شماره خبر:  352    تاريخ انتشار خبر:        ام آذر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 4367 مرتبه تا کنون

 دستگيري «جمعه‌خان» و «عبدالباسط» دو قاچاقچي بزرگ بين‌المللي تحت تعقيب


رييس پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي از دستگيري «جمعه خان» و «عبدالباسط» دو قاچاقچي بين‌المللي تحت تعقيب خبر داد كه محموله‌هاي موادمخدر را به تهران و حوزه خليج‌فارس ترانزيت مي‌كردند.

به گزارش خبرنگار «حوادث» ايسنا، سردار حسين‌آبادي در نشست خبري صبح روز شنبه سيزدهم مرداد ماه سال جاري، نحوه شناسايي و دستگيري «جمعه خان»، متهم تحت تعقيب را تشريح كرد و گفت: «جمعه خان گم شاد زهي» يكي از مهمترين قاچاقچي بين‌المللي موادمخدر منطقه شرق كشور بود كه به دليل موقعيت خاص وي ميان ساير قاچاقچيان در افغانستان و پاكستان در ليست سازمان ملل متحد هم قرار داشت.

وي افزود: اين متهم سالانه نزديك به 50 تن موادمخدر را وارد كشور كرده و بخشي را نيز به كشورهاي حوزه خليج‌فارس و تركيه ترانزيت مي‌كرد. وي كه در سهابان (منطقه‌اي در شرق كشور) سكونت داشت، در سال 82 پس از درگيري با پليس مبارزه با مواد مخدر و به شهادت رساندن يكي از پرسنل،‌ از كشور متواري شد و به افغانستان پناه برد. بر اساس گزارش به دست آمده از وزارت اطلاعات و پليس، مشخص شد: «جمعه خان» جزو كاروان‌داران عمده منطقه است كه فعاليت چشمگيري در زمينه موادمخدر دارد. همچنين در چند ماه گذشته 10 تن از محموله‌هاي موادمخدر را با جاسازي در خودروهاي شخصي، تانكرهاي سوخت و وانت‌بارها از شرق كشور به شهرهاي ديگر منتقل كرده است.

به گفته رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا، اين متهم در پي فرار از ايران در افغانستان و پاكستان، كار قاچاق موادمخدر را ادامه داد و از حدود دو سال پيش در «دبي» مستقر شده و مواد را از همان منطقه با در اختيار داشتن تلفن ماهواره‌اي با همراهي رابطان خود در تهران، زاهدان، سراوان، ايرانشهر و خاش به داخل كشور ترانزيت مي‌كرد. عمده محل شرارت‌هاي اين متهم نيز در سيستان و بلوچستان، سفيد كوه سروان و ... بود.

سردار حسين‌آبادي ادامه داد: اين متهم سابقه‌دار، محموله‌هاي سنگين موادمخدر را ابتدا از خاك كشورهاي پاكستان و افغانستان به وسيله كاروان‌هاي مسلح و گروهي از اشرار و قاچاقچيان تفنگچي كه عموزاده، برادرزاده و ... او بودند، وارد كشور مي‌كرد و بر اساس اطلاعات جمع‌آوري شده، منطقه «كوه سفيد» سراوان محل دپوي موادمخدر از سوي متهم بوده كه از آن محل،‌ بخشي از مواد را از طريق جنوب كشور به حوزه خليج‌فارس قاچاق مي‌كرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران وي افزود: در اين ميان ماموران مبارزه با مواد مخدر طي يك عمليات گسترده، محموله سنگين «مرفين» كه براي ترانزيت به كشورهاي اروپايي آماده مي‌شد را كشف كردند. اين در حاليست كه طي سال‌هاي گذشته، 10 تن ترياك و 400 كيلوگرم مرفين از محموله‌هاي در حال قاچاق «جمعه خان» كشف شده بود.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بيان اين كه «جمعه خان» حدود دو هفته پيش زماني كه براي انجام معامله سه تني موادمخدر بر سر قرار به تهران آمده بود، از سوي ماموران مبارزه با مواد مخدر دستگير شد، تاكيد كرد: اين متهم چندي پيش با توجه به اين كه رابطش در تهران نتوانسته بود، معامله سنگين موادمخدر را انجام دهد، تصميم گرفت تا شخصا وارد تهران شود، از اين رو از دبي به پاكستان سپس به سراوان، زاهدان و در آخر به تهران آمد و با پوشش‌هاي مختلف و استفاده از نام‌هاي مستعار، گواهينامه جعلي و كارت پايان خدمت به نام «محمد ــ س» بر سر قرار رفت؛ غافل از اين كه ماموران پليس او را تحت كنترل قرار داده و زماني كه براي انجام معامله بازار تهران رفته بود ،به دام افتاد. در اين ميان يكي از همدستانش به نام «امن‌اله» نيز در همان محل دستگير شد.

به گفته سردار حسين‌آبادي، تحقيقات پليس از متهم 40 ساله همچنان در حال انجام است.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا از اقدامات ويژه پليس براي پيگيري قضايي اين پرونده خبر داد و گفت: با حمايت و پشتيباني‌هاي فراوان دستگاه قضايي از پليس، پرونده پس از تكميل تحويل اين دستگاه خواهد شد؛ البته در اين بين ارتباط «جمعه خان» با گروگانگيري 9 پرسنل نيروي انتظامي در چند سال گذشته و تحويل آنها به باند ديگر در حال بررسي است.

به گفته سردار حسين‌آبادي، اين متهم از حدود 8 سال پيش در زمينه قاچاق موادمخدر و سركردگي باند بزرگ فعاليت داشته و از 5 سال پيش نيز كاروان‌دار موادمخدر شده است.


دستگيري ديگر قاچاقچي مواد مخدر به نام «عبدالباسط» در شيراز

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي در ادامه از دستگيري «عبدالباسط» يكي ديگر از سركردگان باند قاچاق بين‌المللي موادمخدر در شرق كشور خبر داد و درباره نحوه فعاليتش، گفت: تاكنون حدود 14 تن حشيش از باند اين متهم بين‌المللي كشف شده و نزديك به 35 تن از همدستانش در استانهاي فارس، هرمزگان، خوزستان و بوشهر دستگير شده‌اند كه در ميان آنها، دو تبعه حوزه خليج‌فارس هم مشاهده شدند.

وي افزود: عمده فعاليت اين متهم، ترانزيت موادمخدر و حشيش از شيراز به داخل كشور و كشورهاي حوزه خليج‌فارس بود كه پليس در يك اقدام هماهنگ موفق شد، او را دستگير كند. محموله 5 تني موادمخدر در استان هرمزگان(كه از طريق دريا ترانزيت ‌شد) و 9 تن و 800 كيلو گرم در سيستان و بلوچستان نيز از جمله ديگر كشفيات نيروي انتظامي از اين باند است. اين متهم هنگام انجام معامله در تهران دستگير و با توجه به تشكيل پرونده در شيراز، متهم به دادسراي فارس تحويل داده شد.


افزايش 40درصدي كشف مواد مخدر در چهار ماه گذشته

به گزارش ايسنا، سردار حسين‌آبادي در ادامه اين نشست خبري آمار چهار ماهه پليس مبارزه با مواد مخدر را تشريح كرد و گفت: چهار ماه گذشته، 154 تن و 719 كيلو انواع موادمخدر از سوي پليس كشف شد كه اين آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد افزايش كشف داشته است.

به گفته وي، ‌در اين مدت همچنين شش تن و 44 كيلوگرم هروئين نيز با 78 درصد افزايش كشف به دست آمد.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا تاكيد كرد: در سال جاري، تمركز پليس مبارزه با مواد مخدر بر روي هروئين به عنوان خطرناكترين نوع موادمخدر است و به اين ترتيب ترياك، حشيش، مرفين و قرص‌هاي روانگردان در رتبه‌هاي بعدي قرار مي‌گيرند.

سردار حسين‌آبادي با بيان اين كه در چهار ماه اول سال جاري، 121 تن ترياك، 24 تن حشيش و بيش از دو تن مرفين كشف شد، خاطرنشان كرد: در اين مدت 548 عمليات بر روي قاچاقچيان موادمخدر انجام شد كه به وقوع 221 درگيري با قاچاقچيان منجر شد كه طي آن، 93 تن از متهمان به هلاكت رسيده و 15 تن نيز زخمي شدند. در اين ميان 5 تن از پرسنل نيروي انتظامي نيز به شهادت رسيدند.

وي ادامه داد: 53 درصد از كشفيات چهار ماه گذشته در 4 استان خراسان جنوبي، خراسان رضوي، كرمان و سيستان و بلوچستان به دست آمد. 28 درصد نيز به استانهاي هرمزگان، فارس و يزد اختصاص يافت. 29 درصد بقيه نيز مربوط به ساير استانهاست.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بيان اين كه 81 درصد از عمليات‌هاي پليس در استانهاي شرقي پيش از ورود موادمخدر به كشور انجام و منجر شد تا مقادير قابل توجهي از اين اجناس در همان مرحله اول كشف شود، عنوان كرد: در چهار ماه گذشته، 658 باند توزيع كننده موادمخدر از سوي پليس متلاشي شد و 43 هزار و 33 تن از خرده‌فروشان در سراسر كشور دستگير و تحويل مراجع قضايي شدند.

سردار حسين‌آبادي همچنين با اشاره به كشفيات سگهاي موادياب پليس، خبر داد: در اين مدت حدود 9 تن و 545 كيلوگرم انواع موادمخدر شامل 8 تن و 521 كيلوگرم ترياك، 354 كيلو حشيش، 558 كيلو هروئين، 112 كيلو مرفين، 180 هزار آمپول نورجيزك و تمجيزك كشف شد.

به گفته رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا، در چهار ماه گذشته، 7 كيلو و 770 گرم موادمخدر شيشه، دو ميليون و 363 هزار و 400 عدد انواع آمپولهاي تمجيزك و نورجيزك و يك ميليون عدد قرص‌هاي ممنوعه و روانگردان كشف شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران وي تاكيد كرد: بيشترين كشفيات موادمخدر را به ترتيب قرارگاه رسول‌اكرم (ص) با 28 تن و 975 كيلوگرم، فارس با 13 تن و 967 كيلوگرم و كرمان با 21 تن موادمخدر داشته است.

سردار حسين‌آبادي در باره طرح «نجات» جمع‌آوري معتادان نيز با بيان اين كه از ابتداي اجراي اين طرح، 5 هزار و 727 تن از معتادان دستگير شدند، خاطرنشان كرد: 374 تن نيز از اين افراد جمع‌آوري شده به مركز بازپروري شفق انتقال يافتند.

وي گفت: اين طرح در 10 كلانشهر كشور اجرا شد كه بر اساس برآورد صورت گرفته، استان خراسان رضوي كمترين فعاليت را در اين زمينه داشته است.

رييس پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي در پاسخ به پرسشي در خصوص ورود آدامس‌هايي تحت عنوان «پان» تاكيد كرد: اين آدامس‌ها، همان گياه ناس است كه در سيستان و بلوچستان مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اما متاسفانه با افزوده شدن اسانس به آن، تبديل به آدامس شده و استفاده مي‌شود.منبع خبر : ايسنا - http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-972425&Lang=P 
اخبار مرتبط

اظهارات تکان‌دهنده یک تولیدکننده «شیشه» در تهران
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1392

اژه‌ای: اعدامی بجنوردی عفو می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 06/08/1392

اعدامی زنده‌شده از کما خارج شد
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1392

دستگیری سلطان تریاک پایتخت
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1392

انهدام کاروان بزرگ مواد مخدر در قلب کویر
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1392

استخدام دختران فراری برای کار در خانه فساد!
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1390

تصاويري از خانه يك قاچاقچي
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1390

تعقيب و گريز پليسي در اتوبان كرج - تهران
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1389

تعقیب و گریز مرگبار در اتوبان قم (+عكس)
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1389

پايان 8 سال گروگانگيري قاچاقچيان انسان در كرج
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1389

تصاویر: طرح برخورد با قاچاقچيان موادمخدر
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1389

دختر فراري در دام قاچاقچيان افتاد
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1388

پايان فرار پس از 17 سال
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1388

قاچاقچي اشياي عتيقه دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 08/11/1387

چراغ گردان آمبولانس قلابي، محموله بزرگ مشروب را لو داد
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1387

زن قاچاقچي، دستور سرقت موتورسيكلت صادرمي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 27/08/1387

عبور از تونل دود براي تعقيب قاچاقچي فراري
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1387

درگيري رقباي عشقي راز باند قرص‌هاي روانگردان را فاش كرد
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1387

سارقان مسلح ، همدست زن قاچاقچي بودند
منتشر شده در تاريخ: 25/07/1387

شيشه خودرو، سرآغاز ماجراي تعقيب قاچاقچيان شيشه
منتشر شده در تاريخ: 09/07/1387

ملاقات در دادسرا براي انتقال مواد
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1387

هووهاي قلابي شيشه مي‌ساختند
منتشر شده در تاريخ: 06/06/1387

مايع مخصوص قاچاقچيان براي فرار از محاصره پليس
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

6 سال زندگي زيرزميني براي يك شليك
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1387

قبض آب مخفيگاه قاچاقچيان را لو داد
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1387

دستگيري سه قاچاقچي انسان در مشهد
منتشر شده در تاريخ: 19/01/1387

ضرر50 ميليون دلاري محابرات ايران در دست قاچاقچيان
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1386

معامله خونین ۳ قاچاقچی در كرج
منتشر شده در تاريخ: 04/07/1386

دستگیری بزرگترین قاچاقچی کلمبیا
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1386

دستگیری باند بین‌المللی مواد مخدر با ۹۵ قاچاقچی آفریقایی در تهران
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1386

قاچاقچیان طلا ۵۰ میلیارد ریال جریمه شدند
منتشر شده در تاريخ: 22/05/1386