شماره خبر:  3568    تاريخ انتشار خبر:        ام مهر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1761 مرتبه تا کنون

 آمريكا در برابر حقانيت هسته‌اي ايران زانو زد

در رويارويي نابرابر ايران با آمريكا و متحدانش در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين، ايران پيروز قاطع اين ميدان سياسي و فني شد."محمدالبرادعي"، دبيركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، جمعه شب به وقت تهران با انتشار گزارش يازده صفحه‌اي جديد خود حل و فصل موضوع باقي مانده ميان ايران و آژانس را به ‪ ۳۵‬عضو شوراي حكام اعلام كرد.

البرادعي در اين گزارش ‪ ۸۵‬پاراگرافي فعاليت هسته‌اي ايران را صلح آميز اعلام كرد و طبق مداليتي رفع كليه ابهامهاي موجود درباره پرونده هسته‌اي ايران را اعلام كرد.

البرادعي پس از نشست نهايي خود با معاونين و كارشناسان فني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ساعت (‪ (۱۸‬امروز (جمعه) به وقت تهران گزارش خود را روي سايت داخلي آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي قرار داد.

در اين گزارش ضمن اعلام حل و فصل شش موضوع مطرح بين ايران و آژانس تاكيد شده است كه آژانس هيچگونه ارتباطي بين استفاده از مواد هسته‌اي در ارتباط با مطالعات ادعايي پيدا نكرده است و هيچ اطلاعات معتبري نيز در اين زمينه ندارد.

مفاد كامل گزارش:

- اجرای توافقات پادمانهای NPT و مقررات مربوط به قطعنامه های 1737 ( در سال 2006 ) و 1747 ( در سال 2007 ) شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران تهیه شده توسط "محمد البرادعی" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی

1- در 15 نوامبر 2007، مدیرکل، گزارشی را درباره اجرای توافقات پادمانهای NPT و مقررات مربوط به قطعنامه های 1737 و 1747 شورای امنیت درباره جمهوری اسلامی ایران به شورای حکام آژانس ارائه داد. این گزارش پیشرفتهای حاصل شده در این باره را پس از انتشار آن گزارش، پوشش می دهد.

2- در تاریخ 11 و 12 ژانویه 2008 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران با آیت الله "علی خامنه ای" رهبر جمهوری اسلامی ایران، "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور، "آقازاده" رئیس سازمان انرژی اتمی،"منوچهر متکی" وزیر امور خارجه و "سعید جلیلی" دبیرشورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار کرد.

هدف از این سفر، مذاکره درباره راه و روشهای اجرای تمام مفاد قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد همچون شتاب دادن به اجرای طرح اقدامی بود که در تاریخ 21 آگوست 2007 با هدف شفاف سازی مسائل و اجرای مسائل باقی مانده، به توافق ایران و دبیرخانه آژانس رسیده بود.

3- در جریان این مذاکرات، رهبر ایران بر این نکته تاکید کرده برنامه هسته ای ایران همواره منحصرا برای مقاصد صلح آمیز بوده و هیچگاه در پی تولید سلاح هسته ای نبوده است. مقامهای ایران با این نکته توافق کردند که به اجرای طرح اقدام شتاب دهند.

الف. اجرای طرح اقدام درباره مسائل باقی مانده

الف.1- منشاء آلودگی

4- در تاریخ 15 سپتامبر 2007، آژانس پرسشهایی را از ایران درباره آلودگی های ذرات اورانیوم که در برخی از تجهیزات یک دانشگاه فنی مشاهده شده بود مطرح کرد، پرسشهایی درباره ماهیت (منشاء) این تجهیزات، استفاده خیالی از این تجهیزات و نام و نقش افراد و نهادهای درگیر در آن، که شامل مرکز تحقیقات فیزیک ( PHRC ) بود (GOV/2007/58, para. 24). این تجهیزات توسط رئیس سابق مرکز تحقیقات فیزیک که از اساتید این دانشگاه فنی نیز محسوب می شد، تهیه شده بودند. این شخص همچنین تهیه کرده و یا تلاش کرده بود که تجهیزات دیگری را نیز مانند ماشینهای تراز، طیف سنج، آهن ربا و تجهیزات بارفلورین را تهیه کند. تجهیزاتی که امکان استفاده از آنها درغنی سازی اورانیوم امکان پذیر بود. (GOV/2006/27, para. 25).

5- در تاریخ 10 و 12 دسامبر 2007، و در 15 و 16 دسامبر 2007، ملاقاتهایی در تهران میان مقامهای آژانس و ایران برگزار شد و در جریان این ملاقاتها، ایران پاسخهایی را به پرسشها و خواسته های آژانس برای شفاف سازیهای بیشتر درباره این تجهیزات،افراد و نهادهای مرتبط با آن، که این تجهیزات را درخواست کرده و آنها را دریافت کرده بودند و همچنین مکان استفاده از آنها در گذشته و حال ارائه کرد.در نامه ای که متعاقب آن در تاریخ 18 دسامبر 2007 از سوی ایران در اختیار آژانس قرار گرفت؛ تهران جزئیات بیشتری از این تجهیزات را ارئه کرد.

6- درتاریخ 3 ژانویه 2008، آژانس به ایران یادآور شد که تهران نیازمند آن است تا شفاف سازیهای بیشتری را برای ارزشیابی کامل منشاءآلودگی و فعالیتهای مربوط به تهیه این تجهیزات، انجام دهد.

7- در نامه ای در تاریخ 8 ژانویه 2008، ایران به پرسشهای اضافی آژانس که در تاریخ 3 ژانویه 2008 در نامه ای از تهران مطرح شده بود پاسخ گفت.

الف.1.1 . استفاده از تجهیزات و منبع آلودگی

8. به گفته ایران، تجهیزات خلاء در سال 1990 از طرف دانشگاه فنی از سوی رئیس سابق مرکز تحقیقات فیزیک به دلیل تخصص وی در اجرای تدارکات و ارتباطات تجاری مرکز تحقیقات فیزیک تهیه شد. هدف از ارائه این تجهیزات، این بود که در بخش فیزیک دانشگاه فنی، برای آغشته کردن موارد از جمله آئینه های چشمی، لیزرهای چشمی،آئینه های لیزری،لایه های مقاومتی برای سلولهای خورشیدی و آئینه های برای استفاده در نمایشهای عملیاتی پزشکی استفاده شود.

9. ایران اعلام کرد به محض رسیدن تجهیزات در سال 1991 ، اطلاع داده شد که این تحویل ناقص بوده و اینکه برخی بخشهای ناقص تهیه شده است. بنابراین، این تجهیزات در این دانشگاه در انبار گذاشته شد. ایران بار دیگر گفت که چند نامه اعتراض آمیز برای شرکت تهیه کننده درایران،در این بین تا سال 1994 نوشته، اما سودمند نبوده است.

10. به گفته ایران، برخی قطعات اختصاصی این تجهیزات هم در داخل و هم در خارج دانشگاه در طول دوره 1994 تا 2003 در فعالیتهای تحقیقات،عملیات و نگهداری از جمله شرایط خلاء مورد استفاده قرار گرفت، اما بخشهای دیگر محموله هرگز مورد استفاده واقع نشد. ایران در توضیح خود درباره اینکه این آلودگی چگونه وارد شده است، گفت که در سال 1998،فردی که اجزای استفاده شده سانتریفیوژ از پاکستان را در آزمایشگاه میدان ونک برای AEOI (GOV/2004/34), para. 31 آزمایش می کرد، از سرویس خلاء دانشگاه خواسته بود تا بیاید و پمپ را تعمیر کند. ایران اعلام کرد که برخی موارد تجهیزات خلاء که در بالا به آن اشاره شد برای این فعالیت تعمیر مورد استفاده قرار گرفت و اینکه وقتی این آیتمها در نهایت به دانشگاه بازگردانده شد؛ آنها آلودگی ذره اورانیوم را پخش کردند.

11. برای ارزیابی اطلاعات تهیه شده از سوی ایران،آژانس با فردی از آزمایشگاه میدان ونک و تکنیسین خلاء از این دانشگاه که این تعمیرها را انجام داده بود، صحبت کرد. همچنین به آژانس، این پمپ که با استفاده از تجهیزات مربوطه تعمیر شده بود، نشان داده شد.

آژانس یک تحلیل مفصل از علائم آلودگی این تجهیزات ارائه کرد و آنها را با نمونه های گرفته شده از اجزای سانتریفیوژ در ایران که منبع آنها در پاکستان بوده، مقایسه کرد. آژانس به این نتیجه رسید که توضیح و سند سازی تاییدی تهیه شده از سوی ایران در رابطه با منبع احتمالی آلودگی از طریق اجزای اورانیوم در دانشگاه در تناقض با اطلاعاتی نیست که هم اکنون در اختیار آژانس است. آژانس این مسئله را دیگر در این مرحله،یک مسئله باقیمانده تلقی نمی کند و آن را پایان یافته می داند. با این حال، آژانس بر طبق رویه ها و اقدامهای خود برای جستجوی تایید یافته خود و راستی آزمایی این مسئله به عنوان بخشی از راستی آزمایی پایان اعلامیه های ایران ادامه می دهد.

الف.1.2: فعالیتهای تهیه شده از سوی رئیس سابق PHRC

12) بنا بر گزارش ایران،هدف هیچ کدام از تجهیزات خردیداری شده و مورد بازرسی قرار گرفته درباره رئیس سابق PHRC ، برای استفاده در غنی سازی اورانیوم با فعالیتهای مربوط به تبدیل چه برای تحقیق و توسعه و چه برای فعالیتهای آموزشی در این حوزه ها نبوده است. تلاشها برای تهیه و تدارک از سوی رئیس سابق PHRC به نمایندگی از افرادی ایرانی بوده است که در ذیل درباره آنها گفته خواهد شد.

13) ایران اعلام کرده است که تجهیزات خلاء از سوی رئیس PHRC هدفش برای اهداف آموزشی در آزمایشگاه تکنیکی خلاء دانشگاه، به ویژه برای استفاده در آزمایشها از سوی دانش آموختگان در تولید لایه باریک، استفاده در تکنیکهای خلاء و تبخیر، پوشش، و استفاده سیستمهای خلاء و بازرسی نشت در سیستمهای خلاء بوده است.

ایران برای تایید بیانیه های خود، آموزش دستی مربوط به آزمایشهای گوناگون،ارتباطات داخلی درباره تهیه تجهیزات و نقل و انتقال اسناد را ارائه کرد. بازرسان آژانس از آزمایشگاه تکنیک خلاء بازدید کرده و وجود تجهیزات را در آنجا تایید کردند.

14) ایران اعلام کرده است که برخی از مگنت ها به وسیله رئیس PHRC به نمایندگی از بخش فیزیک دانشگاه برای اهداف آموزشی در " آزمایشهای لنز فارادی" خریداری کرده است.برای حمایت از این بیانیه، ایران چند سند ارائه کرد: آموزشهای دستی مربوط به آزمایشها؛ درخواستها برای سرمایه گذاری، که نشان می دهد تصمیمات به پیشنهاد رئیس PHRC به منظور خرید قطعات و صورت حساب برای خریدهای نقدی از تهیه کننده بوده است. ایران اعلام کرده است که مگنتها پس از اینکه مورد استفاده قرار می گیرند، دور انداخته می شوند.

15) به گفته ایران، رئیس PHRC دوبار - یکبار موفقیت داشته- تلاش کرده تا یک ماشین بالانس برای دانشکده مهندسی برای اهداف آموزشی، نظیر تدابیر نیروها و لرزشها در چرخش ترکیبات به سبب نبود توازن خریداری نماید. ایران برای حمایت از بیانیه خود، به آژانس شیوه های آزمایش آزمایشگاه، درخواستها درباره تهیه و تایید یک نامه تکمیل خرید داده را نشان داده. بازرسان آژانس از دانشکده مهندسی مکانیک بازدید کرده و وجود ماشینهای بالانس را در آنجا مورد تایید قرار دادند.

16) به گزارش ایران، رئیس PHRC همچنین تلاش کرد تا 45 سیلندر گاز هر کدام شامل 2/2 کیلو گرم فلورین به نمایندگی از دفتر روابط بین دانشگاهها خریداری کند. ایران اعلام کرده است که هدفش از خرید فلورین افزایش ثبات ظرفهای پلیمری بوده است. ایران برای دفاع از این بیانیه ها، درخواستی را برای خرید فلورین و یک ارتباط بین رئیس PHRC و رئیس دانشگاه درباره تهیه کننده پیشنهاد شده برای تحویل کالاها ارائه داده است.

17) ایران اعلام کرد که AEOI به خاطر اعمال تحریمهای بین المللی بر کشور با روند تهیه مشکلاتی داشته است و به این دلیل بود که AEOI درخواست کرده بود تا معاون دانشگاه در تهیه اسپکترومتر جرمی UF6 کمک کند. به گفته ایران در سال 1988 ،معاون دانشگاه به رئیس کارگاه مکانیک یک گروه صنعتی پیشنهاد کرده و از او خواسته است تا پروژه را اداره کند. به گزارش ایران، اسپکترومترهای جرمی هرگز تحویل نشده است.

18- آژانس به اطلاعات ارائه شده از سوی ایران توجه کرده و از مدارک ارائه شده از سوی تهران همچون اظهارت صورت گرفته از سوی رئیس سابق PHRC به آژانس را مورد حمایت قرار داده و اینطور نتیجه گیری کرد که یافته های آژانس با پاسخ های ارائه شده از سوی ایران درباره این تجهیزات همخوانی دارد. نقش و اشخاص PHRC در ادامه گزارش و در ارتباط با تحقیقات مرتبط توضیح داده می شوند.

الف.2 . مدارک فلز اورانیوم

19- در 8 نوامبر 2007، آژانس کپی یک مدرک 15 صفحه ای را که مربوط به شیوه های تقلیل UF6 به فلز اوارنیوم و تبدیل فلز اورانیوم به نیمکره ها که از اجزاء سلاح های هسته ای محسوب می شوند، از ایران دریافت کرد.

ایران این نکته را تکرار کرد که این مدارک به همراه اسناد سانتریفیوژهای P-1 در سال 1987 در اختیار تهران قرار گرفته و ایران آنها را درخواست نکرده است. آژانس هنوز منتظر آن است تا پاسخ پاکستان درباره روند تحویل این اسناد به ایران را با هدف فهم کامل ماجرا و جزئیات این پیشنهاد که توسط شبکه در سال 1987 انجام شده بود را دریافت کند (GOV/2006/15, paras 20–22).

الف.3. پلونیوم 210

20- پلونیوم 210 بواسطه آنکه علاوه بر استفاده در مقاصد صلح آمیز ( از جمله باتریهای رادیو ایزوتوپ ) در ارتباط با فلز بریلیوم برای مقاصد نظامی همچون چاشنی های نیوترونی در برخی از مدلهای سلاح های هسته ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از محورهای مورد علاقه آژانس بود. در 20 و 21 ژانویه 2008 ملاقاتی در تهران بین مقامات ایران و آژانس انجام گرفت و در این ملاقات مقامات ایرانی به پرسشهای آژانس که در نامه این نهاد به تهران در تاریخ 15 سپتامبر 2007 که درباره تحقیقات پلونیوم 210 بود پاسخ دادند (GOV/2007/58, para. 26). پرسشهای آژانس درخواست برای دیدن نسخه اصلی مدارک پروژه را در بر می گرفت.

21- بر اساس گفته های ایران، در دهه 1980، به دانشمندان مرکز تحقیقات هسته ای تهران ( TNRC ) پیشنهاد شد تا فعالیتهای تحقیقاتی جدیدی را انجام دهند. نام این پروژه "تولید پلوتونیوم 210 بوسیله پرتو افکنی بریلیوم 209 در راکتور TNRC" بود که ارائه شد و در سال 1988 بوسیله کمیته مشورتی TNRC تصویب شد. این پروژه از تحقیقات اصولی در جهت بالا بردن آگاهیها درباره این فرایند تشکیل شده بود. بر اساس گفته های ایران، این برنامه در جهت یک برنامه مشخص فوری کاربردی نبود. هر چند که اگر استخراج شیمیایی پلونیوم 210 با موفقیت انجام می شد امکان استفاده بالقوه آن صرفا در باتریهای رادیوایزوتوپی امکان پذیر می شد. به این موضوع در طرح اولیه اشاره شده است.

22- ایران این موضوع را تکرار کرد که این پروژه بخشی از یک پروژه بزرگتر تحقیق وتوسعه نیست بلکه یک ابتکار شخصی از سوی مدیر پروژه است. بر اساس گفته های ایران، شیمیدانی که در این پروژه کار می کرد پیش از آنکه پردازش کامل شیمایی انجام بگیرد ایران را ترک کرده، در نتیجه پروژه عقیم مانده و نمونه های فاسد شده به عنوان زباله دور ریخته شده اند (GOV/2004/11, para. 30).

23- در مقام دفاع از این اظهارات، ایران کپی های بیشتری از اسناد و تحقیقاتی که به عنوان پایه های این درخواست و برای تائید پروژه مد نظر بودند ارائه کرد. ایران همچنین اسنادی را درباره طرح پروژه به آژانس ارائه کرد، مدارکی درباره تائیدیه کمیته مشورتی TNRC همچون نسخه ای از گزارش روزانه راکتور درباره دوره کاملی که در آن نمونه ها در راکتور وجود داشتند.

24- براساس محک اطلاعات ارائه شده ازسوی ایران، آژانس نتیجه گیری کرد که اظهارت مربوط به میزان آزمایش پلونیوم 210 از سوی ایران، با یافته های آژانس در این باره و با سایر اطلاعات موجود درباره آن مطابقت دارد. آژانس این نکته را مد نظر قرار داد که این پرسش برای مدت طولانی بدون پاسخ باقی نماند. هر چند آژانس بر اساس روشها و شیوه های خود این مسئله رابرای تائید یافته های خود و بررسی آن با این موضوع به عنوان بخشی از تائیده خود اظهارات ایران ادامه داد.

الف.4. معدن گچین

25. در 22 و 23 ژانویه سال 2008 ، دیداری در تهران بین مقامهای آژانس و ایران انجام شد که در این دیدار، ایران پاسخهایی را به سئوالات مطرح شده از سوی آژانس در نامه خود مورخ 15 سپتامبر سال 2007 ، (GOV/2007/58, para. 27) داد با این نگاه که یک درک بهتر از ترتیبات این مجموعه که بر اجرای گذشته و کنونی معدن و نورد اورانیوم گچین حاکم بوده (GOV/2005/67, paras 26–31) حاصل شود.

26. به گفته ایران، استخراج اورانیوم در معدن گچین و همچنین فعالیتهای فراوری سنگ معدن در نیروگاه اشباع سنگ معدن اورانیوم گچین (UOC) همواره وجود داشته و تحت مسئولیت AEOI باقی می ماند.

27. ایران اعلام کرد تا سال 1989 ، میزان ذخایر اورانیوم در ساغند در مرکز ایران با همکاری با کارشناسان چینی ایجاد شده است. درباره استحصال از این منطقه، قراردادی برای تجهیز معدن ساغند وطراحی یک نیروگاه فراوری سنگ معدن اورانیوم با شرکتهای روسی درسال 1995منعقد شد. بودجه ناکافی دربرنامه پنج ساله 1994تا 1998 دولت برای AEOI به منظور ادامه فعالیتها هم درگچین وهم درساغند اختصاص داده شد. ازآنجایی که اورانیوم بیشتری در ساغند نسبت به گچین وجود داشت، تصمیم گرفته شد تا بودجه های در دسترس برای ساغند مصرف شود.

28. به گفته ایران، در دوره 1993 تا 1998 ، وظایفی از جمله آماده کردن گزارشها و مطالعات فنی و برخی آزمایشهای شیمیایی سنگهای معدن در مرکز فراوری سنگ معدن AEOI در TNRC انجام شد. تمرکز بخشی از کار مستندات برای توجیه بودجه گچین در برنامه پنج ساله 1999 تا 2003 بوده است. این تلاشها موفقیت آمیز بود و بودجه برای اکتشاف و استخراج بیشتر در گچین دراین برنامه تصویب شد.تصمیم برای ساخت یک نیروگاه UOC در گچین با نام پروژه 15/5 در 25 آگوست سال 1999گرفته شد.

29. در طول دیدارهای 22 تا 23 ژانویه ، ایران همچنین برای آژانس، مستندات تاییدی را درباره این بودجه ، برنامه های پنج ساله، تماسها با شرکتهای خارجی و آماده سازی مطالعات و گزارشها ارائه کرد. آژانس به این نتیجه رسید که این مستندات برای تایید علاقه مندی مداوم AEOI و فعالیت در گچین در دوره 1993 تا 1999 کافی است.

30.درباره منبع ونقش شرکت کیمیا معدن(KM)، ایران گفت که OPC علاوه بر کارمندان خود، مشاوران و کارشناسان را برای پروژه های مختلف به خدمت گرفته است، ازجمله برای کارمربوط به گچین- وقتی که تصویب بودجه درسال 1999برای اکتشاف و استخراج در گچین داده شد، برخی کارشناسان و مشاوران ، شرکتی (KM) را تشکیل دادند تا قراردادی را از AEOI برای نیروگاه گچین متقبل شوند. مستندات تاییدی برای آژانس ارائه شد که نشان می داد KM بعنوان شرکتی درچهارم می سال 2000 ثبت شده است. ایران گفت که کارمندان محوری KM در حدود شش نفر شامل کارشناسانی بودند که قبلا برای OPC کار کرده بودند. این شرکت دراوج این فعالیت، بیش ازیکصد نفر را استخدام کرد. KM علاوه بر کارمندان خود ، از کارشناسان دانشگاهها و پیمانکارهای فرعی برای کار در این پروژه استفاده کرد.


31) به گزارش ایران، AEOI به KM (شرکت کیمیا معدن) اطلاعات طرح مفهومی ارائه شده شامل نقشه ها و گزارشهای فنی داده است. وظیفه KM انجام طرح مشروح، برای تهیه و نصب تجهیزات و قرار دادن آن در نیروگاه UOC گچین و راه اندازی است. توافق، موانع زمانی را تحمیل کرد و فشارهای زمانی منجر به برخی از اشتباهات شد که هم اکنون در حال انجام هستند . پس از تکمیل طرح مشروح ، تغییرات باید انجام و همین منجر به مسائل مالی برای KM شد.

32) ایران اعلام کرد که KM تنها یک پروژه داشته که یکی از آنها با AEOI برای ساخت نیروگاه UOC گچین بر اساس مقاطعه کاری بوده است،اما شرکت همچنین به تهیه برای AEOI به خاطر محدودیت های تهیه ناشی از تحریمها کمک کرده بود. (GOV/2006/15, para. 39).

سندی که موارد تهیه شده را برای UCF فهرست می کند به وسیله ایران تهیه شده است. به گفته ایران، به دلیل مسانل مالی KMشرکت کار خود را در پروژه گچین در ژوئن 2003 زمانی که توافق سه ساله با AEOI به پایان رسید، متوقف کرده است. ایران گفته است که KM به طور رسمی در 8 ژوئن 2003 از ثبت خارج شده و (تهران) سندی را در تایید آن فراهم کرده است. پس از توقف کار KM ، بار دیگر OPC کار را در ارتباط با نیروگاه UOC کارخانه گچین بر عهده گرفت.

33) ایران اعلام کرده است که KM قادر بوده است تا به سرعت از زمان ایجاد و تاسیس خود در ماه مه 2000 پیشرفت کند و اساس و بنیان هایی را برای نیروگاه UOC تا اواخر دسامبر سال 2000 به خاطر طرح مفهومی (تجسمی) برای نیروگاه انجام شده از سوی OPC نصب کند. این طرح مفهومی و دیگر دانش فنی برای KM فراهم شده بود که اطلاعات را برای طرح مشروح تجهیزات باز فراوری مورد استفاده قرار داد. بنابرین KM به سرعت قادر بود تا نقشه ها و مسئله سفارشات خرید را آماده کند. اسناد، دلالت بر این دارد که کارهای مفهومی صورت گرفته از سوی AEOI ، از طرف ایران به آژانس ارائه شد.

34) بسیاری از اطلاعات تائید کننده که از سوی ایران ارائه شده طی گفتگوهای گذشته درباره گچین به آژانس ارائه نشده بود. آژانس نتیجه گرفت که در اطلاعات و توضیحات ارائه شده از سوی ایران به طور مستند تایید شده که محتوایی هماهنگ با اطلاعاتی است که قبلاً در اختیار آژانس قرار گرفته است. دیگر ملاحظه آژانس در این ارتباط در این مرحله اهمیتی ندارد، اما آژانس بر اساس رویه و اقدامات خود به تایید یافته هایش و همچنین تایید این مسئله به عنوان بخشی از راستی آزمایی بیانیه های تکمیلی ایران ادامه خواهد داد.

الف.5. تحقیقات مرتبط

35- آژانس به درخواست از ایران همانگونه که شورای امنیت خواسته بود، برای بیان تحقیقات منتسب مربوط به تبدیل دی اکسید اورانیوم (UO2) به تترا فلوراید اورانیوم (UF6) (پروژه نمک سبز) آزمایشی با قدرت انفجار بالا و طرحی برای ورود موشک، که می توانست بعد نظامی داشته باشد و به نظر می رسید که دارای اتصالات داخلی اجرایی نیز هست و به منظور یافتن ارتباط آنها با مواد هسته ای، ادامه داد (GOV/2007/58, para. 28). به عنوان بخشی از طرح اقدام، ایران پذیرفت تا مدارک این تحقیقات منتسب را ارائه کند.

36- در 27 و 28 ژانویه 2008 و از 3 تا 5 فوریه 2008، در ملاقاتهایی در تهران، مقامهای ایران و آژانس درباره تحقیقات منتسب به بحث نشستند. در طی این ملاقاتها آژانس در جریان جزئیات این تحقیقات منتسب قرار گرفت و بر روی سایر موارد که درزمان اجرای طرح اقدام بروز کرده بودند، متمرکز شد، مواردی شامل نقش PHRC، KM، موسسه تحقیقات آموزشی ( ERI ) و موسسه فیزیک کاربردی ( IAP ) .

(GOV/2004/83, paras 100–101

37- آژانس مدارک مشخصی را که توسط سایر اعضا در اختیار این نهاد قرار گرفته بود؛ در اختیار ایران قرار داد. این مدارک مربوط به نمودار جریان مکان تبدیل UO2 به UF6 بود که از سوی ایران انجام شده بود. این مدارک توانایی تبدیل سالانه یک تن UF4 را نشان می داد. این نمودار جریان نشان KM را برروی خود داشت و مربوط به "پروژه 13/5 " بود. این مدارک شامل مکالمات بین افراد شاغل در پروژه و و کارمندان یک شرکت خصوصی فعال در پروسه تجهیزات، بود. آژانس همچنینی مدارکی درباره روند تولید سالانه 50 تن UF4 دریافت کرد.

38- ایران اعلام کرد که این ادعاها در خصوص ارتباط این پروژه با مباحث موشکی بی اساس بوده و اطلاعاتی که درباره فعالیت ایران توسط سایر اعضا در اختیار آژانس قرار گرفته، ساختگی هستند. هر چند ایران موافقت کرد که پاسخهای خود در این زمینه را با ذکر جزئیات ارائه کند. در تاریخ 8 فوریه و 12 فوریه 2008 آژانس به صورت مکتوب درخواست خود برای شفاف سازیهای بیشتر را تکرار کرد. در تاریخ 14 فوریه 2008 ایران پاسخ گفت و اظهارات قبلی خود را تکرار کرده و عنوان داشت که این آخرین ارزیابی آنها درباره این موضوع است. ایران اعلام کرد که تنها سازمانی که در فعالیتهای چرخه سوخت حضور داشته AEOI بوده و این سازمان قراردادی با KM به منظور توسعه واحد UOC در گچین که تنها پروژه ای بود که KM از ابتدا درگیر آن بود، داشت. از دید ایران این نمودار، ساختگی و اتهامها بی اساس بودند.


39. در طول دیدارهای مورخه 3تا 5 فوریه سال 2008 ، آژانس مدارک ادعایی برخی اعضای آزانس را برای بررسی به ایران ارائه کرد که مربوط بود به : آزمایش تجهیزات شلیک منفجرکننده با ولتاژ بالا؛ توسعه یک منفجر کننده سیم ارتباطی محترقه(EBW)؛ شلیک همزمان منفجر کننده هایEBW چندگانه؛ ایران گفت که این اسناد ساختگی است و اینکه اطلاعات موجود در این اسناد می تواند به آسانی در منابع اینترنتی نیز بازیافت شود. در طول این دیدارها که در بالا به آن اشاره شد؛ آژانس همچنین پارامترها و کار توسعه مربوط به موشک شهاب 3 را توصیف کرد. یک تصویر کامپیوتری برای بررسی در اختیار ایران قرار داده شد که از سوی دیگر اعضای آژانس تهیه شده بود و آرایش نموداری محتویات مخروط داخلی یک وسیله بازآمد را نشان می داد.این آرایش می تواند با یک وسیله هسته ای مطابقت کند. اما ایران گفت که برنامه موشکی آن تنها برای کلاهکهای متعارف مورد استفاده قرار می گیرد و تنها بخشی از برنامه فضایی کشور است و اینکه آرایش نموداری نشان داده از سوی آژانس بی اساس و ساختگی است.

40. در طول دیدارهای 27 تا 28 ژانویه و 3 تا 5 فوریه سال 2008، آژانس از ایران خواست تا در تعدادی از اقدامهای تهیه از سوی ERI, PHRC و IAP که می تواند مربوط به مطالعات ادعا شده ای باشد که در بالا به آن اشاره شد، شفاف سازی کند. این موارد شامل رشته های آموزشی در زمینه محاسبات نوترونی، تاثیر امواج شوک بر فلز، جداسازی غنی سازی / ایزوتوپ و موشکهای بالستیک است. در پاسخ کتبی خود مورخ 5 فوریه سال 2008، ایران گفت که نرم افزار "شوک PAM " با هدف مطالعه هواپیما،برخورد خودروها، کیسه های هوا و برای طراحی کمربندهای ایمنی مورد بررسی قرار گرفته است. ایران همچنین گفت که کنترل کننده های تابشی که درباره آنها تحقیق کرده، به معنای استفاده برای اهداف حفاظت تابشی بوده است.

41. در طول همان دیدارها،آژانس خواستار شفاف سازی نقشهای مقامها و موسسات خاص و رابطه آنها با فعالیتهای هسته ای شد. از ایران همچنین شفاف سازی درپروژه هایی ازجمله پروژه ای با نام "پروژه 4" (غنی سازی احتمالی اورانیوم) و فعالیتهای تحقیق و توسعه مربوطه لیزری درخواست شد. ایران وجود برخی سازمانها و دفاتر پروژه را که در مستندان به آن اشاره شده، رد کرد . ایران همچنین وجود برخی افراد را که نام آنها در مستندات آورده شده، انکار کرد و گفت که ادعاها درباره نقشهای افراد دیگر که نام آنها آورده شده، بی اساس است.

42. در 15 فوریه سال 2008، آژانس یک دیدار دیگر را پیشنهاد داد تا مستندات بیشتری را به ایران درباره مطالعات ادعا شده نشان دهد. یعنی پس از آنکه اجازه انجام چنین کاری از سوی کشورهایی که آن را تهیه کرده بودند، داده شد. ایران هنوز به این پیشنهاد آژانس پاسخ نداده است.

ب) فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی کنونی

43) در 12 دسامبر سال 2007 ، اولین فهرست موجودی دریافتی ها در نیروگاه غنی سازی سوخت (FEP) در نطنز صورت گرفت و از سوی آژانس تایید شد. از آغازعملیات در فوریه 2007 یک مجموع 1670 کیلوگرم گاز UF6 به آبشارها تزریق شد. علاوه بر آن، حدود 75 کیلوگرم گاز UF6 به عنوان یک محصول تولیدی به اپراتور ارائه شد؛ با یک بیان غنی سازی 8/3 درصد U-235. ظرفیت کارخانه پایین تر از ظرفیت طرح اعلام شده بود. در آنجا هیچ نصب سانتریفیوژی در خارج از منطقه اصلی 18 آبشار نبوده است. کار نصب از جمله تجهیزات و لوله های sub-header برای دیگر نواحی آبشارها در حال انجام است. از مارس سال 2007 یک مجموع 9 بازرسی اعلام نشده درFEP انجام شد. تمام مواد هسته ای در FEP تحت نظارت و کنترل آژانس قرار دارد.

44) در 8 نوامبر سال 2007 ایران اعلام کرد با بررسی اطلاعات مربوط به نسل جدید سانتریفیوژها در دسامبر سال 2007 موافقت کرد. (GOV/2007/58, para. 33). در 13 ژانویه 2008، مدیرکل و معاون پادمانی مدیرکل، یک آزمایشگاه تحقیق و توسعه AEOI را در شرکت "کالای الکتریک" جایی که به آنها اطلاعاتی درباره فعالیتهای تحقیق و توسعه که در آنجا درحال انجام است، داده شد. این اطلاعات شامل کار بر روی چهار طرح مختلف سانتریفیوژها : دو طرح پروانه سرگشتی، یک پروانه به دم و یک سانتریفیوژ پیشرفته تر. ایران به آژانس اطلاع داد که آزمایشگاه تحقیق و توسعه ترکیبات سانتریفیوژها، اندازه گیری تجهیزات و پمپهای خلاء با هدف داشتن توانایی های تولید بومی کامل در ایران در حال توسعه است.

45) در 15 ژانویه سال 2008 ایران درباره نصب برنامه ریزی شده اولین سانتریفیوژ فرو سرگشتی (2-IR) در نیروگاه غنی سازی سوخت پایلوت (PFEP) اطلاع داد و اطلاعات مربوط به طرح را فراهم آورد. در 29 ژانویه 2008 آژانس تایید کرد که آزمایش (2-IR) تک ماشینی و یک آزمایش (2-IR) ده ماشینی را در PFEP نصب کرده بود. ایران گزارش داد که در حدود 8/0 کیلوگرم UF6 به یک ماشین و در تاریخ 22 الی 27 ژانویه 2008 تزریق شد. ایران به آزمایش سانتریفیوژ P1 و یک آبشار 10 تایی و یک آبشار 20 تایی و یک آبشار 164 سانتریفیوژی در PFEP بین اکتبر 2007 الی 21 ژانویه 2008 ادامه داده است. ایران در کل 8 کیلوگرم گاز UF6 را به یک P1 و آبشار 10 تایی از سانتریفیوژهای P1 تزریق کرده است. هنوز ماده ‌ای به آبشار 20 تایی و 164 تایی تزریق نشده است.در پایان ژانویه 2008 ماشین‌ تک واحدی، 10 واحدی و 20 واحدی برداشته شد و به جای آنها از دستگاه‌ های جدید IR-2 استفاده شد. همه این فعالیتهای تحت نظارت و بازرسی‌های آژانس انجام شد.

46- در 5 فوریه 2008، معاون مدیرکل در بخش پادمانها و مدیرعملیاتهای B پادمانها از آزمایشگاه های "لشگر آباد" جایی که فعالیتهای مربوط به غنی سازی لیزر در سال 2003 و پیش از آن انجام می شد،بازدید کردند. این آزمایشگاه ها هم اکنون توسط یک بخش خصوصی اداره می شوند این بخش خصوصی در حال حاضر در امر تولید تجهیزات لیزر برای مقاصد صنعتی فعالیت می کند. تمام تجهیزات لیزی سابق از کار افتاده و یا اینکه در این واحد انبار شده اند. مدیریت این بخش اطلاعات مفیدی را درباره فعالیتهای فعلی و برنامه ریزی شده اش ارائه کرد. این اطلاعات شامل اقدام برای ساخت و سازهای جدید و اظهاراتی در این باره بود که این واحد خصوصی در حال انجام و یا برنامه ریزی برای هیچ گونه فعالیت مربوط به غنی سازی نیست.

ج.فعالیتهای بازفرآوری

- آژانس نظارت خود بر ساخت و استفاده سلولهای داغ در راکتور تحقیقاتی تهران (TRR) را ادامه داد، تاسیسات تولید رادیو ایزوتوپ زنون، آیودین و مولی بدنوم ( وسیله MIX ) و راکتور تحقیقات هسته ای ایران (IR-40) از طریق بازرسیها و راستی آزمایی اطلاعات طراحی ادامه داده است. هیچگونه نشانه ای دال بر تداوم فعالیتهای مرتبط بازفراوری در این تاسیسات وجود ندارد. بعلاوه ایران بیان داشته که فعالیتهای بازفراوری مرتبط R&d در ایران وجود ندارد که آژانس صرفا می تواند با بازرسی از این تاسیسات آن را تایید کند.

ْد.دیگر موضوعات اجرایی

دال.1.تبدیل اورانیوم

49.در جریان فعالیتهای تبدیل کنونی در ucf که در 31 مارس 2007 آغاز شد، تقریبا 120 تن اورانیوم به شکل UF6 تا 2 فوریه 2008 تولید شده بود. این مقدار، میزان UF6 تولید شده در ucf از مارس 2004 را به 309 تن می رساند که همگی آنها تحت محدوده و نظارت آژانس باقی می مانند. ایران بیان داشته است که به جز در اصفهان هیچ فعالیت R&D مرتبط با تبدیل اورانیوم انجام نداده است.

دال.2

50.در 30 مارس 2007، آژانس از ایران درخواست کرد درباره تصمیمش برای تعلیق اجرای متن اصلاح شده بخش عمومی ترتیبات کمکی کد 1.3(GOV/2007/22 بندهای 12-14) تجدید نظر کند، اما هیچ پیشرفتی درباره این موضوع صورت نگرفته است. با این حال، ایران اطلاعات به روز شده ای درباره PFEP ارائه داده است.

دال.3

51. در 26 نوامبر 2007، آژانس در روسیه سوخت تازه پیش‌بینی شده برای نیروگاه هسته ای بوشهر را قبل از ارسال به ایران، راستی آزمایی و مهر و موم کرد.

مطالعات اتهامی؛

52- آژانس توانسته است به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده در ایران ادامه دهد. ایران به آژانس دسترسی به مواد و هسته ای اعلام شده را فراهم کرده است و گزارشهای لازم حسابرسی مواد هسته ای در ارتباط با مواد و فعالیتهای اعلام شده هسته ای را ارایه داده است. ایران همچنین به پرسشها پاسخ داده و توضیحات و تفصیلات در مورد مسائل مطرح شده در چهارچوب برنامه کاری، را به غیر از موضوع مطالعات اتهامی ارایه داده است. ایران دسترسی به اشخاص را در پاسخ به درخواستهای آژانس فراهم کرده است. اگرچه دسترسی مستقیم به افرادی که گفته می شود در ارتباط با مطالعات اتهامی بوده اند فراهم نشده است، پاسخها به صورت مکتوب به بعضی از پرسشهای آژانس داده شده است.

53-آژانس توانسته است نتیجه گیری نماید که پاسخهای ارائه شده توسط ایران بر اساس برنامه کاری، با یافته های آژانس مطابقت دارند- در موضوع آزمایشهای پلوتونیوم-210 و معدن گچین- یا در تعارض نیستند– در موضوع آلودگی در دانشگاه فنی و فعالیتهای خرید توسط رئیس سابق مرکز تحقیقات (PHRC) . بنابر این آژانس آن مسائل را دیگر به عنوان موضوعات باقیمانده در این مرحله نمی داند. اگرچه آژانس بر اساس مقررات و رویه اش همچنان برای تایید و تقویت یافته هایش و نیز راستی آزمایی این مسائل به عنوان بخشی از راستی آزمایی کامل بودن اظهارات ایران، ادامه می دهد.

54- یکی از مسائل عمده باقیمانده مربوط به ماهیت برنامه هسته ای ایران موضوع مطالعات اتهامی در مورد پروژه نمک سبز، آزمایش مواد انفجاری قوی، و موشک دارای توان خروج و بازگشت به جو، می باشند. این موضوعی بسیار مهم و مایه نگرانی جدی و اساسی در مورد هرگونه ارزیابی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران است. آژانس در 3تا 5 فوریه 2008 توانست تعدادی از اسناد مربوطه را به ایران نشان دهد. و همچنان اظهارات مطرح شده و توضیحات ارایه شده توسط ایران در پاسخ به این اسناد را مورد بررسی قرار می دهد. ایران می گوید که این اتهامات بی اساس هستند و اطلاعات جعل شده اند. آژانس تنها توانست اجازه یابد که در 15 فوریه 2008 بعضی از اسناد بیشتر را به ایران نشان دهد. بر اساس موارد بالا آژانس هنوز در موقعیتی نیست که در مورد ماهیت کامل برنامه هسته ای ایران تصمیم بگیرد. درعین حال بایستی توجه داشت که آژانس نه استفاده از مواد هسته ای را در ارتباط با مطالعات ادعایی کشف نموده و نه اطلاعات معتبری را در این خصوص در اختیار دارد. مدیرکل مصرانه از ایران می خواهد که به صورت فعال با آژانس در بررسی مشروحتر اسناد در دسترس درخصوص مطالعات اتهامی که آژانس مجاز شده است آنها را به ایران نشان دهد، مشارکت نماید.

55- آژانس اخیرا اطلاعات بیشتری را از ایران دریافت کرده است که مشابه آنهایی است که ایران قبلا در پیروی از پروتکل الحاقی ارائه نموده بود و همچنین اطلاعات طراحی روزآمد. در نتیجه آگاهی آژانس در خصوص برنامه هسته ای اظهار شده جاری ایران روشن تر شده است. در عین حال این اطلاعات به صورت ویژه ارائه شده و مطابق یک رویه کامل و مستمر نیست. مدیرکل همچنان مصرانه از ایران می خواهد بعنوان یک اقدام اعتماد ساز مهم که توسط شورای حکام درخواست گردیده و به تایید شورای امنیت رسیده، پروتکل الحاقی را در اولین زمان ممکن به اجرا درآورد. مدیرکل همچنین مصرانه از ایران می خواهد متن اصلاح شده ترتیبات فرعی، بخش عمومی، کد 1/3 در خصوص ارائه سریع اطلاعات طراحی را اجرا نماید. ایران آمادگی خود را برای اجرای مفاد پروتکل الحاقی ومتن اصلاح شده ترتیبات فرعی، بخش عمومی، کد 1/3، را « در صورتی که پرونده از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگردد» اظهار داشته است.

56- ایران برخلاف تصمیمات شورای امنیت با ادامه دادن عملیات( PFEP کارخانه نیمه صنعتی غنی سازی سوخت ) و FEP ( کارخانه غنی سازی سوخت ) فعالیتهای مرتبط با غنی سازی را بحال تعلیق درنیاورده است. علاوه بر آن ایران، توسعه نسل جدید سانترفیوژها را آغاز کرد. ایران همچنین به ساخت IR-40 (رآکتور آب سنگین ) و عملیاتی ساختن کارخانه تولید آب سنگین ادامه داده است.

57- ایران در خصوص برنامه جاری خود، همچنان به اعتماد سازی درخصوص گستره و ماهیت آن نیاز دارد. اعتماد به ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران مستلزم این است که آژانس قادر شود نه تنها در خصوص مواد هسته ای اظهار شده بلکه به همان مرتبه اهمیت، درخصوص فقدان مواد و فعالیتهای اظهار نشده هسته ای در ایران تضمین هایی ارائه دهد. باستثنای موضوع مطالعات اتهامی که همچنان باقی خواهد ماند، آژانس هیچ اطلاعات منسجمی درخصوص احتمال مواد و فعالیتهای اظهار نشده هسته ای در ایران در اختیار ندارد. ایران اگرچه بطور خاص، برخی اطلاعات مشروح بیشتر را درباره فعالیتهای جاری خود ارائه داده است، لکن آژانس در موقعیتی نخواهد بود که قبل از دریافت برخی توضیحات پیرامون ماهیت مطالعات ادعایی، و بدون اجرا شدن پروتکل الحاقی، در جهت ارائه تضمینهای معتبر مبنی بر فقدان مواد و فعالیتهای هسته ای اظهار نظر نشده در ایران، پیشرفتی داشته باشد. این امر بویژه با توجه به سالهای متعدد فعالیتهای اظهار نشده در ایران و فقدان اعتماد ناشی از آن، حائز اهمیت ویژه می باشد. بنابر این مدیرکل مصرانه از ایران می خواهد تمامی اقدامات لازم خواسته شده توسط شورای حکام و شورای امنیت بمنظور ایجاد اعتماد به ماهیت برنامه هسته ای اش به اجرا درآورد.

58- مدیرکل به نحو مقتضی به گزارش دهی خود ادامه خواهد داد.منبع خبر : ايرنا - http://www2.irna.ir/fa/news/view/menu-151/8612032051190122.htm 
اخبار مرتبط

رجزخوانی جدید "نتانیاهو" برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1391

ادعای جدید نتانیاهو: تنها ۵ دقیقه بعد از حمله به ایران، منطقه احساس رهایی خواهد کرد
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1391

تل آویو :ایران قصد آزمایش اسرائیل را داشت
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1391

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

اسراييل با حمله به ايران محو مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1391

بیانیه وزارت خارجه درباره اقدام کانادا
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1391

" خودروهای بمب گذاری شده" در اجلاس تهران
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1391

خودروی متلاشی شده شهیدان هسته ای در ورودی سالن نشست کارشناسان
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1391

فرمانده سابق ناتو: هزینه حمله به ایران بسیار سنگین است
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1391

تصاویر جالب از لحظه انفجار بمب‌های هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1391

کدام کشورها از تحریم ایران سود بردند؟
منتشر شده در تاريخ: 11/05/1391

دفتر نوکیا در ایران تعطیل می شود
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1391

تصمیم ایران برای تقویت حضور نظامی در دریای خزر
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1391

همه چیز درباره رادارهای ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1391

اقدام خصمانه هلند علیه دانشجویان ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

مخالفت روسیه با تعیین ضرب‌الاجل برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/04/1391

پشت‌سرجلیلی‌واشتون‌چه‌نوشته‌شده؟/عکس
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1391

شروط جدید سنای آمریکا برای مذاکره با ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1391

حرکات مشکوک آمریکا قبل از رؤیت شیء نورانی
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1391

رویت شیء نورانی در آسمان چند کشور +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1391

آیا آمریکا علیه ایران اعلام جنگ کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1391

تعبیر نتانیاهو از اثر تحریم‌ها بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1391

واکنش رژیم صهیونیستی به توافق ایران با آژانس
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1391

جزييات سانحه برای كارشناسان آژانس در اراك
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1391

پشت پرده جنگ سایبری ایران و اسراییل
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1391

استفاده از «دلفین» برای مقابله با ایران در تنگه هرمز!!!
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1390

واکنش آمریکا به هشدار ایران درباره ورود ناو هواپیمابر به خلیج فارس
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1390

دریادار سیاری: بستن تنگه هرمز مانند نوشیدن یک لیوان آب است
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1390

تصاویر: جاسوس سیا با لباس‌های متفاوت
منتشر شده در تاريخ: 08/10/1390

جزییات جلسه دادگاه جاسوس آمریکایی بازداشت شده در ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1390

جزیره‌ای که تبخیر شد! + عکس
منتشر شده در تاريخ: 04/10/1390

بازتاب خبر دستگیری جاسوس سیا در ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/09/1390

جاسوسی هوایی آمریکا از ایران ادامه مي‌یابد؟
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1390

مهمترین پایگاه های آمریکا که در تیررس موشک های ایران قرار دارد (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

اوباما: از ایران خواسته ایم هواپیمای امریکا را پس دهد!
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1390

ماموریت هواپیمای امریکایی در آسمان ایران فاش شد
منتشر شده در تاريخ: 21/09/1390

چرا RQ170 حساس‌ترین پرنده آمریکاست؟
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1390

قطعنامه ضد ایرانی كه در شورای حکام تصویب شد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1390

اختلاف اروپاييان درباره ايران در بروکسل
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

انشاء جالب درمورد شغل پورفسوری
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1390

هر تجاوزی را با سیلی محکم و مشت پولادین پاسخ خواهیم داد
منتشر شده در تاريخ: 21/08/1390

ایران اشتباه تاریخی «آمانو» را بدون پاسخ نخواهد گذاشت
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1390

انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران +متن گزارش
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1390

سکوت سوال‌‌برانگیز رسانه‌های غربی در خصوص اسناد ارائه شده توسط جلیلی
منتشر شده در تاريخ: 14/08/1390

مردم آمریکا درباره "طرح ترور سفیر عربستان توسط ایران"‌ چگونه فکر می کنند؟
منتشر شده در تاريخ: 23/07/1390

آمریکا: ماهان را تحریم می کنیم ، تروریست دستگیر شده با آن پرواز کرده بود!
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1390

آمریکا: ایران می خواست سفیر عربستان را «ترور» و دو سفارتخانه را در واشنگتن «منفجر» کند !!!
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1390

آخرین وضعیت دستور احمدی‌ نژاد به وزیر کشور برای حفظ امنیت دانشمندان
منتشر شده در تاريخ: 16/06/1390

اگر دچار حماقت شوید، نسخه‌تان را خواهیم پیچید
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

علت تغییر رویکرد تل آویو در برابر حمله به ایران به روایت فارن پالیسی
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1389

یادداشت اولی هاینونن برای فارین پالسی:با ایران به توافق برسید
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1389

انتقاد روزنامه صهیونستی از اظهارات "داگان"
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

آمریکا نهایتا حق مشروع ایران را می پذیرد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

عقب نشینی صهیونیست ها از تهدیدهای پوچ علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1389

پاسخ منفی اتحادیه اروپا به تور بازدید از تاسیسات هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/10/1389

معتضد شجره نامه سفیر انگلیس را رو کرد
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1389

در برابر ایران تنها سه سال فرصت داریم!!
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1389

"ويكي‌ليكس" چيست؟
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1389

ایجاد وحشت از ایران باعکسهای احمدی نژاد درخیابانها+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1389

علیخانی: متکی به بدترین شیوه برکنار شد
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1389

شیوه های "دفتر طرح های ویژه"برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

«خانم اشتون» برای ناهار مرغابی بار گذاشته بود، اما جلیلی نخورد
منتشر شده در تاريخ: 16/09/1389

اروپا مستقل از آمریکا، می تواند با ایران به نتیجه برسد
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1389

احمدی‏نژاد:درباره‏حقوق‏مسلم‏مذاکره نمی‌کنیم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

متكي: كلينتون سلام كرد من هم جواب دادم
منتشر شده در تاريخ: 14/09/1389

افشاگریهای ویکی لیکس به بازنویسی تاریخ جهان منجر خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 08/09/1389

واکنش لس آنجلس تایمز به دیدار متکی از گرجستان
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1389

آمریکا به "بیانیه تهران" برگشت
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1389

برق نيروگاه بوشهر اواخر بهمن‌ وصل مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

پاسخ احمدی نژاد به سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

چرااوباماشتاب زده باBBCفارسي مصاحبه كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1389

هشدار فرمانده کل ارتش به اجانب
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

واكنش اوباما به سخنان احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1389

سخنرانی احمدی نژاد و اوباما در یک روز
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1389

احمدي ن‍ژاد در مصاحبه با كريستين امانپور: خانم كلينتون اول فكر كند ،‌بعد حرف بزند
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1389

سه‌گانه جنگ رواني آمريكا عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1389

احمدی‌نژاد: هراقدامی علیه ایران به معنای پاک شدن رژیم صهیونیستی از جغرافیای سیاسی است
منتشر شده در تاريخ: 15/06/1389

تخیلی ترین تحلیل از حمله آمریکا به ایران!!
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1389

احمدي‌نژاد: اسراییل كوچك‌تر از آن است كه به ايران حمله كند
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1389

گزارش حمله احتمالی اسرائیل به ایران در صدر خبرهای روزنامه عربی
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1389

پیغام هیلاری کلینتون برای متکی!؟
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1389

پاسخ متکی به آمادگی اوباما برای مذاکره
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1389

تحلیل روزنامه روسی از چگونگی حمله احتمالی به ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/05/1389

متن کامل مصاحبه دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با شبکه تلویزیونی پرس تی وی
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1389

اولین تهدید اروپائی ها توسط بانک مرکزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1389

تحلیل یک طرفه:چرا هنوز رژیم صهیونیستی به ایران حمله نکرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1389

جدیدترین ادعای آمریکا بعد از شکست در ماجرای امیری
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1389

اولین اظهارات امیری در فرودگاه امام خمینی تهران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1389

آحرين اخبار شهرام اميري (تكميلي)
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1389

پشت پرده خبرهای مربوط به جنگ با ایران چه می گذرد ؟
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

ضریب خطا در موشک‌های ایران به حداقل رسید
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1389

اسرائیل باز هم بلوف زد: حتی قهوه خوردن احمدی نژاد را هم زیر نظر داریم!
منتشر شده در تاريخ: 14/04/1389

درخواست ترکیه از احمدی نژاد : پای میز مذاکره برگردید و الا برای ما بد می شود
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1389

صدور قطعنامه تحریم‌های جدید علیه ایران با وجود مخالفت ترکیه و برزیل
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1389

افزایش فعالیت های جاسوسی آمریکا در نقاط مرزی ایران
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

کارشکني جديد روس ها عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1389

دیدار مادران 3 آمریكایی زندانی با فرزندانشان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 01/03/1389

وقتی سی ان ان برطبل جنگ می نوازد
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1389

آنچه در ضیافت شام ایران در نیویورک گذشت
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1389

معاهده NPT چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

دبیرکل سازمان ملل پیش از سخنرانی احمدی‌نژاد جلسه را ترک کرد؟
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

جان بولتون: حالا کو تا "تغییر رژیم" در ایران ؟ اسرائیل باید حمله کند!
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1389

آیا اسراییل به تنهایی جرات حمله به ایران را دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1389

پاسخ اميرخلبان علوي به ادعای CNN
منتشر شده در تاريخ: 09/02/1389

پاسخ به اوباما بر روي دانه برنج!
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

پیشگویی های عجیب یک مرد فیلیپینی: 10 روز دیگر در خاورمیانه جنگ خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

نگرانی های اسراییل از واکنش ایران به حمله نظامی
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

unknown system ،سامانه جديد موشكي ايران
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

تهديد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکابرای حمله به ایران /فیروزآبادی: 10 سال است منتظرتان هستیم
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1389

پخش زنده سخنرانی احمدی نژاد درBBC
منتشر شده در تاريخ: 29/01/1389

احمدی نژاد برای اوباما نامه نوشت
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1389

دیمیتری مدودیف:حمله اتمی به ایران منجر به جنگ جهانی اتمی خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

افشاگری‌های يك مقام افغان از فرودگاه‌های آمريكا در مرزهای ايران
منتشر شده در تاريخ: 24/01/1389

سردار جزايري: اوباما بلوف مي‌زند
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1389

بولتون: می ترسم اوباما ایران هسته ای را بپذیرد
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1389

تحلیل مهم و خواندنی سفیر انگلیس از برنامه هسته‌ای ایران برای آمریکایی‌های یهودی
منتشر شده در تاريخ: 05/01/1389

4 دلیل چین برای مخالفت با تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/12/1388

بازهم تغییر لحن مقامات واشنگتن درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/12/1388

تنظیم پیشنویس قطعنامه چهارم تحریم ها علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1388

متن کامل نامه ایران به آژانس
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

بازي زيركانه چين با كارت هسته اي جمهوري اسلامي
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

جایگاه ایران در میان افکار عمومی آمریکا کجاست ؟
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1388

واكنش غرب به گزارش آژانس انرژي اتمي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1388

7 بازیگران کلیدی در موضوع تحریم ها علیه ایران را بیشتر بشناسیم(+تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1388

سه خط موازی در موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/11/1388

فريب‌كاري درباره ترور استاد علی محمدی
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1388

تصاوير: ترور دانشمند هسته‌اي در تهران
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1388

جمع بندی کاخ سفید: دولت احمدی نژاد سقوط نمی کند/ هیلاری در فکر معامله با ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1388

آخرین سند حضور امیری درعربستان + عکس
منتشر شده در تاريخ: 02/10/1388

واکنش مبهم عربستان به اخبار ربوده شدن شهرام امیری
منتشر شده در تاريخ: 19/09/1388

لحن نسبتا متفاوت اوباما درباره برنامه هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1388

ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1388

ذوق زدگی نتانیاهو از خیانت اتمی چین و روسیه به ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1388

آمريکا پاي ثابت همه مذاکرات هسته‌اي ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1388

دعوت از اوباما براي سفر به ايران ؟!
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1388

قطعنامه چهارم و محورهای توافق تحریم ایران در حال نهایی شدن
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

افشای ماهیت گروه نیویورکی اوباما برای فشار اقتصادی بر ایران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1388

رویترز:اگر ایران، ضرب الاجل شهریور را نادیده بگیرد چه می شود؟
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1388

پشت پرده ورودغير قانوني سه تبعه آمریکا به ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1388

سخنان ماجراجویانه باراک علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1388

پشت پرده تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1388

استقبال احمدی‌نژاد از سخنان اوباما
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1388

تضاد جدی اوباما و نتانیاهو برسر ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1388

اگر با ایران مذاکره کنید، به نفع احمدی‌نژاد می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1388

تدابیر پلیس نیویورک برای جنگ احتمالی ایران و اسرائیل
منتشر شده در تاريخ: 15/01/1388

اختلاف نظر رئیس پنتاگون و اوباما برسر سیاست برخورد با ایران
منتشر شده در تاريخ: 12/01/1388

چرا بين ايران و آمريكا جنگ نشد؟
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1388

خانم كلينتون به اسرائيل توجه نكنيد، سريعتر مذاكره با ايران را آغاز كنيد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1387

نامه محرمانه اوباما درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1387

اظهار نظر بی سابقه البرادعی: ایران به دنبال توانمندی ساخت بمب اتم است
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

حمله بوش به ایران در اجلاس سازمان ملل
منتشر شده در تاريخ: 03/07/1387

ديكته‌هاي آمريکا به آژانس درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1387

اعزام چند هیئت از ایران به کشورهای همسایه درباره احتمال حمله آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1387

جنگ روانی جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1387

متن کامل نامه اخیر ایران به 1+5
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1387

آمريكا مدعي شد، پاسخ ايران به پيشنهاد هسته‌اي غيرقابل‌قبول است
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

اگر تحریم ایران نتیجه ندهد، اسراییل به ایران حمله می‌کند
منتشر شده در تاريخ: 10/05/1387

واکنش آمریکا به سخنان احمدی نژاد
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1387

تسويه حساب با احمدي‌نژاد به شيوه انگليسي‌ها
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1387

جان بولتون :حمله به ایران، تنها راه است
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1387

نماينده روسيه به نامه ايران خنديد
منتشر شده در تاريخ: 05/05/1387

پاسخ جالب جليلي به خبرنگار ايراني صداي آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

واكنش ايران به حمله احتمالي بسيار جدي است
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1387

حتی غرب نیز نمی‌تواند مانع حمله اسراییل به ایران شود
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

اعلام حضور معاون رايس در مذاکره با جليلي
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1387

کشف بزرگ! نيويورک‌تايمز براي زير سؤال بردن مانور موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 25/04/1387

چرخش بولتون و عقب نشینی از جنگ طلبی ضد ایران
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1387

تحلیل ایندیپندنت از احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1387

تصاوير گرافيکي فاکس نيوز براي القاي خطر موشکي ايران
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1387

واکنش مختلف به آزمایش موشکی ایران
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

حجم انبوه موشك‌ها و شناورهاي سپاه آماده مأموريت مستقيم در تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 19/04/1387

اظهارات احمدی‌نژاد درباره حمله به ایران و توقف غنی‌سازی
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1387

تضعيف احتمال حمله به ايران به دليل ضعف اطلاعاتي سيا و موساد
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1387

اظهارات فيروزآبادی درباره تنگه هرمز
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

جزئياتي از پاسخ ايران به بسته پيشنهادي
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

هشدار سردار جعفری به متجاوزان
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

ایران به 5+1 پاسخ داد
منتشر شده در تاريخ: 15/04/1387

متجاوزان هوایی و دریایی ؛ یا پودر می شوند یا خوراک کوسه
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1387

حفر 300هزار قبر براي متجاوزان احتمالي به ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

شیطنت ضد ایرانی شبکه عربی mbc
منتشر شده در تاريخ: 09/04/1387

گفتگو و فشار برنامه G8 برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

لاريجاني : وعده اروپايي ها سراب است
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1387

بانک ملی لندن به دادگاه شکایت می کند
منتشر شده در تاريخ: 06/04/1387

شلیک ضدهوایی ها در غرب تهران
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

شگفتی از اظهارات سولانا
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1387

متن بسته پيشنهادي به ايران انتشار يافت
منتشر شده در تاريخ: 26/03/1387

اتهامات عجیب مذاکره‌کننده آلمانی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

اوباما: راه‏حل نظامي براي دفاع از اسرائيل برابر ايران، روي ميز
منتشر شده در تاريخ: 16/03/1387

واكنش احمدي‌نژاد به سخنان لاريجاني عليه‌ آژانس
منتشر شده در تاريخ: 14/03/1387

بسته پيشنهادي ایران به دنیای غرب
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1387

جزئیات بسته پیشنهادی ایران
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1387

دستور بوش برای ترور مقامات نظامی ایران
منتشر شده در تاريخ: 16/02/1387

كلينتون: تعليق؛ اوباما: گفت‌وگو؛ مك‌كين: هيچ‌كدام
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1387

کشتیهای ایرانی بدون پرچم ایران تردد می‌کنند
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1387

اظهارات مضحك بوش درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 03/01/1387

کدام کشور تحریم‌ها علیه ایران را اجرا می‌کند؟
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1386

احمدی نژاد: قطعنامه، شلیکی به شورای امنیت
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1386

قطعنامه ضد ايراني در شوراي امنيت تصويب شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1386

انتقاد ابطحي از مصاحبه خبري احمدي نژاد
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1386

رای گیری قطعنامه ایران به دوشنبه موکول شد
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1386

آيا برادعي از ايران جانبداري کرده است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1386

ایران زودتر از 2010 به سلاح اتمی‌ نمی‌رسد
منتشر شده در تاريخ: 30/11/1386

مسئله اورانیوم پیداشده در مراکز تحقیقاتی حل شد
منتشر شده در تاريخ: 25/11/1386

پرنده جاسوس بر فراز سایت هسته‌ای نطنز
منتشر شده در تاريخ: 20/11/1386

متن کامل پیش‌نویس تحریم ایران
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1386

حاشيه‌هاي سخنراني "جليلي" در پارلمان اروپا
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

چین: وضعیت هسته‌ای ایران بحرانی است!
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1386

ادعاي توافق بوش و ملك عبدالله درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1386

اظهارات گستاخانه دبیرکل شورای همکاری خلیج درباره ایران
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1386

کتاب دوم راهنمايي ایران به جاي گزارش جاسوسي آمريکا
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1386

البرادعي چهار تا مثبت ميگويد و دو تا منفي
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1386

انتقال کلاهک‌هاي هسته‌‌اي به ايران در شب برگزاري کنفرانس آناپوليس
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

بهانه های بی منطق آژانس انرژی اتمی ادامه دارد.
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1386

متن گزارش البرادعی درباره رفع ابهام
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1386

البرادعي: آمريكا با ايران مذاكره كند
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1386

تغییر لاریجانی به مصلحت نیست
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1386

خبر خوشی که اعلام نشد چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1386

خطر جنگ بین ایالات متحده و ایران؟
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1386

اختلاف درباره قطعنامه جدید هسته یی
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1386

متن كامل گزارش جديد البرادعي درباره ايران
منتشر شده در تاريخ: 10/06/1386

سومین دور مذاكرات ایران و آژانس فردا برگزار می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1386

سالروز حمله‌ی اتمی آمریكا به هیروشیما
منتشر شده در تاريخ: 15/05/1386

كري خواني گيتس: هيچ جای تماشا وجود ندارد
منتشر شده در تاريخ: 12/05/1386

گروه سياست خارجي / حوزه ساير حوزه ها 11:02 - 08/05/86
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386

آمریكا سرگردان تر از همیشه در قبال موضوع هسته ای ایران
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1386