شماره خبر:  3333    تاريخ انتشار خبر:        ام اسفند ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 3743 مرتبه تا کنون

 2 کودک قرباني بيماري رواني مادر خود شدند

بار ديگر يک بيمار رواني رها شده حادثه اي تلخ را رقم زد و با قتل فرزند 3 ساله و مجروح کردن ديگر فرزندش زنگ هشدار را به صدا درآورد که اين تراژدي دلخراش در کدامين منزل متوقف خواهد شد.

به گزارش «جام جم» ، بعد از ظهر 16 بهمن ماه وقتي ماموران کلانتري 31 جنت در شيراز وارد آپارتمان طبقه دوم خيابان پاييز در خيابان سراج شدند، جسد کودک 3 ساله اي به نام فاطمه را مشاهده کردند که گلوي او بريده شده بود و در ميان بهت و ناباوري به فاصله کمي از او برادر 9 ساله اش را مشاهده کردند که با بريده شدن گوشش در يک قدمي مرگ قرار داشت.

يک تماس تلفني
سرهنگ محمد محمدي ، رئيس پليس آگاهي استان فارس با اشاره به اين حادثه دلخراش به «جام جم» گفت : به دنبال تماس مردم با مرکز فوريت هاي پليسي 110 مبني بر اين که فرزندانش در منزل مسکوني خود در يک قدمي مرگ قرار دارند، بلافاصله ماموران کلانتري 31 جنت عازم محل شدند و با صحنه هولناک قتل دختر 3 ساله به نام فاطمه مواجه شدند که گلويش با تيغ موکت بري بريده شده بود و پس از انتقال کودک 9 ساله خانواده به نام علي به بيمارستان ، موضوع به بازپرس ويژه قتل دادسراي شيراز و تيم تشخيص هويت پليس آگاهي گزارش شد.

درخواست کمک از پدر
رئيس پليس آگاهي استان فارس افزود: با بررسي و تحقيق از پدر خانواده ، وي عنوان کرد، وقتي به خانه ام تلفن کردم ، پسرم علي در حالي که بسختي حرف مي زد، گفت : مادرم با چاقو به من و خواهرم حمله کرده و سپس تماس او قطع شد.سرهنگ محمدي افزود: با تلاش پزشکان در بيمارستان فارس شيراز گوش کودک 9 ساله پيوند زده شده و اکنون وي در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان بستري است.

بيمار رواني
محمدي افزود: تحقيقات نشان مي دهد، مادر اين دو کودک به بيماري رواني مبتلا بوده و هرازگاهي به صورت ناقص اقدام به معالجه و استفاده از دارو مي کرده است.

با توجه به شرايط روحي اش وي چندين بار از منزل شوهرش قهر کرده و با وساطت نزديکان به خانه اش بازگشته است.
رئيس پليس آگاهي استان افزود: تحقيقات نشان مي دهد، زن متهم پس از ارتکاب قتل ابتدا به منزل صاحبخانه قديمي خود رفته و پس از دقايقي اين محل را ترک کرده و به نقطه نامعلومي رفته است.

در حال حاضر جستجو براي يافتن وي ادامه دارد.سرهنگ محمدي افزود: متاسفانه بي توجهي به بيماري رواني زن جوان و مداوا شدن وي ، موجب بروز اين حادثه دلخراش شده است.

اگر بستگان اين زن به مداواي وي توجه جدي نشان مي دادند، امروز کودک 3ساله خانواده همچنان همبازي عروسک هاي کوچکش در خانه اي بود که اکنون از آن بوي مرگ به مشام مي رسد.

تحليلي بر پرونده از دیدگاه روانشناسی
در پي قتل فجيع دختر سه ساله و مجروحيت پسر 8 ساله از سوي مادرشان در شيراز، يك روانپزشك جنايي در تحليل اين جنايت به برچسپ زدن بر بيماران رواني و در پي آن، قطع مصرف دارو از سوي مبتلايان به اختلالات رواني تاكيد و خاطرنشان كرد: بيش از 80 درصد بيماران مبتلا به اختلالات رواني با مصرف دارو قابل بهبود هستند.

در خصوص برخي نگراني‌ها مبني بر وقوع اين گونه حوادث از سوي بيماران رواني، افزود: از آنجا كه موضوع جنايت رخ داده بسيار مهم است، در درجه اول براي جلوگيري از انگ زدن به بيماران رواني توجه به چند نكته بسيار ضروري است: نخست آنكه تعداد اين قبيل حوادث كه از سوي برخي بيماران رواني رخ مي‌دهد، افزايشي نداشته است، بلكه بدليل آگاهي جامعه پزشكي و قضات و از سوي ديگر عموم مردم از مسائل رواني، اكنون اين قبيل افراد شناسايي شده و درمان‌هاي لازم براي آنها انجام مي‌شود، چراكه پيش از اين، از چنين موضوعاتي غفلت مي‌شد، در حالي كه در حال حاضر به صورت علمي مورد بررسي قرار مي‌گيرند.

وي همچنين گفت: دومين نكته آنست كه تمامي بيماران رواني در معرض افزايش رفتارهاي پرخاشگرانه و كيفري نيستند، ‌تنها در مواردي رفتارهاي رواني نمايان مي‌شوند كه مبتلا، درمان نشده و از برخي روانپريشي‌ها و افسردگي‌هاي شديد رنج ببرد و به اين ترتيب در صورت تشخيص، با درمان بيماران مبتلا به اختلالات شديد رواني مي‌توان عموما از بروز اين قبيل حوادث تلخ جلوگيري كرد، اما در اين رابطه، بايد بر اهميت تداوم درمان تأكيد كرد.

اين روانپزشك بر اين نكته اشاره كرد كه نمي‌توان گفت كسي، از ابتلا به بيماري‌هاي شديد رواني مصون است، از اين رو نبايد در مورد اين بيماران، پيشداوري كرد.

دكتر فدايي ادامه داد: از طرف ديگر، نيازي نيست كه افراد جامعه در برابر وقوع حوادث از سوي اين افراد، احساس نگراني كنند، بلكه بهترين اقدام، ايجاد امكانات بيشتر روانپزشكي، افزايش تعداد روانپزشكان و ايجاد مراكز سرپايي و بهداري روانپزشكي براي مراجعه افراد و تشخيص و درمان آنها در محل مناسب است.

وي با اعلام اين كه در صورت تكرار رفتارهاي پرخاشگرانه از سوي افراد بيمار مي‌توان آنها را در بيمارستان‌هاي ويژه با ضريب امنيتي بالا درمان كرد، خاطرنشان كرد: ترخيص اين بيماران تا زمان تاييد روانپزشك و قاضي در خصوص زندگي بدون خطر اين فرد در جامعه مي‌تواند به تعويق بيفتد.

ضرورت انجام مشاوره براي بيماران رواني پيش از ازدواج
اين روانپزشك در خصوص پيشگيري از وقوع چنين جرايم دلخراشي از سوي بيماران رواني تاكيد كرد: اگر عضوي از يك خانواده داراي سابقه‌اي از اختلالات رواني است، اين فرد بايد پيش از ازدواج با روانپزشك مشاوره داشته باشد تا روانپزشك، تاثير ازدواج را براي اين افراد و خانواده‌هايشان توضيح دهد.

وي به ايسنا گفت: به هيچ‌وجه نمي‌توان افراد را در مورد مسائل خصوصي از جمله ازدواج تحت اجبار قرار داد و در اين رابطه، نكته حائز اهميت، آگاهي خانواده‌هاست، چرا كه بايد بدانند كه در برخي بيماريهاي شديد رواني امكان عود بيماري و يا انتقال ژنتيك آن به نسل بعدي وجود دارد، اما در اين شرايط نيز درمان مناسب مي‌تواند موجب پيشگيري از بيماري يا رفع سريع نشانه‌هاي آن شود.

درصد جرايمي كه از سوي بيماران رواني رخ مي‌دهد در مقايسه با كل جرايم، ناچيز است
اين روانپزشك با اعلام اين كه حدود 80 درصد مبتلايان به اختلالات رواني با درمان مناسب امكان بهبود دارند، اظهار كرد: نكته قابل توجه آنست كه بايد از بيماران رواني انگ‌زدايي شود و اين درحاليست درصد جرايمي كه از سوي افراد مبتلا به بيماري شديد رواني رخ مي‌دهد در مقايسه با كل جرايم، بسيار ناچيز است و در واقع اگر تاكيدي بر مجرميت بيماران رواني مي‌شود حاكي از آنست كه نياز به درمان دارند، چراكه اين قبيل بيماران مسووليت كيفري نداشته و تحت تاثير بيماري مرتكب جرم شده‌اند؛ اگرچه عموما پس از درمان، ديگر مرتكب جرم نمي‌شوند.

به باورهاي نادرست توجه نكنيد!
دكتر فدايي با اشاره به برخي تبليغ‌هاي اشتباه در رسانه‌ها و افكار عمومي به ايسنا گفت: متاسفانه در افكار عمومي و برخي رسانه‌ها، اين گونه شايع شده و تبليغ مي‌شود كه افراد، از مصرف داروها نهي مي‌شوند و به اين ترتيب به طور مرتب در جامعه بر استفاده نكردن از داروهاي روانپزشكي تاكيد مي‌شود تا آنجا كه برخي بيماران حتي داروهاي تجويز شده از سوي پزشكان را به خاطر وجود برخي باورهاي نادرست مصرف نمي‌كنند!

وي از رسانه‌ها به ويژه صدا و سيما درخواست كرد كه در اين زمينه فرهنگسازي كنند، چرا كه بسياري از اوقات بيماران مبتلا به افسردگي كه با درمان كاملا تحت كنترل هستند، بدليل برخي باورهاي نادرست، درمان را قطع مي‌كنند، اما پس از مدتي بدليل بازگشت بيماري دست به خودكشي زده و يا بيمار مبتلا به اسكيزوفرني كه با ادامه درمان كاملا سالم است با قطع درمان دارويي مبتلا به برگشت هذيان‌ها شده و تحت تاثير آن اقدام به ديگركشي مي‌كند.

شايد مادر دردمند اين خانواده از ترس «انگ» بيماري رواني داروهايش را قطع كرده باشد!
به اعتقاد اين روانپزشك، در اين پرونده نيز به احتمال زياد مادر دردمند خانواده بدليل سابقه بيماري رواني با درمان تحت كنترل بوده، اما از ترس انگ بيماري رواني در پيروي‌ از توصيه‌هاي نادرست اطرافيان، داروهاي خود را قطع كرده و در نتيجه تحت تاثير بيماري، جنايت دلخراشي را رقم زده است.


منبع خبر : جام جم - http://www.jamejamonline.ir/shownews2.asp?n=236338&t=acc 
اخبار مرتبط

اسارت پسربچه در شكنجه‌گاه نامادری
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1390

شکنجه سفید در برخی مهد کودک‌ها
منتشر شده در تاريخ: 19/06/1390

محاكمه ناپدري هانيه ، يكشنبه آينده در دادگاه اطفال
منتشر شده در تاريخ: 13/05/1390

مرد شيشه‌اي ،2فرزندش را معتاد كرد
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1390

مادر عصباني:نيما را كتك زدم، شكنجه نكردم
منتشر شده در تاريخ: 22/02/1390

وحشت هانيه از مرد شكنجه‌گر
منتشر شده در تاريخ: 14/02/1390

مادر هانيه شكنجه دخترش‌را انكار كرد
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1390

اعتراف‌هاي تكان ‌دهنده ناپدري سنگدل
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1390

سوختن «نيلوفر» در آتش اعتياد پدر
منتشر شده در تاريخ: 12/11/1389

اعترافات هولناک عامل قتل دختر ۵ ساله +عکس
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1389

پدر در جستجوي كودك 2.5 ساله
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1389

«فاطمه» كوچولو قرباني انتقام‌جويي خانوادگي
منتشر شده در تاريخ: 17/07/1389

سرانجام ندا کوچولو به آسمان پر کشید
منتشر شده در تاريخ: 15/06/1389

به راستی گناه «ندا کوچولو» چه بود؟
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1389

شوهرم لولو است، بچه ام ازاو می ترسد
منتشر شده در تاريخ: 25/05/1389

پدر تجاوز مي‌كرد، مادر فيلمبرداري
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1389

مادری که 6 نوزادش را کشت + عکس
منتشر شده در تاريخ: 25/12/1388

قتل دلخراش کودک در كرمانشاه
منتشر شده در تاريخ: 15/11/1388

اعتراف پدر به قتل كودك
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1388

بريتانيا در شوک جنايت دو کودک
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1388

4 كودك خردسال زير ضربات والدين
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1388

قتل فجيع ساناز كوچولو
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1388

معتاد كردن 15 كودك ربوده شده
منتشر شده در تاريخ: 24/08/1388

طناب دار بر گردن سهيلا
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1388

قاتل نوزاد شیرخوار پای چوبه دار
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1388

تامین مواد مخدر با فروش نوزاد 6 ماهه
منتشر شده در تاريخ: 14/07/1388

كودك قرباني آزار پدر و نامادري‌:دلم به حال خواهرم مي‌سوزد
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1388

پدر بيرحم روانه دادگاه شد
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1387

اعتراف مادر فرزندكش
منتشر شده در تاريخ: 22/12/1386

همدستي پدر و نامادري براي آزار دختر 7 ساله
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1386

قرص اکس ، دست پدر را به خون فرزندش آغشته کرد
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

زوج ژاپني دو فرزند نوزادشان را منجمد كردند
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

زخم‌هاي اعتياد بر بدن نوزاد ‪ ۷۵‬روزه
منتشر شده در تاريخ: 10/10/1386

پدران عامل‌٧٠ درصد كودك‌آزاری‌ها بوده‌اند
منتشر شده در تاريخ: 18/05/1386