شماره خبر:  4301    تاريخ انتشار خبر:        ام دی ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1494 مرتبه تا کنون

 شش هزاركيلومتر پياده‌روي از لندن تا هرمزگان براي اعتلاي نام خليج‌فارس

خبر به ظاهركوتاه بود:يك هموطن ايراني مقيم انگليس مسيري پنج هزارو ‪۸۰۰‬ كيلومتري از لندن تا بندرعباس را براي اعتلاي نام خليج فارس پيموده‌است.


همين انگيزه‌اي شد تا ساعت ‪۱۰‬شب خود را به محل اقامت او در هتل قدس بندرعباس برسانم.

ظاهري ساده دارد با تن‌پوشي خردلي رنگ،با بياني آرام و شمرده خودش را محمد سامقاني متولد سال ‪ ۱۳۴۵‬شهر تهران معرفي كرد كه در سالياني نه چندان دور ‪ ۱۵‬ماه در كسوت يك بسيجي،در جبهه به وطن خود اداي دين كرده است.

وي پس از پايان جنگ،بنابر موقعيت كاري رهسپارانگليس شد و به اتفاق همسر و دختر سه‌ساله و پسر ‪۱۴‬ساله‌اش،سالهاست در لندن زندگي مي‌كند.

به‌قول خودش ماجراي اين سفر،‪۲۱‬ارديبهشت سال‌گذشته شروع شد و او پياده از لندن حركت كرد و پس از گذشتن از كشورهاي هلند،آلمان،لهستان، اسلوواكي، مجارستان،صربستان،بلغارستان،گرجستان،ارمنستان و آذربايجان،بيست‌وششم مهر ماه پارسال وارد شهر آستارا شد و قدم بر برخاك وطن گذاشت.

وقتي از او درباره ايده‌اش براي اين‌سفر مي‌پرسم پاسخ‌مي‌دهد:سفر را با ايده صلح جهاني آغاز كردم و آگاهانه مسير خود را از لندن تا كرانه‌هاي خليج‌فارس در ايران اعلام كردم تا اين نام عزيز بارها و بارها تكرار شود.

سامقاني مسير آستارا تا تهران را در مدت ‪۲۰‬روز طي كرده و ‪۱۶‬آبان به شهر زادگاه خويش رسيده است.

اين ايراني باهمت، پس از اقامتي سه ماهه در تهران و تجديد ديدار با دوستان و آشنايان سوم اسفندماه دوباره پاشنه كفشهارا كشيد و به سمت يزد حركت كرد تا شب عيد باستاني ايرانيان در اين شهر كهن باشد.

سيرجان و شهرها و روستاهاي بين مسير نيز مقصد بعدي او بود و از آنجا راهي حاجي‌آباد شد و سرانجام پس از يازده روز پياده‌روي از سيرجان،با ورود به بندرعباس بر ساحل نيلگون خليج‌فارس بوسه زد.

محمد سامقاني پس از ورود به بندرعباس از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هرمزگان مورداستقبال قرار گرفت و به‌عنوان مهمان ويژه اين سازمان در هتل قدس اسكان يافت.

اين ايراني ،باسفربه جزيره هرمز در واقع نگيني از غيرت رابرحلقه زيباي وطن پرستي‌اش نشاند و دورتادور اين جزيره را به طول ‪ ۲۷‬كيلومتر با پاي پياده پيمود و در آخر پرچمي را بر فراز يكي از كوههاي جزيره هرمزبه يادگار نشاند.

سامقاني پس از شرح چگونگي طي طريق خود باسئوالات گزارشگر ايرنا اندك اندك وارد حال و هوايي ديگر شد.

حال‌وهوايي كه به‌گفته خودش برغم مصاحبه‌هاي متعددي كه در نقاط مختلف انجام داده چون كسي از او نپرسيده تاكنون به آنها نپرداخته است.

سامقاني درباره اين پرسش كه آيا غيرازعوامل بيروني انگيزه‌هاي ديگري نيز براي اين سفربر وي تاثيرداشته است؟ چند لحظه تامل مي‌كند و سپس با پاسخ خود دريچه ديگري بر اين گفت‌وگو باز مي‌كند.

وي گفت :مدتي قبل ازاين سفر،چند شب متوالي يك رويا برايم بارها و بارها تكرار مي‌شد و در رويا خود را مي‌ديدم‌كه سبكبالانه و به‌نرمي از جابلند مي‌شوم و به آرامي چند قدم جلوتر فرود مي‌آيم و هربار كه اين رويا تكرار مي‌شد محل فرودم جلوتر از مرحله قبل بود.

سامقاني ادامه داد:درطول مسير نيز بارها پيش مي‌آمد كه براي اولين‌بار به شهر و محلي وارد مي‌شدم كه برايم آشنا بود و بعد به ياد مي‌آوردم كه پيش از اين در خوابهاي خود اين محل را ديده‌ام‌و بعد با مرور دفتر مخصوصي كه براي ثبت روياهايم دارم در اين‌باره به يقين مي‌رسيدم.

برداشت و تلقي اين سالك عصرجديد از شعار صلح‌جهاني نيز به گونه‌اي متفاوت از كليشه‌هاي رايج بود.

وي دراين‌باره گفت:هرچند صلح‌جهاني نيز ايده اوليه سفر من بوداما واقعيت اين است كه درابتداي كار تصور روشني از آن نداشتم امابتدريج ودرحين سفربه يك ايده و باور شخصي در اين‌باره دست يافتم.

سامقاني كه غير از زمانهاي استراحت و اقامتش درنقاط مختلف،نزديك به هشت ماه رابه طور كامل پياده روي كرده ادامه داد:درخلال سفر متوجه‌شدم كه رسيدن به‌آرمان زيباي صلح جهاني،با صلح هر انسان باخودش و آشتي او با خود و جهان پيرامونش آغاز مي‌شود.

بر اساس همين نتيجه‌گيري است كه قبل از ورود به هرشهر،روستايا اقامتگاهي به‌گفته خودش سعي مي‌كند تفكر و يا ارتعاشات صلح و آرامش را در درون خودرا تقويت كند و آن را به محيط اطراف نيز گسترش دهد و بعيد نمي‌داند كه يكي از دلايل مصون ماندنش از بسياري خطرها و آسيب‌ها همين باور و عملكرد دروني باشد.

وقتي از سامقاني درباره تلخ و شيريني‌هاي اين راهپيمايي پرسيدم قبل از هر چيزبه تاولهاي پايش در اين مسير اشاره كرد.

وي دراين‌باره گفت:با شروع راهپيمايي پاهايم شروع به تاول زدن كرد و روز به روز نيز اين تاولهاي دردناك بيشتر و بيشتر مي‌شد تااينكه بعد از دو ماه وطي كردن يكهزارو‪۵۰۰‬كيلومتر از مسير، كم‌كم پوست پاهايم ضخيم و مقاومت بدنم در برابر درد آنها بيشتر شد.

اين ايراني همچنين از باران‌گير شدنهاي‌مكررش در طول راه گفت كه او را ناچار كرده‌به شاعر عارف مسلك معاصر سهراب سپهري تاسي كند كه: چترهارا بايد بست، زير باران بايد رفت. چرا كه او بايد در هرشرايطي روزي ‪۱۰‬ساعت پياده‌روي مي‌كرد تا از برنامه‌ريزيهايش عقب نماند.

رسيدن به هر منزل و اقامتگاه نيز برايش از شيريني‌هاي سفر به‌شمار مي‌رود كه به همراه برخوردها و تشويقهاي گرم و صميمانه مردم لبخند را بارها و بارها بر لبانش نشانده‌است.

سرانجام نوبت آن مي‌رسد كه از او درباره برداشتهاي اجتماعي‌اش در خلال اين سفر بپرسم و از او بخواهم چند مورد مقايسه درباره وضعيت ايران و ساير نقاطي كه ديده‌است داشته‌باشد.

وي بدون كوچكترين مكث يا ترديدي ابتدا به ابهت و شكوه فرهنگ ايران در مقايسه با تاريخ و فرهنگ بسياري كشورها اشاره و بعد از آن تاكيد كرد بخشي از اين ابهت هنوز نهفته‌است و بايد با تلاش بيشتر اين واقعيت راكه ايران مهد تمدن و فرهنگ است رابه برخي ديرباوران جهان ثابت كنيم.

مرددنياديده‌ايراني ادامه داد:اگر برآموزش غني نسل جوان و همچنين كودكان توجه بيشتري شود بدون ترديد در آينده ايران به اوج شكوفايي خودمي رسد.

وي يكي از نقاط آسيب بسياري از جوامع خارجي را كه از آنهاديدن كرده‌است از هم‌گسيختگي و به خطر افتادن مفهوم خانواده مي‌داندكه‌نمود عيني آن افزايش نگران‌كننده شمار كودكان نامشروعي است كه والدين خود را نمي‌شناسند.

او در آخرين بخش از اين گفت‌وگو بار ديگر به نام خليج‌فارس اشاره كرده و گفت:هرچندخليج‌فارس براي ايرانيان فراتراز يك نام است وبه عنوان يك واقعيت غيرقابل‌انكار،بخشي از هويت تمدن پارسي است اما حقيقت اين است كه دلسوزان اين كشور بايد تهديدات و دسيسه‌هايي كه براي تحريف اين هويت انكارناپذير صورت مي‌گيرد را جدي بگيرند.

محمد سامقاني گفته‌هاي خود را اينگونه به پايان برد كه شايدبه‌نظر برسد توطئه‌چيني‌هاي بدخواهان اين آب‌وخاك در برابر دلايل و مستندات تاريخي راه بجايي نخواهدبرد اما بايد توجه داشت كه بسياري از اين تبليغات وشبهه افكني‌ها نگاه و اميد به آينده و دهه‌هاي بعد دارد.

در چنين شرايطي است كه هريك ازما، چه در مسند دولتي و چه به عنوان يك شهروند و يك ايراني با اين پرسش مواجهيم كه براي حفظ كيان معنوي خود چه كاري مي‌توانيم انجام دهيم.

شايد در برابر اين پرسش و وظيفه ملي،نزديك به شش هزاركيلومتر پياده‌روي نيز با تمام دشواريهايش گام كوچكي به شمارآيد.


منبع خبر : ايرنا - http://www2.irna.ir/fa/news/view/menu-151/8702036610084734.htm 
اخبار مرتبط

جدول ليگ برتر جام خليج فارس هفته پایانی
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1393

جدول ليگ برتر جام خليج فارس تا پایان هفته 15
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1393

«اشتباه بحرینی» ایران در مورد «بوموسی» تکرار نمی شود
منتشر شده در تاريخ: 13/03/1391

قایق پرنده، سلاح ناشناخته سپاه +عکس
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1391

واکنش گوگل به اعتراض تهران
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1391

ایران به «گوگل» اخطار داد
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1391

کاریکاتور: طرح الحاق بحرین به عربستان!
منتشر شده در تاريخ: 27/02/1391

بحريني‌ها به الحاق به ايران راي خواهند داد
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1391

تصاویر: گشتی در جزیره بوموسی
منتشر شده در تاريخ: 24/02/1391

عکس: دشمنی احمقانه با «خلیج فارس»
منتشر شده در تاريخ: 01/08/1389

چسب کاری امارتی ها بر روی نام خلیج فارس در دوبی (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1389

تصاویر: کافی‌نت "خلیج فارس" در آلمان
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1389

بياييد همه به گوگل اعتراض كنيم
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1389

با پسرکی که مدعی همسر زیبایتان باشد چه می کنید؟
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

پشت‌پرده سناریوسازی مشکوک و فرار مسئولان از رسوایی در پرواز کیش ایر
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

در پرواز تهران -کیش «واقعاً» چه گذشت؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

برخورد با مهماندار جنجالی پرواز تهران - کیش
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

پاسخ محمد صادقي به ادعاي اماراتيها در مورد فردوسي
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

روزنامه اماراتی: شاهنامه را فردوسی به تنهایی نسروده است!
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

امارات ایران را اشغالگر نامید !
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1387

وب‌سايت روزنامه‌ي الخليج به‌نفع خليج فارس هك شد!
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

نام خليج فارس در تفاسير قرآني صدراسلام
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1387

نخست وزیر امارات زير نام خليج فارس(عکس)
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1386

پاسخ شيوخ خليج فارس به لطف رئيس‌جمهور ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/09/1386