شماره خبر:  390    تاريخ انتشار خبر:        ام مهر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2488 مرتبه تا کنون

 جراح ایرانی به سرقت اعضای بدن بیمار امریکایی متهم شد

یک جراح ایرانی به تلاش برای سرقت اعضای بدن بیمار امریکایی و به تعجیل انداختن مرگ او متهم شد.
این پزشک ۳۳ساله ایرانی که هوتن نام دارد و متخصص جراحی تومورهای سرطانی است، سال ۲۰۰۶ با تجویز دارویی خطرناک و مرفین بیش از حد باعث مرگ بیمار ۲۶ساله ایرانی به نام روبن ناوارد شده است. بنا به اخبار موجود از پرونده این پزشک، روبن در حالی که بیهوش بود به بیمارستان سیرا ویستا واقع در ۱۸۰ مایلی شمال لس آنجلس منتقل شد و پزشکان تلاش کردند با تنفس مصنوعی او را زنده نگه دارند.
با انجام آزمایش های تخصصی مشخص شد مغز این بیمار بازگشت ناپذیر به نظر می رسد، اما هنوز از فعالیت بازنایستاده است.
سرانجام روبن در حالی که خانواده او با اعطای اعضای بدنش در صورت مرگ موافقت کرده بودند برای انجام جراحی به اتاق عمل منتقل شد و دکتر هوتن به وی ۲۰۰ میلی گرم مرفین و ۸۰ میلی گرم آتیوان تزریق کرد که بسیار بیشتر از مقدار مجاز است. این پزشک همچنین با کمک لوله یی مقداری بتادین به داخل شکم روبن تزریق کرد که این کار معمولاً برای استریلیزه کردن اعضای بدن بیمار پس از مرگ انجام می شود. به رغم تزریق بیش از حد این داروها روبن پس از جدا شدن از دستگاه و بدون دریافت داروهای کمکی زنده ماند و پس از خروج از اتاق عمل تحت مراقبت ویژه پزشکان قرار گرفت، اما در نهایت یک روز بعد جان باخت و متخصصان اعلام کردند تزریق داروها از سوی دکتر هوتن باعث مرگ او شده است. پس از این ماجرا دکتر هوتن مقصر شناخته و تحقیقات قضایی از او از سوی مقامات قانونی آغاز و اجازه طبابت وی لغو شد. طبق اطلاعات به دست آمده از زندگی هوتن او در دوسالگی همراه والدینش به امریکا مهاجرت کرد و پس از به اتمام رساندن تحصیلات متوسطه در دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسین در ایالت میلواکی ادامه تحصیل داد. وی سپس تحصیلاتش را در رشته جراحی تومورهای سرطانی و پانکراس در دانشگاه استنفورد پی گرفت و دوره رزیدنتی اش را در بیمارستان مرسی پیتزبورگ گذراند. هوتن به سختی کار می کرد و به ادامه تحصیل بسیار علاقه مند بود.
وی هر روز پس از پایان ساعات کار به تماشای مسابقه های اتومبیلرانی و بازی گلف می پرداخت و در تمام این مدت مرتکب جرم یا خطایی نشده و عضو یک تیم که در زمینه تهیه و پیوند اعضای بدن انسان فعالیت می کند، بود. هم اکنون پرونده این پزشک از سوی مقامات قضایی امریکا با جدیت دنبال می شود. استفان بران -دادستان این پرونده- گفت؛ «تمام شواهد و قرائن نشان می دهد که دکتر هوتن مرگ این بیمار را برای سرقت اعضای داخلی بدن و پیوند زدن آنها به دیگر بیماران به تعجیل انداخته است.»
وی افزود؛ «در این پرونده همه چیز شفاف است و هوتن از قوانین امریکا سرپیچی کرده و از یک بیمار ناتوان برای به چنگ آوردن اعضایش سوءاستفاده کرده است. هرچند در نهایت پیوند اعضا ممکن نشد.»
براساس قوانین پیوند اعضا در امریکا اعطای عضو بدن بیماران پیش از اطمینان کامل از مرگ آنها ممنوع است. در همین حال اعضای هیات منصفه پرونده جراح ایرانی اعلام کردند؛ «ما قصد نداریم این پزشک را به قتل متهم کنیم چون هیچ نشانی مبنی بر اینکه صرفاً تزریق داروهای تجویز شده دکتر هوتن منجر به مرگ روبن شده است وجود ندارد.»
جرالد شوارتز باخ - وکیل مدافع جراح ایرانی- نیز گفت؛ «تمام اتهامات وارده به این جراح متبحر بی اساس است و موکلم بی دلیل ۱۸ ماه از ارائه خدمات پزشکی معلق شده است.»
با این وجود دکتر هوتن به اتهام لطمه وارد کردن به افراد وابسته به بیمار، توصیه ماده خطرناک و تجویز ماده غیرقانونی پای میز محاکمه می رود و چنانچه در هر سه اتهام گناهکار شناخته شود، به تحمل حداقل ۸ سال زندان یا در صورت تبدیل مجازات به یک سال حبس و پرداخت ۲۰ هزار دلار جریمه محکوم خواهد شد.


منبع خبر : آفتاب - http://aftab.ir/news/2007/aug/07/c9c1186484640_adventure_world_theif.php 
اخبار مرتبط

جذابیت توریستی «عمل دماغ» در ایران!
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1391

وحشت داماد از صورت عروس خانم
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

سرنوشت تلخ زن جوان پس از جراحي زيبايي
منتشر شده در تاريخ: 30/06/1389

نخستين پيوند کامل اعضاي صورت + تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1388

مرد درختي مجددا جراحي مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1387

۴ بار جراحي زيبايي، گويايي‌ام را از بين برد
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1387

دندانپزشك قلابي‌ دندان جراحي مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1387

جراحي كاميون در‌جست و جوي محموله مخدر
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1386

جراحي «شجريان» با موفقيت انجام شد
منتشر شده در تاريخ: 22/11/1386

جراحي موفقيت‌آميز هاشمي رفسنجاني
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1386

گزارش تصويري از جراحي مار
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1386

عمل جراحي موفقیت آمیز دختر 8 پا
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1386

محکومیت پزشک متخصص به خاطر سهل انگاری هنگام انجام عمل لاغری
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1386