شماره خبر:  3426    تاريخ انتشار خبر:        ام تیر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1673 مرتبه تا کنون

 نوکیا مشتركان ايراني را تحريم مي‌كند

در حالی که موج تحریم‌های اینترنتی چندسالی است که آغاز شده و هر روز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد اما حمید شهریاری دبیر شورای اطلاع رسانی کشور، چندی پیش در گفت‌و گو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور، تحریم اینترنت برای ایران را حرکتی غیرمعقول و غیرمنتظره خواند و گفت: سازمان جهانی I.T.U و اروپایی‌ها نیز مخالف تحریم اینترنتی ایران هستند.

nullبا سلب اجازه دانلود نرم‌افزارهاي تلفن همراه
داستان تحریم‌های اینترنتی کاربران ایرانی هر روز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد. تحریم‌هایی که از چند سال گذشته و با اعمال محدودیت‌هایی از سوی برخی از سایت‌ها و شرکت‌های آمریکایی آغاز و با اعمال محدودیت‌هایی از طرف گوگل به اوج خود رسید، این بار پس از اقدامی که چند ماه پیش از طرف یاهو انجام شده بود به نوکیای فنلاندی نیز سرایت کرده است.

شروع داستان
تحریمی که گوگل علیه کاربران ایرانی به اجرا گذاشت و اجازه دریافت برخی از نرم‌افزارهایش را از آی‌پی‌های با مقصد ایران سلب کرده، نخستین مورد از محدودیت‌های اعمال شده علیه کاربران ایرانی نبود. پیش از آن بسیاری از سایت‌های ایرانی که در صدر آنها، خبرگزاری‌ها و برخی از سایت‌های دولتی قرار داشتند با عدم ارایه‌هاست از سوی برخی از شرکت‌های آمریکایی و کانادایی روبرو شدند. به طوری که پس از اعمال محدودیت‌هایی از این دست طرح دیتاسنترهای داخلی مطرح شد. طرحی که همچنان افقی مبهم پیش روی خود دارد. اما داستان تحریم‌ها فقط به محدودیت‌هایی از این دست ختم نشد. عدم اجازه برای خرید و فروش از سایت‌های معتبر اینترنتی، مجاز نبودن به دیدن یک سایت و عضویت در آن، عدم اجاز دانلود و یا آپلود، همه و همه از اجزای سازنده عنوان تحریم اینترنتی کاربران ایرانی است.

اما مهمترین نکته‌ای که در این بین وجود دارد عدم توجه و همچنین عدم اعتراض نهادهای دولتی به اقداماتی از این دست است. طی سال‌های اخیر محدودیت‌ها علیه کاربران ایرانی به ‌شکل گسترده‌ای در حال رشد است و افسوس آنکه همواره چنین موضوعی از نگاه دولت به دور مانده است. این درحالی است که در اجلاس جامعه اطلاعاتی که در ژنو برگزار شده بود، همه کشورها هم‌قسم شده بودند از آزادی اطلاع‌رسانی در جامعه اطلاعاتی حمایت کرده و از تبعیض و محدودیت در این عرصه خودداری کنند.
اینک اما کاربران ایرانی در مقابل موجی از تحریم‌های اینترنتی قرار گرفته‌اند که به شکلی توهین‌آمیز و چندجانبه رو به گسترش است. در مقابل این موج اما مسوولان کشوری چندان فعالانه برخورد نکرده‌اند.

به‌ ندرت محدودیت‌های اعمال شده علیه کاربران ایرانی وجه تبلیغاتی و رسانه‌ای به‌خود گرفته و باز هم به‌ندرت مسوولان کشوری در اندیشه مقابله و یا پاسخ به آن برآمده‌اند. به‌‌رغم آنکه تحریم‌های اینترنتی سال‌ها است علیه کاربران ایرانی ادامه دارد، هیچ گزارش رسمی تاکنون در این زمینه به مقامات و نهادهای بین‌المللی مسوول ارایه نشده و هیچ اعتراض رسمی به آنها نشده است. طی چند سال اخیر ایران به دفعات در نشست‌های مربوط به اجلاس جامعه اطلاعاتی شرکت داشت اما در هیچ‌کدام از این نشست‌ها موضوع مربوط به تحریم‌های اینترنتی ایران مطرح نشد.

تنها در اجلاس مقدماتی جامعه اطلاعاتی که در ژنو برگزار شد، خبرنگاران ایرانی گزارشی را از تحریم اینترنتی ایران به حاضران ارایه دادند. در طی سه سال گذشته ایران همواره زیر سخت‌ترین فشارها درباره سانسور اینترنتی قرار داشته و مطرح کردن موضوع تحریم‌های اینترنتی علیه کاربران ایرانی می‌توانست فرصت مناسبی برای نشان دادن طرف دیگر این سکه نیز باشد. به‌ نظر می‌رسد بحث مقابله با تحریم‌های اینترنتی بالاخره باید از جایی آغاز شود و این‌گونه به‌حال خود رها نشود.

تحریمی در کار نیست!
در حالی که موج تحریم‌های اینترنتی چندسالی است که آغاز شده و هر روز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد اما حمید شهریاری دبیر شورای اطلاع رسانی کشور، چندی پیش در گفت‌و گو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور، تحریم اینترنت برای ایران را حرکتی غیرمعقول و غیرمنتظره خواند و گفت: سازمان جهانی I.T.U و اروپایی‌ها نیز مخالف تحریم اینترنتی ایران هستند. دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی کشور در آن زمان و در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است، موج تحریم‌های کشورهای غربی، به حوزه فناوری اطلاعات (IT) هم برسد و مثلا سرویس‌هایی چونGoogle و Yahoo ایران را تحریم کنند، اظهار داشت: امکان این مساله وجود دارد، ولی تعاملات گسترده جهانی مانع این حرکت است.

اما در حالی که مسولان دولتی دلخوش تعاملات گسترده جهانی برای منع کشورهای مطرح از تحریم اینترنتی ایران بودند، گوگل به سادگی آغازگر این ماجرا بود. این غول جستجوی اینترنتی امکان دانلود برخی از نرم افزارهایش را برای کاربرانی که از ایران به این سایت مراجعه کرده‌اند را ممنوع کرد. به دنبال آن یاهو نیز که پیش از آن و در هنگام ایجاد پست الکترونیکی جدید نام ایران را در کشورهای خود قرار داده بود، اقدام به حذف نام کشورمان کرد. برخی معتقدند ایران را می‌توان به عنوان یکی از بیشترین ترافیک سازان در خاورمیانه برای Yahoo دانست که در تحقیقات اخیر یکی از بخش‌های دولتی مشخص شد که بیش از 85 درصد از کاربران ایرانی از سرویس ایمیل این سرویس دهنده پر قدرت استفاده می‌کنند.

حرکت اخیر خبر ساز وب پورتال مشهور Yahoo در ایران حذف نام این کشور از فرم ویژه ثبت نام عضویت خود بوده است که واکنش‌های قابل توجهی را نیز در بین کاربران اینترنت ایران به همراه داشته است.
هرچند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این اقدام یاهو را نمی‌توان تحریم تصور کرد اما همین کار نیز اعتراضات گسترده‌ای را در بین کاربران ایرانی به همراه داشته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تنها راه مقابله با اقداماتی از این دست ایجاد سرویس‌هایی مشابه برای رفع نیاز کاربران ایرانی است.

ایران که خود از سطح سرویس دهی پائین اینترنتی و علم IT رنج می برد تا بحال سرویس دهنده‌ای مشابه Yahoo را با ماهیت ایرانی به چشم ندیده است و نهایت قدرت آن در چند سرویس ارائه دهنده وبلاگ معمولی، سایت‌های دوستیابی و چند سایت خبری بخش دولتی و خصوصی خلاصه می شود. که این امر سبب تصدیق آخرین تحقیقات یک شرکت ایرانی مبنی بر احساسی بودن اعتراضات اخیر ایرانیان به این اقدام مورد بحث Yahoo است.

با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باورند تا زمانی که ایران نتواند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشد ناگریز است تا با اتفاقاتی از این دست خواه ناخواه کنار آید. در این بین برخی از گزارش‌ها نیز گواه بر این ادعا است که عمده شرکت‌های تحریم کننده کاربران اینترنتی ایرانی به دلیل آنکه منفعتی در ایران ندارند یا به دلیل آنکه ماهیتی صد در صد آمریکایی دارند اقدام به فعالیت‌هایی از این دست می‌کنند.

نوکیا‌ هم به جمع تحریم کنندگان می پیوندد
اما اقدامی که در حقیقت منجر به انتشار این گزارش شد، اقدام عجيب شرکت نوکیا نسبت به اعمال محدودیتی برای کاربران ایرانی است. بر اساس جديدترين گزارش‌های منتشر شده، صادرات جهاني تلفن همراه با رشد متوسط ‌١٢درصد در سال ‌٢٠٠٧ به ‌١٢/١ميليارد دستگاه رسيد و نوكيا براي نخستين بار ‌٤٠درصد از سهم اين بازار را به دست آورد.

در ایران نیز براساس آخرین آمار منتشر شده تا این لحظه بالغ بر 26میلیون کاربر تلفن همراه فعال وجود دارد که برخی از آمارها و منابع اطلاعاتی غیر رسمی معتقدند بالغ بر 60درصد این بازار در اختیار این نام تجاری است.

نوکیا متعلق به کشور فنلاند است و جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر مراودات سیاسی با این کشور از لحاظ اقتصادی و فرهنگی نیز مراودات بسیاری دارد. اما با این حال اخیرا این شرکت فنلاندی دسترسی کاربران ایرانی را به بخشی از سایت خود ممنوع کرده است!. شرکتی که به جرات می‌توان گفت 60 درصد بازار تشنه ایران را به راحتی در دستان خود گرفته است این بار دسترسی کاربران ایرانی را به بخشی از سایت خود محدود کرده و همانند اقداماتی مشابه با درج جمله‌ای بیان می کند: «این سرویس برای کشور شما قابل استفاده نیست»!.

این درحالی است که زمان راه‌اندازی این سرویس به واسطه پوشش خبری‌ای که توسط رسانه‌های ارتباط جمعی صورت گرفته بود درصد قابل توجهی از کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات مورد نظر خود عضو سایت نوکیا شده بودند. نوکیا چند ماه پیش زیر مجموعه‌ای به سایت اصلی خود به نشانیnokia.com ا .mosh اضافه کرده بود. این سایت در رسته سایت‌های گروهی دسته بندی می‌شود و این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورد تا تجربیات، نرم افزارها، تم‌ها و آهنگ‌های خود را به صورت رایگان در اختیار یکدیگر قرار دهند.

مدیران ارشد این شرکت فنلاندی اخیرا و با تعطیلی کارخانه خود در بوخوم آلمان با بحران تازه‌ای در اروپا روبرو هستند که به نظر می‌رسد اعمال سیاست‌هایی از این دست، بی‌شک می‌تواند در بازار بکر ایران نیز تاثیر گذار باشد.

چرا که تجربه ثابت کرده است که کاربران دنیای فن‌آوری ایران به شدت به اقداماتی از این دست حساس بوده و واکنش‌های بسیار شدیدی از خود نشان می‌دهند. گوشی‌های نوکیا بی تردید جزو با کیفیت ترین گوشی‌های موجود در بازار محسوب می شود اما با توجه به پیشرفت روزافزون در بخش تلفن همراه و فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند که به نرم افزارهای زیادی نیز نیاز دارد، ممنوعیت دسترسی به این سایت علاوه بر آنکه نوعی بی احترامی به مخاطبان ایرانی محسوب می شود، می تواند بازار این برند در کشور را با مشکل روبرو سازد.


منبع خبر : ايتنا - http://www.itna.ir/archives/report/009168.php 
اخبار مرتبط

جزئیات ‌توافق ایران با «بوئینگ»
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1395

رونق اقتصادی در راه است
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1394

پایان تولید ٤٠٥ و ٢٠٦ و جبران بدعهدی پژو
منتشر شده در تاريخ: 11/11/1394

هواپیماهایی که ایرباس به ایران می فروشد+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1394

دوازده بانک‌ خارج شده از تحریم
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

شرکت‌های آماده ورود به بازار ایران +اسامی
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1394

نام ایران در سایت گوگل، یاهو و مایکروسافت رسما درج شد
منتشر شده در تاريخ: 29/10/1394

تحریم سوئیفت رسماً لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1394

آغاز تحریم جدید اپل علیه کاربران ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1394

هواپیماهای جدیدی که وارد ایران خواهد شد
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1394

بیانیه «سوئیفت» در مورد لغو تحریم بانک های ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1394

آیا روحانی به بوئینگ چراغ سبز می‌دهد؟
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1394

تاثیر توافق لوزان برمعیشت مردم چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1394

تحریم بانک تجارت و سازمان کشتیرانی لغو شد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1393

تسویه بدهی ۶ میلیارد دلاری هند به ایران با خرید کالاهای کشور ثالث
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1393

واکنش بازار خودرو به تمدید مذاکرات هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1393

بازدهی کدام‌ بازار پس‌از توافق بیشتر می‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1393

رفع تحریم ها / یک هجوم پرشتاب به ایران در پیش است
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1393

جزئیات جدید از روند وصول مطالبات بعد از توافق هسته‌ای
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1393

موعد چهارمین قسط درآمد بلوکه شده نفتی به ایران سررسید
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1393

لغو تحریم بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 29/06/1393

قسط هشتم از پول نفت ایران دریافت شد
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1393

تمدید چهارماهه مذاکرات، چه نقشی در اقتصاد کشور دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 29/04/1393

واریز قسط هفتم دارایی‌های بلوکه شده
منتشر شده در تاريخ: 26/04/1393

واریز دومین قسط نفتی هند به حساب ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1393

قسط ششم دارایی‌ ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1393

ورود مستقیم قطعات هواپیما به ایران
منتشر شده در تاريخ: 02/04/1393

دلارهای نفتی به ایران رسید؟
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1393

افزایش تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/03/1393

تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دامن فرانسوی‌ها را گرفت
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1393

فرار انگلیس از پرداخت غرامت به بانک ایرانی
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1393

صادرات پتروشیمی آزاد شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

اقساط چهارم و پنجم توافق ژنو واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

تأیید آزادی پول های ایران
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1393

توضیحات بانک مرکزی درباره دریافت مطالبات ایران از آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1393

آزادی قسط پنجم دارایی‌های مسدود شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1393

صدور مجوز فروش و تعمیر قطعات هواپیما به ایران برای بوئینگ و جنرال موتورز
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1393

کره جنوبی 550 میلیون دلار ایران را آزاد کرد
منتشر شده در تاريخ: 17/12/1392

برای اولین بار پول ایران طبق توافق ژنو مستقیم به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

شرکت های بزرگ آمریکایی در راه ایران
منتشر شده در تاريخ: 14/12/1392

تنها در صورت توافق جامع، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

4 توافق کلیدی ایران و 1+5 چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1392

جزئیاتی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1392

توضیحات عراقچی درباره دریافت اولین قسط از پول‌های بلوکه شده ایران
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1392

خروج شرکت‌ ملی نفت از فهرست تحریم‌ آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1392

لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1392

واریز بخشی از پول‌‌های بلوکه ایران به حساب بانک مرکزی
منتشر شده در تاريخ: 03/11/1392

غول‌های اقتصادی به ایران می‌آیند
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1392

نخستین واکنش جنجالی بازار به اجرای توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1392

متن کامل دستورالعمل اجرایی کاهش تحریم‌های اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 30/10/1392

جزئیات کاهش تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا
منتشر شده در تاريخ: 28/10/1392

جزئیات کاهش تحریم‌ها پس از اجرایی شدن توافق ژنو
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

پول‌های بلوکه شده ایران در چند قسط پرداخت مي گردد؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1392

جدول زمانی لغو تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1392

پول ایران در کدام کشورها مسدود شده!؟
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1392

درآمد ایران از توافق هسته‌ای چقدر است؟
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1392

خودرو پس از لغو تحریم
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

پیش‌بینی وضعیت بازار پس از توافق ایران و گروه 5+1
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1392

بر پلاکارد استقبال کنندگان از ظریف در فرودگاه مهرآباد چه شعارهایی نوشته شده؟
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1392

نامه روحانی درباره دستاوردهای مذاکرات ژنو و پاسخ رهبر انقلاب
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

در متن توافق ایران و 5+1 چه آمده است؟ ترجمه غیررسمی
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

وزیر خارجه انگلیس : توافق با ایران یک گام مهم و ترغیب کننده است
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ظریف: به بحران غیرضروری پایان دادیم
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

کاخ سفید توافق با ایران را تایید کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اولین دست دادن وزیران خارجه ایران وآمریکا + عكس
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

ايران و قدرتهاي جهاني پس از 10 سال به توافق رسيدند
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1392

اعضای تیم 6 نفره ایران در مذاکرات چه کسانی هستند؟
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

جزئیاتی از متن توافق ایران و 1+5 از قول یک منبع غربی
منتشر شده در تاريخ: 02/09/1392

تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در سنا به تعویق افتاد
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1392

جرا مذاکرات ژنو بیش از حد طولانی شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

خودرو در اولویت حذف تحریم‌ها
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1392

آخرین اظهارنظر کری و عراقچی
منتشر شده در تاريخ: 18/08/1392

عراقچی: توافقنامه شامل ۳ بخش است
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

واکنش صریح ظریف به درخواست تعلیق غنی سازی
منتشر شده در تاريخ: 17/08/1392

ابطال تحریم‌های کشتیرانی و17شرکت دیگر
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1392

آموزش ساخت ايميل ياهو بعد از حذف ايران!
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1392

حذف نام ایران از فهرست تحریم‌های اپل
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1392

شرکت Adobe ایران را رفع تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 28/03/1392

تحریمها علیه ایران به موبایل‌های سامسونگ هم رسید
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1392

تحريم گاز ايران در آستانه فصل سرد اروپا !
منتشر شده در تاريخ: 15/07/1391

آيت‌الله صافي: حج را تحريم نمي‌كنيم
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1391

اتحاديه اروپا دیروز چه كساني را تحريم كرد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1390

اقدام به تحريم بانك صادرات توسط عده اي كاربران اينترنت
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1390

شاهزاده سعودي به انگليسي ها: ايران را تحريم نفتي كنيد ،‌ كمبود بازار را خودمان جبران مي كنيم
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1390

انحلال شرکتهای LG و SAMSUNG درایران
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1389

احمدي‌نژاد: تحريم‌كنندگان پيغام محرمانه مي‌دهند
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1389

امارات، ۴۰ شرکت را به دلیل نقض تحریم‌هاى ایران تعطیل کرد
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1389

تحریم های مستقل آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، وزیر دفاع و فرماندهان سپاه
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1389

چرا لبنان به قطعنامه ضدايراني راي ممتنع داد؟
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1389

تصویب تحریم ایران در مجلس نمايندگان آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1389

توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

اگر واقعا تحريم‏ها عملي شود چه مي‏شود؟
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1388

خزانه‌داری آمریکا بانک ملت را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

فقط مانده بود ماکروسافت ایران را تحریم کند ،که کرد
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1388

فیس بوک:برای ایرانیان عضو شبکه فقط محدودیت تجاری داریم
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

تحريم دوباره گوگل عليه كاربران ايراني
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1387

تصويب قطعنامه ضدايراني در شوراي امنيت و واكنش ايران به اين اقدام
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1387

توافق بر سر پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1387

آمریکا کشتیرانی ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1387

آمريكا پنج شركت ايراني دیگر را تحريم كرد
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1387

اجرای تحریم‏های جدید اروپا علیه ایران
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1387

اروپا درپي اعمال تحريم‌هايي فراتر از قطعنامه1803 عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1387

آمريكا در حال تنظيم تحريمهاي جديد عليه ايران است
منتشر شده در تاريخ: 01/05/1387

مشکل تحریم بانک‌های ایرانی در عراق
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1387

اتحادیه اروپا نیز ایران را تحریم کرد
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1387

اقدام جديد آمريكا در مسدود كردن سايت‌هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

ليبي از قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران حمايت نمي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1386

تصويب قانون منع پولشويي بهانه تحريم بانكهاي ايراني را از آمريكا گرفت
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1386

توافق بر سر قطعنامه تحريم سوم
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1386

اصرار رايس و بوش به تشدید تحريم باوجود گزارش
منتشر شده در تاريخ: 15/09/1386

هشدار روسیه در مورد تحريم هاي ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

اكثر مردم آمريكا تحريم عليه ايران را بي‌نتيجه مي‌دانند
منتشر شده در تاريخ: 05/08/1386

آمريكا سه بانك دولتي ايران را تحريم كرد!
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1386

مسائل سياسي و تحريم باعث تأخير در افتتاح برج ميلاد شد
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1386

علت ناتواني دولت بوش در اجرای تحريم ۶ ماه پيش عليه ايران
منتشر شده در تاريخ: 26/06/1386

تحریم هواپیمایی ماهان تایید شد
منتشر شده در تاريخ: 22/06/1386

تهديد فرانسه، تطميع برادعی: تشديدتحريم يا حل پرونده؟
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1386

انگليس به‌دنبال قطعنامه جديد تحريم ايران
منتشر شده در تاريخ: 14/06/1386

احتمال تصويب قطعنامه سوم تحريم ايران در سپتامبر
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1386

تحريم يا حمله؟ سهل‌انگاري در ارزيابي خطر
منتشر شده در تاريخ: 26/05/1386