شماره خبر:  550    تاريخ انتشار خبر:        ام آبان ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 3343 مرتبه تا کنون

 واکنش شدید سفارت افغانستان به سریال چهارخونهاقدام دست‌اندرکاران مجموعه تلویزیونی «چهارخونه» در ارائه چند شخصیت تیپیکال افغانی در این مجموعه، خشم مسئولان فرهنگی سفارت افغانستان در ایران را به دنبال داشته‌است.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی فرارو، با ریاکار و متقلب خواندن دست‌اندرکاران این مجموعه تلویزیونی، این اقدام را جفا در حق جوانان و مردم افغانستان و موجب صدمه جدی به روابط حسنه دو کشور دوست و همسایه ارزیابی کرد.

تخاری ضمن اعلام این مطلب، به خبرنگار فرارو گفت: «تهیه‌کنندگان این سریال بدون درنظر گرفتن موازین اخلاقی و مشترکات فراوان فرهنگی دو کشور، اقدام به نمایش چهره‌ای غیرواقعی از جوانان افغان کرده‌اند که این اقدام قطعا در روابط دو کشور تأثیر منفی برجای خواهد گذاشت.»

وی افزود: «تصمیم داریم طی تماس با آقای پورمحمدی مدیر شبکه سه مراتب اعتراض خود را نسبت به این عمل به ایشان اطلاع دهیم که تاکنون موفق به این امر نشده‌ایم.»

تخاری در پاسخ به این سؤال که « یکی از بازیگران نقش افغانی این مجموعه، ادعا کرده به مراسم جشن استقلال افغانستان هم دعوت شده‌است، آیا این خبر صحیح است؟» آن را کذب محض خواند و ابراز داشت: « مگر این بازیگر (جواد رضویان) کی هست که ما برای جشن استقلال افغانستان دعوتش کنیم؟ کسی که با فرهنگ ما بازی می‌کند، هرگز چنین شخصی به مراسم جشن استقلال مردم افغانستان دعوت نیست و این ادعایی بی‌شرمانه است.»

رایزن فرهنگی افغانستان در ادامه بااشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوان بین ایران و افغانستان افزود: «نباید اجازه داد عده‌ای در روابط دو کشور هم‌دین و هم‌آیین همسایه ایجاد خلل نمایند. به جای نشان دادن تلخی‌ها و سیاهی‌ها باید نکات خوب و مثبت نمایش داده‌شود. آیا قابل قبول است که ما نیز از اتفاقات سیاهی که در ترمینال جنوب، پاکدشت، مولوی و... در جریان است، فیلم تهیه کنیم و به‌عنوان تمام ایران آن را در کشورمان پخش کنیم؟ خیر، سیاه نمایی صحیح نیست.»

مجموعه تلویزیونی «چهارخونه» به کارگردانی "سروش صحت" که مدتی ست از شبکه سه سیما پخش می‌شود، به تازگی اقدام به افزودن شخصیتی جدید به نام «شنبه» کرده‌است. این نقش که توسط «جواد رضویان» ایفا می‌شود، جوانی افغانی است که با مظلوم‌نمایی و نیرنگ قصد دارد از سادگی اعضای خانواده سریال، سوءاستفاده کند. دراین مجموعه تلویزیونی نشان داده می‌شود که داماد خانواده نیز افغانی دیگری است با نام واقعی ـ چهارشنبه ـ که قبل‌تر خود را به جای یک ایرانی جا زده و دختر خانواده را به همسری گرفته‌است.منبع خبر : فرارو - http://www.fararu.com/vdcj.mevfuqevysfzu.html 
اخبار مرتبط

دوبله سريال «Prison Break» توسط صداوسيما متوقف شد.
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1388

آگهي‌هاي صداوسيما به چه قيمت؟
منتشر شده در تاريخ: 21/02/1388

صداوسيما در ايام محرم بي‌خطا خواهد بود؟
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1387

صداوسيما، مجلس‌ هشتم و مزاحمان خياباني و غيرخياباني
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1387

ادعاي ممنوعيت موسيقي پاپ در صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 13/12/1386

صداوسيماي جمهوري اسلامي در قبضه مداح كويتي
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1386

سرور صداوسيما تعطيل است
منتشر شده در تاريخ: 14/11/1386

عضو كميسيون فرهنگی:صداوسيما مروج بي‏بندوباري است
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1386

انتقاد شديداللحن پناهيان از صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1386

انتقاد خاتمي از صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386