شماره خبر:  4984    تاريخ انتشار خبر:        ام آبان ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1711 مرتبه تا کنون

 اتهامات عجیب مذاکره‌کننده آلمانی با ایران

fiogf49gjkf0d
يوشکا فيشر، فردي که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ ميلادي، يعني حدود ۶ سال وزير خارجه آلمان بود و چندين ماه طرف مذاکره ايران بود ،در گفت‌وگو با راديو فردا ـ وابسته به سازمان «سيا» ـ اتهامات عجيبي را به ايران وارد کرده است. او بر اين باور است که منطقه خاورميانه در آستانه يک جنگ قرار دارد، جنگي که پيامدهاي آن براي هيچکس روشن نخواهد بود.

فيشر پس از بازگشت از سفر اخير خود به اسرائيل مي‌گويد: برنامه هسته‌اي ايران سبب شده که اسرائيل موجوديت خود را در خطر ببيند و خود را براي حمله به ايران آماده کند.

آقاي فيشر شما به مناسبت شصتمين سالگرد تاسيس اسرائيل به اين کشور سفر کرده بوديد، در اين سفر درباره ايران چه مطالبي شنيديد و برداشت شما از جو حاکم بر آنجا چه بود؟

فيشر: برداشت من اين بود که موضوع اصلي ديدار جرج بوش، رئيس جمهوري آمريکا و گفت‌وگوهاي دو طرف موضوع ايران بود.
مطبوعات اسرائيل و سخنراني جرج بوش در پارلمان اين کشور هم از همين امر حکايت داشت.
ايران اصلي‌ترين موضوع در اسرائيل به شمار مي‌آيد چرا که اسرائيلي‌ها با نگراني شديد شاهد جنگ نيابتي ايران در شمال کشورشان يعني در لبنان و در منطقه غزه هستند و از سوي ديگر با توجه به اظهارات يهودي ستيزانه رئيس جمهوري ايران، اسرائيل برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي را تهديدي براي موجوديت خود تلقي مي‌کند.

اسرائيلي‌ها با توجه به گذشته تاريخي خود اين موضوع را بسيار جدي مي‌گيرند.

آيا اسرائيلي‌ها در فکر يک راه حل هم هستند؟

من فکر مي‌کنم محور اصلي ديدار رئيس جمهوري آمريکا موضوع ايران و عمليات نظامي عليه اين کشور تا پيش از پايان رياست جمهوري جرج بوش بود.

گرچه کسي خواستار درگيري نظامي نيست ولي اسرائيلي‌ها و آمريکايي‌ها مي‌بينند که پيشرفت ديپلماتيکي حاصل نمي‌شود، حتي امروز که گروه ۵ +۱ يعني پنج کشور عضو دائمي شوراي امنيت به همراه آلمان پيشنهاد جديدي را ارائه کرده اند، پيشنهادي که هم منافع مشروع ايران را در ارتباط با فن آوري هسته‌اي در بردارد و هم منافع همسايگان را، به نحوي که برنامه هسته‌اي ايران به خطري براي ديگران تبديل نشود.

بدين ترتيب عدم پيشرفت ديپلماتيک، ادامه اظهارات يهودي‌ستيزانه رئيس جمهوري ايران و نزديک شدن به پايان دوره رياست جمهوري جرج بوش سه فاکتور موثر هستند.

علاوه بر اين فاکتورها، حمله اسرائيل به نيروگاه اتمي سوريه هم هست که نمونه‌اي از واکنش اسرائيل محسوب مي‌شود.

از اين شرايط مي‌توان نتيجه گيري کرد که اسرائيل در صورتي که وضع به همين نحو پيش برود، موجوديت خود را در خطر مي‌بيند و دست به يک اقدام عملي خواهد زد.

علاوه بر اسرائيل، عربستان سعودي هم موجوديت خود را در خطر مي‌بيند. برداشت من اين است که عربستان حتي بيشتر از اسرائيل خود را در خطر مي‌بيند ولي اين کشور برعکس اسرائيل قادر نيست اقدام عملي را در پيش بگيرد.

اين وضعيت کل منطقه را با بحراني روبرو مي‌کند که احتمالا هيچکس قادر به کنترل آن نخواهد بود. از اين رو به نظر من نبايد اجازه داد که چنين اتفاقي بيافتد و بايد يک راه حل ديپلماتيک جستجو کرد چرا که يک چنين راه حلي به نفع همه هست.

آيا به نظر شما آمريکايي‌ها قادر هستند جنگ سومي را آغاز کنند؟

من نمي‌دانم. ولي در اينجا آمريکا مطرح نيست، بلکه اسرائيل مطرح است.

حتي آنگونه که از وب سايت‌هاي انگليسي زبان ايراني بر مي‌آيد، در ايران هم درباره اينکه آيا اسرائيل به ايران حمله مي‌کند يا خير، صحبت مي‌شود.

نه تنها اسرائيل بلکه بيشتر کشورهاي غربي و حتي بيشتر کشورهاي عربي و حتي ترکيه هم بر اين باور است که برنامه هسته‌اي ايران صلح آميز نيست و اهداف نظامي را تعقيب مي‌کند چرا که ايران در تلاش است موشک‌هاي دور برد توليد کند.

توليد اين نوع موشک‌ها با کلاهک‌هاي متعارف هم از نظر نظامي و هم از نظر مالي کاري احمقانه است.

بدين ترتيب ساخت موشک‌هاي دوربرد تنها زماني معنا پيدا مي‌کند که قرار باشد از آن براي حمل کلاهک‌هاي هسته‌اي استفاده کرد.

ساختار برنامه هسته‌اي ايران آشکارا ماهيت نظامي آن را نشان مي‌دهد. سران جمهوري اسلامي اين موضوع را مي‌دانند.

من فکر مي‌کنم مهم است که انگيزه کشورها را خوب درک کنيم، هم انگيزه عربستان و اسرائيل و هم ديگر کشورهاي همسايه ايران را. برعکس آمريکا، اين کشورها برنامه هسته‌اي ايران را خطري براي بقاي خود مي‌دانند و نه چالشي براي نقش خود بعنوان ابرقدرت در منطقه.

حال ممکن است کسي اين نگراني را مشروع بداند يا نداند ولي اين يک واقعيت است. هنگامي که کشوري مانند اسرائيل که در تاريخش قتل عام ۶ ميليون يهودي ثبت شده، موجوديت خود را در خطر ببيند، وضعيت وخيمي ايجاد مي‌شود و من اميدوارم که ايراني‌ها اين موضوع را درک کنند.

شما گفتيد که ساختار برنامه هسته‌اي ايران نشان مي‌دهد که اين برنامه صلح آميز نيست. آيا ممکن است کمي بيشتر توضيح بدهيد و بگوييد چه نشانه‌هاي ديگري وجود دارد که اين موضوع را ثابت مي‌کند؟

ببينيد من قبلا وزير محيط زيست بودم و با برنامه هسته‌اي آلمان سر و کار داشتم که بخش عمده آن در ايالت هسن قرار دارد. پيشنهاد کشورهاي غربي روي ميز است. هيچ کس حق ايران براي استفاده غيرنظامي از انرژي اتمي را انکار نمي‌کند، هيچ کس! ولي بدگماني نسبت به ايران از آنجا ناشي مي‌شود که اين کشور برنامه هسته‌ايش را مخفي کرده است، بويژه از نظر تمرکز فني.

اگر ايران مي‌خواهد از انرژي اتمي استفاده غيرنظامي کند، من نمي‌فهمم چرا پيشنهاد دريافت مدرن ترين رآکتورهاي آب سبک را رد مي‌کند، مدرن ترين، نه رآکتور روسي بلکه رآکتورهاي ساخت شرکت‌هاي ژنرال الکتريک و فرآماتوم.

حتي پيشنهاد تضمين تحويل سوخت هسته‌اي فارغ از تنش‌هاي سياسي هم از سوي ايران رد شد.

ايران اين پيشنهادها را رد مي‌کند و در مقابل بيش از هر چيزي بر غني سازي تمرکز کرده است. اصلا ايران براي چه به غني‌سازي نياز دارد؟ آن هم با فن‌آوري که کاملا کهنه و از دور خارج شده است.

ايران ميلياردها دلار براي سانتريفوژهاي کهنه و از رده خارج هزينه مي‌کند. با اين دستگاه‌ها مي‌توان اورانيوم غني کرد ولي نه تا آن حد که براي رآکتورهاي آب سبک مدرن ضروري است.

حتي فن آوري که ايران در اختيار دارد، براي توليد سوخت نيروگاه بوشهر هم مناسب نيست. پرسش ديگر آن است که ايران براي چه به يک رآکتور تحقيقاتي نياز دارد که در آن پلوتونيومي توليد مي‌شود که براي ساخت سلاح‌هاي اتمي مناسب است. ايران هم اکنون در حال ساخت چنين رآکتوري در اراک است.

پس دو پرسش وجود دارد: ايران براي چه به غني سازي نياز دارد و براي چه به دنبال ساخت نيروگاه آب سنگين است؟

اقدامات ايران تنها در يک صورت معنا پيدا مي‌کند، آن هم در صورتي که بگوييم جمهوري اسلامي در پي آن است که در چارچوب قرارداد منع گسترش سلاح‌هاي اتمي تا آستانه خطوط قرمز حرکت کند تا زماني که اراده کرد اورانيوم مورد نياز براي ساخت سلاح‌هاي اتمي را توليد کند.

علاوه بر اينها يک بار ديگر بايد تاکيد کنم که ايران يک برنامه موشکي بلندپروازانه هم دارد و به اين برنامه هم افتخار مي‌کند و آن را مخفي هم نمي‌کند.

من هنگامي که تمام اين جوانب را در نظر مي‌گيرم مي‌بينم که برنامه هسته‌اي ايران صلح آميز نيست و ايران در آستانه توليد سلاح اتمي است و اين امر وضعيت امنيتي در منطقه خاورميانه را به طور کامل تغيير مي‌دهد.

آيا فکر نمي‌کنيد که قرارداد منع گسترش سلاح‌هاي اتمي هم خود مشکل ساز است چرا که ايران مدام به همين قرارداد استناد مي‌کند؟

بي ترديد همين طور است ولي اين امر توجيه کننده تخلفات ايران از اين قرارداد به مدت طولاني نيست...

چه تخلفاتي؟

آگاه نکردن آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره غني سازي اورانيوم و معامله کردن با عبدالقدير خان، دانشمند هسته‌اي پاکستان.

ايران موظف بود آژانس را در اين باره مطلع کند. مقامات جمهوري اسلامي هنگامي که من بعنوان وزيرخارجه آلمان در مذاکرات هسته‌اي شرکت داشتم، در اين باره به ما دروغ گفتند در حاليکه قول داده بودند همه چيز را علني کنند.

پس از آنکه قذافي، رهبر ليبي معاملات خود را با عبداالقدير خان بر ملا کرد، مشخص شد که ايران هم همان بسته‌اي را دريافت کرده که ليبي از دانشمند پاکستاني دريافت کرده بود، يعني همان نقشه ساخت کلاهک‌هاي هسته‌اي و دستگاه‌هاي سانتريفوژ مدل پي ۲ که از رده خارج شده اند.

اين کار ايران نه تنها نقض قرداد منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي بود بلکه باعث از بين رفتن اعتماد ما به ايران شد.

من بار ديگر تکرار مي‌کنم اين حق مسلم ايران و هر ملت ديگري است که تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي، فن آوري هسته‌اي داشته باشد. ولي آن بخش‌هايي از برنامه هسته‌اي ايران که برخلاف خواست اين کشور برملا شد، مايه بي اعتمادي شديد شد و ايران بايد اين بي اعتمادي را از بين ببرد.

من بار ديگر مي‌گويم که من بر اين باورم که همچنان يافتن راه حل ديپلماتيک ممکن است. من اميدوارم که ايراني‌ها دچار سو تفاهم نشوند، من صرفا پيام رسان هستند و مسووليت محتواي پيام بر عهده من نيست و اصلا سعي بر اعمال نفوذ هم ندارم، ولي آنچه که من در اسرائيل حس کردم اين بود که اوضاع در حال وخيم شدن است، وضعيت بسيار جدي است بويژه با توجه به اين امر که جرج بوش تنها چند ماه ديگر در سمت رياست جمهوري آمريکا خواهد بود.

شما گفتيد که دستيابي به راه حل ديپلماتيک ممکن است. هنگامي که شما وزير خارجه آلمان بوديد و در مذاکرات مشارکت داشتيد، احساس مي‌شد که دو طرف به يک راه حل نزديک شده بودند. چه اتفاقي افتاد که چنين نشد؟

ما در آن زمان با اين مشکل روبرو بوديم که در دو جبهه بايد مذاکره مي‌کرديم.

ولي امروز کار راحت تر است چرا که آمريکا هم اين بار مستقيم در مذاکرات شرکت دارد.

در آن زمان ما مجبور بوديم با ايالات متحده هم مذاکره کنيم و طرف ايراني هم از اين موضوع باخبر بود. ايراني‌ها درک مي‌کردند که تنها با حمايت آمريکا مي‌توان به يک راه حل مطمئن دست يافت.

البته من معتقد نيستم که ما به راه حل نزديک شده بوديم، ما تنها در اين راستا تلاش مي‌کرديم.

ببينيد، مشکل اصلي آن است که تا زماني که برنامه هسته‌اي در جريان است، بمب ساعتي تيک تيک مي‌کند! ما خوشحال مي‌شديم اگر ايران فعاليت‌هايش را متوقف نگه مي‌داشت.

اکنون گروه ۵+۱ پيشنهاد کرده است که ايران فعاليت‌هايش را در طول مذاکرات متوقف کند تا در وضيعت موجود تغييري ايجاد نشود تا شرايطي ايجاد نشود که کشور ديگري به سراغ ابزاري برود که کسي با آن موافق نيست.

شکي نيست که ايران هر زمان که مذاکرات شکست بخورد، مي‌تواند دوباره فعاليت‌هايش را ادامه دهد.

ايران امروز مي‌تواند روياي خود را به حقيقت تبديل کند و به يک فاکتور مهم در منطقه و سياست جهاني تبديل شود، ولي تنها در صورتي که يک بازيگر قابل اعتماد، صادق و عملگرا باشد.

من يک بار در مذاکراتم با نمايندگان ايران، آلمان را مثال زدم. من گفتم، ما اوايل قرن بيستم ميلادي در شرايطي بوديم که مي‌توانستيم به هر چيزي دست پيدا کنيم، البته اگر که به يک سياست توسعه طلبانه روي نمي‌آورديم. سياست توسعه طلبانه بزرگ ترين مشکل است و اين سياست مي‌تواند همه چيز را بر باد بدهد.

ايران صاحب يک تمدن کهن است و در منطقه يک کشور قدرتمند محسوب مي‌شود. البته قدرت ايران در مقايسه با آلمان در آغاز قرن بيستم ابعاد کوچک تري دارد چرا که آلمان در آن زمان در حال تبديل شدن به يک ابرقدرت اقتصادي بود، قدرت زيادي داشت.

ولي ما همه چيز را باختيم چون درک نکرديم و ملاحظه ديگران را نکرديم. روي آوردن به سياست توسعه طلبانه و قدرت خود را به رخ ديگران کشيدن سبب مي‌شود، ديگران راه ديگري جز جنگيدن نداشته باشند.

از اين رو اميدوارم که ايراني‌ها مسير خرد را در پيش بگيرند. منطقه خاورميانه در مسير يک تحول مثبت است و ايران همانند ترکيه با در پيش گرفتن يک سياست خردمندانه مي‌تواند جز برندگان اين تحول باشد.

از اين گذشته ايران با اتمي شدن سودي نمي‌برد. من بارها در تهران از مقامات ايراني پرسيدم اتمي شدن چه سودي براي شما دارد، غير از پرستيژ؟ آيا اتمي شدن باعث مي‌شود شما به امنيت دست پيدا کنيد، آن هم در مقابل پاکستان اتمي که کسي نمي‌داند در آينده چه سرنوشتي خواهد داشت؟ چه روي خواهد داد اگر ايران فقط به نزديکي فن آوري توليد سلاح‌هاي اتمي برسد؟ آيا ترکيه اي‌ها، سعودي‌ها، مصري‌ها کف خواهند زد و به تماشا خواهند نشست يا خواهند گفت که پس ما هم مي‌خواهيم؟ در اين حالت ايران در محاصره قدرت‌هاي اتمي قرار خواهد گرفت که هيچ کدام از ثبات سياسي برخوردار نيستند.

اگر واقع گرا باشيم مي‌بينيم که ايران با سلاح اتمي نه تنها به امنيت دست پيدا نمي‌کند بلکه با يک کابوس امنيتي روبرو خواهد شد.

براي آمريکا مشکلي پيش نمي‌آيد، اين منطقه خاورميانه است که به خطر مي‌افتد. از اين رو من به ايران هشدار مي‌دهم که چنين راهي را در پيش نگيرد.

ولي شما حرفتان را به پايان نرسانديد، مذاکرات در دوره شما به چه دليل با شکست مواجه شدند؟

ما توافق کرديم که پلي ايجاد کنيم ولي هيچگاه نتوانستيم به توافق برسيم که کجا اين پل ساخته شود.

ما مي‌گفتيم در نقطه A و طرف ايراني مي‌گفت در نقطه B.

متاسفانه ما در آن زمان به جايي نرسيديم که امروز رسيده ايم. من فکر مي‌کنم اگر در دوره خاتمي ما مي‌توانستيم بسته‌اي را ارائه کنيم که امروز به ايران ارائه شده، آنگاه گام بزرگي به سوي جلو برداشته شده بود، ولي شرايط در آن زمان مثل امروز نبود و من از اين بابت بسيار متاسفم.

از سوي ديگر ايران بايد درک کند که اعتماد موضوع بسيار مهمي است. اعتماد و بي اعتمادي مهم ترين مساله است.

بار ديگر تاکيد مي‌کنم مساله بر سر حق ايران نيست، مساله بر سر بي اعتمادي عميق است که بايد از بين برده شود و به نظر من اين کار شدني است، بدون آنکه وجهه ايران در اين راه مخدوش شود. حتي برعکس من فکر مي‌کنم که وجهه ايران مثبت تر خواهد شد.

به نظر مي‌آمد که دولت ايران در دوره محمد خاتمي تمايل داشت که غني سازي اورانيوم را کنار بگذارد، ولي در تلاش بود که بهاي آن را بالا ببرد.

نه، نه! مساله دشوارتر از اين حرف‌ها بود. دولت ايران غني سازي را تعليق کرد ولي حتي آنجا هم تنها به ميزان ۸۰ تا ۹۰ درصد.

در توافق‌هاي ما آمده بود که تمام امور مرتبط به غني سازي بايد متوقف شود. ولي بعدا مشخص شد که ايران برخي از فعاليت‌هاي خود را همچنان ادامه داد. حتي اين موضوع هم مايه بي اعتمادي شد.

با اين وجود مهم بود که مذاکرات ادامه پيدا کنند و امروز هم مهم و درست است که اين کار انجام شود. ولي بايد توجه داشت که در مذاکرات برداشت طرف مقابل مهم است، نه برداشتي که آدم از خودش دارد. هنگامي که به مذاکرات تنها بعنوان راهي براي به دست آوردن زمان نگاه مي‌شود، کاري که ايران الان انجام مي‌دهد، و همزمان برنامه هسته‌اي ادامه پيدا مي‌کند، اين بدين معناست که بمب ساعتي تيک تيک مي‌کند، و اين تيک تيک سريع و سريع تر مي‌شود.

گروه ۵+۱ اخيرا بسته تشويقي جديدي را به ايران عرضه کرده است. تفاوت اين بسته با بسته دوره شما چيست؟ برخي مي‌گويند تفاوت زيادي ندارد.

اين بسته از طرف ۶ کشور پيشنهاد شده يعني آمريکا هم در آن دخيل است، در حاليکه بسته قديمي تنها از سوي کشورهاي اروپايي ارائه شده بود.

با تجربه‌اي که دارم مي‌دانم که اين بسته نسبت به بسته قبلي باارزش تر است، نه تنها براي برنامه هسته‌اي ايران بلکه به طور کلي.

امروز نه تنها آمريکا به طور کامل در مذاکرات مشارکت دارد بلکه روسيه و چين هم حضور دارند. امروز ديگر ايران با اتحاديه اروپا مذاکره نمي‌کند، بلکه با شوراي امنيت سازمان ملل طرف است. اين يک تفاوت مهم است.

اعضاي دائمي شوراي امنيت که آمريکا هم يکي از آنهاست بسته جديد را به ايران پيشنهاد داده اند، اين ارزش بسته جديد را بسيار بالا مي‌برد و اگر دقت کنيم مي‌بينيم که اين پيشنهاد جديد چيزي بيش از موضوع هسته‌اي را در بر مي‌گيرد و حاوي عناصر مثبت بيشتري است.

ايران مي‌گويد کشورهاي غربي با يکديگر اختلاف دارند و تلاش مي‌کند که از اين اختلاف استفاده کنند.

از ابتدا اين وضعيت وجود داشت. ولي ما به طرف ايراني بارها گفتيم، ما مي‌دانيم که شما بدنبال چه هستيد، شما مي‌خواهيد بين ما اختلاف بياندازيد، ميان ما اروپايي‌ها و آمريکايي‌ها. شما از ما مي‌خواهيد که بر غني سازي اورانيوم مهر تاييد بزنيم، ولي ما اين کار را نخواهيم کرد. ما تنها زماني حاضريم درباره موضوعات ديگر صحبت کنيم که اعتماد سازي شده باشد.

ما گفتيم که شما موفق نمي‌شويد ميان ما اختلاف بياندازيد. امروز هم ايران نمي‌تواند اين کار را انجام دهد. من فکر مي‌کنم ايران در اين مورد در توهم به سر مي‌برد و بايد بگويم که اين توهم يک توهم خطرناک است.

يعني شما معتقديد که ميان کشورهاي غربي اجماع وجود دارد؟

نه تنها ميان کشورهاي غربي! آيا چين علاقمند است که در خاورميانه جنگ ديگري با پيامدهاي نامشخص در بگيرد؟ خير. منافع چين در انرژي، تامين انرژي و امنيت تامين انرژي خلاصه مي‌شود. چين کاري انجام نخواهد داد که در راستاي در گرفتن جنگ باشد يعني چين در نهايت مي‌کوشد، در چارچوب سازمان ملل بماند.

ايران نبايد تصور نادرستي داشته باشد و بيهوده اميدوار باشد. اين موضوع براي روسيه هم صدق مي‌کند.

از اين رو من گمان نمي‌کنم که جامعه بين المللي دچاره تفرقه شود بلکه من شاهد آن هستم که برخي کشورهاي منطقه موجوديت خود را چنان در خطر مي‌بينند و چنان تحت فشار قرار مي‌گيرند که در نتيجه آن ممکن است به اقدام نظامي دست بزنند، که جدا هيچ کس با آن موافق نيست.

البته به نظر مي‌آيد که روس‌ها و چيني‌ها در همکاري با غرب دو دل هستند.

من اين همکاري را دستکم نمي‌گيرم. طبيعي است که اين دو کشور منافع زيادي دارند. ولي هنگامي که وضعيت جدي شود، آنگاه خواهيد ديد که آنها هم بدنبال منافع استراتژيک شان خواهند رفت.

يعني حتي در شوراي امنيت با حمله نظامي به ايران موافقت خواهند کرد؟

به نظر من اين کار را نخواهند کرد و من از اين بابت نگران نيستم، بلکه نگراني من آن است که در سطح منطقه‌اي جنگي در گيرد، جنگي که ابعاد گسترده تري پيدا خواهد کرد و ابعاد آن قابل تخمين نخواهد بود.

حتي اگر بتوان از اين جنگ امتناع کرد و من اميدوارم که چنين شود، ولي حتي در اين حالت هم، هنگامي که رئيس جمهور جديد آمريکا بر سر کار آمد و به ايران پيشنهاد مذاکره داد و اين پيشنهاد به صورت سازنده پذيرفته نشد، در آن صورت دوباره به نقطه آغازين برمي گرديم و وضعيت خطرناکي ايجاد خواهد شد.

همه نشانه‌ها از اين موضوع حکايت دارد. اعضاي شوراي امنيت مصمم هستند و اختلاف زيادي ندارند.

اگر اوضاع وخيم شود اين کشورها کوشش خواهند کرد که خط مشي واحدي را دنبال کنند. باور کنيد فقط مساله اسرائيل هم نيست. من چند هفته پيش در عربستان سعودي بودم، اين کشور و همين طور ديگر کشورهاي حوزه خليج فارس قادر نيستند، در مقابل برنامه هسته‌اي ايران اقدامي انجام دهند، ولي آنها نيز موجوديت خود را در خطر مي‌بينند و نتيجه اين امر منزوي شدن ايران است.

حتي مذاکرات اسرائيل و سوريه هم بي ترديد با اين هدف انجام مي‌شود که تغييري در وضعيت سياسي منطقه ايجاد شود و اسرائيل بتواند در مقابل تهديد اصلي، يعني برنامه اتمي ايران واکنش نشان داد.

آيا ذره‌اي احتمال مي‌دهيد که ايران پيشنهاد جديد کشورهاي عضو گروه ۵+۱ را بپذيرد؟

اين تصميمي است که در تهران بايد گرفته شود.

بار ديگر تاکيد مي‌کنم مساله بر سر اعتمادسازي است. با زير سوال بردن مداوم کشتار يهوديان در جنگ جهاني دوم و يا زير سوال بردن موجوديت اسرائيل به برقراري ثبات کمکي نمي‌شود بلکه اوضاع وخيم تر مي‌شود و من شخصا از اين بابت بسيار نگرانم.

آيا غرب تحت هيچ شرايطي حاضر نيست غني سازي اورانيوم را بپذيرد؟

من فکر مي‌کنم راه حل‌هاي متفاوتي وجود دارد.

من ديگر شخصا در مذاکرات مشارکت ندارم ولي فکر مي‌کنم اگر ايران با نيت مثبت برخورد کند و آمادگي خود را براي يافتن يک راه حل سياسي به نمايش بگذارد به نحوي که منافع مشروع همه طرف‌ها تامين شود، بر پايه بسته پيشنهادي جديد همه چيز ممکن است، دسترسي به فن آوري هسته‌اي با تمام اجزاي آن تحت نظارت ميسر است.

البته به اين شرط که ايران بخواهد و بدنبال وقت تلف کردن نباشد يا نگويد ما تنها بخشي از پيشنهاد را مي‌پذيريم، در اين صورت مشکل حل نمي‌شود و اوضاع وخيم و وخيم تر مي‌شود.

شما در مقاله‌اي در نشريه آلماني سايت آنلاين نوشته ايد که سياست آمريکا در منطقه سبب شد تا ايران به يک قدرت منطقه‌اي تبديل شود. آيا به نظر شما سرنگوني صدام و طالبان کار نادرستي بود؟

به نظر من حمله به عراق کار نادرستي بود. پس از ۱۱ سپتامبر راه ديگري جز مقابله با طالبان وجود نداشت. ولي جنگ عراق کار نادرستي بود چون دلايلي که براي اين جنگ آورده شد، نادرست بود و پيش شرط‌هاي منطقه‌اي و پيش شرط‌هاي لازم براي بازسازي از سوي دولت آمريکا فراهم نشده بودند.

من معتقد بودم که پس از افغانستان بايد بر برقراري صلح ميان اسرائيلي‌ها و فلسطينيان تمرکز شود. از اين رو من از ابتدا با جنگ عراق مخالف بودم چرا که من پيش بيني مي‌کردم چه اتفاقي خواهد افتاد و امروز مي‌بينيم که اتفاق افتاده است و امروز هم بايد مراقب بود که يک جنگ فجيع جديد ميان اعراب و ايراني‌ها آن هم در خاک عراق در نگيرد.

اجماع منطقه‌اي تنها راه جلوگيري از اين جنگ است و به نظر من براي دستيابي به اين اجماع بايد تلاش کرد.

گفتگويي‌هايي که امروز درباره برنامه هسته‌اي ايران مي‌شود، فردا با آمدن رئيس جمهور جديد آمريکا ادامه خواهد يافت.

اين پرسش مطرح خواهد بود که چگونه مي‌توان يکپارچگي و تماميت ارضي عراق را حفظ کرد، چرا که فقط سني‌ها و شيعه‌ها نيستند که با هم درگيرند بلکه ما نبايد مشکل کردها را هم فراموش کنيم، موضوعي که ترکيه هم با آن روبروست.

براي مقابله با اين مشکلات به يک نظم منطقه‌اي نياز است، نظمي که در آن منافع همه طرف‌ها تامين شود و در اين ارتباط درگيري ميان اسرائيلي‌ها و فلسطينيان، آينده کردها و خليج فارس از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

اين مسايل هر کدام خطرات بالقوه‌اي هستند که بواسطه جنگ عراق شکل گرفته اند و يا وخيم تر شده اند.

اکنون بايد در چارچوب يک نظم منطقه‌اي آنها را مهار کرد. برقراري اين نظم چالش آينده ماست.

دوره رياست جمهوري جرج بوش رو به پايان است. اگر باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا شود، آيا فکر مي‌کنيد تغيير عمده‌اي در سياست ايالات متحده در قبال ايران پديد خواهد آمد؟

طبيعتا سبک و روش تغيير خواهد کرد و موضع آمريکا در قبال منافع مشروع ايران متحول خواهد شد.

ولي چنين نخواهد شد که در آمريکا دولتي سر کار بيايد که سياست توسعه طلبانه ايران را بپذيرد، ايراني که منافع مشروع همسايگان را در نظر نگيرد، بدنبال ايجاد بي ثباتي در منطقه باشد و برنامه هسته‌اي را دنبال کند که اکثريت جامعه جهاني معتقد است اهداف نظامي را دنبال مي‌کند.

مخالفت با چنين سياست‌هايي ادامه خواهد داشت و در اين زمينه تغييري ايجاد نخواهد شد.


منبع خبر : تابناك - http://www.tabnak.ir/pages/?cid=11847 
اخبار مرتبط

رجزخوانی جدید "نتانیاهو" برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1391

ادعای جدید نتانیاهو: تنها ۵ دقیقه بعد از حمله به ایران، منطقه احساس رهایی خواهد کرد
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1391

تل آویو :ایران قصد آزمایش اسرائیل را داشت
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1391

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

اسراييل با حمله به ايران محو مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1391

بیانیه وزارت خارجه درباره اقدام کانادا
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1391

" خودروهای بمب گذاری شده" در اجلاس تهران
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1391

خودروی متلاشی شده شهیدان هسته ای در ورودی سالن نشست کارشناسان
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1391

فرمانده سابق ناتو: هزینه حمله به ایران بسیار سنگین است
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1391

تصاویر جالب از لحظه انفجار بمب‌های هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1391

کدام کشورها از تحریم ایران سود بردند؟
منتشر شده در تاريخ: 11/05/1391

دفتر نوکیا در ایران تعطیل می شود
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1391

تصمیم ایران برای تقویت حضور نظامی در دریای خزر
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1391

همه چیز درباره رادارهای ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1391

اقدام خصمانه هلند علیه دانشجویان ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

مخالفت روسیه با تعیین ضرب‌الاجل برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

پشت‌سرجلیلی‌واشتون‌چه‌نوشته‌شده؟/عکس
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1391

شروط جدید سنای آمریکا برای مذاکره با ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1391

حرکات مشکوک آمریکا قبل از رؤیت شیء نورانی
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1391

رویت شیء نورانی در آسمان چند کشور +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1391

آیا آمریکا علیه ایران اعلام جنگ کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1391

تعبیر نتانیاهو از اثر تحریم‌ها بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1391

واکنش رژیم صهیونیستی به توافق ایران با آژانس
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1391

جزييات سانحه برای كارشناسان آژانس در اراك
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

پشت پرده جنگ سایبری ایران و اسراییل
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1391

استفاده از «دلفین» برای مقابله با ایران در تنگه هرمز!!!
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1390

واکنش آمریکا به هشدار ایران درباره ورود ناو هواپیمابر به خلیج فارس
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1390

دریادار سیاری: بستن تنگه هرمز مانند نوشیدن یک لیوان آب است
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1390

تصاویر: جاسوس سیا با لباس‌های متفاوت
منتشر شده در تاريخ: 08/10/1390

جزییات جلسه دادگاه جاسوس آمریکایی بازداشت شده در ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1390

جزیره‌ای که تبخیر شد! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 04/10/1390

بازتاب خبر دستگیری جاسوس سیا در ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/09/1390

جاسوسی هوایی آمریکا از ایران ادامه مي‌یابد؟
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1390

مهمترین پایگاه های آمریکا که در تیررس موشک های ایران قرار دارد (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

اوباما: از ایران خواسته ایم هواپیمای امریکا را پس دهد!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

ماموریت هواپیمای امریکایی در آسمان ایران فاش شد
منتشر شده در تاريخ: 21/09/1390

چرا RQ170 حساس‌ترین پرنده آمریکاست؟
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1390

قطعنامه ضد ایرانی كه در شورای حکام تصویب شد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1390

اختلاف اروپاييان درباره ايران در بروکسل
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

انشاء جالب درمورد شغل پورفسوری
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

هر تجاوزی را با سیلی محکم و مشت پولادین پاسخ خواهیم داد
منتشر شده در تاريخ: 21/08/1390

ایران اشتباه تاریخی «آمانو» را بدون پاسخ نخواهد گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1390

انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران +متن گزارش
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1390

سکوت سوال‌‌برانگیز رسانه‌های غربی در خصوص اسناد ارائه شده توسط جلیلی
منتشر شده در تاريخ: 14/08/1390

مردم آمریکا درباره "طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران"‌ چگونه فکر می کنند؟
منتشر شده در تاريخ: 23/07/1390

آمریکا: ماهان را تحریم می کنیم ، تروریست دستگیر شده با آن پرواز کرده بود!
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1390

آمریکا: ایران می خواست سفیر عربستان را «ترور» و دو سفارتخانه را در واشنگتن «منفجر» کند !!!
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1390

آخرین وضعیت دستور احمدی‌ نژاد به وزیر کشور برای حفظ امنیت دانشمندان
منتشر شده در تاريخ: 16/06/1390

اگر دچار حماقت شوید، نسخه‌تان را خواهیم پیچید
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

علت تغییر رویکرد تل آویو در برابر حمله به ایران به روایت فارن پالیسی
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1389

یادداشت اولی هاینونن برای فارین پالسی:با ایران به توافق برسید
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1389

انتقاد روزنامه صهیونستی از اظهارات "داگان"
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

آمریکا نهایتا حق مشروع ایران را می پذیرد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

عقب نشینی صهیونیست ها از تهدیدهای پوچ علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1389

پاسخ منفی اتحادیه اروپا به تور بازدید از تاسیسات هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1389

معتضد شجره نامه سفیر انگلیس را رو کرد
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1389

در برابر ایران تنها سه سال فرصت داریم!!
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1389

"ويكي‌ليكس" چيست؟
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1389

ایجاد وحشت از ایران باعکسهای احمدی نژاد درخیابانها+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1389

علیخانی: متکی به بدترین شیوه برکنار شد
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1389

شیوه های "دفتر طرح های ویژه"برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

«خانم اشتون» برای ناهار مرغابی بار گذاشته بود، اما جلیلی نخورد
منتشر شده در تاريخ: 16/09/1389

اروپا مستقل از آمریکا، می تواند با ایران به نتیجه برسد
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1389

احمدی‏نژاد:درباره‏حقوق‏مسلم‏مذاکره نمی‌کنیم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

متكي: كلينتون سلام كرد من هم جواب دادم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

افشاگریهای ویکی لیکس به بازنویسی تاریخ جهان منجر خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 08/09/1389

واکنش لس آنجلس تایمز به دیدار متکی از گرجستان
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1389

آمریکا به "بیانیه تهران" برگشت
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1389

برق نيروگاه بوشهر اواخر بهمن‌ وصل مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

پاسخ احمدی نژاد به سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

چرااوباماشتاب زده باBBCفارسي مصاحبه كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

هشدار فرمانده کل ارتش به اجانب
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

واكنش اوباما به سخنان احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

سخنرانی احمدی نژاد و اوباما در یک روز
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1389

احمدي ن‍ژاد در مصاحبه با كريستين امانپور: خانم كلينتون اول فكر كند ،‌بعد حرف بزند
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1389

سه‌گانه جنگ رواني آمريكا عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1389

احمدی‌نژاد: هراقدامی علیه ایران به معنای پاک شدن رژیم صهیونیستی از جغرافیای سیاسی است
منتشر شده در تاريخ: 15/06/1389

تخیلی ترین تحلیل از حمله آمریکا به ایران!!
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1389

احمدي‌نژاد: اسراییل كوچك‌تر از آن است كه به ايران حمله كند
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1389

گزارش حمله احتمالی اسرائیل به ایران در صدر خبرهای روزنامه عربی
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1389

پیغام هیلاری کلینتون برای متکی!؟
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1389

پاسخ متکی به آمادگی اوباما برای مذاکره
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1389

تحلیل روزنامه روسی از چگونگی حمله احتمالی به ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1389

متن کامل مصاحبه دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با شبکه تلویزیونی پرس تی وی
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1389

اولین تهدید اروپائی ها توسط بانک مرکزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1389

تحلیل یک طرفه:چرا هنوز رژیم صهیونیستی به ایران حمله نکرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1389

جدیدترین ادعای آمریکا بعد از شکست در ماجرای امیری
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1389

اولین اظهارات امیری در فرودگاه امام خمینی تهران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1389

آحرين اخبار شهرام اميري (تكميلي)
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1389

پشت پرده خبرهای مربوط به جنگ با ایران چه می گذرد ؟
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

ضریب خطا در موشک‌های ایران به حداقل رسید
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

اسرائیل باز هم بلوف زد: حتی قهوه خوردن احمدی نژاد را هم زیر نظر داریم!
منتشر شده در تاريخ: 14/04/1389

درخواست ترکیه از احمدی نژاد : پای میز مذاکره برگردید و الا برای ما بد می شود
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1389

صدور قطعنامه تحریم‌های جدید علیه ایران با وجود مخالفت ترکیه و برزیل
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1389

افزایش فعالیت های جاسوسی آمریکا در نقاط مرزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

کارشکني جديد روس ها عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1389

دیدار مادران 3 آمریكایی زندانی با فرزندانشان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 01/03/1389

وقتی سی ان ان برطبل جنگ می نوازد
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1389

آنچه در ضیافت شام ایران در نیویورک گذشت
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1389

معاهده NPT چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

دبیرکل سازمان ملل پیش از سخنرانی احمدی‌نژاد جلسه را ترک کرد؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

جان بولتون: حالا کو تا "تغییر رژیم" در ایران ؟ اسرائیل باید حمله کند!
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1389

آیا اسراییل به تنهایی جرات حمله به ایران را دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1389

پاسخ اميرخلبان علوي به ادعای CNN
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1389

پاسخ به اوباما بر روي دانه برنج!
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

پیشگویی های عجیب یک مرد فیلیپینی: 10 روز دیگر در خاورمیانه جنگ خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

نگرانی های اسراییل از واکنش ایران به حمله نظامی
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

unknown system ،سامانه جديد موشكي ايران
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

تهديد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکابرای حمله به ایران /فیروزآبادی: 10 سال است منتظرتان هستیم
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1389

پخش زنده سخنرانی احمدی نژاد درBBC
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1389

احمدی نژاد برای اوباما نامه نوشت
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1389

دیمیتری مدودیف:حمله اتمی به ایران منجر به جنگ جهانی اتمی خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

افشاگری‌های يك مقام افغان از فرودگاه‌های آمريكا در مرزهای ايران
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

سردار جزايري: اوباما بلوف مي‌زند
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1389

بولتون: می ترسم اوباما ایران هسته ای را بپذیرد
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1389

تحلیل مهم و خواندنی سفیر انگلیس از برنامه هسته‌ای ایران برای آمریکایی‌های یهودی
منتشر شده در تاريخ: 05/01/1389

4 دلیل چین برای مخالفت با تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/12/1388

بازهم تغییر لحن مقامات واشنگتن درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/12/1388

تنظیم پیشنویس قطعنامه چهارم تحریم ها علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1388

متن کامل نامه ایران به آژانس
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

بازي زيركانه چين با كارت هسته اي جمهوري اسلامي
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

جایگاه ایران در میان افکار عمومی آمریکا کجاست ؟
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

واكنش غرب به گزارش آژانس انرژي اتمي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1388

7 بازیگران کلیدی در موضوع تحریم ها علیه ایران را بیشتر بشناسیم(+تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1388

سه خط موازی در موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/11/1388

فريب‌كاري درباره ترور استاد علی محمدی
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1388

تصاوير: ترور دانشمند هسته‌اي در تهران
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1388

جمع بندی کاخ سفید: دولت احمدی نژاد سقوط نمی کند/ هیلاری در فکر معامله با ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1388

آخرین سند حضور امیری درعربستان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1388

واکنش مبهم عربستان به اخبار ربوده شدن شهرام امیری
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1388

لحن نسبتا متفاوت اوباما درباره برنامه هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1388

ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1388

ذوق زدگی نتانیاهو از خیانت اتمی چین و روسیه به ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1388

آمريکا پاي ثابت همه مذاکرات هسته‌اي ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1388

دعوت از اوباما براي سفر به ايران ؟!
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1388

قطعنامه چهارم و محورهای توافق تحریم ایران در حال نهایی شدن
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

افشای ماهیت گروه نیویورکی اوباما برای فشار اقتصادی بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1388

رویترز:اگر ایران، ضرب الاجل شهریور را نادیده بگیرد چه می شود؟
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1388

پشت پرده ورودغير قانوني سه تبعه آمریکا به ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1388

سخنان ماجراجویانه باراک علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1388

پشت پرده تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1388

استقبال احمدی‌نژاد از سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1388

تضاد جدی اوباما و نتانیاهو برسر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1388

اگر با ایران مذاکره کنید، به نفع احمدی‌نژاد می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1388

تدابیر پلیس نیویورک برای جنگ احتمالی ایران و اسرائیل
منتشر شده در تاريخ: 15/01/1388

اختلاف نظر رئیس پنتاگون و اوباما برسر سیاست برخورد با ایران
منتشر شده در تاريخ: 12/01/1388

چرا بين ايران و آمريكا جنگ نشد؟
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1388

خانم كلينتون به اسرائيل توجه نكنيد، سريعتر مذاكره با ايران را آغاز كنيد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1387

نامه محرمانه اوباما درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1387

اظهار نظر بی سابقه البرادعی: ایران به دنبال توانمندی ساخت بمب اتم است
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

حمله بوش به ایران در اجلاس سازمان ملل
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1387

ديكته‌هاي آمريکا به آژانس درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1387

اعزام چند هیئت از ایران به کشورهای همسایه درباره احتمال حمله آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1387

جنگ روانی جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1387

متن کامل نامه اخیر ایران به 1+5
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1387

آمريكا مدعي شد، پاسخ ايران به پيشنهاد هسته‌اي غيرقابل‌قبول است
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

اگر تحریم ایران نتیجه ندهد، اسراییل به ایران حمله می‌کند
منتشر شده در تاريخ: 10/05/1387

واکنش آمریکا به سخنان احمدی نژاد
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1387

تسويه حساب با احمدي‌نژاد به شيوه انگليسي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1387

جان بولتون :حمله به ایران، تنها راه است
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1387

نماينده روسيه به نامه ايران خنديد
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1387

پاسخ جالب جليلي به خبرنگار ايراني صداي آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

واكنش ايران به حمله احتمالي بسيار جدي است
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

حتی غرب نیز نمی‌تواند مانع حمله اسراییل به ایران شود
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

اعلام حضور معاون رايس در مذاکره با جليلي
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

کشف بزرگ! نيويورک‌تايمز براي زير سؤال بردن مانور موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1387

چرخش بولتون و عقب نشینی از جنگ طلبی ضد ایران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1387

تحلیل ایندیپندنت از احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1387

تصاوير گرافيکي فاکس نيوز براي القاي خطر موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1387

واکنش مختلف به آزمایش موشکی ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

حجم انبوه موشك‌ها و شناورهاي سپاه آماده مأموريت مستقيم در تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 19/04/1387

اظهارات احمدی‌نژاد درباره حمله به ایران و توقف غنی‌سازی
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

تضعيف احتمال حمله به ايران به دليل ضعف اطلاعاتي سيا و موساد
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1387

اظهارات فيروزآبادی درباره تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

جزئياتي از پاسخ ايران به بسته پيشنهادي
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

هشدار سردار جعفری به متجاوزان
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

ایران به 5+1 پاسخ داد
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

متجاوزان هوایی و دریایی ؛ یا پودر می شوند یا خوراک کوسه
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1387

حفر 300هزار قبر براي متجاوزان احتمالي به ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

شیطنت ضد ایرانی شبکه عربی mbc
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1387

گفتگو و فشار برنامه G8 برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

لاريجاني : وعده اروپايي ها سراب است
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

بانک ملی لندن به دادگاه شکایت می کند
منتشر شده در تاريخ: 06/04/1387

شلیک ضدهوایی ها در غرب تهران
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

شگفتی از اظهارات سولانا
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1387

متن بسته پيشنهادي به ايران انتشار يافت
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1387

اوباما: راه‏حل نظامي براي دفاع از اسرائيل برابر ايران، روي ميز
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

واكنش احمدي‌نژاد به سخنان لاريجاني عليه‌ آژانس
منتشر شده در تاريخ: 14/03/1387

بسته پيشنهادي ایران به دنیای غرب
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

جزئیات بسته پیشنهادی ایران
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1387

دستور بوش برای ترور مقامات نظامی ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/02/1387

كلينتون: تعليق؛ اوباما: گفت‌وگو؛ مك‌كين: هيچ‌كدام
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1387

کشتیهای ایرانی بدون پرچم ایران تردد می‌کنند
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

اظهارات مضحك بوش درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/01/1387

کدام کشور تحریم‌ها علیه ایران را اجرا می‌کند؟
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1386

احمدی نژاد: قطعنامه، شلیکی به شورای امنیت
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1386

قطعنامه ضد ايراني در شوراي امنيت تصويب شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1386

انتقاد ابطحي از مصاحبه خبري احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1386

رای گیری قطعنامه ایران به دوشنبه موکول شد
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1386

آيا برادعي از ايران جانبداري کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1386

آمريكا در برابر حقانيت هسته‌اي ايران زانو زد
منتشر شده در تاريخ: 04/12/1386

ایران زودتر از 2010 به سلاح اتمی‌ نمی‌رسد
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1386

مسئله اورانیوم پیداشده در مراکز تحقیقاتی حل شد
منتشر شده در تاريخ: 25/11/1386

پرنده جاسوس بر فراز سایت هسته‌ای نطنز
منتشر شده در تاريخ: 20/11/1386

متن کامل پیش‌نویس تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1386

حاشيه‌هاي سخنراني "جليلي" در پارلمان اروپا
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

چین: وضعیت هسته‌ای ایران بحرانی است!
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1386

ادعاي توافق بوش و ملك عبدالله درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1386

اظهارات گستاخانه دبیرکل شورای همکاری خلیج درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1386

کتاب دوم راهنمايي ایران به جاي گزارش جاسوسي آمريکا
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1386

البرادعي چهار تا مثبت ميگويد و دو تا منفي
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1386

انتقال کلاهک‌هاي هسته‌‌اي به ايران در شب برگزاري کنفرانس آناپوليس
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

بهانه های بی منطق آژانس انرژی اتمی ادامه دارد.
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1386

متن گزارش البرادعی درباره رفع ابهام
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1386

البرادعي: آمريكا با ايران مذاكره كند
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1386

تغییر لاریجانی به مصلحت نیست
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1386

خبر خوشی که اعلام نشد چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1386

خطر جنگ بین ایالات متحده و ایران؟
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1386

اختلاف درباره قطعنامه جدید هسته یی
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1386

متن كامل گزارش جديد البرادعي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/06/1386

سومین دور مذاكرات ایران و آژانس فردا برگزار می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1386

سالروز حمله‌ی اتمی آمریكا به هیروشیما
منتشر شده در تاريخ: 15/05/1386

كري خواني گيتس: هيچ جای تماشا وجود ندارد
منتشر شده در تاريخ: 12/05/1386

گروه سياست خارجي / حوزه ساير حوزه ها 11:02 - 08/05/86
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386

آمریكا سرگردان تر از همیشه در قبال موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1386