويترين فروشگاه‌ها نقطه به نقطه پذيرايشان شده است.


بچه‌هاي كوچك هم براي تماشا و خريد بيرون آمده‌اند و گاه جلوتر يا عقب‌تر از پدر و مادرشان مشغولند. اوضاع عادي به نظر مي‌رسد، ولي انگار اين يك خيال بيشتر نيست.

ورودي فرعي‌ها و كوچه‌ها تاريك است و چشم به درستي نمي‌بيند، ولي صدايي مي‌آيد، صدايي شبيه زوزه. گوش كه تيز مي‌كني صداي اگزوز يك ماشين قابل تشخيص است. صدا نزديك‌تر مي‌شود و هيكل ماشين هم. خودرويي دودي رنگ با شيشه‌هاي سياه و فنرهايي كوتاه كه اتاق ماشين را به چند سانتي‌متري كف خيابان رسانده است. راننده مي‌تازد و مي‌گازد، سرعتش خيلي بالاست. او كه صداي ضبط را هم به آسمان بلند كرده از يك خيابان فرعي با شتاب بيرون مي‌جهد و در حين گردش 2 رهگذر را زير مي‌گيرد. صحنه خيلي دلخراش است.

زني مسن كف خيابان افتاده و مثل بيد مي‌لرزد. انگار سرش به زمين خورده و خون به دهان آورده است. همراهش هم دختري كم سن و سال است كه از درد پا فرياد مي‌زند، مثل اين كه استخوان رانش شكسته است. جمعيت هجوم مي‌آورند و براي تماشا و كمك مي‌دوند. راننده كه اين را مي‌بيند صداي ضبط ماشين را كم مي‌كند و با سرعت مي‌گريزد و صداي <بگيرش بگيرش> بلند مي‌شود. ما كه در تهران از اين صحنه‌ها زياد ديده و شنيده‌ايم، همان صحنه‌هايي كه جوان‌هاي ماجراجو سازنده آن مي‌شوند.

كم نيستند جوان‌هايي كه سوار بر ماشين‌هاي قراضه يا مدل بالا در كوچه‌ها و خيابان‌هاي تنگ شهر كورس مي‌گذارند و نواي مرگ به راه مي‌اندازند. آنها آدم‌هاي عجيبي هستند و بيشتر شبيه هم. صداي ضبط‌شان بلند است و درون ماشين خوابيده‌شان با رنگ‌هاي قرمز يا بنفش تزيين شده است. بيشترشان هم تلفن همراهي در دست دارند كه يا با آن حرف مي‌زنند يا پيام‌ كوتاه مي‌فرستند. رعايت قانون را هم نبايد از آنها توقع داشت، چون چراغ‌ راهنما و خط عابر پياده برايشان مفهومي ندارد. آنها هر جا كه دلشان بخواهد مي‌روند آن هم با سرعت زياد؛ البته در شهري چون تهران گاه بزرگراه‌ها نيز به خاطر شلوغي فراوان، مجال حركات نمايشي و ديوانه‌وار را از اين قبيل راننده‌ها مي‌گيرد.

شايد به همين دليل است كه سرو كله آنها شب‌ها بيشتر پيدا مي‌‌شود. معلوم نيست با اين سرعت دنبال چه هستند، ولي آنقدر پيداست كه رهگذران از آنها بيم دارند، چرا كه كوچك‌ترين برخورد با اين ماشين‌هاي پرشتاب دست‌كم يك شكستگي استخوان بر جا مي‌گذارد. با اين حال تنها جوان‌ها نيستند كه پدال گاز ماشين را خوب مي‌شناسند، چرا كه مسن‌ترهايي را هم ديده‌ايم كه به اعتماد تجربه، با شتاب مي‌رانند و خود را براي رويارويي با هر پيشامدي آماده مي‌دانند؛ ولي هر كس جنون سرعت داشته باشد چندان مهم نيست چون مهم خطراتي است كه به دنبال اين جنون رخ نشان مي‌دهد، خطراتي كه همه افراد از جمله بچه‌ها را تهديد مي‌كند. اين اتفاقات تنها در كشور ما نيز رخ نمي‌دهد، چرا كه آدم‌هاي قانون گريز در همه جاي جهان وجود دارند.

آمار بريتانيا نشان مي‌دهد در سال 2007 تنها به خاطر سرعت بالا و استفاده همزمان از تلفن همراه 323 نفر آسيب ديده و 23 نفر كشته شده‌اند. اين آمارها ثابت مي‌كند بيشتر رانندگي‌هاي پرخطر كه منجر به حادثه مي‌شود به احتمال فراوان راننده‌اي در آن نقش دارد كه هنگام رانندگي از تلفن همراه استفاده كرده است؛ البته چند سالي است كه به خاطر ممنوع بودن گفتگو با تلفن همراه هنگام رانندگي، فناوري به كمك آدم‌هاي هنجار شكن آمده و در قالب هندزفري ظهور كرده است؛ ولي اين راه نيز چيزي از شدت خطرات نكاسته، چرا كه به گفته پژوهشگران صحبت با تلفن همراه احتمال خروج خودرو از مسير اصلي را افزايش داده و احتمال نيافتن مسير رانندگي را تا 4 برابر افزايش مي‌دهد.

پيام كوتاه زدن هم از آن دردسر‌هايي است كه اگر راننده شتابزده به آن تمايل پيدا كند خطرساز مي‌شود. پژوهشگران ثابت كرده‌اند پيام كوتاه زدن هنگام رانندگي (به سبب افزايش سرعت و خارج شدن آن از حد كنترل) خطرناك‌تر از رانندگي در حال مستي يا تحت تاثير ماري‌جواناست.

پژوهش‌ها روي رانندگان 17 تا 24 سال نشان مي‌دهد پيام كوتاه زدن هنگام رانندگي تا 35 درصد باعث كاهش سرعت واكنش مي‌شود، در حالي كه استفاده از الكل و مواد مخدر اين رقم را به 12 تا 21 درصد كاهش مي‌دهد. شايد تمام آناني كه با سرعت در خيابان‌ها جلوه‌گري مي‌كنند تحت تاثير اين عوامل نباشند، چراكه پژوهش‌هاي انجام شده در كشور از واقعياتي ديگر سخن مي‌گويد. گفته مي‌شود يكي از دلايل تمايل براي رانندگي با سرعت بالا تمايل به خودنمايي در برخي جوانان است كه با انجام انواع حركات نمايشي سعي دارند خود را به ديگران نشان دهند.

در اين ميان ماجراجويي و تنوع‌طلبي افراد هم در اين سبك از رانندگي بي‌تاثير نيست چرا كه تعدادي از رانندگان فقط از روي احساسات زودگذر تصميم به رانندگي با سرعت بالا مي‌گيرند و در يك لحظه عقل را كنار گذاشته و از دريچه احساس به موضوع نگاه مي‌كنند.

داشتن خودروهاي گران قيمت هم يكي از دلايل رانندگي پرخطر است، چون راننده اين قبيل خودروها براي نشان دادن قابليت خودروي خود با سرعت بالا حركت مي‌كنند.

اين در حالي است كه پژوهشگران، رانندگي در شرايط رواني نامساعد را نيز يكي از دلايل جنون سرعت مي‌دانند. به گفته آنان، اين دسته از راننده‌ها با حركات نمايشي جنون‌آميز سعي در برون‌ريزي هيجانات دروني دارند. شايد عوامل ديگري را نيز بتوان به اين موارد اضافه كرد، ولي آنچه از دلايل با‌اهميت‌تر جلوه‌ مي‌كند نتايج رانندگي‌هاي جنون‌آميز است.

آنچه مسلم است، افراد مسن و كودكان كه توانايي واكنش سريع در مقابل خودروهاي شتاب‌زده را ندارند قربانيان نخست اين نمايش‌هاي خياباني به شمار مي‌روند.

اين وضع در كشورمان به حدي بحراني است كه چندي پيش كريستين سالازار فولكمن، نماينده يونيسف (صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد) در توصيف مردم ايران گفت بسياري از آنها اصول صحيح رانندگي را رعايت نمي‌كنند و به حقوق شهروندان توجهي ندارند. او با اين مقدمه نتيجه گرفت در ايران كسي به مسائل و مشكلات ناشي از حوادث رانندگي توجهي نمي‌كند؛ در حالي كه در بسياري از كشورها رانندگي خطرناك و رعايت نكردن حقوق ديگران مانند قتل، جرمي سنگين است. او البته اين وضع را نه تنها منحصر به كشورمان نمي‌داند، بلكه آن را پديده‌اي رايج در آسيا معرفي مي‌كند، در حالي كه نسبت به امنيت جاني كودكان اين كشورها احساس نگراني مي‌كند.

بدون شك كريستين سالازار درست مي‌گويد، چرا كه اگر جرايم سنگين و بدون بخشش گريبان رانندگان حادثه‌ساز ايران را هم مي‌گرفت، آنها كوچه و خيابان‌ها را ميدان تاخت و تاز خود قرار نمي‌دادند. گفته مي شود در انگلستان اگر راننده‌اي با سرعت غيرمجاز در بزرگراه‌ها براند پيش از آن كه حادثه‌ساز شود، پليس خودروي او را گرفته و با لودر از رويش مي‌گذرد آنگاه آهن‌هاي تكه پاره‌اش را در بزرگراه نصب مي‌كنند و بالاي آن مي‌نويسند «به خاطر سرعت غيرمجاز.» حال اين وضع را با اوضاع كشورمان مقايسه كنيد.

روزي كه سردار رويانيان، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي اعلام كرد طبق ماده 618 قانون مجازات اسلامي پليس مي‌تواند رانندگان متخلف كه حركات مخاطره‌آميز انجام مي‌دهند را از 3 ماه تا يك سال حبس كند يا 74 ضربه شلاق به او تاوان دهد، اين بحث با انتقاد خيلي‌ها روبه‌رو شد.

اين روند نشان مي‌دهد در كشور ما مجريان قانون دستشان در اجرا زياد باز نيست و جريمه‌هاي كنوني نيز ديگر هرگز صفت بازدارندگي ندارند. بدون ترديد اين بزرگ‌ترين مساله‌اي است كه سالانه 20 هزار كشته در تصادفات روي دست ايرانيان مي‌گذارد و هزاران ضايعه ناشي از حوادث رانندگي براي آنها به جاي مي‌ماند. پس شايد تقويت قوانين و تشديد بازدارندگي آنها در شرايط كنوني نيز بتواند پدال ترمز رانندگان خلافكار را از اين پس پايين‌تر نگه دارد.منبع خبر : جام جم - http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100897332767 
اخبار مرتبط

جریمه دیرکرد قبوض رانندگی تا پایان 95 با شرایطی بخشیده شد
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1395

چگونگی اطلاع از جرایم رانندگی به صورت آنلاین
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1395

خودروهای که نیاز به دریافت معاینه فنی ندارند را بشناسید
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1395

درآمد دولت از جرایم رانندگی چقدر است؟
منتشر شده در تاريخ: 11/11/1394

نرخ جدید جریمه‌های تخلفات رانندگی ابلاغ شد
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1394

نرخ "جرایم رانندگی" +جدول
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1393

افزایش نرخ جریمه‌ها از سال آینده
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1392

زمان پایان مهلت بخشودگی جریمه‌های رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1392

درآمد هزار و 600‌ میلیارد تومانی پلیس راهور از جرایم رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 26/09/1392

خبر جدید در مورد جرایم رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1392

آیین نامه صدور گواهینامه رانندگی تغییر کرد
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1392

جریمه رانندگان برای عدم تمدید گواهینامه
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

چطور خلافی خودرو را تلفنی دریافت کنیم؟
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1392

متوسط سرعت در جاده‌ها یک کیلومتر کاهش یافت
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1392

توقیف پراید با 18 میلیون تومان جریمه!
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1392

توقیف 190 خودرو با خلافی بیش از یک میلیون تومان
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1392

بخشودگی ۲برابری جرایم رانندگی در ماه رمضان
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1392

ارزش جریمه‌های رانندگی نصف شد
منتشر شده در تاريخ: 06/03/1392

سردار مومنی: گواهینامه‌ها ۱۰ ساله شد
منتشر شده در تاريخ: 16/02/1392

قوانین جدید صدور گواهینامه رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1392

خودرو جدید پلیس راهور + عکس
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1391

شیوه جریمه در بزرگراه+عكس
منتشر شده در تاريخ: 13/12/1391

عکس: با این پلاک روانه تعمیرگاه می‌شوید
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1391

توقیف ۲ خودرو با خلافی ۶۵ میلیون
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1391

ویژگی‌ برجسته مرکز مانیتورینگ پلیس راهور
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1391

دریافت خلافی خودرو با پیامك
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1391

تصادف منجر به مرگ بدون گواهینامه قتل‌عمد نیست
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1391

چگونه از میزان خلافی خودروی خود مطلع شویم؟
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1391

تغییر نوع و مدت گواهینامه‌ها
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

راه اندازی دوربينهاي عبور از چراغ قرمز
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1391

این رانندگان در آستانه توقیف گواهینامه هستند/جدول
منتشر شده در تاريخ: 20/12/1390

توقیف شبانه خودروها در طرح جدید پلیس
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1390

مومنی: رانندگانی که تخلف نکرده اند پیامک دهند جایزه بگیرند
منتشر شده در تاريخ: 13/12/1390

شرایط صفر شدن نمرات منفي رانندگان
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1390

برگه جریمه 2.5 متری‌ برای راننده پژو!
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1390

ناجا: مهلت بخشودگی جرائم رانندگی تمدید نخواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 10/09/1390

نرخ جديد جرايم رانندگي ابلاغ شد +جدول
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1390

حبس و زندان؛ سهم رانندگان بدون گواهینامه
منتشر شده در تاريخ: 01/09/1390

بستن کمربند ایمنی سرنشینان عقب خودرو از 20 آبان اجباری می شود
منتشر شده در تاريخ: 15/08/1390

توقیف خودروهایی که بیش از یک میلیون جریمه دارند از فردا
منتشر شده در تاريخ: 02/08/1390

کاریکاتور: حمل كودك زير 12سال با موتور ممنوع
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1390

حمل كودكان زير 12 سال با موتور ممنوع
منتشر شده در تاريخ: 16/07/1390

طرح ضربتی برخورد با لایی‌کشی در تهران
منتشر شده در تاريخ: 11/07/1390

استاد دانشگاه پاریس: رانندگی عجیب تهرانی ها شوکه ام کرد!
منتشر شده در تاريخ: 15/05/1390

خلاف نکنید، عکستان پیش ماست!
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1390

راه‌اندازي سامانه استعلام نمره منفي رانندگان
منتشر شده در تاريخ: 19/04/1390

بخشودگی ديركرد جرايم رانندگي تا پايان سال 89
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1390

راه اندازی سامانه تخلفات رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1390

مومني خبر داد: بخشودگي جريمه‌هاي 2برابرشده
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1390

جدول لیست نمره منفی 20 تخلف رانندگان پرخطر
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1390

زمان اجرای قانون جدید جرایم تخلفات رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1390

جزئيات قانون جديد اخذ جرايم رانندگي
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1390

توقیف آمبولانس‌های مردم آزار
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1389

مجازات رانندگي بدون گواهينامه
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1389

از صحنه تصادف خودرویی فیلمبرداری کنید
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

تصاویر: دور زدن قانون در روز روشن!
منتشر شده در تاريخ: 10/05/1389

30 سال زندان، مجازات هكرهاي سايت راهنمايي و رانندگي
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1389

سقف جريمه سبقت و سرعت غيرمجاز 100 هزار تومان مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1389

وقتی "راهنمایی و رانندگی" قانونگذار می شود: عجله داری؟ برو پارکینگ!
منتشر شده در تاريخ: 16/12/1388

پليس در توقيف خودروها محدود مي شود
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1388

پلیس راه اصفهان سه برابر رشوه، پاداش می دهد
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1388

شرايط جديد ضبط يا ابطال گواهينامه
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1388

ایست قوه قضائیه به راهنمایی و رانندگی
منتشر شده در تاريخ: 16/02/1388

توقيف كاميوني با 12 ميليون جريمه
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1387

مصاديق توقيف خودروها در ايام نوروز
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1387

مزدا - 3 جای بنزهای پلیس را می گیرد
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1387

عابران پياده هم جريمه می‌شوند
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1387

جرايم تخلفات رانندگى افزايش يافت
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1387

پليس از مزدا 3 خوشش آمده
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1387

جابه‌جايي مسافر با خودروي شخصي ممنوع می شود
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1387

وقتي چراغ‌هاي راهنمايي و رانندگي خصلتشان تغيير مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 24/10/1387

«دوربین های پلیس راه» چرا در سراشیبی ها کمین می کنند؟!
منتشر شده در تاريخ: 22/10/1387

پرداخت الکترونيکي خلافي ميسر شد
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1387

آغاز مرحله جديد طرح برخورد با خودروهاي بدون معاينه فني
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1387

رویانیان: نمى دانيم با موتورسوارها چه كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/10/1387

آغاز تعویض پلاک موتورسیکلت‌ها از اول دی ماه
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1387

تعويض پلاك 7ميليون موتورسيکلت
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1387

ثبت روزانه 2400 تخلف سرعت بالاي 120 كيلومتر در اتوبان نيايش
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1387

ممنوعيت تردد، ابطال كارت سوخت و...
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1387

پايان آذر آخرين مهلت خريد بيمه‌نامه شخص ثالث
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1387

میزان مجاز دودی بودن شیشه خودرو اعلام شد
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1387

پرتخلف‌ترين خودرو با 642فقره تخلف
منتشر شده در تاريخ: 06/08/1387

كارت سوخت خودروهاي پلاك قديمي باطل شد
منتشر شده در تاريخ: 16/07/1387

متقاضيان گواهينامه تست اعتياد مى دهند
منتشر شده در تاريخ: 08/07/1387

کاميوني با 125 ميليون ريال خلافي متوقف شد
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1387

خودروهاي بدون بيمه توقيف مي‌شوند
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1387

علت توقف چراغ چهارراه روی یک عدد
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1387

قانون جديد بيمه شخص ثالث وسايل نقليه از ‪ ۲۰‬شهريور اجرا مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1387

متخلف ترين رانندگان کشور
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

با گواهينامه ايراني خود در چه كشورهايي ميتوانيد رانندگي كنيد؟
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1387

لغو قبض جریمه توسط دستگاه GPS
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

چه كسي با اتلاف‌كنندگان وسواسي وقت مردم برخورد مي‌كند؟
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1387

15 روز مهلت به خودروهای مسافربر شخصی
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

متوقف شدن خودروهای پلاك قدیم و لیزری از اول تیرماه
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

جریمه الکترونیکی ورود به طرح ترافیک، از شهریور
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1387

آغاز طرح پرداخت سيار خسارات تصادفات در صحنه
منتشر شده در تاريخ: 21/02/1387

جانشین چراغ قرمز هم رسید+عکس
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1387

رویانیان: هرگونه فعالیت عمرانی توسط شهرداری در معابر از ۱۵ شهریور ممنوع است
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1386