شماره خبر:  64732    تاريخ انتشار خبر:        ام مهر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1138 مرتبه تا کنون

 پشت صحنه اقتصادی فاجعه پلاسکو

به گزارش افکارنیوز، ساختمان 17 طبقه پلاسکو صبح روز پنج‌شنبه فرو ریخت. این ساختمان با قدمت بیش از 50 سال از دیرباز به‌عنوان بورس پوشاک ایران شناخته می‌شد. در این برج، نه‌تنها عرضه‌کننده‌های پوشاک حضور داشتند، بلکه از طبقه 5 تا 15 این ساختمان، کارگاه‌های تولیدی پوشاک در حال فعالیت بوده‌اند. این ضایعه دلخراش، خسارات جانی را برای قهرمانان آتش‌نشانی و برخی از کسبه بر جای گذاشت که قطعا غیرقابل جبران خواهد بود. در کنار ابعاد انسانی و تلاطم‌های روحی این آتش‌سوزی، این حادثه دلخراش، ابعاد اقتصادی را نیز در برداشته است. از ساعات ابتدایی فرو ریختن برج پلاسکو تا لحظه تنظیم این خبر، ‌ارقام متفاوتی از میزان خسارت این اتفاق بیان شده است.
 
برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که میزان خسارت از 600 میلیارد تومان تا 1200 میلیارد تومان است. از سویی کمیته ویژه رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو و وضعیت اصناف این سانحه در دستورکار اتاق اصناف ایران قرار گرفته که این کمیته ابعاد مختلف این حادثه را مورد ‌بررسی قرار داده است. کارگرو‌هی در کمیته بررسی این سانحه، مشغول تهیه گزارشی برای تمامی جوانب این آتش‌سوزی و آثار آن است. این اتفاق در شرایطی رخ داده که تنها دو ماه تا پایان سال 95 فاصله داریم. در واقع بهترین موقعیت برای کسبه و اصناف، بازار شب عید است. آن‌طور که شنیده می‌شود میزان قابل‌توجهی از پوشاک، در انبارهای واحدهای صنفی به‌منظور توزیع آن در شب عید، دپو شده است که برخی از کارشناسان با اشاره به این موضوع، ‌میزان خسارت را تا 2 هزار میلیارد تومان نیز پیش‌بینی می‌کنند. این در حالی است که به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، تاکنون میزان خسارت این کالاها براساس برآورد اولیه‌ای که از اتحادیه‌های پوشاک و اتحادیه کالای کشباف و اتحادیه پیراهن‌دوزان و اتحادیه لوازم ورزشی داشته‌اند، بیش از 1500 میلیارد تومان بوده است. به‌همین دلیل برآورد خسارات ناشی از این اتفاق ارقام بالایی است که البته در این باره نیز نظرات متفاوتی شنیده می‌شود.

آتش‌سوزی پلاسکو یک بار دیگر ضعف نظام توزیع را در کشور یادآور شد. چالش‌های بافت سنتی نظام تولید تا توزیع ایران چند سال است که مورد نقد کارشناسان قرار گرفته؛ اما درخصوص تغییر آن شاهد اقدام خاصی ازسوی دولت‌ها نبوده‌ایم. البته این موضوع نه‌تنها در حوزه سیاست‌گذاری با سهل‌انگاری مواجه شده، بلکه در برخی مواقع تمایلی نیز ازسوی سرمایه‌گذاران و حتی مشتریان برای تغییر آن وجود نداشته است. پلاسکو با 17طبقه، ترکیبی از فروشندگان، تولیدکنندگان و انبارداران را در خود جای داده بود. این امر به این معنی است که زنجیره پوشاک در یک ساختمان گردهم آمده‌اند و یک برج را به بورس پوشاک بدل کرده‌اند.

پیوند بین تولید و توزیع در سیستم ایران، پیوندی نامناسب است. اگرچه در دهه‌های گذشته برنامه‌هایی همچون سازماندهی نظام مدیریت، فراهم کردن امکان برخورداری از اطلاعات شبکه توزیع و نظارت، تهیه قانون حمایت از مصرف‌کننده، ایجاد شبکه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی، ایجاد اتحادیه‌های کشوری، ایجاد خوشه‌های صادراتی، طرح ملت‌کارت اصناف، ایجاد شورای ملی رقابت و... در کشور اجرا شده است؛ یعنی هم قوانین جدید، نهادهای جدید و فرآیندها و شبکه‌های جدید؛ اما باز یک نگاه اجمالی به شبکه توزیع کشور نشان می‌دهد که بسیاری از مشکلات گذشته همچنان پابرجاست و برخی از نهادهای ایجادشده نتوانستند نقش موثری ایفا کنند و برخی از مقررات و استانداردها موجب تضعیف رقابت در بازار و محدودیت ورود به فعالیت‌ها شده‌اند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند برای تغییر در نظام توزیع، برخی سیاست‌گذاران اراده کافی نداشته و نتوانسته‌اند طی این سال‌ها، چنین موضوعی را به سرانجام برسانند. اما آن‌جایی هم که این گروه (سیاست‌گذاران) اقدامی را در راستای تغییر این نظام انجام داده‌اند نیز برگ برنده‌ای از خود بر جای نگذاشته‌اند. به‌عنوان مثال در مساله انتقال کارگروه‌های تولیدی چرم به چرمشهر، سیاست‌گذار نتوانست براساس آنچه پیش‌بینی کرده و وعده داده بود، عمل کند. در این راستا نه‌تنها اهداف این نقل‌و‌انتقال محقق نشد؛ بلکه سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب‌و‌کار در این منطقه نیز ضمن مواجهه با چالش‌های جدید در چرمشهر که بر اثر محدودیت‌های اعمال‌شده، به‌وجود آمده بود نسبت به سیاست‌گذاری دولت بی‌اعتماد شدند. همچنین این امر موجب شد سایر صاحبان کسب‌و‌کار نسبت به تغییر در نظام توزیع، نگاه مثبتی نداشته باشند و نسبت به هر گونه تغییری مقاومت نشان دهند. اما در این میدان، مشتریان نیز بازیگران دیگری هستند که برخی از آنها تمایلی برای تغییر در این نظام ندارند. چراکه احتمالا خطرات ناشی از این امر را متوجه نمی‌شوند، به همین دلیل دسترسی ساده‌تر به زنجیره تامین کالا را بر تغییر نظام توزیع ارجح می‌دانند. از این‌رو قطعا برای خریداران یا همان مشتریان، ورود به ساختمان پلاسکو برای تامین مایحتاج خود خوشایندتر از آن است که هر یک از کالاهای مورد نیازش را از ‌بازار دیگر و ‌چند مغازه تهیه کند. غافل از اینکه ترکیب موجود در ساختمانی مانند پلاسکو، ترکیب قابل‌قبولی نبوده است. انبار، واحد تولیدی و دفتر کار (فروشگاه عرضه‌کننده) هریک به‌طور جداگانه دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که به‌طور استاندارد حضور آنها در یک ساختمان را مقدور نمی‌سازد. به‌عنوان مثال نوع ایمنی، درجه حرارت، دسترسی محلی حتی راه‌های خروج اضطراری در هر یک از این واحدها متفاوت است. حال آنکه پلاسکوی 17 طبقه نه‌تنها از ایمنی‌های اولیه برای ساختمان برخوردار نبود، بلکه این سه واحد را نیز در خود جای داده بود.

یکی دیگر از چالش‌هایی که با حادثه پلاسکو مورد نقد کارشناسان قرار می‌گیرد، مساله مالکیت دولتی این برج 17 طبقه است. آنها معتقدند هرچند مالکیت دولتی باید رعایت قوانین را به‌صورت جدی‌تری موجب شود، اما به‌نظر می‌رسد این موضوع به امتیازی برای مالکان دولتی به‌منظور عدم رعایت قوانین و استفاده از رانت‌ها بدل شده است. از این‌رو در این حادثه عنوان شده است که چند ‌بار نسبت به تجهیز و ایمن‌کردن ساختمان اخطار داده شده اما از سوی مالکان مورد توجه قرار نگرفته است. از سوی دیگر نیز این موضوع هیچ‌گاه ازسوی مراجع قضایی پیگیری نشده و اقدام قانونی نسبت به بی‌توجهی مالکان به اخطارهای داده شده صورت نگرفته است.
 
ساکنان پلاسکو چه کسانی بودند؟
در ساختمان 17 طبقه پلاسکو 3 گروه فعالیت داشتند. بازرگانان یا همان فروشندگان پوشاک، تولیدکنندگان و پارچه‌فروشان که همان انبارداران پارچه هستند. هر چند به نظر می‌رسد دو گروه اول، خسارت بیشتری را متحمل شده‌اند اما پارچه‌فروشان نیز کم از این افراد ندارند. به خصوص اینکه نحوه درآمدزایی برخی از آنها با سایر کسبه فرق دارد. برخی از پارچه‌فروشان، کالای خود را به‌صورت امانی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند و تا زمانی که کالای تولید شده (پوشاک) به فروش نرسد، پولی را از تولیدکننده دریافت نمی‌کنند.
 
از این رو با توجه به از بین رفتن زنجیره تولید (سوختن انبارهای پارچه، واحدهای تولیدی وواحدهای فروشنده) عملا این گروه به‌عنوان خسارت دیدگان محسوب می‌شوند و از سوی دیگر با توجه به اینکه ساختمان پلاسکو برای فعالان حوزه پوشاک، نامی آشنا بود، چراکه این مرکز خرید، هم توزیع‌کننده پوشاک به‌صورت خرده‌فروشی بود و هم مرکزی برای خرید عمده کسبه نیز محسوب می‌شد، این احتمال وجود دارد که بازار شب عید تحت تاثیر این حادثه قرار گیرد.
به گونه‌ای که در این بازار از یک طرف با کمبود عرضه مواجه شویم و از سوی دیگر با افزایش قیمت. از این رو می‌توان اقداماتی را در بازه زمانی کوتاه‌مدت برای مدیریت پس از بحران انجام داد. اقداماتی که بتواند بازار شب عید را به گونه‌ای مدیریت کند که برای مصرف‌کنندگان نیز مشکلی پیش نیاید. از سوی دیگر استقرار موقت این واحدها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا مجتبی صفایی سخنگوی اتاق اصناف ایران،‌به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: کمیته ویژه‌ای با حضور رئیس اتاق اصناف ایران، مسوولان دولتی و روسای اتحادیه‌ها تشکیل شده که قرار است هماهنگی‌های لازم برای استقرار واحدهای تولیدی در جاهای مختلف شهر تهران صورت گیرد که این اقدام با همکاری شرکت ساماندهی مشاغل شهری و خدمات شهری انجام خواهد شد. به گفته وی تا لحظه تنظیم این خبر، واحدهای صنفی تولیدی که در ساختمان پلاسکو مستقر بودند می‌توانند کارگاه‌های خود را در شهرک‌های صنعتی یا سوله‌هایی که برای استقرار آنها در نظر گرفته شده، برپا کنند تا در 2 ماه پایانی سال برخی از مشکلات آنها مرتفع شود و حداقل در این فاصله زمانی باقی‌مانده به سال نو چرخه مالی آنها رونق گیرد. ساختمان پلاسکو به‌عنوان بورس پوشاک ایران، یکی از بازیگران بازار پوشاک کشور بود. بنابراین آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در میان مدت (در بازه زمانی یکساله) نیز تبعاتی را به دنبال خواهد داشت. با توجه به اینکه عملیات ساخت برجی مانند پلاسکو قطعا زمانبر است، احتمال می‌رود واحدهای همجوار با این ساختمان تحت‌تاثیر ریزش پلاسکو، با قیمت‌های بالایی به فروش برسند یا اجاره داده شوند. از این رو، در این برهه از زمان مدیریت قیمت ملک در آن منطقه نیز ضروری به نظر می‌رسد. اما اقداماتی نیز باید در بلندمدت صورت گیرد که در صورت وقوع حوادثی از این دست، نه تنها نظام توزیع با مشکل مواجه نشود، بلکه نگرانی‌های صاحبان کسب و کار، به حداقل ممکن برسد.

تجربه تلخ آتش‌سوزی پلاسکو به روایت حاضران در صحنه حاکی از آن بود که صاحبان واحدهای موجود در این برج، نسبت به از بین رفتن اسناد و مدارک خود نگرانی‌هایی داشتند که گفته می‌شود در لحظات منتهی به فرو ریختن این برج، مانع از تخلیه به موقع این افراد شده‌است. این اسناد و مدارک همان چک‌هایی هستند که این صاحبان کسب و کار از مشتریانشان دریافت می‌کردند. اولا عدم نقدینگی و رکود در بازار چنین سیستمی را راه‌اندازی کرده است. اجناس به‌صورت چکی و با مبلغ اندکی پول نقد، خریداری می‌شوند. اما نظام بانکی ناکارآمد نیز در این میان نقش مهمی دارد. یکی از مشکلات بخش بازرگانی ایران، استفاده از اسناد اعتباری است که هنوز صورت ‌فیزیکی آنها دارای ارزش است. در حالی که طراحی‌های مناسب تری در بخش بانکداری می‌تواند صورت بگیرد که متناسب با استانداردهای روز دنیا، نیاز فعالان اقتصادی را نیز برطرف کند. در این صورت شاید نیاز به دپوی این حجم از مدارک نیز نباشد و در زمان وقوع این دست حوادث، نگرانی‌های صاحبان صنوف کاهش یابد. بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تغییر نظام بانکی، زمانبر خواهد بود، رفع این خلأ در بلندمدت باید در دستور کار قرار گیرد. اگرچه گفته می‌شود تعداد واحدهای موجود در ساختمان پلاسکو نزدیک به 600 واحد است اما برخی از فعالان ساختمان تعداد این واحدها را تا 1500 نیز برآورد می‌کنند. چراکه گفته می‌شود برخی از واحدها با توجه به توافقات صورت گرفته بین کسبه، با کشیدن یک تیغه، به دو قسمت تقسیم شده بودند. از این رو تعداد واحدهای موجود در این بازار به‌صورت غیررسمی افزایش یافته است.
 
نقش پلاسکو در بازار پوشاک
پلاسکوی 53 ساله نقش یکی از بزرگترین ساختمان‌های تجاری کشور در حوزه پوشاک را ایفا می‌کرد. براساس محاسبات انجام شده این مجتمع 6 درصد از کل اشتغال صنعت پوشاک کشور را به خود اختصاص داده بود. طبق آمارهای رسمی قلب تپنده پوشاک پس از فرو ریختن، حدود 3 هزار فرصت شغلی و همچنین حدود 600 واحد تولیدی و تجاری را از بین برده است. اما باید دید حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو چه تاثیری بر اقتصاد و البته در بازار پوشاک خواهد داشت. بدون شک پلاسکو نقش قابل‌توجهی در صنعت پوشاک به عهده داشت، چرا که به گفته ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، واحدهای تولیدی مجتمع پلاسکوی پایتخت به‌صورت ۱۰۰ درصد پوشاک داخلی تولید می‌کردند و ارزش اجناس هر واحد تولید به‌طور میانگین، حدود ۲۰۰ میلیون تومان بوده است.
بنابراین در حادثه پلاسکو این تولیدکنندگان داخلی پوشاک بودند که با ضرر و زیان‌های زیادی رو‌به‌رو شدند، تولیدکنندگانی که صاحبان کسب و کارهای خرد ولی مولد کشور محسوب می‌شوند. از سوی دیگر محمدمهدی رئیس‌زاده دبیر‌انجمن‌صنایع نساجی ایران، درخصوص تبعات این حادثه معتقد است که نظام سنتی توزیع در بازار، آسیب‌های زیادی بر بدنه صنعت پوشاک وارد کرده است. در نظام سنتی، تولید و توزیع در یک مکان صورت می‌گیرد، این در حالی است که روش‌های جدیدی در دنیا مورد استفاده قرار می‌‌گیرند که بازه چند برابری دارند. روش‌های دیجیتالی و اینترنتی که این روزها در مراکز بزرگ و شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد مانع خسارت‌ها و آسیب‌های بی شماری به تولیدکنندگان خواهد شد. او می‌گوید: در حادثه پلاسکو اگر توزیع کالا به‌صورت مویرگی و مدرنیزه انجام می‌شد، خسارت‌های اینچنین سهمگین بر بدنه تولیدکنندگان داخلی وارد نمی‌شد. بسیاری از تجهیزات و کالاها در پلاسکو که ارزش آنها حدود 1500 میلیارد تومان برآورد می‌شود در سیستم ناقص سنتی توزیع در میان زبانه‌های آتش و ریزش ساختمان از بین رفتند. کالاهایی که بیشتر آنها را اجناس شب عیدی تشکیل می‌داد که باید در انبارها نگهداری می‌شدند.

اما بخش دیگر این حادثه ناگوار به وضعیت پوشش بیمه‌ای و حمایتی کارگران شاغل در این ساختمان بازمی‌گردد. حسین حبیبی، بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران درباره وضعیت پوشش‌ بیمه‌ای و حمایتی کارگران شاغل در این مجموعه عنوان کرده که قطعا طبق قانون، تمام کارگران در زمان قرارداد باید از سوی کارفرمایان خود بیمه شوند. حبیبی درمورد کارفرمایانی که در این زمینه تخلف کرده‌اند، گفت: در صورتی که کارفرمایی در این زمینه تخلف کرده و کارگر خود را بیمه نکرده باشد، در صورت بروز هرگونه حادثه تمام کارگران حادثه دیده باید تحت پوشش و حمایت‌های بیمه‌ای قرار گیرند. براساس قانون کار اگر کارگری در این اتفاق ناگوار دچار حادثه شده باشد، کارفرما باید علاوه بر پرداخت 23 درصد حق بیمه خود، سهم 3 درصدی بیمه بیکاری را نیز پرداخت کند. آنچه درخصوص بیمه واحدهای صنفی پلاسکو اعلام شده حاکی از آن است که از میان واحدهای فعال این برج، تنها 100 واحد دارای بیمه بودند که بر اساس اظهارات مسوولان بیمه در اسرع وقت نسبت به پرداخت خسارت وارد شده اقدام خواهد شد. 
اخبار مرتبط

جزئیات ماجرای شلیک محمود کریمی از زبان شاکی
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1392

۲۰ فیلمی که در سینمای ایران حادثه‌ساز شده‌اند
منتشر شده در تاريخ: 21/10/1392

علت مرگ پاول واکر : تصادف با سرعت ۱۶۰ کیلومتر
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1392

ماجرای کامل تصادف خواننده مطرح پاپ و مرگ همسرش!
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1392

قابل توجه موتورسواران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1392

ماجراي زامبي شدن انسانها...!!!
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1392

گزارش نهایی تصادف اتوبان قم منتشر شد
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1392

4 جوان از محاصره 11 گرگ چگونه رها شدند؟
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1392

تصادفی مرگبار هنگام خروج پرسپولیسی ها از قم
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1392

سیلی و لب پاره، نتیجه‌ی عیادت سلیمی از باقری!
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1392

جزییات خروج هواپیمای حجاج از باند در کرمان
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1392

اسامی اجساد شناسایی شده سانحه قم
منتشر شده در تاريخ: 24/06/1392

روایتی تازه از حادثه اتوبوس‌های مرگ
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1392

شناسایی ۲۱ جسد تصادف اتوبوس های اسکانیا
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1392

عروسی که با چشم گریان به خانه بخت رفت
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1392

اسامی مصدومان تصادف خونین اتوبان قم - تهران اعلام شد
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

اولين عكسها از تصادف دو اتوبوس در محور قم تهران
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

جزییات برخورد مرگبار دو اتوبوس در اتوبان قم
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1392

نجات شبانه دو دختر از وسط دریا
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1392

حمله اشرار به خودرو خانواده بوشهری
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1392

وقتی زیبایی دریا هولناک می شود!+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1392

همنورد سه کوهنورد ایرانی: مصاحبه‌ها را می‌خوانم می‌سوزم
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1392

حمله قاچاقچیان مواد مخدر به بازیگر زن معروف ایرانی/عکس
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1392

جزییات تازه از مرگ سه کوهنورد ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1392

خانواده کوهنوردان جان باخته مرگ فرزندانشان را پذیرفتند
منتشر شده در تاريخ: 04/05/1392

بر کوهنوردان ایران در برودپیک چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1392

۳ ابداعی که در نجات جان مسافران سانحه هوایی فرودگاه سان فرانسیسکو نقش داشتند
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1392

گران‌ ترین تصادف دنیا (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1392

جزییات حمله به زائران ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1392

عجیب‌ترین تصادفات خانگی +تصاوير
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1391

عکسی تصادفی از خودکشی! +عکس
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1391

ساخت اسکلت ساختمان 6 طبقه با تیر آهن 14!
منتشر شده در تاريخ: 17/11/1391

کارمندی 235میلیون تومان پول را به صاحبش بازگرداند
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1391

دست کارگر رستوران در داخل چرخ‌گوشت!
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1391

سانحه براي قطار مسافربري زاهدان – تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1391

(تصاویر) سرگرمی خطرناک جوانان بهشهری
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1391

"سندی" به مرده‌ها هم رحم نکرد!/عکس
منتشر شده در تاريخ: 11/08/1391

سقوط مرگبار یک خانواده از چرخ و فلک در تبریز
منتشر شده در تاريخ: 02/08/1391

آتش سوزي اصفهان مهار شده اما خاموش نشده است
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1391

کوچه اي که نشست کرد
منتشر شده در تاريخ: 10/07/1391

تمجید از اقدام شجاعانه این ايرانی در UFC و یاهو (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1391

کشف کانگروي استراليايي در نهبندان
منتشر شده در تاريخ: 30/05/1391

چترباز ۲۰ ساله در میان کابل های فشار قوی برق
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1391

مرگ عجیب مادر و دختر شهرکردی+عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1391

نجات معجزه آسای مرد 30 ساله از چنگال 5 گرگ گرسنه!
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1391

بررسي کارشناسي چگونگي وقوع فاجعه غرق شدن اتوبوس دريايي حامل فرهنگيان مشهدي
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1391

جلوگیری از انفجار پمپ بنزین ولیعصر
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1391

ماجرای توله خرس‌ها و توله شیرها در مشهد
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

میمون در شهربازی سیرجان، انگشت کودک 2 ساله را قطع کرد!
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1391

عمليات 6 ساعته براي نجات زن كايت سوار
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1391

ترن هوایی شهربازی جان دختر 17 ساله را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1391

توضيح وكيل «خاله شادونه» درباره حادثه خرمدره
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1391

در برنامه جنجالی خاله شادونه چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1391

افزایش کشته های برنامه خاله شادونه/ محل حادثه پلمب شد
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1391

جزييات سانحه برای كارشناسان آژانس در اراك
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

تصاویري ازخودرو واژگون شده علی دایی
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1390

جزئیات حادثه ‌هواپیمای در فرودگاه اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1390

روايت عجيب و تلخ يکي از بازماندگان سانحه دريايي آب‌های بندرعباس + اسامی 16 قربانی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1390

جزئیات غرق شدن شناور در آبهای هرمزگان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1390

واژگونی کشتی ایتالیایی با 4000 مسافر (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1390

جزئيات پرونده پيدا شدن 7 شير درتهران
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1390

قیمت توله شیر فقط ۹ میلیون تومان/ عرضه مار افعی در بازار مولوی!
منتشر شده در تاريخ: 29/09/1390

به دام افتادن یک قلاده بچه شیر در بزرگراه شهید زین الدین تهران
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

كركس غول‌پيكر در تهران به دام افتاد
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

حمله گرگ‌ها به دامداري در اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

تصویری از انفجار مهیب ديروز در حوالی تهران
منتشر شده در تاريخ: 22/08/1390

خیابان هنگام فروکش کرد/ سقوط تیر برق روی خودرو +عکس
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1390

تصاویر: سانحه هوایی در فرودگاه مشهد
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1390

بروز سانحه در هواپیمای تهران ـ مشهد + تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

سرباز فداکار نیروی زمینی ارتش به رحمت خدا رفت (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 29/05/1390

برخورد مرگبار تريلي‌با پل‌هوایی +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 21/04/1390

شلنگ هوا، راننده كامیون نیوزیلندی را باد كرد!
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1390

جزئيات مرگ نهنگ 8 متري در بندر جاسك
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1390

تصاویر: ریزش ساختمان سه طبقه در تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1390

سقوط جرثقيل بر روي ساختمان مسكوني در اسلامشهر
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1390

کودک بی‌گناه، قربانی جلوگیری از دزدی شد
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1390

سانحه در ايستگاه مترو ميرداماد تهران
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1389

سقوط تير چراغ برق بر روي خودرو سواري (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1389

اسامی مجروحان ایرانی در بمبگذاری کاظمین
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1389

پسر 10 ساله طعمه گرگ شد
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

زنی قربانی سهل‌انگاری در بیمارستان
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

شعری درباره سقوط هواپیمای ارومیه> هفتاد آرزو که دود شد
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1389

خودرو30ساله‌حق‌ترددندارد؛هواپيمای40ساله‌مسافرمی‌برد!؟
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1389

ابهامات جدید و سوالات جدی درباره سانحه بوئینگ ارومیه
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1389

آتش سوزي در مجتمع تجاري نور (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1389

وطن خانوم در برابر پلنگ!(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1389

زنده ماندن معجزه آسای پسر 10 ساله چینی
منتشر شده در تاريخ: 06/08/1389

وقوع حادثه درصحنه یك فیلم ایرانی درلبنان
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

صحنه استثنایی گیرکردن راننده ایرانی زیرچرخ اتوبوس+عکس
منتشر شده در تاريخ: 10/07/1389

پدیده شرم آوری به نام "قاتلان یقه سفید"
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1389

«فاصله‌ها» جان زنی را گرفت!
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1389

سردار رویانیان پدر و دختر جوان را از مرگ نجات داد
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1389

آتش سوزی چاه 24 نفت شهر چگونه مهار شد؟
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1389

چاه خانه جان دختر 4 ساله را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1389

وقتی ساختمان روی 206 می ریزد(عکس)
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1389

انتقال حادثه دیدگان ایرانی در فیلیپین به کشور (تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1389

اصل ماجرای سانحه برای دانشجویان ایرانی در فیلیپین چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1389

آخرین وضعیت سقوط اتوبوس دانشجویان ایرانی در فیلیپین + عکس
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1389

نجات معجزه آسای پسر چهار ساله در سقوط از طبقه هفدهم
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1389

صيد يك عقاب در خانه مسكونی پايتخت+عکس
منتشر شده در تاريخ: 12/03/1389

چرخ گوشت و فاجعه‌اي دوباره+عکس
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

تصاویر: نشست زمین در منیریه(تكميلي)
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1389

ميدان منيريه بامداد امروز فرونشست
منتشر شده در تاريخ: 25/02/1389

دكل چراغ برق در نمايشگاه كتاب حادثه آفريد + عکس
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1389

گوش‌های پسر 6 ساله او را از مرگ نجات داد(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1389

علت احتمالی انفجار تاکسی در ایلام
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1389

شور زندگی سمیه و خانواده اش بر دیوار مرگ!
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1389

حادثه در شهربازی شاهین‌شهر
منتشر شده در تاريخ: 07/01/1389

نشست بخشي از خيابان وليعصر تهران
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1388

نجات معجزه‌آساي دختر 4 ساله
منتشر شده در تاريخ: 09/12/1388

سانحه هنگام فرود هواپيماي آبادان - مشهد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1388

20 کشته و مجروح در سانحه قطار مشهد - تهران/ تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1388

جزئیات حريق چهارسوق بازار تهران
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1388

سقوط 206 در کانال آب(تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1388

دلخراشترين مرگ سال :کارگر در بين غلطک‌هاي دستگاه له شد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1388

اسامي كشته‌ها و‌مجروحان حادثه واژگوني اتوبوس زائران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1388

تصویر: اولین قربانی سانحه رانندگی در ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1388

كورس مرگبار دختر و پسر جوان
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

ترس «کميسيون بررسي سانحه» از اعلام دلايل سوانح
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1388

فرود اضطراری پرواز تهران ـ بوشهر در اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1388

تصاوير: عمليات ترميم نشست زمين در نواب
منتشر شده در تاريخ: 20/05/1388

تصاوير: ريزش تونل توحيد در تقاطع جمهوري
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1388

خطاي‌خلبان عامل سانحه‌هوايي مشهد
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1388

علت سانحه‌مشهد؛دعوا در كابين‌خلبان
منتشر شده در تاريخ: 04/05/1388

18 تن در سانحه هواپيماي آرياتور جان باختند(همراه تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1388

50 درصد ایرانی ها تصادفی می میرند!
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1388

انفجار یک بمب در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) + تکمیلی
منتشر شده در تاريخ: 30/03/1388

بزمچه یک و نیم متری در ایستگاه اتوبوس! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1388

اجساد کوهنوردان هرمزگاني در ارتفاعات دماوند پيدا شد
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1388

بدلكار ايراني سريال تلويزيوني «هشدار براي‌ كبري‌ 11» بر اثر سانحه درگذشت
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1388

نجات مرد كارگر از عمق 100متري
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1388

اسامي 54 مجروح ايراني حادثه تروريستي بغداد
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1388

جدال با گرگ براي نجات فرزند
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1388

ناگفته هایی از عوامل انفجار شیراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1388

اعدام 3 عامل بمبگذاری شیراز
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1388

رودخانه پارکینگ شده قم حادثه آفرید
منتشر شده در تاريخ: 12/01/1388

مرگ مرد فداکار در بزرگراه همت
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1387

اعدام‌براي‌عوامل‌انفجارتروريستي شيراز
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1387

نجات معجزه آسا! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1387

آتش‌سوزي نزديكي مسجدالحرام(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1387

سرباز احمدی از امروز می بیند
منتشر شده در تاريخ: 25/07/1387

سقوط مرموز دختر و پسر جوان از طبقه پنجم در هاله‌اي از ابهام‌
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1387

شوخی دو مامور ناجا به قتل ختم شد
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1387

اتوبوس سقوط کرده در کرج/تصوير
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1387

اسامی مسافران اتوبوس واژگون‏شده ایران در ترکیه
منتشر شده در تاريخ: 07/06/1387

مرگ دو دختر جوان حين تمرين تيراندازي
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1387

اسامي درگذشتگان و مجروحان ايراني سانحه هوايي در قرقيزستان
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

نشست‌زمين‌خودرو ‌را به‌كام‌خود‌كشيد+تصوير
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

سقوط مشكوك و مرگ زن 50 ساله
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1387

مرگ دختر و پسری در یك پارك تهران
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1387

نجات دختر چترباز از ارتفاع ۱۵۰ متري
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

ناکامي بمبگذاري در تهران و قم
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

سكونت گربه‌هاي بازيگوش در موتور خودرو
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

در غرب تهران خودرو ميان زمين و آسمان متوقف شد
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

نکاتی تازه از فاجعه سقوط ایرباس
منتشر شده در تاريخ: 12/04/1387

اطلاعيه پليس درباره شليگ گلوله در پايگاه پليس
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

هنوز هم از ارتفاع نمي‌ترسم
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1387

اطلاعات جدید از بمب‌گذاری اخیر در تهران
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1387

انفجار خودرو در غرب تهران
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1387

جهنم در شهر مرند + عكس
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1387

ايدز در پيوند كليه، خانواده‌اي را متلاشي كرد
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1387

انگشت در چشم كوسه جانش را نجات داد
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1387

نجات معجزه‌ آسا بعد از سقوط به كارون
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1387

عوامل بمب‌گذاري حسينيه سيدالشهدا(ع) شيراز بازداشت شدند
منتشر شده در تاريخ: 19/02/1387

معمای زنده ماندن کودک هفت ساله عربستانی
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1387

نجات پسر از درّه 200متري در جاده قديم كرج
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1387

خودروي سمند از يك درخت بالا رفت
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

مرگ دانش‌آموز خردسال زير چرخ قطار تفريحي
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

قطع دست یکی از قویترین مردان ایران
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1387

گزارش تصويري تشييع پيکر ‌‌١١ جان‌باخته حادثه شيراز
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1387

نتیجه نهایی تحقیقات انفجار شیراز
منتشر شده در تاريخ: 27/01/1387

گزارش تصویری از محل وقوع انفجار در شیراز
منتشر شده در تاريخ: 26/01/1387

انفجار شيراز به روايت تصوير (عكس)
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

جديدترين آمار قربانيان انفجار شيراز ‪ ۱۰‬كشته و ‪ ۱۶۰‬مجروح
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

سانسور حیرت انگیز انفجار شیراز در رسانه ملی!
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

گفتگو با يكی از شاهدان انفجار شيراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

فرمانده انتظامي فارس‏:‏ انفجار شيراز خرابكاري نبوده است
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

گزارش تكميلي فارس از انفجار ديشب شيراز
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1387

نجات همکلاسي‌ها توسط دانش‌آموز 11 ساله
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1387

مرد جواني كع در سالروز تولدش به چاه 40 متري سقوط كرد
منتشر شده در تاريخ: 21/01/1387

پرتاب از صندلي پرنده
منتشر شده در تاريخ: 20/01/1387

حسن ننه گلاب در سانحه سينمايي زخمي شد
منتشر شده در تاريخ: 11/01/1387

سقوط ستون مجمتع در حال احداث بر روي خانه‌ مسكوني
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1386

آتش‌سوزي در كارخانه شيرين عسل تبريز
منتشر شده در تاريخ: 23/12/1386

سقوط يك كارمند از طبقه نوزدهم ساختمان سازمان ملل متحد
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1386

جزييات حادثه نشت گاز به سالن سينما سروش
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1386

قاتل نامرئي 52 دانش آموز را به بيمارستان فرستاد
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1386

سانحه هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1386

از ساختمان 144 متری سقوط کرد و زنده ماند!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1386

مردم به خودروهاي امداد رسان راه نمي دهند
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1386

سقوط شیء عجیب انفجاری از آسمان گرگان
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

سقوط يک فروند بالگرد كبراي هوانيروز در كرمانشاه
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1386

سقوط هواپیما در حاشیه بزرگراه بابایی دو كشته بر جای گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1386

آی‌پاد در جیب او بود كه آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1386

۲ ادعا در برابر یك سانحه
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1386

كارگاه مبل در یافت‌آباد آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1386

مغازه‌ای در خیابان ولی‌عصر طعمه حریق شد
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1386

آتش سوزی درسه راه امین حضور
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1386

هتل زایران ایرانی در مكه مكرمه آتش گرفت
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1386

پاسخ رئيس دادگاه سي130 به سوالات اولياي دم
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386

جزئیات سانحه مرگبارهوایی دربرزیل
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1386