شماره خبر:  47118    تاريخ انتشار خبر:        ام آذر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 4621 مرتبه تا کنون

 همه ماجرای 400 دقیقه گروگانگیری در اتوبوسرانی تهران

fiogf49gjkf0d
آرمان : در آستانه انتخاب شهردار جدید پایتخت، شهرداری تهران ناگزیر از رفع بحران جدیدی است؛ گروگانگیری مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط یک کارمند اخراجی. پیش از ظهر روز گذشته فرماندهی پلیس تهران دست به کار مهار عملیاتی می‌شود که عنوان گروگانگیری به خود دارد. تک تیراندازها رهسپار بام‌ها و جرثقیل‌های اطراف محل حاثه می‌شوند.

نیروهای یگان ویژه با هدف تسلیم سازی گروگانگیر وارد محوطه می‌شوند و ماشین‌های آتش نشانی و آتش نشانان مجهز به ابزار مهار بحران خود را محل حادثه می‌رسانند.حادثه ای که با دستگیری گروگانگیر و روایت متفاوت مدیرعامل به گروگان گرفته شرکت واحد به پایان می‌رسد.

پیمان سنندجی با رنگی پریده در جمع خبرنگاران حاضر می‌شود. او در تلاش برای نشان دادن عادی بودن اوضاع نامساعد محل کارش دارد:« دو نفر از عوامل شرکت واحد در اتاق من با هم درگیر شدند، من اسلحه ای ندیدم. هیچ گروگانگیری در میان نبود این یک مساله یک موضوع شخصی بودآنچه اتفاق افتاد
صبح چهارشنبه ساعت ده و نیم،میدان الغدیر تهران مملو از مردم و رانندگان اتوبوسی بود که خبر جدیدی شنیده بودند؛ گروگانگیری رئیس. یکی از کارمندان اخراجی شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه،در اعتراض به اخراجش از محل کار،اقدام به گروگان گرفتن مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران،پیمان سنندجی می‌کند.گروگانگیری ای که تا آخرین لحظه از سوی نیروی انتظامی تایید و تکذیب نشد. کارمند اخراجی فردی با نام ب.س متاهل و دارای دو فرزند و ساکن عبدل آباد تهران بود. همکاران او پشت درهای بسته شرکت واحد اتوبوسرانی منتظر خبر امیدوارکننده‌ای از محل حادثه بودند. در این میان یکی از نماینده کارگران اتحادیه اتوبوسرانی تهران به خبرنگار آرمان می‌گوید:«جرم این فرد خوابیدن در محل کارش بود و کمیته انضباطی کار هم این موضوع را تائید کرده است. شورای اصناف کار هم، اخراج این فرد را تائید کرده است.


حضور خانواده فرد معترض
حوالی ساعت 14 خانواده فرد گروگانگیر - دختر، پسر و مادر گروگانگیر - نیز به محل حادثه آورده شدند.بنا به گفته شاهدان عینی، علاوه بر مدیرعامل شرکت واحد، مسئول انضباطی این شرکت نیز به همراه گروگانگیر در اتاق محل حادثه حضور داشت. کارمند اخراجی چندی پیش به دلیل برخی مشکلات انضباطی از این شرکت اخراج می‌شود. به گفته نماینده کارگران:«این فرد مامور ردیف در شرکت اتوبوسرانی بود،و وظیفه او مواظبت از اتوبوس‌ها و وسایل بود.این افراد معمولا شب کار هم هستند و احتمالا به دلیل خستگی خوابش برده است.اما یکی از دلایلی که کارفرما برای اخراجش آورده است خوابیدن در محل کار بوده است، اما آیا یک لحظه خوابیدن با حکم اخراج قابل مقایسه است؟!


این نماینده کارگران شرکت اتوبوسرانی در پاسخ به سوال خبرنگار آرمان در مورد این که آیا سابقه داشته است که پیش از این اقدام به اخراج کارگران دیگر هم بکنند؟گفت:«شرکت واحد از سال 84 به این طرف شروع کردند به اخراج کارگران و فقط اخراج‌های سال 84 در حدود 250 الی 300 نفر بوده است.که فقط خواسته شان دریافت حق و حقوق کارگریشان بوده است.در ضمن این فرد حدود 12 سال در شرکت سابقه کار داشت و حدود 8 ماه است که اخراج شده بود و تنها دلیل حضورش در آنجا این بود که آمده بوده که حقش را بگیرد.»


اتفاقات سال 84
سال 84 اعتراضی از سوی کارکنان شرکت واحد شکل می‌گیرد. اعتراضاتی که مربوط به حق و حقوق و مشکلات کارکنان و رانندگان اتوبوس می‌شد تا پاسی از شب ادامه می‌یابد و در نهایت شهردار تهران در جمع کارکنان و رانندگان شرکت واحد حاضر می‌شود و به آنها قول می‌دهد: به مشکلات همه شما رسیدگی می‌کنم.

از آن سالها نیروهای پیمانی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به تدریج کم شدند، عده ای اخراج، عده ای بازنشسته، عده ای بازخرید و بیش از هزار نفر تعدیل. در طی 8 سال گذشته اما اعتراضات ادامه داشت؛ گاهی جلوی ساختمان شورای شهر تهران، گاهی روبه‌روی شرکت واحد اتوبوسرانی، گاه مقابل درب شیشه معاونت حمل و نقل و ترافیک و گاه جسته و گریخته توسط کارکنان پرونده به دست در دادگاه‌های کار استان. حسن سعیدی،عضو سندیکای شرکت اتوبوسرانی،تاکید کرد:«لیست کسانی که در این مدت تعدیل شده اند بسیار زیاد هستند.و ب.س هم به این دلیل اقدام به این کار کرده است که در اداره کار با وجود این که وکیل داشته و مراحل قانونی را طی کرده و در اداره کار شکایت کرده است،از آنجا ناامید شده و به دیوان عدالت اداری شکایت کرده،آنجا شکایتش را نپذیرفته اند و متاسفانه بر اثر فشار دست به این اقدام زده است.

البته ما ندیدیم این فرد اسلحه داشته باشد.حتی کسی را از قبل تهدید نکرده بود.» حسن سعیدی که خود از همکاران این فرد است،ادامه می‌دهد: «افرادی که گروگان گرفته شده اند،پیمان سنندجی،مدیرکل اتوبوسرانی شرکت واحد و صادقی پیروز مدیر کل منابع انسانی است.این فرد تنها خواسته‌اش بازگشت به سرکار بوده است.ایشان در یک منطقه محروم تهران با وضع مالی بدی زندگی می‌کرد و حتی اداره کار و هیات حل اختلاف حکم به اخراجش داد.از سویی دیگر، هیات تشخیص رای اخراجش را صادر کرده است و عدالت اداری هم بر صحت این حکم رای داد.»

حسن سعیدی تاکید کرد:« به عنوان کسی که کارشناس روابط کار هستم معتقدم : این جرم در حد اخراج نبوده است.»وی تاکید کرد:«در دوران مدیریتی آقای سنندجی در حدود 2 الی 3 هزار نفر اخراج شدند که پرونده هایشان در دست من است.در سال‌های گذشته بسیاری از این افراد موفق شدند از اداره کار رای بازگشت به کار بگیرند.»این نماینده سندیکا می‌گوید:«سه کارگر در این شرکت بودند که از سال 84 اخراج شده بودند اما با رای وزارت کار بازگشت به کار گرفته بودند.»


برادر گروگانگیر: می‌توانم قانعش کنم
ساعات میانی عصر است که برادر فرد گروگانگیر با حالتی پریشان وارد محوطه شده و به داخل ساختمان برده می‌شود.او سراسیمه خطاب به خبرنگاران و پلیس اعلام می‌کند که برادرش شرور نیست وتحت فشار دست به این اقدام زده است« اگر اجازه دهند به داخل بروم حتما می‌توانم او را راضی کنم تا خودش را تسلیم کند»


سنندجی آزاد می‌شود اما گروگانگیری را انکار می‌کند
« اختلاف شخصی وجود ندارد.موضوعات مربوط به کمیته انضباطی بوده است. اصلا موضوع گروگانگیری نبوده است.»این گفته‌های پیمان سنندجی،مدیرکل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران است. او درراهروهای ساختمان و در محاصره پلیس در حالیکه از اتاق گروگانگیری بیرون آمده در جمع خبرنگاران حاضر می‌شود و بعد از ساعتهای طولانی انتظار می‌گوید:«یک جلسه خیلی کوچک بود.و یک دعوای شخصی بود که به دفتر من کشیده شد.4 سال پیش یک اختلاف شخصی بین دو تا کارمند شرکت واحد پیش آمد.که یکی در حوزه اداری و دیگری پرسنل شرکت واحد هستند،اختلافشان بابت جا به جایی از یک منطقه به یک منطقه دیگر،بوده است و بابت همین جابه جایی به یک منطقه دیگر ساعت 12 به دفتر من برای حل اختلاف آمدند،در دفتر من کمی قضیه طول کشید،گرچه ما پرسنل مان را به دلیل تخلف اخراج کرده بودیم.

البته سه هفته پیش دوباره دستور داده بودم که به سرکار بیاید.کل اختلاف مربوط به دو آدم دیگروموضوع شخصی بوده است.نه من را گروگان گرفتند،نه ارتباطی با من داشته است.تیراندازی نشده است.من هم حبس نشدم.»سنندجی تاکید می‌کند: الان در حال مذاکره هستیم.

و در جواب این سوال که علت حضور نیروی انتظامی در محل چیست؟پاسخ داد:«من نباید علت حضور نیرو انتظامی را جواب بدهم.فردی که وارد دفتر بنده شده با یک فرد دیگر که درگیر بودند اختلاف داشتند.ایشان یک سال و نیم از سازمان اخراج شدند دلیل اخراج باید بررسی شود.

اما سه هفته پیش دستور دادم مشغول به کار شود.ایشان آمد درخواست کرد باید صحبت کنم منم اجابت کردم.واقعیت این است و دیگر هیچ چیز دیگری نیست.الان هم چون دیدم در سایت‌ها خبر را زده اند گروگانگیری آمدم تا توضیح بدهم.نه کسی مرا گرفته بود نه تهدید شدم!آقای رزم آزما،مشاور رسانه‌ای معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهرانة سایت‌ها را نشان داد به احترام شما خبرنگاران آمدم و پاسخ دادم.»سنندجی حتی در جواب این سوال خبرنگار آرمان،که آیا این همه حجم حضور مردم در جلوی در و خبرنگاران و پلیس را ندیدید؟گفت:«آتش نشانی، پلیس و این همه جمعیت را من ندیدم!»تمام خبرنگاران نسبت به اینگونه پاسخگویی اعتراض کردند از سویی دیگر هیچ کدام از مقامات قضایی و حقوقی و انتظامی که در محل حضور داشتند،حاضر نشدند راجع به اتفاقات رخ داده توضیح قانع کننده ای بدهند.


مقامات حاضر در محل گروگانگیری
از کسانی که برای رسیدگی به این موضوع در شرکت اتوبوسرانی حضور داشتند،می توان به مرتضی تورک،معاون امنیت دادستان تهران،سردار ساجدی‌نیا فرمانده پلیس انتظامی تهران، حاجی‌زاده معاون جرائم جنایی، خانجرلی رییس پلیس پیشگیری تهران اشاره کرد.

البته حضور آتش نشانی،آمبولانس‌ها و تک تیراندازها که در مواقع گروگانگیری تنها حضور می‌یابند، بسیار به چشم می‌آمد، اما همه مقامات سعی در تکذیب موضوع گروگانگیری داشتند و حاضر به پاسخگویی به خبرنگاران نبودند.خبرنگاران 400 دقیقه در انتظار ایستادند تا جزئیات خبر را بتوانند از رئیس پلیس تهران بشنوند که موفق به این کار نشدند.در هیاهوی بردن برانکارد و حضور تک تیر اندازها و ماموران،سوالات بی پاسخ ماند.منبع خبر : پارسينه - http://www.parsine.com/fa/news/148315 
اخبار مرتبط

عاقبت ۴ روز گروگانگیری پسربچه ۱۱ساله
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1392

عملیات پلیس برای رهائی گروگان 8ساله
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1391

75 دقیقه عملیات پلیسی برای رهایی 5 گروگان از خانه وحشت
منتشر شده در تاريخ: 12/03/1390

انهدام یک شبكه گروگان‌گيري در استان اصفهان
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1390

شکست‌گروگانگيرها؛ پايان‌وحشت4/5ماهه‌پيرزن‌ثروتمند+عکس
منتشر شده در تاريخ: 20/01/1390

عاملان گروگانگيري دستگير شدند
منتشر شده در تاريخ: 09/12/1389

گروگانگيري در رستوران شمال شهر
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1389

شهادت مظلومانه یک پلیس در جریان نجات یک گروگان
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1389

پايان 8 سال گروگانگيري قاچاقچيان انسان در كرج
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1389

رهايي گروگان 5 ميليارد توماني
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1388

گروگانگيري جوان معتاد در بانك
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1388

تماس مرموز، راز گروگانگيري را فاش كرد
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1387

دوستي خياباني با دختر 18 ساله، به گروگانگيري كشيد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1387

گروگانگيري‌مسلحانه‌بانك‌صادرات
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1387

گروگانگيري كودك خردسال به قصد آزار به مادر
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1387

گروگانگيري همسر براي فرار از محاصره پليس‌
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1387

دكتر قلابي دخترش را گروگان گرفت
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1387

اتاق وحشت اسارت‌گاه دختر خردسال
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

گروگانگيري خونين هنگام كلاهبرداري از بانك
منتشر شده در تاريخ: 20/01/1387

گروگانگيري 30 ساعته در جنوب تهران
منتشر شده در تاريخ: 17/10/1386

پايان گروگانگيري 100 هزار دلاري زن خدمتكار
منتشر شده در تاريخ: 24/08/1386

جزئيات گروگانگيري 146هزار دلاري در قم
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1386