شماره خبر:  4360    تاريخ انتشار خبر:        ام فروردین ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1723 مرتبه تا کنون

 مرگ مشکوک ميليون ها خفاش

بي بي سي- بيماري مشکوکي که موجب مرگ جمعيت زيادي از خفاش ها شده دانشمندان را بر آن داشته تا ده ها هزار خفاش ساکن در شمال شرق امريکا را از محل هاي اقامت خود به نقاط ديگري کوچ دهند. اين خفاش ها به سندرم «بيني سفيد» مبتلا شده اند که نمي توان آن را در زمره بيماري ها طبقه بندي کرد.

سوزي ون اوتينگن بيولوژيستي که در استخدام دولت قرار دارد، مي گويد؛ «آيا اين بيماري يا بهتر بگويم سندرم شيوع بيشتري خواهد يافت؟ من واقعاً جواب اين سوال را نمي دانم زيرا هيچ کس نمي داند که اين سندرم در حقيقت چيست.» سوزي وظيفه دارد در جنگل هاي ماساچوست روي اين سندرم تحقيق کرده و جواب و راه حل قانع کننده يي براي مشکل مرگ و مير خفاش ها پيدا کند. تنها چيزي که دانشمندان تاکنون در مورد اين بيماري مي دانند اين است که اين سندرم روي بيني و دهان اين خفاش ها لکه هاي کوچک سفيدي باقي مي گذارد.خفاش ها که هم اکنون از خواب زمستاني خود بلند شده اند به علت تمام شدن ذخاير چربي بدن شان به شدت در تلاش براي شکار غذا هستند.

حقيقت تلخ زندگي خفاش هاي ساکن در نيو انگلند اين است که به علت سرما در اين منطقه حشرات زيادي زندگي نمي کنند بنابراين خفاش ها غذاي کافي براي خوردن ندارند و خيلي از آنها جان شان را در اثر گرسنگي از دست مي دهند.


با وجود اينکه دولت فدرال و گروه هاي مدافع حيوانات سال ها در تلاش براي تغذيه اين خفاش ها بوده اند تا از انقراض نسل آنها جلوگيري کنند به نظر مي رسد اين سندرم تلاش هاي بي وقفه آنها را نقش بر آب کرده است.


اين سندرم باعث شده خفاش ها به جاي شب، در روز به پرواز دربيايند و بدون آنکه غذايي شکار کنند تا آخرين قطره توان خود بي هدف در آسمان پرواز کنند. خانم سوزي گفت؛ «ما شبانه روز در آزمايشگاه هاي خود مشغول کار روي اين سندرم هستيم تا دريابيم علت آشفتگي خفاش ها چيست.» يکي از تئوري هايي که دانشمندان تاکنون مطرح کرده اند اين است که شايد اين خفاش ها به همان بلايي که بر سر زنبورهاي عسل آمده مبتلا شده اند. زنبورهاي عسل سال گذشته در اقدامي باورنکردني از کندوهاي خود خارج و براي اولين بار به جاي زندگي گروهي هر يک به گوشه يي پراکنده شدند. خانم سوزي گفت؛ «هيچ بعيد نيست که گرم شدن هواي کره زمين يا استفاده از مواد شيميايي سمي چنين روزگاري براي حيوانات ساخته باشد.»

ديدن عادت هاي رفتاري غيرطبيعي که خفاش ها و زنبورهاي عسل به آن مبتلا شده اند انسان ها را متاثر مي کند. يکي از دانشمنداني که مشغول کار روي بيماري خفاش ها است، مي گويد؛ «خفاش هايي که به اين سندرم مبتلا هستند، گويي سرشان را در يک کيسه پر از شکر فرو کرده اند.»


منبع خبر : عصر ايران - http://asriran.com/view.php?id=41045 
اخبار مرتبط

و اين بار خفاش شب انگليسي
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1386

راعي خفاش شب را مستند مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 05/10/1386