شماره خبر:  63864    تاريخ انتشار خبر:        ام تیر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1620 مرتبه تا کنون

 پایان تولید ٤٠٥ و ٢٠٦ و جبران بدعهدی پژو

روزنامه شهروند نوشت؛ سفر ٢‌روزه حسن روحانی به فرانسه، در ادامه سفر به ایتالیا قراردادهایی را قطعی کرد که می‌تواند ایران را به تحقق چشم‌انداز‌های اقتصادی‌اش در آینده امیدوار‌تر از پیش کند.

این اسناد که در عمل افق و نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و مشترک دوکشور را ترسیم می‌کند، روزهای به یاد ماندنی را برای فرانسوی‌ها در کاخ الیزه به ثبت رساند و حالا قرار است، دوکشور روزهای متفاوتی را در زمینه همکاری‌های مشترک اقتصادی دنبال کنند.

بعد از خرید ١١٨ ایرباس، بازشدن پای توتال به فرانسه، سرمایه‌گذاری گروه فیوز در ایجاد کارخانه تولید آند، نوبت به خودروسازان دوکشور رسید.

پژو که از همان روزهای نخست توافق لوزان بیش از دیگر خودروسازان مطرح دنیا درجاده مخصوص رفت‌وآمد داشت، توانست بعد از ٢٣‌سال بازار از دست رفته خود را احیا کند و قرارداد شرکت پژو و ایران‌خودرو با حضور رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر فرانسه، دیگر مسئولان عالی‌رتبه دوکشور، براساس رویکرد و استراتژی جدید ایران‌خودرو تنظیم و نهایی شده است.

رویکردی که ادعا شده، ایجاد شرکت مشترک ایرانی- فرانسوی، سرمایه‌گذاری مستقیم و نقدی پژو در ایران، انتقال فناوری و تولید محصولات به‌روز دنیا و استفاده از بازار صادراتی محصولات پژو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از مهم‌ترین محورهای آن به شمار می‌رود.

گویا این‌بار دیگر قرار نیست که ایرانی‌ها پای قراردادی را امضا کنند که امتیازهای قدیمی این همکاری قدیمی را تشدید می‌کند و منافع طرف فرانسوی را دنبال کند.

به‌طوری که برای نخستین‌بار یکی ازخودروسازان برتر دنیا از طریق سرمایه‌گذاری مالی مستقیم در کل فرآیند و زنجیره صنعت خودرو ایران حضور پیدا خواهد کرد. حال پیش‌بینی می‌شود براساس این توافقنامه طی پنج‌سال آینده ٤٠٠‌میلیون یورو سرمایه‌گذاری مشترک در ایران صورت گیرد.

این سرمایه‌گذاری زمینه را برای توسعه زیرساخت‌های تولید رقابتی به منظور ساخت، راه‌اندازی و فروش مدل‌های ٢٠٨، ٢٠٠٨ و ٣٠١ پژو که دارای جدیدترین تکنولوژی‌های فنی هستند، فراهم خواهد کرد.

انتظارها از پسابرجام بیش از اینها بود

دراین میان برخی از کارشناسان براین باورند که قراردادهای جدید در زمینه صنعت خودرو به‌گونه‌ای بهتر می‌توانست دنبال شود. ابوالفضل خلخالی استاد دانشکده خودرو با بیان این‌که همکاری مشترک در قالب واردات خودرو به صورت CKD و مونتاژ آن در ایران به سال‌های بسیار گذشته برمی‌گردد، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: درشرایط پساتحریم و برجام انتظار می‌رفت که نوع قراردادها براساس انتقال تکنولوژی ساخت به داخل و خرید پلت فرم جدید شکل گیرد.

او درحالی قیمت تمام‌شده مونتاژ خودرو در ایران را بسیار بالاتر از ساخت خودرو درکشور مبدأ می‌داند که به گفته او قراردادهای جدید تنها مسکنی کوتاه‌مدت برای پویایی و ایجا رونق صنعت خودرو بوده و در درازمدت جوابگو نیست.

مذاکرات بی‌سابقه در کاخ الیزه

اما محمدرضا نجفی‌منش یکی از هم‌سفران حسن روحانی، در سفر به فرانسه و ایتالیا بود که نظری متفاوت دراین‌باره دارد. او امروز عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه است و پیش از این هم رئیس انجمن قطعه‌سازان ایران بود، طی روزهای گذشته پای میز مذاکره با خودروسازان فرانسوی در کاخ الیزه بود. مذاکراتی که او در عمر کاری خود در این صنعت آن را بی‌سابقه می‌داند.

او توضیح می‌دهد: این سفر تفاوت‌هایی با قبل دارد، ازجمله همراهی هیأت وسیع‌تری. نجفی‌منش ادامه می‌دهد: همین چند روز پیش که رئیس‌جمهوری چین در ایران حضور داشت، حدود ٨٠٠نفر وی را همراهی می‌کردند.

خوشبختانه این رویه در ایران هم اجرایی شد و در سفر به فرانسه فعالان اقتصادی ایران با هدف همکاری اقتصادی با همتایان فرانسوی خود، روحانی را همراهی کردند و همراهی که موجب شد تیم اقتصادی کشور دست پر به ایران بازگردند.

آزموده را آزمودن خطاست

عضو انجمن قطعه‌سازان ایران در ادامه سخنان خود همراهی فعالان بخش خصوصی در سفر به قلب اروپا را نشان‌دهنده عزم دولت برای گسترش و توسعه صنعت و اقتصاد دانست و گفت: با توجه به قراردادهایی که منعقد شد می‌توان ادعا کرد که تحولی بزرگ در راه صنعت خودروسازی است.

او با اشاره به همکاری‌های گسترده ایران و فرانسه در زمینه صنعت خودروسازی طی سال‌های پیش ازتحریم گفت: همکاری‌های دوکشور بعد از اعمال تحریم‌ها و افزایش فشار ازسوی دولت آمریکا برای قطع روابط، آنها مجبور شدند ما را رها کنند. هرچند که این عمل خواست طرف فرانسوی نبود ولی به ‌هرحال آنها ما را رها کردند.

نجفی‌منش تأکید کرد: همین امر موجب شد تا در دوره جدید توجه بیشتری به قراردادهایی که نوشته می‌شود، داشته باشیم تا مانند گذشته دچار مشکل نشویم چراکه آزموده را آزمودن خطاست.

  او در پاسخ به برخی منتقدین که قرارداد جدید را نوعی مونتاژ کاری می‌دانند، گفت: براساس قرارداد منعقدشده ٤٠‌درصد ساخت ٣ خودرو جدید باید در داخل صورت گرفته و ٣٠‌درصد تولیدات نیز باید صادر شود؛ مفادی که نشان می‌دهد که ایران قرار نیست تنها مونتاژ کار محصولات پژو باشد.

نماینده صنعت خودرو در سفر رئیس‌جمهوری به فرانسه و ایتالیا در پاسخ به این سوال که آیا پژو خسارتی را بابت ترک ایران و ٢٣‌سال بدعهدی خود پرداخت خواهد کرد، با بیان این جمله که نمی‌توان تمام جزییات مذاکرات صورت گرفته با فرانسوی‌ها را رسانه‌ای کرد، افزود: ترتیبات لازم برای تسویه‌حساب بین دوکشور و جبران ضرر‌های وارده به صنعت خودروسازی ایران داده شده است. به گفته او نحوه جبران خسارت ناشی از ترک ایران در قرارداد با پژو گنجانده شده و هیچ نگرانی دراین خصوص وجود ندارد.

پژو ٤٠٥ و ٢٠٦ به مرور از رده خارج می‌شوند

یکی دیگر از مفاد قرارداد جدید ایران‌خودرو و پژو، ساماندهی تولید پژو ٤٠٥ و پژو ٢٠٦ است که رئیس سابق انجمن خودروسازان در این رابطه با بیان این‌که زمان توقف خط تولید پژو ٤٠٥ و پژو ٢٠٦ فرا رسیده است، اظهار داشت: این دو محصول همچون محصولات پیکان نیز عمر مشخصی دارند و باید به مرور زمان از رده خارج شوند.

او با بیان این‌که قرار نیست کارخانه جدیدی احداث شود و ظرفیت موجود در شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی جوابگوی نیاز است، گفت: در قرارداد منعقدشده تأسیس شرکت مشترک آورده شد که این امر لزوما به معنای احداث کارخانه جدید یا خرید تجهیزات از شرکت‌های فرانسوی نیست.

بررسی وضع تازه واردهای صنعت خودرو ایران

پژو ٢٠٨ یک خودروی سوپرمینی ساخته شده توسط شرکت پژو است. نخستین ٢٠٨ در ‌سال  ٢٠١٢ عرضه شده است. این خودرو براساس طرح بهبود یافته خودروی پژو ۲۰۷ ساخته شده است. اصلاح این طرح، باعث شده که این خودرو حدود ۲۸۵ لیتر فضای بیشتری نسبت به پژو ۲۰۷ داشته باشد، فضای نشستن و جای پا نیز بهبود یافته است.

پژو ٢٠٨ خودرویی است که می‌تواند جانی تازه به خودروهای داخلی ببخشند اما این مهم منوط به آن است که این خودرو با قیمتی معقول عرضه شود.

پژو ٢٠٨ از این قابلیت برخوردار است که موفقیت و کامیابی ٢٠٦ را مجددا در ایران تکرار کند و به‌عنوان محصولی جوان‌پسند یا شاید هم عامه‌پسند بازار داخلی را از ورود‌ هاچ‌بک‌های مشابه وارداتی بی‌نیاز کند.

پژو ٢٠٨ از یک پیشرانه ٤ سیلندر و ١,٦لیتری نیرو می‌گیرد. پژو ٢٠٠٨ نیز یک خودروی شاسی‌بلند است که حدود ٣سال پیش به بازارهای دنیا عرضه شده است. این کراس اوور فرانسوی در‌ سال ٢٠١٣ میلادی به بازار معرفی شد و جانشین پژو ٢٠٧ SW محسوب می‌شود.

این خودرو از یک پیشرانه ٤ سیلندر به حجم ١.٦لیتر نیرو می‌گیرد که توان خروجی آن معادل ١٢٠ اسب بخار و گشتاور تولیدی آن برابر با ١٦٠ نیوتن متر است.

این خودرو در‌ سال ۲۰۱۲ در نمایشگاه بین‌المللی اتومبیل پاریس رونمایی و از سپتامبر همان‌ سال به بازار عرضه شد.پژو ٣٠١ را می‌توان یک خودروی اقتصادی و در رده خودروی تندر ٩٠ دانست که البته ظاهر بهتری نسبت به آن دارد.

این خودرو محصول مشترک شرکت چینی دانگ فنگ و پژو فرانسه است، فضای داخلی پژو ٣٠١ درست و کامل است. از جنبه دیگر، به‌واسطه طراحی ساده آن احساس یأس و فریب‌خوردگی نخواهید کرد.
 
اخبار مرتبط

جزئیات ‌توافق ایران با «بوئینگ»
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1395

رونق اقتصادی در راه است
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1394

هواپیماهایی که ایرباس به ایران می فروشد+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1394

دوازده بانک‌ خارج شده از تحریم
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

شرکت‌های آماده ورود به بازار ایران +اسامی
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

نام ایران در سایت گوگل، یاهو و مایکروسافت رسما درج شد
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1394

تحریم سوئیفت رسماً لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1394

آغاز تحریم جدید اپل علیه کاربران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1394

هواپیماهای جدیدی که وارد ایران خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1394

بیانیه «سوئیفت» در مورد لغو تحریم بانک های ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1394

آیا روحانی به بوئینگ چراغ سبز می‌دهد؟
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1394

تاثیر توافق لوزان برمعیشت مردم چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1394

تحریم بانک تجارت و سازمان کشتیرانی لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1393

تسویه بدهی ۶ میلیارد دلاری هند به ایران با خرید کالاهای کشور ثالث
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1393

واکنش بازار خودرو به تمدید مذاکرات هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1393

بازدهی کدام‌ بازار پس‌از توافق بیشتر می‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1393

رفع تحریم ها / یک هجوم پرشتاب به ایران در پیش است
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1393

جزئیات جدید از روند وصول مطالبات بعد از توافق هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1393

موعد چهارمین قسط درآمد بلوکه شده نفتی به ایران سررسید
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1393

لغو تحریم بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1393

قسط هشتم از پول نفت ایران دریافت شد
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1393

تمدید چهارماهه مذاکرات، چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1393

واریز قسط هفتم دارایی‌های بلوکه شده
منتشر شده در تاريخ: 26/04/1393

واریز دومین قسط نفتی هند به حساب ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1393

قسط ششم دارایی‌ ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1393

ورود مستقیم قطعات هواپیما به ایران
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1393

دلارهای نفتی به ایران رسید؟
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1393

افزایش تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1393

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دامن فرانسوی‌ها را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1393

فرار انگلیس از پرداخت غرامت به بانک ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1393

صادرات پتروشیمی آزاد شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

اقساط چهارم و پنجم توافق ژنو واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

تأیید آزادی پول های ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1393

توضیحات بانک مرکزی درباره دریافت مطالبات ایران از آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1393

آزادی قسط پنجم دارایی‌های مسدود شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1393

صدور مجوز فروش و تعمیر قطعات هواپیما به ایران برای بوئینگ و جنرال موتورز
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1393

کره جنوبی 550 میلیون دلار ایران را آزاد کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1392

برای اولین بار پول ایران طبق توافق ژنو مستقیم به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

شرکت های بزرگ آمریکایی در راه ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

تنها در صورت توافق جامع، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

4 توافق کلیدی ایران و 1+5 چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1392

جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1392

توضیحات عراقچی درباره دریافت اولین قسط از پول‌های بلوکه شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1392

خروج شرکت‌ ملی نفت از فهرست تحریم‌ آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1392

لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1392

واریز بخشی از پول‌‌های بلوکه ایران به حساب بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1392

غول‌های اقتصادی به ایران می‌آیند
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1392

نخستین واکنش جنجالی بازار به اجرای توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1392

متن کامل دستورالعمل اجرایی کاهش تحریم‌های اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 30/10/1392

جزئیات کاهش تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1392

جزئیات کاهش تحریم‌ها پس از اجرایی شدن توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

پول‌های بلوکه شده ایران در چند قسط پرداخت مي گردد؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

جدول زمانی لغو تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1392

پول ایران در کدام کشورها مسدود شده!؟
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1392

درآمد ایران از توافق هسته‌ای چقدر است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1392

خودرو پس از لغو تحریم
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

پیش‌بینی وضعیت بازار پس از توافق ایران و گروه 5+1
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

بر پلاکارد استقبال کنندگان از ظریف در فرودگاه مهرآباد چه شعارهایی نوشته شده؟
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1392

نامه روحانی درباره دستاوردهای مذاکرات ژنو و پاسخ رهبر انقلاب
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

در متن توافق ایران و 5+1 چه آمده است؟ ترجمه غیررسمی
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

وزیر خارجه انگلیس : توافق با ایران یک گام مهم و ترغیب کننده است
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ظریف: به بحران غیرضروری پایان دادیم
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

کاخ سفید توافق با ایران را تایید کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اولین دست دادن وزیران خارجه ایران وآمریکا + عكس
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ايران و قدرتهاي جهاني پس از 10 سال به توافق رسيدند
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اعضای تیم 6 نفره ایران در مذاکرات چه کسانی هستند؟
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

جزئیاتی از متن توافق ایران و 1+5 از قول یک منبع غربی
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا به تعویق افتاد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1392

جرا مذاکرات ژنو بیش از حد طولانی شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

خودرو در اولویت حذف تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

آخرین اظهارنظر کری و عراقچی
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1392

عراقچی: توافقنامه شامل ۳ بخش است
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

واکنش صریح ظریف به درخواست تعلیق غنی سازی
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

ابطال تحریم‌های کشتیرانی و17شرکت دیگر
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1392

آموزش ساخت ايميل ياهو بعد از حذف ايران!
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1392

حذف نام ایران از فهرست تحریم‌های اپل
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1392

شرکت Adobe ایران را رفع تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 28/03/1392

تحریمها علیه ایران به موبایل‌های سامسونگ هم رسید
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1392

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

آيت‌الله صافي: حج را تحريم نمي‌كنيم
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

اتحاديه اروپا دیروز چه كساني را تحريم كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1390

اقدام به تحريم بانك صادرات توسط عده اي كاربران اينترنت
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

انحلال شرکتهای LG و SAMSUNG درایران
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

امارات، ۴۰ شرکت را به دلیل نقض تحریم‌هاى ایران تعطیل کرد
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1389

تحریم های مستقل آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، وزیر دفاع و فرماندهان سپاه
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1389

چرا لبنان به قطعنامه ضدايراني راي ممتنع داد؟
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1389

تصویب تحریم ایران در مجلس نمايندگان آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1389

توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

اگر واقعا تحريم‏ها عملي شود چه مي‏شود؟
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

خزانه‌داری آمریکا بانک ملت را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

فقط مانده بود ماکروسافت ایران را تحریم کند ،که کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1388

فیس بوک:برای ایرانیان عضو شبکه فقط محدودیت تجاری داریم
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

تحريم دوباره گوگل عليه كاربران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

تصويب قطعنامه ضدايراني در شوراي امنيت و واكنش ايران به اين اقدام
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

توافق بر سر پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1387

آمریکا کشتیرانی ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1387

آمريكا پنج شركت ايراني دیگر را تحريم كرد
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1387

اجرای تحریم‏های جدید اروپا علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

آمريكا در حال تنظيم تحريمهاي جديد عليه ايران است
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

مشکل تحریم بانک‌های ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

اتحادیه اروپا نیز ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1387

اقدام جديد آمريكا در مسدود كردن سايت‌هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

ليبي از قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران حمايت نمي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1386

تصويب قانون منع پولشويي بهانه تحريم بانكهاي ايراني را از آمريكا گرفت
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

نوکیا مشتركان ايراني را تحريم مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

توافق بر سر قطعنامه تحريم سوم
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1386

اصرار رايس و بوش به تشدید تحريم باوجود گزارش
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1386

هشدار روسیه در مورد تحريم هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

اكثر مردم آمريكا تحريم عليه ايران را بي‌نتيجه مي‌دانند
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

آمريكا سه بانك دولتي ايران را تحريم كرد!
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1386

مسائل سياسي و تحريم باعث تأخير در افتتاح برج ميلاد شد
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1386

علت ناتواني دولت بوش در اجرای تحريم ۶ ماه پيش عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1386

تحریم هواپیمایی ماهان تایید شد
منتشر شده در تاريخ: 22/06/1386

تهديد فرانسه، تطميع برادعی: تشديدتحريم يا حل پرونده؟
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1386

انگليس به‌دنبال قطعنامه جديد تحريم ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386

احتمال تصويب قطعنامه سوم تحريم ايران در سپتامبر
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1386

تحريم يا حمله؟ سهل‌انگاري در ارزيابي خطر
منتشر شده در تاريخ: 26/05/1386