شماره خبر:  4670    تاريخ انتشار خبر:        ام خرداد ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1380 مرتبه تا کنون

 دعواي فیصل با نماينده سوريه بر سر ايران و حزب‌الله

"سعود الفيصل" وزير امور خارجه عربستان سعودي، جمهوري اسلامي ايران و حزب‌الله لبنان را با شديدترين اهانت‌ها هدف حمله قرار داد.

به گزارش فارس، روزنامه لبناني "الاخبار" با انتشار مذاكرات وزيران خارجه كشورهاي عضو اتحاديه عرب در نشست ديروز (يكشنبه) در قاهره نوشت: در اين نشست كه 10 ساعت به طول انجاميد، مشاجرات لفظي شديدي بين وزير امور خارجه عربستان سعودي و "يوسف احمد" نماينده سوريه در اتحاديه عرب درگرفت كه با دخالت عمرو موسي، دبيركل اين اتحاديه فيصله يافت.


به نوشته اين روزنامه، الفيصل در سخناني طولاني، تحولات مردمي جاري در بيروت در روزهاي اخير را "جنگي ديوانه‌وار" خواند و ادعا كرد، عامل اين جنگ، حزب‌الله لبنان است.


اين مقام سعودي با توهين به سيد حسن نصرالله، دبيركل حزب‌الله، او را "شارون" خواند و مدعي شد: «اين دو نفر، هر دو با اشغال بيروت موافقند.»


وي كابينه "فؤاد سنيوره" را "دولت قانوني" خواند و گفت: «اكنون اين دولت با يك جنگ فراگير مواجه است و ما به عنوان سران جهان عرب، نمي‌توانيم دست‌بسته بنشينيم.»


وزير امور خارجه عربستان سعودي در ادامه با اهانت به جمهوري اسلامي ايران، ادعا كرد: «اين، ايران است كه اين جنگ فراگير را مديريت مي‌كند و حزب‌الله هم مي‌خواهد حكومت ولايت فقيه را بر لبنان حاكم كند اما وظيفه ما اين است كه هر آنچه را در توان داريم به كار ببنديم تا جلوي اين جنگ را بگيريم.»


وي افزود: «بايد لبنان را نجات دهيم و در اين راه، حتي اگر بشود نيروهاي عربي را به سرعت به لبنان اعزام كنيم و آنها را در سطح اين كشور مستقر كنيم تا امنيت به آن بازگردد و از دولت قانوني حاكم حمايت شود.»

سعود الفيصل ادامه داد: «بايد اولاً همين الآن، بيانيه‌اي صادر كنيم و در آن آشكارا حزب‌الله و ايران را به علت اشغال بيروت محكوم كنيم و به افراد مسلح هشدار بدهيم كه از اين جنگ دست بردارند و عقب‌نشيني كنند و دوم اينكه از دولت سنيوره حمايت كنيم و از اين دولت به خاطر مقاومتش سپاسگزاري نماييم و از موضع آن حمايت كنيم.»

در اين هنگام به محض قطع سخنان الفيصل، نماينده سوريه اجازه خواست و گفت: «وليد المعلم، وزير امور خارجه سوريه به دلايل خاصي در اين نشست حضور ندارد اما دمشق، مسائل جاري در لبنان را يك مسأله داخلي مي‌داند و قصد دخالت در آن را ندارد اما متأسفانه اين وزير سعودي پيش از خود وارد قضيه شد و مجموعه‌اي حرف‌هاي گمراه‌كننده را مطرح كرد كه مرا مجبور كرد وارد بحث شوم تا اظهارات وي، واقعي قلمداد نشود.»

يوسف احمد در ادامه خطاب به اين مقام سعودي گفت: «شما الآن موضع حقيقي خود را آشكار كرديد و نشان داديد كه از يك گروه خاص در لبنان عليه گروه ديگر حمايت مي‌كنيد.»


وي خطاب به الفيصل افزود: «تو مي‌گويي دولت لبنان قانوني است در حالي كه همه ما مي‌دانيم اين كابينه تنها يك كابينه تشريفاتي است و نماينده همه لبناني‌ها نيست بلكه تنها بخشي از آنها را نمايندگي مي‌كند.»

نماينده سوريه اضافه كرد: «وقتي تو خواستار اعزام نيروي عربي به لبنان مي‌شوي به اين معناست كه از اعراب مي‌خواهي براي جنگ با اكثريت لبناني‌ها به اين كشور سرازير شوند تا از سمير جعحع، جاسوس و مزدور اسرائيل كه امروز هم‌پيمان شما شده است دفاع كنند.»

در اين هنگام، سعود الفيصل، اظهارات يوسف احمد را قطع كرد و گفت: «او هم‌پيمان ما نيست.» اما نماينده سوريه پاسخ داد: «هم‌پيمان شماست و از سوي شما حمايت مي‌شود و پول دريافت مي‌كند.»

وي ادامه داد: «آيا تو مي‌خواهي مفاهيم مد نظر خود را به ما بقبولاني و به ما بگويي ايران دشمن است و نه اسرائيل كه هر روز بدون توقف، كودكان را مي‌كشد. تو در حالي خواستار اعزام نيرو به لبنان مي‌شوي كه در جريان جنگ 33روزه يك گوشه نشستي و از جايت تكان نخوردي و اين در حالي بود كه اسرائيل داشت لبنان را بي‌وقفه بمباران مي‌كرد. چرا آن موقع به فكر اعزام نيرو براي مقابله با اشغالگري اسرائيلي‌ها نيفتادي؟»

نماينده سوريه تصريح كرد: «تو از حزب‌الله به‌صورت دشمن ياد مي‌كني در حالي كه هم خودت و هم همه ما مي‌دانيم كه اين حزب، با آنچه در روز اول تأسيسش بود بسيار تفاوت دارد و قربانيان زيادي براي لبنان و امت خود تقديم كرده در حالي كه هيچ كس چنين هزينه‌اي نمي‌كند مگر اينكه خير كشور خود را بخواهد.

وي افزود: ايران همواره در كنار مسائل اعراب ايستاده و حامي ما بوده اما تو مي‌خواهي به ما تلقين كني كه ايران دشمن است. مدتي پيش، وقتي در نشست غير علني اتحاديه عرب، پرونده روابط ايران و اعراب را بررسي كرديم همه حضور داشتند اما هيچ كس نگفت كه با اين مشكلات مواجه است و اين نشان مي‌دهد كه عربستان سعودي مي‌خواهد نگراني‌هاي خودش را به خورد ما بدهد و اين چيزي است كه ما نمي‌توانيم آن را بپذيريم.»

در اين هنگام الفيصل، بار ديگر وارد بحث شد و ادعا كرد: «ايران از كودتا [در لبنان] حمايت مي‌كند و تو با من جوري حرف مي‌زني كه انگار ما طرفدار اسرائيل هستيم. اگر بار ديگر اين حرف‌ها را تكرار كني من موضع ديگري اتخاذ خواهم كرد.»

نماينده سوريه نيز با عصبانيت پاسخ داد: «من را تهديد نكن! اگر بخواهي با من جور ديگر صحبت كني چيزي از من خواهي شنيد كه پيش از اين از هيچ كس نشنيده باشي.»

الفيصل در نشست پيشين وزيران امور خارجه اتحاديه عرب نيز اظهارات تندي را عليه جمهوري اسلامي ايران مطرح كرده بود كه با واكنش برخي حضار مواجه شد.


سفير عربستان در لبنان از راه دريا گريخت

در پي ادامه درگيري‌هاي لبنان، سفير عربستان سعودي در اين كشور به همراه خانواده خود از راه دريا به قبرس گريخت.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، منابع قبرسي گفتند، "عبدالعزيز خوجه"همراه با خانواده‌اش با قايق تندرو به بندر "لارنكا" در جنوب جزيره قبرس منتقل شده و از آنجا به سمت فرودگاه لارنكا رفتند.
شوراي عالي امنيت ملي عربستان سعودي پيش از اين با صدور بخشنامه‌اي خطاب به رسانه‌‌هاي وابسته به اين كشور در خارج، خواستار جانبداري از هواداران كابينه "فؤاد سنيوره" و جنگ وسيع تبليغاتي عليه حزب‌الله لبنان شده بود.
سفارت عربستان در بيروت به دنبال درگيري‌هاي اخير در لبنان اتباع خود را از طريق دمشق از لبنان خارج كرد.
مقامات قبرسي تصريح كردند، شماري از قايق‌هاي تندرو تاكنون بيش از 200 نفر را كه از درگيري‌هاي لبنان فرار كرده‌اند، به قبرس آورده است.
از شنبه گذشته، 18كشتي در بندر لارنكا در درياي مديترانه لنگر انداخته و انتظار مي‌رود با ادامه درگيري‌ها در لبنان و بسته ماندن فرودگاه، جمعيت زيادي وارد قبرس شوند.
يك منبع امنيتي لبنان امروز اعلام كرد، در جريان درگيري‌هاي چهارشنبه گذشته تا كنون در پايتخت لبنان و برخي ديگر از شهرهاي اين كشور، 59 تن كشته و بيش از 200 تن زخمي شدند.
مدير عامل اسكله لارنكا در جمع خبرنگاران گفت، برخي از لبناني‌هايي كه در بحران اخير كشورشان وارد قبرس مي‌‌‌‌شوند، قصد سفر هوايي از قبرس به كشورهاي اروپايي را دارند.

جمهوري قبرس كشوري جزيره‌اي است كه در شرق درياي مديترانه واقع شده و پايتخت آن نيكوزيا است. 
اخبار مرتبط

تصاویر/ ماشین دست‌ساز دانشجوی لبنانی
منتشر شده در تاريخ: 18/11/1391

اولین بازداشت سید حسن نصرالله در ایران
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

سید حسن نصرالله با لباس شخصی+عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/03/1391

ناگفته هایي از سید حسن نصرالله
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1389

گزارش كامل سفر دو روزه احمدی نژاد به لبنان
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

حواشي جالبي از سفر احمدي نژاد به لبنان (روايت تصاوير)
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

وقوع حادثه درصحنه یك فیلم ایرانی درلبنان
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

شهر مرزی لبنان در کنار اسرائیل (عکس جالب)
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1389

چرا لبنان به قطعنامه ضدايراني راي ممتنع داد؟
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1389

وحشت صهيونيست ها از نصب پرچم امام حسين (ع) در مرز لبنان +تصویر
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1389

نامهاي خانوادگي جالب سياستمداران لبناني
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

تصویری: کاخ بعلبک در لبنان
منتشر شده در تاريخ: 19/11/1388

ایفل کبریتی مرد معلول لبنانی
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1388

دردسر ازدواج خواننده لبنانی برای لبنانی ها
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

دختر لبنانی با تی شرت حزب الله (عکس)
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1387

ناگفته‌هايي از زندگي شهيد عماد مغنيه
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1386

دستگیری روحانی مشهور شیعه در کویت
منتشر شده در تاريخ: 20/12/1386

پاداش ترور عماد مغنيه
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1386