شماره خبر:  48090    تاريخ انتشار خبر:        ام خرداد ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2904 مرتبه تا کنون

 خودرو پس از لغو تحریم

fiogf49gjkf0d
بعد از سه دوره مذاکره هسته‌ای که در دولت یازدهم رخ داد، صبح روز یکشنبه، سوم آذر ماه، صنعت خودرو روز خود را با خبر توافقات هسته‌ای آغاز کرد، خبری که دومین صنعت بزرگ کشور بعد از نفت، مدت‌ها در انتظار آن بود.

توافقات هسته‌ای از آنجایی برای صنعت خودرو بسیار با اهمیت بود که این صنعت به عنوان یکی از صنایع مهم کشور و مشتريان آن، قربانی به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای شده بودند.

بر همین اساس با اوج گرفتن فشارهای بین‌المللی بر ایران، برای جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای که مقامات ایرانی به صلح آمیز بودن آن اعتقاد دارند، صنعت خودرو به عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران، با دستور مستقیم رییس‌جمهور آمریکا با محدودیت‌های بین‌المللی بیشتری همراه شد. این محدودیت‌های جدید که منجر به قطع همکاری بسیاری از شرکای خارجی با خودروسازان کشورمان شد از ابتدای جولای؛ یعنی پنج ماه قبل آغاز شد که به گفته خودروسازان یکی از جدی ترین و سخت ترین تحریم‌ها برای صنعت خودرو بوده است. هرچند خودروسازان عقیده دارند تنها 30 درصد مشکلات خودروسازان در تولید به تحریم‌های جولای بازمی‌گردد؛ اما به نظر می‌رسد این تحریم‌ها به عنوان یکی از جدی ترین محدودیت‌های بین‌المللی باعث شد شرکای خارجی خودروسازان برای از دست ندادن بازار آمریکا از ایران کناره‌گیری کنند.

صنعت خودرو ایران حالا نزدیک به یک سال است که با دو مشکل جدی همراه است: یکی افزایش هزینه‌های تولید به واسطه افزایش نرخ ارز که به افزایش قیمت‌ها، نارضایتی مشتری‌ها و کاهش تقاضا در بازار منجر شد و دیگری ادامه داشتن افت شدید تولید که می‌توان گفت با محدودیت‌های بین‌المللی ارتباط فراوانی دارد. هرچند افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده در کاهش تقاضا و کاهش تولید نقش داشته‌اند، اما کارشناسان عقیده دارند اگر ارتباطات بین‌المللی خودروسازان با شرکایشان دچار مشکل نمی‌شد و قطعات یا مواد اولیه آنها هرچند با قیمتی بالاتر تامین می‌شد، افت تولید با این شدت ادامه پیدا نمی‌کرد.

اما حالا و با توافقات هسته‌ای صورت گرفته که یکی از نتایج آن لغو تحریم‌های صنعت خودرو خواهد بود ( لغو تحریم صنعت خودرو هنوز به مرحله اجرا نرسیده است)، چه تحولاتی در انتظار صنعت خودرو خواهد بود؟ آیا صنعت خودرو ایران به واسطه رفع تحریم‌های بین‌المللی که حالا ماه‌هاست علیه این صنعت ادامه دارد، خواهد توانست به مشکلات خود پایان دهد و به دوران طلایی تولید بازگردد؟

لغو تحریم‌های داخلی در کنار تحریم‌های خارجی
لغو تحریم‌ها برای خودروسازان خبر خوشایندی بود، اما با توجه به اظهارات خودروسازان به نظر می‌رسد این «خبر‌خوش» خیال آنها را برای تمام کردن مشکلات کاملا راحت نکرده است. بر همین اساس هرچند باور عمومی بر این بود که با لغو تحریم‌ها بسیاری از مشکلات تولید خودرو حل می‌شود؛ اما نظر خوردوسازان چیز دیگری است. آنها می‌گویند تنها 30 درصد مشکلات خودروسازان از تحریم‌های بین‌المللی ناشی می‌شود و 70 درصد بقیه از مشکلات و تحریم‌های داخلی ریشه می‌گیرد.

خودروسازان قبلا نیز بارها به این مساله و ضرورت رفع مشکلات داخلی که از آن با عنوان «تحریم‌های داخلی» یاد می‌کردند اشاره کرده بودند؛ اما حالا و با کوتاه آمدن غرب از تحریم‌هایی که برای صنعت خودرو اعمال کرده بود، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان پیشنهاد می‌کند برای بهبود واقعی صنعت خودرو بهتر است، تیمی برای رفع تحریم‌های داخلی صنعت خودرو تشکیل شود. محمدرضا نجفی منش در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد می‌گوید: با توجه به اینکه مشکلات و تحریم‌های داخلی نظیر قیمت‌گذاری بر محصولات خودروسازان و نبود تسهیلات برای آنان همچنان ادامه دارد باید همتی شود و این مشکلات نیز برطرف شود تا بازار و خودروسازان تکلیف خود را بدانند. او در ارتباط با لغو تحریم‌ها و تاثیر آن بر صنعت خودرو نیز می‌گوید: به هر حال ما تمام سعی خود را کردیم و صنعت خودرو را در سخت ترین شرایط حفظ کردیم؛ اما می‌شود، گفت تحریم‌ها بیشترین مشکل را برای طرف‌های خارجی ایجاد کرد، زیرا آنها برای برقراری ارتباط با ما دچار مشکل شدند. نجفی منش شرط اصلی مشخص شدن تاثیر لغو تحریم‌ها بر صنعت خودرو را، رفع تحریم‌های داخلی می‌داند.

گفته‌های نجفی منش را یک مدیر ارشد صنعت خودرو نیز تایید می‌کند، او به دنیای‌اقتصاد می‌گوید: با رفع تحریم‌ها قطعا مشکلات یک پله کاهش پیدا می‌کند، اما بسیاری از تحریم‌ها پیش از اول جولای آغاز شده بودند و چند شریک استراتژیک خودروسازان نیز به اسقبال از تحریم‌ها رفتند.

اشاره این مدیر ارشد به خروج خودروسازانی مانند پژو و کیا از ایران است. با آغاز سال 92 پژو، به دلیل فشارهای شریک آمریکایی اش یعنی جنرال موتورز، ساز جدایی از شریک بیست ساله اش یعنی ایران خودرو را کوک کرد و در شرایطی که تولیداتش در ایران از اقبال قابل‌توجهی برخوردار بود، چشم خود را بر منافع اقتصادی اش بست و ایران را ترک کرد. دیگر خودروسازی که ایران را با وجود قراردادهای همکاری مشترک ترک کرد و به اسقبال تحریم‌ها رفت شرکت کیا موتورز، خودروساز کره‌ای بود.

کیا در شرایطی سایپا را ترک کرد که این دو خودروساز برنامه‌هایی برای تولید خودرو سراتو در ایران داشتند و حتی خط تولید این خودرو نیز در سایپا راه‌اندازی شد، اما به دلیل مشکلات پیش آمده کیا از همکاری با سایپا ممانعت کرد و حالا این خط تولید خالی از محصول باقی مانده است.

این مدیر ارشد صنعت خودرو در ادامه می‌گوید: اما بسیاری از مشکلات به بحران اقتصادی خودروسازان باز می‌گردد که مساله‌ای کاملا داخلی است. او دلیل اصلی این بحران مالی را تصمیمات نادرست داخلی می‌داند كه طي چند سال اخير براي صنعت خودرو و اقتصاد كلان كشور گرفته‌شد و می‌گوید: هرچند لغو تحریم‌های صنعت خودرو اتفاق بسیار خوبی است، اما تا زمانی که مشکلات نقدینگی و مالی خودروسازان وجود داشته باشد، اثر لغو تحریم‌ها نیز مشخص نخواهد شد. این مدیر ارشد تاکید دارد که مشکلات داخلی و خارجی خودروسازان باید به صورت موازی رفع شوند تا خودروسازان بتوانند بار دیگر به بازگشتن به دوران اوج تولید فکر کنند.

او در توضیح بیشتر می‌گوید: لغو تحریم‌ها یک مساله است و رفع مشکلات داخلی مساله‌ای دیگر. وی حتی مشکلات مالی خودروسازان را پررنگ تر از تحریم‌های بین‌المللی می‌داند و می‌گوید: مشکلات مالی خودروسازان بر افت تولید و ادامه آن اثر جدی دارد، زیرا اگر قطعه‌ای هم وجود داشته باشد که تحریم نباشد و امکان تهیه آن وجود داشته باشد، متاسفانه بودجه کافی برای تهیه آن وجود ندارد، این موضوع به بحران اقتصادی خودروسازان بازمی‌گردد؛ بنابراین اگر بحث تامین نقدینگی خودروسازان موازی با رفع تحریم‌ها پیش نرود، نمی‌توان به افزایش تولید امیدوار بود.

در حال حاضر حدود 30 تا 40 هزار دستگاه خودرو ناقص در کارخانه‌های خودروسازی وجود دارد که به علت کمبود قطعه امکان تکمیل و عرضه آنها به بازار وجود ندارد.

به گفته دبیر انجمن خودروسازان نقص این خودروها به علت نداشتن قطعات متفاوتی است، از ضبط صوت و قطعات داخلی گرفته تا قطعاتی نظیر کیسه هوا، ترمز ای.بی.اس یا سی.پی.یو که باید از خارج از کشور تامین شوند.

صنعت خودرو در مقابل تحریم‌هایی چند جانبه
اما بحث تحریم صنعت خودرو در شرایطی مطرح بود که تحریم‌های کلانی مانند محدودیت‌های بانکی که به ممنوعیت نقل و انتقال پولی بین ایران و سایر کشورها منجر شد و همچنین محدودیت گشایش ال‌سی، علیه صنایع کشور از جمله خودروسازی اعمال شده بود.

کارشناسان عقیده دارند علاوه‌بر لغو تحریم‌هایی که اختصاصا برای صنعت خودرو در نظر گرفته شده بود و نیز رفع مشکلات داخلی، رفع تحریم‌های صنعت خودرو زمانی به طور کامل اتفاق می‌افتد که محدودیت‌های کلان برای بنگاه‌های اقتصادی کشور نیز برطرف شود.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در این رابطه عقیده دارد لغو تحریم‌های صنعت خودرو می‌تواند در کاهش زیان خودروسازان تاثیرگذار باشد، اما اگر مشکلات نقل و انتقال پول نیز از میان برداشته شود قطعا زیان خودروسازان بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

نعمت بخش می‌گوید: ارزبری خودروهای پرتیراژی مانند پراید و پژو 405 حدود 1300 تا 1500 دلار است که تحریم‌ها باعث شد این میزان ارزبری با افزایش 30 تا 40 درصدی برای ما همراه شود، زیرا مجبور بودیم برای تامین برخی قطعات چند کشور را دور بزنیم، سختی تامین قطعات در کنار مشکلات نقل و انتقالات مالی هزینه‌های ما را بسیار افزایش می‌داد. او امیدوار است که در آینده‌ای نزدیک و با روشن شدن اثرات لغو تحریم‌ها، این هزینه‌های اضافی و زیان خودروسازان کاهش پیدا کند. به گفته نعمت بخش ایران خودرو و سایپا به دلیل مشکلاتی نظیر تحریم‌های بین‌المللی، دخالت دولت در قیمت گذاری، مشکلات نقدینگی و... هر کدام به ترتیب 450 و 273 میلیارد تومان اعلام زیان کرده اند که تا کنون این رقم به هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

نعمت بخش امیدوار است با تامین تسهیلات هزار میلیارد تومانی که وزیر صنعت نامه آن را به رییس بانک مرکزی فرستاده است در کنار لغو تحریم‌ها، خودروسازان بتوانند قطعات مورد نیاز خود را تامین و بدهی‌های قطعه سازان را نیز پرداخت کنند. دبیر انجمن خودروسازان عقیده دارد اگر تمام این اتفاقات در کنار یکدیگر رخ بدهند، خودروسازان قیمت‌ها را افزایش نخواهند داد زیرا به واسطه تامین نقدینگی و رفع تحریم‌ها هم زیانشان کاهش پیدا خواهد کرد و هم تولیداتشان افزایش خواهد داشت.

لغو تحریم‌ها و امیدواری خودروسازان به توسعه محصول
توسعه محصول، موضوعی بود که با خروج پژو از ایران، موانعی که پیش روی رنو برای همکاری با ایران ايجاد شد و همچنین بسته شدن راه برای ورود شرکای جدید به کشور دچار چالش‌های فراوانی شده بود، اما حالا و با بهبود ارتباطات بین‌المللی این امیدواری در خودروسازان به وجود آمده است که بتوانند آرزوی دیرینه مشتریان بازار خودرو، یعنی محصولات متنوع را محقق کنند. این امیدواری از آنجایی بیشتر می‌شود که هفته آینده خودروسازان کشورمان میزبان همکاران خارجی خود در تهران خواهند بود.

نعمت بخش با توجه به اینکه حالا مدت‌ها است مشتریان بازار از محصولات تولیدی خودروسازان ناراضی هستند و با توجه به ضرورت تولید خودروهایی جدید بر اساس سند چشم انداز 1404، امیدوار است با رفع تحریم‌ها و در پی همایش بین‌المللی خودروسازان که در 9 آذر برگزار می‌شود، برنامه توسعه محصولات خودروسازان با مشکلات کمتری محقق شود.

ساسان قربانی، دبیر انجمن قطعه سازان نیز یکی دیگر از افرادی است که در زنجیره خودروسازان به توسعه محصولات به واسطه رفع تحریم‌ها امیدوار است؛ اما او عقیده دارد مشخص شدن اثرات تحریم قطعا زمان خواهد برد.

او در رابطه با این موضوع می‌گوید: مذاکره با خودروسازان خارجی، سفارش‌گذاری و تمام اینها زمان بر است؛ اما قطعا رخ خواهد داد.
اما با توجه به بهبود شرایط بین‌المللی برای خودروسازان و همچنین همایش بین‌المللی پیش‌رو، شرکای آینده صنعت خودرو ایران کدام کشورها خواهند بود؟

قربانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: من اعتقاد دارم با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان ایرانی به سمت خودروهای اروپایی و غربی کشش دارند، و خودروسازان هم تجربه همکاری با خودروسازان اروپایی و آمریکایی را دارند، شرکای ما خودروسازانی از غرب و اروپا باشند نه خودروسازانی که به دلیل مشکلات پیش آمده در چند سال اخیر در بازار کشور زیاد شده اند.

قربانی عقیده دارد با توجه به جذابیت‌هایی که بازار ایران دارد و همچنين زیرساخت‌های خودروسازی موجود در ایران، طرف‌های اروپایی و آمریکایی نیز به همکاری با ایران تمایل دارند.

مرجع: دنیای اقتصاد 
اخبار مرتبط

جزئیات ‌توافق ایران با «بوئینگ»
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1395

رونق اقتصادی در راه است
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1394

پایان تولید ٤٠٥ و ٢٠٦ و جبران بدعهدی پژو
منتشر شده در تاريخ: 11/11/1394

هواپیماهایی که ایرباس به ایران می فروشد+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1394

دوازده بانک‌ خارج شده از تحریم
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

شرکت‌های آماده ورود به بازار ایران +اسامی
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

نام ایران در سایت گوگل، یاهو و مایکروسافت رسما درج شد
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1394

تحریم سوئیفت رسماً لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1394

آغاز تحریم جدید اپل علیه کاربران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1394

هواپیماهای جدیدی که وارد ایران خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1394

بیانیه «سوئیفت» در مورد لغو تحریم بانک های ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1394

آیا روحانی به بوئینگ چراغ سبز می‌دهد؟
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1394

تاثیر توافق لوزان برمعیشت مردم چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1394

تحریم بانک تجارت و سازمان کشتیرانی لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1393

تسویه بدهی ۶ میلیارد دلاری هند به ایران با خرید کالاهای کشور ثالث
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1393

واکنش بازار خودرو به تمدید مذاکرات هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1393

بازدهی کدام‌ بازار پس‌از توافق بیشتر می‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1393

رفع تحریم ها / یک هجوم پرشتاب به ایران در پیش است
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1393

جزئیات جدید از روند وصول مطالبات بعد از توافق هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1393

موعد چهارمین قسط درآمد بلوکه شده نفتی به ایران سررسید
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1393

لغو تحریم بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1393

قسط هشتم از پول نفت ایران دریافت شد
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1393

تمدید چهارماهه مذاکرات، چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1393

واریز قسط هفتم دارایی‌های بلوکه شده
منتشر شده در تاريخ: 26/04/1393

واریز دومین قسط نفتی هند به حساب ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1393

قسط ششم دارایی‌ ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1393

ورود مستقیم قطعات هواپیما به ایران
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1393

دلارهای نفتی به ایران رسید؟
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1393

افزایش تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1393

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دامن فرانسوی‌ها را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1393

فرار انگلیس از پرداخت غرامت به بانک ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1393

صادرات پتروشیمی آزاد شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

اقساط چهارم و پنجم توافق ژنو واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

تأیید آزادی پول های ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1393

توضیحات بانک مرکزی درباره دریافت مطالبات ایران از آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1393

آزادی قسط پنجم دارایی‌های مسدود شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1393

صدور مجوز فروش و تعمیر قطعات هواپیما به ایران برای بوئینگ و جنرال موتورز
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1393

کره جنوبی 550 میلیون دلار ایران را آزاد کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1392

برای اولین بار پول ایران طبق توافق ژنو مستقیم به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

شرکت های بزرگ آمریکایی در راه ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

تنها در صورت توافق جامع، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

4 توافق کلیدی ایران و 1+5 چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1392

جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1392

توضیحات عراقچی درباره دریافت اولین قسط از پول‌های بلوکه شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1392

خروج شرکت‌ ملی نفت از فهرست تحریم‌ آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1392

لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1392

واریز بخشی از پول‌‌های بلوکه ایران به حساب بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1392

غول‌های اقتصادی به ایران می‌آیند
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1392

نخستین واکنش جنجالی بازار به اجرای توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1392

متن کامل دستورالعمل اجرایی کاهش تحریم‌های اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 30/10/1392

جزئیات کاهش تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1392

جزئیات کاهش تحریم‌ها پس از اجرایی شدن توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

پول‌های بلوکه شده ایران در چند قسط پرداخت مي گردد؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

جدول زمانی لغو تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1392

پول ایران در کدام کشورها مسدود شده!؟
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1392

درآمد ایران از توافق هسته‌ای چقدر است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1392

پیش‌بینی وضعیت بازار پس از توافق ایران و گروه 5+1
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

بر پلاکارد استقبال کنندگان از ظریف در فرودگاه مهرآباد چه شعارهایی نوشته شده؟
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1392

نامه روحانی درباره دستاوردهای مذاکرات ژنو و پاسخ رهبر انقلاب
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

در متن توافق ایران و 5+1 چه آمده است؟ ترجمه غیررسمی
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

وزیر خارجه انگلیس : توافق با ایران یک گام مهم و ترغیب کننده است
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ظریف: به بحران غیرضروری پایان دادیم
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

کاخ سفید توافق با ایران را تایید کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اولین دست دادن وزیران خارجه ایران وآمریکا + عكس
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ايران و قدرتهاي جهاني پس از 10 سال به توافق رسيدند
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اعضای تیم 6 نفره ایران در مذاکرات چه کسانی هستند؟
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

جزئیاتی از متن توافق ایران و 1+5 از قول یک منبع غربی
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا به تعویق افتاد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1392

جرا مذاکرات ژنو بیش از حد طولانی شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

خودرو در اولویت حذف تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

آخرین اظهارنظر کری و عراقچی
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1392

عراقچی: توافقنامه شامل ۳ بخش است
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

واکنش صریح ظریف به درخواست تعلیق غنی سازی
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

ابطال تحریم‌های کشتیرانی و17شرکت دیگر
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1392

آموزش ساخت ايميل ياهو بعد از حذف ايران!
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1392

حذف نام ایران از فهرست تحریم‌های اپل
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1392

شرکت Adobe ایران را رفع تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 28/03/1392

تحریمها علیه ایران به موبایل‌های سامسونگ هم رسید
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1392

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

آيت‌الله صافي: حج را تحريم نمي‌كنيم
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

اتحاديه اروپا دیروز چه كساني را تحريم كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1390

اقدام به تحريم بانك صادرات توسط عده اي كاربران اينترنت
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

انحلال شرکتهای LG و SAMSUNG درایران
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

امارات، ۴۰ شرکت را به دلیل نقض تحریم‌هاى ایران تعطیل کرد
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1389

تحریم های مستقل آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، وزیر دفاع و فرماندهان سپاه
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1389

چرا لبنان به قطعنامه ضدايراني راي ممتنع داد؟
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1389

تصویب تحریم ایران در مجلس نمايندگان آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1389

توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

اگر واقعا تحريم‏ها عملي شود چه مي‏شود؟
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

خزانه‌داری آمریکا بانک ملت را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

فقط مانده بود ماکروسافت ایران را تحریم کند ،که کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1388

فیس بوک:برای ایرانیان عضو شبکه فقط محدودیت تجاری داریم
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

تحريم دوباره گوگل عليه كاربران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

تصويب قطعنامه ضدايراني در شوراي امنيت و واكنش ايران به اين اقدام
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

توافق بر سر پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1387

آمریکا کشتیرانی ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1387

آمريكا پنج شركت ايراني دیگر را تحريم كرد
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1387

اجرای تحریم‏های جدید اروپا علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

آمريكا در حال تنظيم تحريمهاي جديد عليه ايران است
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

مشکل تحریم بانک‌های ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

اتحادیه اروپا نیز ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1387

اقدام جديد آمريكا در مسدود كردن سايت‌هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

ليبي از قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران حمايت نمي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1386

تصويب قانون منع پولشويي بهانه تحريم بانكهاي ايراني را از آمريكا گرفت
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

نوکیا مشتركان ايراني را تحريم مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

توافق بر سر قطعنامه تحريم سوم
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1386

اصرار رايس و بوش به تشدید تحريم باوجود گزارش
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1386

هشدار روسیه در مورد تحريم هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

اكثر مردم آمريكا تحريم عليه ايران را بي‌نتيجه مي‌دانند
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

آمريكا سه بانك دولتي ايران را تحريم كرد!
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1386

مسائل سياسي و تحريم باعث تأخير در افتتاح برج ميلاد شد
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1386

علت ناتواني دولت بوش در اجرای تحريم ۶ ماه پيش عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1386

تحریم هواپیمایی ماهان تایید شد
منتشر شده در تاريخ: 22/06/1386

تهديد فرانسه، تطميع برادعی: تشديدتحريم يا حل پرونده؟
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1386

انگليس به‌دنبال قطعنامه جديد تحريم ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386

احتمال تصويب قطعنامه سوم تحريم ايران در سپتامبر
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1386

تحريم يا حمله؟ سهل‌انگاري در ارزيابي خطر
منتشر شده در تاريخ: 26/05/1386