شماره خبر:  62148    تاريخ انتشار خبر:        ام مرداد ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1803 مرتبه تا کنون

 واکنش بازار خودرو به تمدید مذاکرات هسته‌ای

نه اینکه بی‌رونقی بازار خودرو کشور فقط به دلیل «انتظار هسته‌ای» بوده، اما به هر حال این موضوع نیز در رکود بازار اثر داشت و مشتریان در انتظار نتایج مذاکرات نشسته بودند تا پس از اعلام نتیجه نهایی، اقدام به خرید و فروش خودرو کنند. به اعتقاد کارشناسان پیش از نهایی شدن نتیجه مذاکرات بازار خودرو نیز مانند دیگر بازارهای کشور، در شرایط رکود و انتظار قرار داشت و البته هنوز هم شرایط فعلی پابرجا است، به همین دلیل بسیاری از مشتریان برای خرید و فروش خودرو دست نگه داشتند تا ببینند تکلیف مذاکرات هسته‌ای چه می‌شود. 

یکی از دلایلی که مردم خرید خودرو را به بعد از اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای موکول کرده‌اند، احتمال حضور خودروهای جدید و خودروسازان خارجی در بازار کشور است، چه آنکه در حال حاضر برخی برندهای معتبر دنیا منتظر مختومه شدن پرونده هسته‌ای ایران هستند و حتی تا پای سرمایه‌گذاری نیز پیش رفته‌اند. رنو، پژو، اشکودا، نیسان و ... از جمله خودروسازانی به شمار می‌روند که اگر پرونده هسته‌ای ایران بسته شود، حضور فعال و گسترده‌ای در «جاده مخصوص» خواهند داشت، منتها در حال حاضر که چشم‌انداز چندان دقیق و روشنی از آینده مذاکرات ندارند، نمی‌خواهند ریسک سرمایه‌گذاری در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خاورمیانه را بپذیرند.

اما هرچند نتایج مذاکرات آن طور که انتظار می‌رفت قطعی نشد، به هر حال تمدید آن امیدهایی برای ایجاد شرایط بهتر در آینده به‌وجود آورده و حتی به گفته کارشناسان، احتمال افزایش خرید و فروش خودرو نیز قوت گرفته است.

آن طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، بخشی از مشتریان که به اصطلاح، دیگر صبرشان سر آمده، طی روزهای آتی راهی بازار خواهند شد تا خودرویی را برای خود دست و پا کنند. آنها بر این باورند که تمدید مذاکرات تا تیرماه سال آینده منجر به آن شده که برخی مشتریان دیگر بیش از این حوصله به خرج ندهند و هر چه زودتر اقدام به خرید خودرو کنند. البته از آنجاکه احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب تا اسفند ماه نیز هست، قطعا بخشی از مشتریان نیز همچنان منتظر خواهند ماند و احتمالا برای شب عید خودرو خواهند خرید.

اما بازار خودرو در حالی تحت‌تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار دارد که پس از اعلام تمدید این مذاکرات تا حداقل اسفند و حداکثر تیرماه ۹۴، قیمت‌ها به جز در یکی دو مورد، تغییر خاصی نداشته‌اند. آن یکی دو مورد افزایش قیمت نیز بیشتر به دلیل کاهش عرضه رخ داده، وگرنه تمدید مذاکرات هسته‌ای هنوز اثر خاصی بر نمودار قیمت خودروها نداشته است.

تندر ترمز نمی‌گیرد

به بازار برویم و ببینیم حال و هوای آن پس از اعلام تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به چه شکل است.
آن طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، در یکی دو روز گذشته، فقط تندر-۹۰ و مگان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ بوده‌اند که با تغییر قیمت روبه‌رو شده و سایر خودروها نوسان خاصی را به خود ندیده‌اند. البته تندر در مدل اتومات و فیس لیفت (پارس تندر) خود افزایش قیمت داشته، چه آنکه مدل اتومات یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. با این حساب، هم‌اکنون برای خرید تندر-۹۰ اتومات باید ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد. در حال حاضر، اما تندر-۹۰ مدل E۲ که ظاهرا افزایش قیمتی را تجربه نکرده است، ۴۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در شرایطی است که پارس تندر (فیس لیفت تندر-۹۰) هم‌اکنون ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و این به معنای افزایش قیمت نیم میلیون تومانی پارس تندر است.

گفته می‌شود در حال حاضر تندر-۹۰ اوضاع تولید مناسبی ندارد و تیراژ روزانه اش در دو شرکت تولید کننده، به حدود ۳۰ دستگاه رسیده و با توجه به تیره شدن رابطه رنو با خودروسازان ایرانی، هیچ بعید نیست تولید این محصول متوقف شود. دیگر رنویی بازار ایران یعنی مگان نیز مدت‌هاست اوضاع مناسبی در تولید ندارد و حتی به تازگی اعلام شده که این خودرو دیگر در «جاده مخصوص» به تولید نخواهد رسید. ظاهرا رنویی‌ها تمایل دارند که مگان دوباره در ایران به تولید شود، اما یکسری اختلافات میان آنها و خودروسازان ایرانی وجود دارد که مانع بازگشت مگان به «جاده مخصوص» شده است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر مگان را با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان هم نمی‌شود در بازار پیدا کرد و اگر همین ۱۱۰ میلیون تومان را فرض بگیریم، مگان حدود ۶ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است که برای خود رکوردی به حساب می‌آید. اما دیگر خودرویی که با تغییر قیمت روبه‌رو شده، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ است که ۵۰۰ هزار تومان ارزانی را به خود می‌بیند. این محصول هم‌اکنون ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

فعالان بازار اما در مورد قیمت دیگر خودروهای بازار، واژه «تثبیت»را به کار می‌برند و تاکید می‌کنند که نمودار قیمتی بیشتر خودروهای داخلی نوسان خاصی را طی یکی دو روز گذشته نداشته است. در این بین، تیبا در مدل صندوقدار خود قیمتی برابر با ۲۴ میلیون تومان دارد و این یعنی قیمت تیبا تغییر خاصی را به خود نمی‌بیند. مدل صندوقدار پژو ۲۰۶ نیز که همان V۸ باشد، قیمتی برابر با ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از ثبات قیمت آن حکایت می‌کند. در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قيمتي برابر با ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد که البته این قیمت به مدل SLX آن مربوط می‌شود.۴۰۵ در مدل GLX خود نیز قیمتی برابر با ۲۸ میلیون تومان دارد. همچنین پژو پارس نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم‌اکنون با قیمتی معادل ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می‌شود. این خودرو مدلی تک ایربگه و فاقد داشبورد جدید است که ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سمند مدل LX نیز در حال حاضر ۲۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل سورن آن نیز قیمتی برابر با ۳۵ میلیون تومان دارد. رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

در بین پرایدها نیز مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد و مدل ۱۳۲ هم ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پراید ۱۱۱ یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد.

اپتیما گران شد

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای وارداتی هم روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه می‌کنند، هرچند در مواردی محدود، افزایش قیمت‌هایی نیز در بازار وارداتی‌ها طی هفته جاری، رخ داده است. به‌عنوان مثال، کیا اپتیما در حال حاضر ۱۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رود که این موضوع از افزایش قیمت چهار میلیون تومانی آن حکایت دارد. همچنین اسپورتیج نیز با توجه به افت قیمت دو میلیون تومانی اش، در حال حاضر ۱۴۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز سوناتای مدل ۲۰۱۵ قیمتی برابر با ۱۶۵ میلیون تومان دارد و کرولا نیز با قیمت ۱۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین هیوندایی مدل I۴۰ با قیمتی برابر با ۱۶۲ میلیون تومان به فروش می‌رود و مدل IX۳۵ هم ۱۴۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هیوندایی مدلی به نام النترا نیز در بازار ایران دارد که برای خرید آن باید ۱۱۲ میلیون تومان هزینه کرد. همچنین یاریس‌هاچ بک نیز در حال حاضر ۹۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و اوریون نیز خودرویی ۲۱۷ میلیون تومانی است. 
اخبار مرتبط

جزئیات ‌توافق ایران با «بوئینگ»
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1395

رونق اقتصادی در راه است
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1394

پایان تولید ٤٠٥ و ٢٠٦ و جبران بدعهدی پژو
منتشر شده در تاريخ: 11/11/1394

هواپیماهایی که ایرباس به ایران می فروشد+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1394

دوازده بانک‌ خارج شده از تحریم
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

شرکت‌های آماده ورود به بازار ایران +اسامی
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

نام ایران در سایت گوگل، یاهو و مایکروسافت رسما درج شد
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1394

تحریم سوئیفت رسماً لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1394

آغاز تحریم جدید اپل علیه کاربران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1394

هواپیماهای جدیدی که وارد ایران خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1394

بیانیه «سوئیفت» در مورد لغو تحریم بانک های ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1394

آیا روحانی به بوئینگ چراغ سبز می‌دهد؟
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1394

تاثیر توافق لوزان برمعیشت مردم چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1394

تحریم بانک تجارت و سازمان کشتیرانی لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1393

تسویه بدهی ۶ میلیارد دلاری هند به ایران با خرید کالاهای کشور ثالث
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1393

بازدهی کدام‌ بازار پس‌از توافق بیشتر می‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1393

رفع تحریم ها / یک هجوم پرشتاب به ایران در پیش است
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1393

جزئیات جدید از روند وصول مطالبات بعد از توافق هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1393

موعد چهارمین قسط درآمد بلوکه شده نفتی به ایران سررسید
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1393

لغو تحریم بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1393

قسط هشتم از پول نفت ایران دریافت شد
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1393

تمدید چهارماهه مذاکرات، چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1393

واریز قسط هفتم دارایی‌های بلوکه شده
منتشر شده در تاريخ: 26/04/1393

واریز دومین قسط نفتی هند به حساب ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1393

قسط ششم دارایی‌ ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1393

ورود مستقیم قطعات هواپیما به ایران
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1393

دلارهای نفتی به ایران رسید؟
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1393

افزایش تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1393

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دامن فرانسوی‌ها را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1393

فرار انگلیس از پرداخت غرامت به بانک ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1393

صادرات پتروشیمی آزاد شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

اقساط چهارم و پنجم توافق ژنو واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

تأیید آزادی پول های ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1393

توضیحات بانک مرکزی درباره دریافت مطالبات ایران از آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1393

آزادی قسط پنجم دارایی‌های مسدود شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1393

صدور مجوز فروش و تعمیر قطعات هواپیما به ایران برای بوئینگ و جنرال موتورز
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1393

کره جنوبی 550 میلیون دلار ایران را آزاد کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1392

برای اولین بار پول ایران طبق توافق ژنو مستقیم به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

شرکت های بزرگ آمریکایی در راه ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

تنها در صورت توافق جامع، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

4 توافق کلیدی ایران و 1+5 چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1392

جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1392

توضیحات عراقچی درباره دریافت اولین قسط از پول‌های بلوکه شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1392

خروج شرکت‌ ملی نفت از فهرست تحریم‌ آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1392

لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1392

واریز بخشی از پول‌‌های بلوکه ایران به حساب بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1392

غول‌های اقتصادی به ایران می‌آیند
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1392

نخستین واکنش جنجالی بازار به اجرای توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1392

متن کامل دستورالعمل اجرایی کاهش تحریم‌های اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 30/10/1392

جزئیات کاهش تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1392

جزئیات کاهش تحریم‌ها پس از اجرایی شدن توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

پول‌های بلوکه شده ایران در چند قسط پرداخت مي گردد؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

جدول زمانی لغو تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1392

پول ایران در کدام کشورها مسدود شده!؟
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1392

درآمد ایران از توافق هسته‌ای چقدر است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1392

خودرو پس از لغو تحریم
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

پیش‌بینی وضعیت بازار پس از توافق ایران و گروه 5+1
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

بر پلاکارد استقبال کنندگان از ظریف در فرودگاه مهرآباد چه شعارهایی نوشته شده؟
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1392

نامه روحانی درباره دستاوردهای مذاکرات ژنو و پاسخ رهبر انقلاب
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

در متن توافق ایران و 5+1 چه آمده است؟ ترجمه غیررسمی
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

وزیر خارجه انگلیس : توافق با ایران یک گام مهم و ترغیب کننده است
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ظریف: به بحران غیرضروری پایان دادیم
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

کاخ سفید توافق با ایران را تایید کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اولین دست دادن وزیران خارجه ایران وآمریکا + عكس
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ايران و قدرتهاي جهاني پس از 10 سال به توافق رسيدند
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اعضای تیم 6 نفره ایران در مذاکرات چه کسانی هستند؟
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

جزئیاتی از متن توافق ایران و 1+5 از قول یک منبع غربی
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا به تعویق افتاد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1392

جرا مذاکرات ژنو بیش از حد طولانی شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

خودرو در اولویت حذف تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

آخرین اظهارنظر کری و عراقچی
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1392

عراقچی: توافقنامه شامل ۳ بخش است
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

واکنش صریح ظریف به درخواست تعلیق غنی سازی
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

ابطال تحریم‌های کشتیرانی و17شرکت دیگر
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1392

آموزش ساخت ايميل ياهو بعد از حذف ايران!
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1392

حذف نام ایران از فهرست تحریم‌های اپل
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1392

شرکت Adobe ایران را رفع تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 28/03/1392

تحریمها علیه ایران به موبایل‌های سامسونگ هم رسید
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1392

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

آيت‌الله صافي: حج را تحريم نمي‌كنيم
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

اتحاديه اروپا دیروز چه كساني را تحريم كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1390

اقدام به تحريم بانك صادرات توسط عده اي كاربران اينترنت
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

انحلال شرکتهای LG و SAMSUNG درایران
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

امارات، ۴۰ شرکت را به دلیل نقض تحریم‌هاى ایران تعطیل کرد
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1389

تحریم های مستقل آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، وزیر دفاع و فرماندهان سپاه
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1389

چرا لبنان به قطعنامه ضدايراني راي ممتنع داد؟
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1389

تصویب تحریم ایران در مجلس نمايندگان آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1389

توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

اگر واقعا تحريم‏ها عملي شود چه مي‏شود؟
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

خزانه‌داری آمریکا بانک ملت را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

فقط مانده بود ماکروسافت ایران را تحریم کند ،که کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1388

فیس بوک:برای ایرانیان عضو شبکه فقط محدودیت تجاری داریم
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

تحريم دوباره گوگل عليه كاربران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

تصويب قطعنامه ضدايراني در شوراي امنيت و واكنش ايران به اين اقدام
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

توافق بر سر پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1387

آمریکا کشتیرانی ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1387

آمريكا پنج شركت ايراني دیگر را تحريم كرد
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1387

اجرای تحریم‏های جدید اروپا علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

آمريكا در حال تنظيم تحريمهاي جديد عليه ايران است
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

مشکل تحریم بانک‌های ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

اتحادیه اروپا نیز ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1387

اقدام جديد آمريكا در مسدود كردن سايت‌هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

ليبي از قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران حمايت نمي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1386

تصويب قانون منع پولشويي بهانه تحريم بانكهاي ايراني را از آمريكا گرفت
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

نوکیا مشتركان ايراني را تحريم مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

توافق بر سر قطعنامه تحريم سوم
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1386

اصرار رايس و بوش به تشدید تحريم باوجود گزارش
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1386

هشدار روسیه در مورد تحريم هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

اكثر مردم آمريكا تحريم عليه ايران را بي‌نتيجه مي‌دانند
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

آمريكا سه بانك دولتي ايران را تحريم كرد!
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1386

مسائل سياسي و تحريم باعث تأخير در افتتاح برج ميلاد شد
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1386

علت ناتواني دولت بوش در اجرای تحريم ۶ ماه پيش عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1386

تحریم هواپیمایی ماهان تایید شد
منتشر شده در تاريخ: 22/06/1386

تهديد فرانسه، تطميع برادعی: تشديدتحريم يا حل پرونده؟
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1386

انگليس به‌دنبال قطعنامه جديد تحريم ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386

احتمال تصويب قطعنامه سوم تحريم ايران در سپتامبر
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1386

تحريم يا حمله؟ سهل‌انگاري در ارزيابي خطر
منتشر شده در تاريخ: 26/05/1386