شماره خبر:  3705    تاريخ انتشار خبر:        ام تیر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 5265 مرتبه تا کنون

 يادداشت‌هاي سفر حج

در ميان دوستاني كه امسال به حج آمده‌اند و با هم همكار هستيم، برخي از مسئولان سابق و لاحق مملكتي و نمايندگان مجلس هم ديده مي‌شوند. در فرصت‌هايي كه پيش مي‌آيد، سر صحبت را با آنان باز مي‌كنم. آنان من را از مقالاتم در سايت «بازتاب» و روزنامه «اعتماد ملي» و به تازگي «تابناك» مي‌شناسند. يكي از آنها با آقاي ‌هامانه، وزير سابق نفت دولت كنوني دوست است. از او مي‌پرسم: چرا‌ هامانه، وزير سابق نفت، مجبور به استعفا شد؟

و او از نحوه اداره جلسات دولت و از دخالت‌هايي كه مي‌گويند رئيس‌جمهور گاه تا نصب يا برکناري رده‌هاي مياني وزارت در وزارتخانه‌هاي تحت امر وزرايش مي‌كند، خنده‌اي مي‌کند و مي‌گويد: ‌هامانه به من گفت: احمدي‌نژاد از من خواسته تا پانزده نفر از مديران نفت را بركنار كنم و نيز من خدمت ايشان گفتم: اين کار اصلا به مصلحت کشور و نفت نيست، چرا كه اگر اين كار بشود، صنعت نفت مي‌خوابد و چون ايشان بر نظر خود پافشاري مي‌كرد، من ناچار به استعفا شدم تا دست‌كم اين کار به دست من انجام نشود.

دوست ديگري مي‌گفت: در مواردي پيش آمده كه طرف نمي‌خواسته استعفا بدهد، به سخنگو اعلام مي‌شده برود استعفايش را اعلام كند. ظاهرا اين درباره وزير كشور كنوني جناب پورمحمدي صادق است تا ببينم پس از انتخابات کدام کفه سبکتر مي‌شود!

ياد آقاي دولابي در حرم خانه خدا
در مسجدالحرام نشسته‌ام. ساعت يازده شب است. آقاي معين شيرازي را مي‌بينم از دوستان و حلقه‌هاي نزديك عارف بزرگ مرحوم حاج ميرزا اسماعيل دولابي. سر سخن را با اين شوخي با او باز مي‌كنم كه تا آخر كار را مي‌خواند. مي‌پرسم: از لاكردار چه خبر؟! برمي‌گردد و مي‌خندد؛ لاكردار لفظي بود كه مرحوم دولابي گاه و بي‌گاه با تبسم‌هاي شيرينش آن را به كار مي‌برد و چقدر هنرمندانه ورندانه و بجا. ياد دارم يك روز كه مداح خوش‌صدايي در محضرش اين شعر حافظ را مي‌خواند و حاجي و همه گوش مي‌كردند كه:
نه گويمت همه ساله مي ‌پرستي كن
سه ماه مي‌خور و نه ماه پارسا باش

چشمان حاجي برقي زد و رو كرد به جمع ما و با تبسمي زيبا گفت: لاكردار داره به سه ماه رجب، شعبان و رمضان اشاره مي‌كند!. مرحوم پدرآقاي معين با آقاي دولابي انس بسياري داشته و هر دو در خدمت عارف بي‌نظير مرحوم سيد هاشم حداد، اوقات خوشي در سفرهايشان به عتبات داشته‌اند.

از آقاي معين که مي‌گويد از پيش از انقلاب تا حالا اينقدر با حاجي مکه آمده‌ام که شمارش آنها از دستم در رفته است؛ از حالات حاجي در مكه مي‌پرسم، مي‌گويد: يك روز با حاجي همين جا رو‌به‌روي ناودان طلا نشسته بوديم. گفت: وقتي ديدم عده‌اي از مردم دارند خيلي قشنگ طواف مي‌كنند و عده‌اي ديگر نماز و قرآن مي‌خوانند، در دلم به خدا عرض كردم: خدايا من كه نمي‌توانم مثل اينها كارهاي بزرگ بزرگ كنم. يك كار كوچكي به من بده تا اين را گفتم، انگار بلافاصله كسي در گوشم گفت: از كي تا حالا در دستگاه خدا كار كوچك هم پيدا مي‌شود؟ هرچي هست، كار بزرگ است! به اين مي‌گويند اتصال!

دوست ديگري مي‌گفت: فردي كه در يك سفر همراه حاجي مرحوم بوده، ديده كه حاجي ناگهان از جا بلند شده و رو به جلو تند تند دويده و بلافاصله به كسي كه ما نمي‌ديديم اقتدا كرده و به ركوع رفت. ما هم ‌هاج‌ و واج مانده و به او نگاه مي‌کرديم. چند دقيقه بعد كه به حال خودمان برگشتيم، توي سرمان زديم كه چرا آن موقع نفهميديم حاجي به چه كسي اقتدا كرده است؛ به آن ناپيداي پيداتر از همه پيداها و به آن يوسف دلربا كه يوسف‌هاي عالم همه قرن‌هاست در صف غلامي خدمت به او ايستاده‌اند، اما اجازه خدمت و حضور نيافته‌اند. خوشا به حال خورشيد كه هر روز بر چهره زيباي مهدي مي‌تابد.

در يك نگاه كه از صحن مسجدالحرام و در كنار خانه خدا به كعبه مي‌انداختم، به حال خورشيد كه همه روزه و هر لحظه زاير چهره مبارك مولايمان مهدي است، غبطه مي‌خوردم و به او رشك بردم.
آقاي معين مي‌گفت: آقاي دولابي معمولا پشت مستجار ـ ضلع پشت در كعبه ـ مي‌نشست. سرش را به زير مي‌انداخت و در خود فرو مي‌رفت و هيچ نمي‌گفت. خدا كند نسل جوان ما دست‌كم به آثار باقي مانده از حاجي مانند مجموعه طوباي محبت و به ويژه اثري که دوست فاضل ارجمندم استاد مهدي‌ طيب در نتيجه سال‌ها مصاحبت با حاجي كتابي به نام «مصباح‌المهدي» نوشته، آشناتر شود.استاد طيب روزي به من گفت: وقتي مرحوم حاجي مطالب کتاب مصباح را مطالعه کرد، از من پرسيد: اينها همه سخنان من هستند؟ تا خدمتشان عرض کردم بله، به شوخي گفتند: من عجب حرف‌هاي خوبي زده‌ام!
ملت ما چه گوهري را از دست داد و نشناخت و چه گوهرهايي را دارد و قدر نمي‌شناسد.

كسي برايم تعريف مي‌كرد وقتي به آقاي دولابي گفته شده بود خودت را آماده رفتن و ملاقات با خدا كن ـ كه معلوم است از چه ناحيه‌اي اين خبر به او رسيده است‌ ـ سر از پاي نمي‌شناخت. مي‌گفت، احساس كردم حاجي با شنيدن اين خبر در پوست خود نمي‌گنجد و مگر موت، جز وصال يار و محبوب و لحظه وصل عاشق به معشوق است؟

رواج پول و ادبيات فارسي در عربستان

کم‌كم عربستان هم دارد همچون عراق مي‌شود؛ دستفروش‌هاي زن سوداني و فروشندگان دوره‌گرد آفريقايي هر كدام چند جمله فارسي ياد گرفته‌اند و گليمشان را از آب بيرون مي‌كشند. واحد پول ايران هم براي آنان مثل عراق به جاي هزار تومان، خميني است؛ مثلا جنسي را كه هشت ريال است، مي‌گويند: «دو خميني».
سردر بعضي مغازه‌ها در مکه و بعدها در مدينه هم ديدني بود؛ روبه‌روي بعثه در مدينه مغازه‌داري تابلويش را كاملا به فارسي نوشته بود: «پارچه‌فروشي تهران» و ديگري نوشته بود: «آغا جون بيا داخل ارزان است!».

فروشنده ديگري درشت روي شيشه مغازه‌اش نوشته بود: «مغازه خراساني!»؛ يعني كه ايراني است. وقتي از مسجد تنعيم محرم شدم و برمي‌گشتم تا عمره مفرده‌ انجام دهم، نزديك تقاطع خيابان حجون، منتهي به قبرستان ابيطالب، تابلو دوار بزرگي ديدم كه به فارسي روي آن نوشته شده بود: «عيد شما مبارك و حج شما قبول باشد» و تبليغ يك كالايي را كرده بود. افسوس نتوانستم از اين مناظر عكس بگيرم و بياو‌رم. گاه و بي‌گاه هم نام‌‌هاي فارسي روي برخي اماكن مكه ديده مي‌شود. يكجا نرسيده به مسجد رايه (پرچم) و پس از مسجد جن نوشته بود: مكتب (دفتر ـ مؤسسه) شاهين.

خوب است اگر اين حساسيت‌ها فرو بريزد. ملتي از ملت ما باظرفيت‌تر نيست؛ اين همه لغت عربي در زبانش به كار مي‌رود و هيچ تعصبي ندارد، ولي انگار خواب بعضي‌ها بسيار سنگين است .به کمانم دير يا زود اين ديوارهاي فرهنگي خودساخته بر پايه تعصب‌ها فرو مي‌ريزد. آن گونه كه شنيده‌ام نسل جوان سعودي به مسائل موجود فرهنگي جامعه خود بسيار معترض است و پرخاشگرانه مي‌پرسند: يعني چه كه زن نتواند و نبايد سوار ماشين شود و رانندگي كند و ...؟هرچه هست مثل رواج اسلام در هند در دوره پس از مغول و صفويه، حج هم دارد كار خودش را مي‌كند حالا ديگر محال است در مكه و مدينه از كسي بشنوي ايرانيان را مانند دو دهه پيش مجوس بدانند و آتش‌پرست! دو دهه ديگر، خدا مي‌داند چه خواهد شد. آنان كه اهل رصد فرهنگي هستند، آينده را از آن پيروان اميرالمؤمنين مي‌دانند. تجربه آبرو خريدن حزب‌الله براي همه مسلمانان عالم كافي نيست؟!

طواف سياسي
اينجا مسجدالحرام و صحن آن آكنده از طواف‌كننده است. در آنجا، جايي براي كساني كه مي‌خواهند در صحن مسجدالحرام نماز بخوانند، وجود ندارد. خود را به درياي جمعيت مي‌زنم و به سختي طواف مي‌كنم. در شوط(دور) دوم است كه هادي غفاري را مي‌بينم؛ روحاني مبارزي كه در دوران سخت‌تر از سخت استبداد شاهنشاهي، نطق‌هايش لرزه بر اندام ساواك و ساواكي‌ها مي‌انداخت و در هر مجلس، چنان شجاعانه عليه رژيم سخن مي‌گفت كه جمعيت شنونده مات و مبهوت شجاعتش مي‌شد. شگرد او اين بود كه پس از هر سخنراني با لباس مبدل غير روحاني يا با چادر زنانه از ميان زن‌ها فرار مي‌كرد و مأموران ساواك را فرصت و توان دستگيري وي نبود.

شيخ هادي مي‌گفت: در اهواز با همين شگرد از چنگ ساواكي‌ها كه مجلس او را احاطه كرده بودند، فرار كرده و هنگامي كه با خانمش خيلي عادي با چادر زنانه در خيابان نادري راه مي‌رفتند، دو جوان بي‌مبالات اهوازي به تصور اين‌كه او زن است، شروع به آزار و اذيت اوكرده و متلك‌هايي نثارش كرده بودند. شيخ‌ مي‌گفت: وقتي ديدم اين دو جوان از من كه با خانمم راه مي‌رفتيم، دست بردار نيستند، از ترس اين‌كه مبادا به خانمم جسارتي بكنند، اندكي چادر را از سر و صورتم برداشتم و با نشان دادن ريش و سبيلم با عصبانيت به آنان گفتم: خجالت بكشيد بي‌حياها. مي‌گفت: آنها در حالي كه از ديدن چهره مردانه من بهتشان زده بود، به سرعت از آنجا دور شدند!

آقاي غفاري از ناملايمات زمانه با خود مي‌گفت كه فرزندش در شركتي دولتي کار مي‌كند و با آن‌كه رئيس آن شركت نسبت وي را با من مي‌شناسد و از قضا، همسو با گرايش‌هاي سياسي من هم هست، اصلا به روي خود نمي‌آورد! و فرزندم هم ترجيح داده است نسبت خود را آشکار نكند تا از آسيب‌هاي احتمالي و خط و خط‌بازي‌هاي رايج در امان باشد! چه روزگاري شده است!

يك روز اين هادي غفاري با نطق‌هاي آتشين خود، لرزه بر اندام رژيم و مأموران ساواك مي‌انداخت و دل مؤمنان را شاد مي‌كرد و چقدر اين مسئولان قبل و بعد به او و امثال او مديونند، اما امروز فرزند وي از ترس اين‌كه اگر نسبت وي با پدرش آشكار شود، دچار بي‌مهري مي‌شود و از اين‌كه خود را فرزند هادي غفاري بنامد، پرهيز مي‌كند و حق هم با اوست!

آقاي غفاري با تعجب از برخي روندهاي رايج حاكم مي‌گفت. وقتي از سوابق دستگيري و زندان و شكنجه حرف مي‌زنم، برخي هم‌لباسي‌هاي من به من مي‌گويند دادگاه ويژه شما را دستگير كرده است. او مي‌گفت، وقتي به آنان مي‌گويم: كدام دادگاه ديني؟ من به دليل مبارزه با رژيم شاه دستگير و زنداني شده‌ام، مي‌پرسند: مبارزه براي چي؟! وي دردمندانه مي‌گفت: فلاني در زير منبرهاي من حتي يك هم‌لباس من حضور نداشت.
كنج عافيت متري چند است؟! نمي‌دانم شايد سانتي‌متري باشد! هرچه هست، بايد از اهلش پرسيد! تا به خود آمديم، طواف ما داشت به پايان مي‌رسيد. با هادي خداحافظي كردم تا در آخر طواف را به حال خودم باشم به دور از اين بحث‌هايي كه جگرسوز است.

وعده شگفت سخنران بعثه
اينجا مناست. يكي از وعاظ شهير كه مهمان بعثه است و بخش عمده‌اي از سخنانش گريه است و اين عجب که در کار قضا هم هست!، در پاسداشت روحانيون و مديران كاروان كه سال‌هاي پيش در خدمت حجاج بوده و اكنون دستشان از دنيا كوتاه شده، صحبت مي‌كند. آخر صحبتش سخن شگفتي مي‌گويد كه من را به تعجب وا‌مي‌دارد. با اشاره به حضرت مهدي(عج) مي‌گويد: سال گذشته، قول دادم امسال نكته‌اي را درباره ايشان بگويم كه امسال هم مقدر نشد، بماند انشاءالله براي سال بعد! اين وعده‌ او براي سال بعد، در حالي بود كه 98 درصد شنوندگان حاضر در پاي سخنراني او را زايران كاروان‌هايي تشكيل مي‌دادند كه شايد 100 درصد آنان به دليل سهميه‌بندي حج در سال بعد در مكه حضور نخواهد داشت! اينکه چرا يک واعظ باتجربه اين‌گونه سخن مي‌گويد، نمي‌دانم. شايد ايشان همه را همچون خود دايم‌الحج مي‌بيند كه چنين وعده‌اي به آنان مي‌دهد.

احرام با جوراب
اينجا مسجد تنعيم است. در مكه هر كس قصد عمره مفرده داشته باشد، بايد به اين مسجد كه بيرون از حرم است، برود و در آنجا محرم شود و به قصد انجام اعمال به مسجدالحرام برود. پيرمردي را مي‌بينم كه محرم شده، ولي جوراب‌هايش را درنياورده است. قدري به پاهايش خيره مي‌شوم تا ببينم اشتباه نكرده‌ام، بعد كه مطمئن شدم درست ديده‌ام به او يادآوري مي‌كنم، اما سخن ناصحانه من را به هيچ مي‌انگارد و مي‌گويد: نه اشكالي ندارد. من پافشاري مي‌كنم كه حتما بايد اين جوراب‌ها را از پايت دربياوري. اين بار سري تكان مي‌دهد و راهش را مي‌گيرد كه برود.

مشكل بيشتر ماها گاه ندانستن است و گاه نشنيدن و گاه گوش نكردن. برخي هر سه را با هم دارند! پيرمرد شانس مي‌آورد. يکي از خدمه‌هاي كاروان را كه مداح كاروان هم هست و از قضا در حوزه بازرسي من قرار دارد، مي‌بينم و به او تذكر مي‌دهم كه بر اين پيرمرد سخت گيرد كه تسليم شود و عمره خود را دچار مشکل نکند. مي‌گويد: چشم و لحظه‌اي بعد با لحن عصباني به او تذكر مي‌دهد و قضيه حل مي‌شود.

علامت قبولي حج
در جلسه‌اي پيش از حج در بعثه، يكي از اين حج‌رفته‌هاي مكرر، سخن قشنگي گفت و آن اين كه در ديداري، حضرت آيت‌الله العظمي بهجت از ايشان پرسيده بود: فلاني تا به حال چند سفر به حج رفته‌اي؟ و او گفته بود: اگر در حج آدم شده باشم، 25 بار، وگرنه هيچي!

در حديثي از پيامبر اكرم(ص) مي‌خواندم، علامت قبولي حج زاير اين است كه در مراجعت گناهاني را كه پيش از رفتن به حج مي‌كرده است، ترك كند و ديگر به گرد آنها نگردد و در غير اين صورت، حج او به خوداو برگردانده مي‌شود! اين برگرداندن اعمال هم چيز جالبي است مثل اين‌كه كسي برود كالايي را از فروشنده‌اي بخرد و در راه خانه متوجه شود معيوب است و‌ آن را پس ‌دهد. در حديث ديگر مي‌خواندم كه ملايكه‌اي كه نماز را به بالا مي‌برند، وقتي مي‌بينند نمازگزار در آن نماز آداب قلبي و باطني و معنوي نماز را رعايت نكرده و در نماز فکر او همه‌ش دنبال دنيا و افكار و آرزوهاي ديگري غير از خداست، نماز او را به سرش مي‌زنند و آن را شايسته اوج نمي‌دانند. ظريفي مي‌گفت: پس از خواندن اين حديث، من هر وقت نمازم تمام شد، فوري از محل سجاده‌ام فاصله مي‌گيرم و جا خالي مي‌دهم كه فرشتگان نمازم را به سرم نزنند! بعضي‌ها ذوقشان تا كجاها گل مي‌كند! يك ماه فرصت بسيار خوبي است تا حاجي بتواند در محل‌هاي بسيار مستعدي مانند مدينه و مكه از خصلت‌هاي زشتي كه داشته است، بيرون رود و مانند لباس كهنه‌اي، آنها را از روح خود خارج كرده و براي هميشه از آنها دوري کند.

از يکي از عرفاي عصر حاضر كه خداوند بر طول عمر ايشان بيفزايد، حضرت آيت‌الله مجتبي تهراني، از شاگردان برجسته حضرت امام درباره توبه، نكته جالبي شنيده‌ام كه فرموده‌اند: درست است كه توبه فرد گناهکار آمرزيده مي‌شود، ولي مثل صفحه سفيدي كه خط سياهي در آن نوشته و با پاك‌كن پاك شده باشد، ديگر آن صفحه شفافيت اول را پيدا نمي‌كند كه اشاره لطيف و ظريفي است به تأثير وضعي گناه بر قلب انسان گنهكار.

تثبيت نسبي قيمت‌ها در عربستان
از سال 62 كه براي نخستين بار به مكه مشرف شدم تا امسال، بعضي قيمت‌ها را در عربستان ثابت يافته‌ام؛ مثل كرايه اتوبوس كه نزديك به 25 سال است دو ريال باقي مانده است!

آقاي حاج غلامحسين بنا كه از كارگزاران قديمي حج است و از زندان‌رفته‌هاي بي‌پرونده براي امام، چندي پيش در عاشوراي بي‌مانند دزفول و دزفولي‌ها به من مي‌گفت: سال 53 كه به بازار مكه و مدينه براي خريد مايحتاج كاروان رفتم، قيمت يك جعبه نوشابه 24تايي نوزده ريال بوده است. حاج آقاي بنا مي‌گفت: دو سال پيش كه به عمره رفتم و سري به بازار زدم، با كمال تعجب، ديدم هنوز قيمت همان نوزده ريال است!

و اما از همه عجيب‌تر آن‌كه پس از ملك فهد كه برادرش عبدالله پادشاه حجاز شد، قيمت هر ليتر بنزين ماشين را از يك ريال سعودي به نيم ريال، يعني از 250 تومان به 125 تومان كاهش داده‌اند! از شوخي‌هاي امسال برخي كسبه مكه و مدينه كه مثل ما ايراني‌ها اهل بگو، بخند و طنز و مطايبه نيستند و اصولا عربها کمتر مثل ما اهل شوخي هستند، اين بود كه حاجي كارت سوختت را نمي‌فروشي؟!

وزيري كه مدير كاروان شده است!
گاه اندازه و ظرف آدم‌ها در مسئوليت‌هايي كه گرفته يا مي‌گيرند و در حين كار و گاه هم پس از آن معلوم مي‌شود. يكي از آنها همين وزيري است كه در دولت فخيمه كنوني مدتي بر كرسي وزارت تكيه زد و مجلس به ادامه كار او رأي نداد. در ليست كاروان‌هايي كه نگاه مي‌كردم، نام او را که ديدم، بسيار تعجب کردم که جناب وزير، چندي پيش، مدير يك كاروان صدوپنجاه يا دويست نفره شده است! كار به بزرگي و كوچكي كار ندارم و اهميت و ارزش خدمت به زايران خانه خدا هم بر من پوشيده نيست، اما... .

مرگ‌وميرها در حج
از اخباري كه هر روز سربازرس‌هاي بعثه در جلسه روزانه گزارش مي‌دهند، اخبار مرگ و مير زايران است. خبر مي‌دهند يك زاير 99 ساله در مكه به رحمت حق رفته است و اضافه مي‌كنند، وقتي پزشك مربوطه تشرف او را به حج به دليل كهولت و سن بالا رد کرده، او گفته است: اگر به من اذن تشرف ندهيد، مي‌ميرم. اگر هم اجازه تشرف بدهيد، ‌مي‌ميرم. پس چه بهتر كه در مكه بميرم! و پزشك هم تسليم اين استدلال شده بود. در جلسه‌اي ديگر مي‌گفتند پدر شهيدي با دو تن از هم‌كارواني‌هاي خود به زمين‌هاي اطراف كاروانش براي چيدن سنگ براي رمي جمرات در منا رفته و پس از برچيدن سنگ به هنگام گذر از خيابان به همراهانش گفته: ما از جايي سنگ چيده‌ايم كه مالك داشته و شايد مالك زمين به اين امر راضي نباشد. دوستانش به اين شبهه وي اعتنايي نمي‌كنند، ولي او تصميم مي‌گيرد عرض خياباني را كه مسير اتوبان طايف به مكه است، گذر كرده و سنگ‌هايي را كه چيده سر جايشان قرار دهد که در بازگشت به دليل بي‌احتياطي عبور از مسير خيابان، ماشيني كه به سرعت از آنجا مي‌گذشته، به شدت با وي برخورد مي‌كند و در جا او را مي‌كشد و چند متر هم جسد غرق خون او را با خود به جلو مي‌کشاند؛ اين صحنه را يكي از سربازرسان بعثه كه خود شاهد اين امر بوده و پس از تصادف به صحنه رسيده بود، براي ما تعريف ‌كرد که همه را غمگين نمود. آن پدر شهيد، جان بر سر يك شبهه شرعي تقديم كرد. چقدر حج و روزهاي حج و انجام اوامر شرع، روح‌ها را لطيف مي‌كند.منبع خبر : تابناك - http://www.tabnak.ir/pages/?cid=7240 
اخبار مرتبط

تصویری بدون شرح از نماز جماعت وهابیت !
منتشر شده در تاريخ: 17/11/1391

اشغال بخش هایی از خاک عربستان توسط اسرائیل
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1391

۱۰۰ دلار بگیرید علیه شیعیان تظاهرات کنید!
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1391

تصویر/ تلاوت قرآن مجید به سبک وهابیون عربستان !
منتشر شده در تاريخ: 05/10/1391

"ملخ" غذای لوکس سعودی ها + عکس
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1391

این دختر سه ساله در جستجوی پدر است (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1391

یک سوم جمعیت عربستان در فقر مطلق هستند
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1391

مفتی عربستان: نفرین کردن آمریکا حرام است
منتشر شده در تاريخ: 11/08/1391

چنگ اندازی وهابیون بر پیکره مدینه الرسول !
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1391

جنجال حضوربا قلیان درعرفات!+عکس
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1391

بهترین سوغاتی سرزمین وحی + عکس
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1391

حمله نیروهای آل سعود به زنان شیعه در بقیع
منتشر شده در تاريخ: 01/08/1391

اعزام اجباری زندانیان عربستان به سوریه!
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1391

تصویری از شکنجه در زندان‌های سعودی
منتشر شده در تاريخ: 18/06/1391

عربستان؛ جایی که توالت، کلاس درس است!
منتشر شده در تاريخ: 15/06/1391

تخریب بزرگترین حرم شیعیان در شمال آفریقا + فیلم، عکس و دانلود
منتشر شده در تاريخ: 07/06/1391

قبور ائمه بقيع چگونه تخريب شد؟
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1391

مجازات عجیب کودک 2 ساله عربستانی (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 04/06/1391

‫چرا وهابي ها از اسد كينه دارند؟‬
منتشر شده در تاريخ: 04/06/1391

اگر نیوتن وهابی بود!(کاریکاتور)
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1391

دیدن‌کارتون برای‌کودکان حرام وگناه است!
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1391

وهابيون پس از شكست در مناظره به‌جان آدم مي‌افتند!
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1391

ناآرامی در زندان‌های عربستان
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1391

قصد شمرها و يزيدهاي معاصر براي تخريب حرم عقيله بني هاشم حضرت زينب (س)
منتشر شده در تاريخ: 02/05/1391

طنین الله اکبر شیعیان معترض در مسجدالنبی
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1391

"حق ورود به بهشت" جنجال آفريد!
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1391

تصاویر: زندانی برای بمب گذاران انتحاری
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1391

عکس: صفحه فیلترینگ در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1391

توزیع شیرینی مقابل سفارت عربستان+عکس
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1391

جزئیات تکان دهنده اعدام چند زندانی ایرانی در زندان "دمام" عربستان
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1391

ایرانیان اعدام شده در عربستان (عکس)
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

مفتي جنايت كار وهابي:این مفتی وهابی کشتار علویان و تجاوز به زنانشان را حلال اعلام کرد!
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1391

دیدن صحنه‌های غیراخلاقی حلال است!
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1391

جریمه دیر حاضر شدن در نماز جماعت در مکه
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1391

تصاویر: کوچه بنی هاشم در مدینه منوره
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1390

وليعهدعربستان: به معترضان رحم نکنيد
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

ادعای جدید عربستان علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1390

تصاویر: قبور ائمه بقيع قبل از تخریب
منتشر شده در تاريخ: 30/08/1390

انتقاد کیهان از شرکت در تشییع ولیعهد عربستان+عکس
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1390

دعای کمیل 26 هزار نفری ایرانیان در بین‌الحرمین
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1390

دفتر یكی از مراجع در شیراز منفجر شد
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1390

تصاویر: قبور ائمه بقيع قبل از تخریب
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1390

عالم وهابي :صحبت دختر با پدر در غیاب مادر حرام است!
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1390

تصاویر:كشتار حجاج ايراني بدست عمال سعودي(جمعه خونين مكه)
منتشر شده در تاريخ: 09/05/1390

علمای وهابی: مسافرت زنان با هواپیما حرام است
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1390

فتواي عجيب:خوردن گوشت جن و شیطان حلال است!
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1390

فتوای دردناك: بوسیدن همسر وضو را باطل می‌كند!
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1390

شبكه هاي ماهواره اي جديد وهابي ها در پوشش حمايت از شيعيان!
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1390

ابراهیم بن مالک اشتر کجا دفن شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1390

مفتی سعودی: آرزو می کنم زنان راننده بمیرند
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1390

"یاهو"ی عربی با نگرش وهابی!
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1390

نظر عربستان درباره توقف اعزام به عمره از ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1390

آيت الله جوادي: آل‌خليفه و آل سعود کافرند
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1390

جدیدترین نامزدهاي رياست جمهوري مصر مشخص شدند
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1390

واکنش به انگشت نگاری اتباع ایرانی درعربستان
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1389

آماده باش نیروهای امنیتی عربستان برای مبارزه با مختار ثقفی!
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1389

حمله به مجالس عزاداري سيد الشهداء در مالزي و عربستان
منتشر شده در تاريخ: 29/09/1389

روايت یک طلبه از 115 روز اسارت در شكنجه‌گاه وهابي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 13/09/1389

برخی اعمال شب و روز عرفه
منتشر شده در تاريخ: 24/08/1389

سریال های ایرانی، نگرانی جدید وهابیت
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1389

طرح سعودي‌ها عليه ايران و جهان اسلام
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1389

شیطنت وهابی‌ها در مدینه+ عکس
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1389

مشكلات دختران سعودي براي ازدواج
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1389

خاطرات "کارمن" ، زن ايراني خانواده بن لادن
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1389

تداوم سریال فتواهای جنجالی در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1389

کار در گرمای بسیار شدید «حرام» است!
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1389

اولین زن خلبان در عربستان سعودی (عکس)
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

انتشار سالنامه حاوی تحریف اعتقادات شیعه
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1389

ترفند جدید بهاییان برای تبلیغ در ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/03/1389

فتاواي عجيب مفتي هاي وهابي
منتشر شده در تاريخ: 01/03/1389

عکس جنجالی پادشاه عربستان /تصویرعکس جنجالی پادشاه عربستان /تصویر
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1389

پیروزی یک شیعه در مناظره‌ای شیعی وهابی
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1389

وحشت نمایندگان مجلس کویت از مفاتیح‌الجنان
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1389

گفتگو با طلبه دستگير شده ايراني در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 14/01/1389

پیشنهاد حیرت انگیز زن سعودی برای ازدواج
منتشر شده در تاريخ: 09/01/1389

دستگيري يک زائر ايراني درمکه
منتشر شده در تاريخ: 09/01/1389

استقبال بی‌سابقه عربستان از هیلاری کلینتون
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1388

مفتی وهابی: اربعین و فاتحه، بدعت است!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1388

بازخوانی واقعه حج خونین به دستور آمریکا (ويژه مناسبت)
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1388

هزینه "قات زدن" در عربستان سه برابر شد (+گزارش تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 01/09/1388

زائران با خطوط همراه ايرانی تماس نگيرند
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1388

هشدار دولت عربستان به حجاج: از جنس مخالف آدرس نپرسید/
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

دستگیری 14 نفر از زائران حج در ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

برنامه سعودی‌های افراطی برای حجاج ایرانی؛ مسئولان هشیار باشند
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1388

درخواست روزنامه سعودي برای آشوب در ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1388

رونمایی تصویر بارگاه ائمه بقیع (ع) قبل از تخریب
منتشر شده در تاريخ: 23/07/1388

اولین رقص دانشگاه مختلط عربستان(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 08/07/1388

عربستان برگزاري مراسم احياي شب قدر را ممنوع کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1388

دو هفته دهشتناک در زندان و دادگاه سعودي!
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1388

نقشه سعودی ها برای عدم توقف مراسم حج از ترس آنفلوآنزا
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1388

مفتی وهابي: قربانیان آنفلوانزاي خوکی شهید محسوب می شوند!
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1388

تخریب مساجد هفتگانه توسط سعودی ها
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1388

حضور سعودی‌ها به بازار بهداشتی غذایی ایران+عکس
منتشر شده در تاريخ: 11/05/1388

تصویر: رها كردن ميمون‌ در غار حرا!
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1388

راه‌اندازی «Google» اسلامی با هدف گسترش وهابیت
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1388

تصویری: قلعه خیبر در نزدیکی شهر مدینه النبی
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1388

گفتگو با همسر طلبه ایرانی بازداشت شده در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1388

تشریح روند بازداشت ایرانی دربند عربستان
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1388

ساندی تایمز :چراغ سبز سعودی ها به اسرائیل برای حمله احتمالی به ایران!
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1388

تصاویر گرد و غبار در شهر مدینه
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1388

احتمال لغو حج تمتع در سال جاری
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1388

توضيح سازمان حج در خصوص برخورد با يک زائر زن
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1388

حمله به زن جوان ايراني در مسجد‌النبي
منتشر شده در تاريخ: 30/03/1388

اسراف زايران ايراني در خريد سوغات از عريستان سعودي
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1388

آخرین اخبار از ورود بانوان به عربستان
منتشر شده در تاريخ: 27/02/1388

حكم سيلي زدن به صورت زنان ولخرج
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1388

ساخت فيلم الاسباط حرام است
منتشر شده در تاريخ: 21/02/1388

گزارشی از مسابقه ملکه زیبایی اخلاقی در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 19/02/1388

امام جماعت مکه، شیعیان را تکفیر کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/02/1388

علت بازماندن بانوان از سفر عمره
منتشر شده در تاريخ: 10/02/1388

بقیع در محاصره وهابیون (تصویری)
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1388

اقدام بي‌سابقه و مشخص شدن سرزمين‌هاي شيعه در طول تاريخ
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1388

دفتر ازدواج طالبان برای افراد مسئله دار افتتاح شد
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1388

وضعيت بحراني براي شيعيان عربستان
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1388

نظارت بر ازدواج دختران خردسال در عربستان
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1388

گزارش نیویورک تایمز از امام جماعت مکه معروف به "اوبامای سعودی"
منتشر شده در تاريخ: 27/01/1388

پادشاه 80 ساله عربستان 235 زن دارد
منتشر شده در تاريخ: 27/01/1388

پخش تيزرهاي ديني براي امر به معروف و نهي‌ از منكر
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1388

توزيع قرآن آمريكایی «الفرقان الحق» در كويت
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1388

200 دلار پاداش براي تخريب هر مكان مقدس
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1388

200 مسجد مکه رو به قبله نیستند
منتشر شده در تاريخ: 18/01/1388

داستان عبرت انگیز مردی كه هتك حرمت كرد
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1388

سريالي که ديدنش حرام اعلام شد
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1388

بازداشت چهره سرشناس شيعيان عربستان
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1387

صدور فتوایی عجیب درباره طلاق
منتشر شده در تاريخ: 24/12/1387

صدور دستور آزادی شیعیان مدینه
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1387

روایت یک نشریه انگلیسی از وقایع اخیر بقیع
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1387

فتواهاي جنجال‌برانگيز علماي سعودي در سال 2008
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1387

عجیب ترین فتوای بارداری
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1387

دو فتواي عجيب و جدید از وهابي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1387

زنان می‌توانند هر ضربه شوهرانشان را با 2 ضربه پاسخ دهند
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1387

فروش مسکن به شيعيان عربستان حرام شد
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

سعودی ها و الاغ شیطانی
منتشر شده در تاريخ: 16/07/1387

كشف جديد شيخ سعودي:شب قدر، سه‌شنبه شب دهه آخر
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1387

کشتن دارندگان شبکه‌های غیراخلاقی مباح شد
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1387

مرد سعودی به داشتن شش زن متهم شد
منتشر شده در تاريخ: 12/05/1387

دلیل انگشت‌نگاری عربستان از زوار ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1387

عربستان از دانشجويان ايراني عازم حج انگشت‌نگاري كرد
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1387

زن سعودي رانندگي کرد و دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1387

فتواي عالم وهابي و مقاومت فوتباليست‌هاي سعودي
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

ممانعت‌عربستان ‌از بازگشت عوامل ایرانی حج عمره
منتشر شده در تاريخ: 25/02/1387

پاسخ جالب متکي به فضولی سعود الفيصل
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1387

آغاز ‌ثبت نام مجدد حج تمتع، از خرداد
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

در مورد چفيه چقدر ميدانيد؟
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1387

رفع مشکل ثبت نام زائران عمره
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1387

بررسي مشكلات و نارساييها‌ي زايران عمره
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1387

شرایط جدید عربستان برای روادید حجاج
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1387

توزيع كتاب‌هاي حضرت معاويه در جنوب ايران
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1387

فتوای عجیب درباره بچه دار شدن از راه دور!
منتشر شده در تاريخ: 18/01/1387

ممنوعيت استفاده از تلفن‌هاي همراه دوربين‌دار در حرم پيامبر(ص)
منتشر شده در تاريخ: 15/01/1387

حراج یکی از کلیدهای کعبه
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1387

وهابيون و اهل قبور
منتشر شده در تاريخ: 24/12/1386

دايي بي‌رحم سر خواهرزاده 15 ماهه اش را بريد
منتشر شده در تاريخ: 21/12/1386

نگرانی از استفاده دختران عربستانی از بلوتوث
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1386

درگیری ميان وهابيون و جوانان شيعه
منتشر شده در تاريخ: 13/12/1386

تخریب قبور ائمه بقیع و نقش بهائیت
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1386

چگونگي شيعه شدن صد هزار نفر از وهابيون
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1386

نخست وزیر امارات زير نام خليج فارس(عکس)
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1386

برنامه عربستان براي گسترش فضای طواف کعبه
منتشر شده در تاريخ: 23/11/1386

همسر پادشاه عربستان فرار كرد
منتشر شده در تاريخ: 16/11/1386

زن اندونزيايي در عربستان گردن زده شد
منتشر شده در تاريخ: 24/10/1386

طعنه سعودي‌ها به بوش: حمله از خاک عربستان به ایران ممنوع
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1386

تعداد حجاج فوت شده ایرانی در مناسك حج امسال
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1386

اشتباه عربستان در تعیین روز عید سعید قربان
منتشر شده در تاريخ: 01/10/1386

سرّ عرفه و عرفات چيست؟
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1386

تعيين دقيق قبله به‌روش سازمان جغرافيايي
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1386

پزشک مصری: حضرت مهدی(ع) منم!
منتشر شده در تاريخ: 20/09/1386

150ضربه شلاق برای امام جماعت سعودی
منتشر شده در تاريخ: 20/09/1386

اخبار كوتاه از حج ‪۸۶‬
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1386

فشار دولت وهابي عربستان براي پخش فيلم ضد شيعه
منتشر شده در تاريخ: 16/09/1386

حجاج ايراني با انضباطترين حجاج خانه خدا هستند
منتشر شده در تاريخ: 08/09/1386

بدعت عجيب سعودي‌ها در تفتيش زايران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1386

معضل پيردختران در عربستان!
منتشر شده در تاريخ: 29/08/1386

راي عجيب سعودي ها: 200 ضربه شلاق براي قرباني تجاوز جنسي
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1386

شش شهر هوشمند در عربستان راه‌اندازي مي‌شوند
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1386

حمله تندروهای وهابی به حجاج شیعه بحرینی
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1386

لذت رانندگی زنان عربستانی را به بحرین کشاند
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1386

رسوم جاهلي در عربستان: مرد عربستاني پس از 30 سال، صورت زنش را نديده است!
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1386

به ایران اعتماد نکنید
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1386

اوج سختگيري ماموران خشن سعودي بر حجاج ايراني
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1386