شماره خبر:  3665    تاريخ انتشار خبر:        ام اردیبهشت ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 7394 مرتبه تا کنون

 صداوسيماي جمهوري اسلامي در قبضه مداح كويتي

حضور پررنگ «نزار قطري»، مداح اهل بيت(ع) در روزهاي گذشته كه مصادف با اربعين سيد و سالار شهيدان و 72 تن از ياران باوفايش بود، در صداوسيماي جمهوري اسلامي، موجب دلزدگي بسياري از مخاطبان از اين مداح مبتكر شد.شب و روز اربعين حسيني تقريبا تمام شبكه‌هاي سيماي جمهوري اسلامي ساعات زيادي را به پخش مداحي‌ها و نيز حضور و پخش زنده برنامه نزار قطري اختصاص دادند كه حجم زياد اين برنامه و غفلت از مداحي‌هاي داخل كشور در اربعين حسيني مورد انتقاد قرار گرفته است.

ابتكار نزار قطري، مداح شيعه ايراني‌الاصل مقيم كويت، در مداحي تلفيقي به زبان عربي و فارسي، قابل توجه بود و با استقبال روبه‌رو شد، اما اين رويه صداوسيما كه يكباره تمام شبكه‌ها ساعاتي از برنامه‌هاي خود را به پخش مداحي‌هاي او، مصاحبه با وي و يا حضور و مداحي زنده وي اختصاص دهند، زيبنده صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران نيست و بهتر آن بود كه حضور و پخش مداحي‌هاي اين مداح اهل بيت(ع) در كنار پخش برنامه‌هاي مداح‌هاي داخلي انجام مي‌گرفت.

به نظر مي‌رسد صداوسيما تلاش كرد با طرح اين مداح، رقيبي براي مداحان وطني كه برخي افراط‌گري‌هاي آنان با انتقاد روبه‌رو شد، ايجاد كند. اما مهم اين است كه يكي از دلايل بروز آفات در عملكرد برخي از اين مداحان، نوعي بزرگ كردن ناگهاني برخي از اين افراد است كه زيان‌هاي فرهنگي و اجتماعي خود را به دنبال دارد و البته گاه صداوسيما نيز در اين زمينه مقصر بوده است.

گفتني است نزار قطري هرچند از ذاكران با اخلاص به شمار مي‌رود، اما در ميان مداحان درجه اول عرب نيست و دليل اصلي مشهوريت وي نوحه هاي او براي كودكان است. همچنين گفته مي شود مراسمي كه در ايام عاشوراي امسال از وي در سيماي جمهوري اسلامي پخش شد، بر خلاف تصور بسياري كه آن را در كربلا مي پنداشتند، در حسينيه اي در كويت ضبط شده است.

اين رويه صداوسيما در حالي بود كه دو روز پيش از اربعين حسيني مراسم تقدير از پيرغلامان حسين(ع) در حسينيه جماران به ميزباني راديو جوان برگزار شد، اما سيماي جمهوري اسلامي توجه چنداني به اين برنامه و مداحي‌ها و مداح‌هاي حاضر در آن نكرد.
 
اخبار مرتبط

دوبله سريال «Prison Break» توسط صداوسيما متوقف شد.
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1388

آگهي‌هاي صداوسيما به چه قيمت؟
منتشر شده در تاريخ: 21/02/1388

صداوسيما در ايام محرم بي‌خطا خواهد بود؟
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1387

صداوسيما، مجلس‌ هشتم و مزاحمان خياباني و غيرخياباني
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1387

ادعاي ممنوعيت موسيقي پاپ در صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 13/12/1386

سرور صداوسيما تعطيل است
منتشر شده در تاريخ: 14/11/1386

عضو كميسيون فرهنگی:صداوسيما مروج بي‏بندوباري است
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1386

انتقاد شديداللحن پناهيان از صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1386

انتقاد خاتمي از صداوسيما
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386