شماره خبر:  3392    تاريخ انتشار خبر:        ام دی ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2399 مرتبه تا کنون

 افشاگری بوتو از قتل خویش در آخرين كتابش

بي‌نظير بوتو، رهبر ترور شده‌ي مخالفان در پاكستان، در كتابي كه درست چند روز پيش از تروراش نوشته، اسامي و شماره تلفن همراه قاتلان احتمالي را افشا كرده است.

بي‌نظير بوتو، نخست‌وزير سابق پاكستان و رهبر ترور شده‌ي حزب مردم اين كشور در كتاب خود به نام "آشتي: اسلام ، دموكراسي و غرب" كه امروز(سه‌شنبه) در سراسر جهان عرضه مي‌گردد، نوشته است كه مقام‌هاي پاكستاني به وي گفته بودند، چهار تيم بمب گذار انتحاري از سوي بيت‌الله محسود، سركرده‌ي طالبان در پاكستان، حمزه، پسر اسامه بن لادن و دو گروه شبه نظامي براي كشتن وي اعزام شده‌اند.

بي‌نظير بوتو كه در كتابش پرويز مشرف، رييس جمهور پاكستان را به عدم حمايت كافي و تحقيق در زمينه‌ي اين تهديدها متهم كرده، نوشت: در واقع من اسامي و شماره تلفن همراه تروريست‌هاي تعيين شده را از دولت‌هاي خارجي مسلمان دلسوز گرفته‌ام.

بوتو در كتابش اعلام كرده كه در ماه اكتبر(مهر) پيش از بازگشت به كشور نامه‌اي براي مشرف فرستاده كه در آن از افرادي در سرويس‌هاي اطلاعاتي پاكستان نام برده كه احتمالا اقدام به ترور وي خواهند كرد.

بوتو در صفحه‌ي 318 كتابش كه از سوي نهاد خبري‌ "هارپر كولينز" منتشر شده، نوشته است: من به او (مشرف) گفتم كه اگر توسط شبه نظاميان ترور شوم، براساس خواسته‌ي طرفداران شبه‌نظاميان در رژيم او خواهد بود كه به گمانم قصد حذف من يا كنار زدن تهديد من عليه اعمال قدرت‌ خود را داشته‌اند.

بوتو پس از بازگشت به پاكستان در ماه اكتبر(مهر) پس از هشت سال تبعيد خود خواسته از يك بمب گذاري كه يكي از مرگبارترين حملات در تاريخ پاكستان بود، جان سالم به در برد. اما در راهپيمايي 27 دسامبر(6 دي) بر اثر شليك گلوله و بمب گذاري انتحاري كشته شد.

وي در بخش ديگري از كتابش نوشته است: زماني كه بازگشتم نمي‌دانستم كه زنده خواهم ماند يا مي‌ميرم. از بچه‌هايم و نيز از همسر، مادر، خدمه، دوستان و خانواده‌ام خداحافظي كردم. نمي‌دانستم كه آيا دوباره صورت‌هاي آنها را خواهم ديد يا خير.

بوتو كه پدرش اولين نخست وزير مشهور پاكستان بود و در اواخر دهه‌ي 1970 از سوي نظاميان به دار آويخته شد، نوشته است: مي‌خواستم به آنها اطمينان خاطر بدهم و نيز به آنها گفتم "به ياد داشته باشيد خدا زندگي مي‌دهد و خدا آن را مي‌گيرد. من تا زمانيكه فرصتم تمام نشده باشد، سالم خواهم ماند".

دولت مشرف كه حامي وفادار آمريكا در رهبري عمليات نظامي عليه شبه نظاميان تروريست است، القاعده را عامل قتل بوتو مي‌داند، اما بسياري از مردم پاكستان به ديگر دشمنان بوتو احتمالا از درون سازمان‌هاي امنيتي پشت پرده، مظنون هستند.

بوتو پس از اولين سوء قصد به جانش، نوشته است: از همان لحظات اوليه‌ي حمله،‌ مخفي‌كاري‌ها آغاز شد تا حملات به صورت انتحاري و به سبك القاعده نمايان شود.

وي در ادامه آورده است: در پاكستان كارها تقريبا آن طور كه به نظر مي‌رسند نيستند. هميشه دايره‌هايي درون دايره‌ها وجود دارد و به ندرت خطوط صاف پديدار مي‌شود. عمليات بايد شبيه كارهاي القاعده و طالبان مي‌بود؛ من شك ندارم كه پاي آنها (دولت) نيز در ميان است.

بوتو در ادامه نوشته است: اما پيچيدگي نقشه، توطئه‌ي بزرگتري را نشان مي‌دهد. عناصر سرويس‌هاي اطلاعاتي پاكستان كه طالبان را در دهه‌ي 1980 به وجود آوردند و برخي از عناصر مشخص دوستدار ايدئولوژي و تئوري القاعده، در حال جذب نيروي جديد براي اجراي نقشه‌ي تازه‌اي هستند.

آصف علي زرداري، همسر بي نظير بوتو كه عملا رهبر حزب مردم پاكستان شده همراه با پسر و دخترش در مقدمه‌ي كتاب بوتو نوشته‌اند: اين كتاب درباره‌ي چيزي است كه كساني كه او را كشتند، هرگز آن را درك نخواهند كرد؛ دموكراسي، صبر، منطق، اميد و بالاتر از همه‌ي اينها پيام حقيقي اسلام. يا شايد آنها اين حقايق را درك كرده‌اند و از آن مي‌ترسند و بنابراين از او نيز ترسيدند. او بدترين كابوس ديوانه كننده‌ي آنها بود.


منبع خبر : فردانيوز - http://www.fardanews.com/show/?id=46100 
اخبار مرتبط

شكار مسافران ناخوانده در‌كافه‌هاي لاهور پاكستان
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1387

تصميم پاكستان براي تحويل تروريست‌هاي جندالله به ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

گدايي با پيامك در پاكستان‌
منتشر شده در تاريخ: 29/02/1387

به دنبال تلاش پاكستان براي فيلتر يوتيوب،
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1386

واکنش پسر بی نظیر بوتو به انتشار عکس های خصوصی اش با دختران
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1386

درخواست بي‌نظير بوتو براي دريافت تابعيت ايران
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1386

بي‌نظير بوتو با سلاح ليزري كشته شده است
منتشر شده در تاريخ: 14/10/1386

بوتو قرار بود چه چیزی را افشا کتد؟
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1386

تصاویر قاتلان احتمالی بی نظیر بوتو
منتشر شده در تاريخ: 10/10/1386

زندگی نامه کامل بی نظیر بوتو (به همراه عكس)
منتشر شده در تاريخ: 07/10/1386

رئیس جمهور شوم به پاكستان حمله می‌كنم
منتشر شده در تاريخ: 10/05/1386