شماره خبر:  3195    تاريخ انتشار خبر:        ام مرداد ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 2463 مرتبه تا کنون

 چه کسي گفته ملانصرالدين اهل ترکيه است

شهر قونيه در ترکيه اين روزها بيش از آن که بيلبورد تبليغاتي ترک ها براي ترک بودن مولوي اين شاعر ايراني باشد، مجالي شده است براي زيارت مقبره ملانصرالدين ، طنزپرداز بزرگ ايراني.

چندي است که قبري ساخته اند و حتي با توجه به آن داستان مشهور منتسب به ملانصرالدين که نقطه اي روي زمين را مرکز دنيا دانست ، قانوني را به ثبت رسانده اند که هرکس پايش را روي جمله اي به نام مرکز دنيا در منطقه اي در مرکز شهر قونيه بگذارد به او گواهينامه ايستادن روي مرکز دنيا نيز مي دهند.

اصلا ترک ها انگار بر سر قبر ساختن براي مشاهير يدطولايي دارند و صد البته استفاده از اين قبور مشهور و ايضا آدم هاي شايد خيالي درون آن خوابيده. نه تخت جمشيد دارند، نه چغازنبيل نه حتي آدم هاي درون آنها اما به همين سادگي مي خواهند گردشگر به کشور خود بکشند و صد البته چقدر موفق بوده اند را بايد در مقايسه ميزان درآمد خالص ايران از نفت در مقابل درآمد اين کشور از صنعت گردشگري سراغ گرفت.

خبرگزاري آناتولي خبر مي دهد يکي از اهداف معرفي سال جديد ميلادي به نام ملانصرالدين معرفي قونيه به عنوان مرکز دنيا باشد و البته معرفي فرهنگ بالاي اين کشور در تاريخ ترکيه.

خبرگزاري هاي داخلي اين خبر را منتشر مي کنند و نمي دانند انتشار اين خبر يعني آن که اگر ترکيه امسال را به مناسبت هشتصدمين سالگرد تولد ملانصرالدين ، سال ملانصرالدين اعلام کرده است اين حرکت يعني خط بطلاني بر تمام ادعاهاي عرب ها، افغاني ها، قفقازها، هندي ها، پاکستاني ها و حتي بوسنيايي ها که در حاشيه فرهنگ غني عاميانه ايراني ها که عقيده دارند ملانصرالدين متعلق به فرهنگ آن کشور است.

البته ترک ها براي فرهنگ سازي و البته شخصيت سازي فرهنگي بي گدار به آب نمي زنند و از هم اکنون نامه هاي زيادي را براي دعوت از تمامي هنرمندان ، شاعران و نويسندگان کشورهاي فوق الذکر از جمله کشور عزيزمان ايران فرستاده اند تا با شرکت در برنامه هاي بي شمار سال ملانصرالدين در ترکيه ، مهر نهايي ترک بودن اين طنزپرداز ايراني را که براساس روايتي قوي در سال 1208 در خراسان و در زمان حکومت سلجوقيان به دنيا آمده است به دفتر ثبت شخصيت هاي فرهنگي جهان به نام ترکيه بکوبند؛ حرکتي حساب شده درست مثل سال ها قبل تر که جماعت شاعران و روزنامه نگاران ايراني را بر سرکوبان با قطار شاعرانگي ترک ها به اين کشور کشاند، تا آنجا بر ترک بودن مولوي صحه بگذارند و اين روزها و چندي پس از بازگشت به وطن انگار نه انگار اتفاقي افتاده است در جرايد خود بنويسند: چه کسي گفته مولوي ترک است؟


منبع خبر : جام جم - http://www.jamejamonline.ir/shownews2.asp?n=235426&t=cul 
اخبار مرتبط

تكرار شكست دبي در بازار املاك تركيه؟
منتشر شده در تاريخ: 11/08/1391

زلزله 7،6 ريشتري شرق تركيه را لرزاند + تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 02/08/1390

قيمت اينترنت در ايران؛ 11 برابر تركيه، 330 برابر ژاپن
منتشر شده در تاريخ: 10/04/1389

قيمت اينترنت در ايران، 11 برابر تركيه
منتشر شده در تاريخ: 08/10/1388

روستايي عجيب در تركيه + عكس
منتشر شده در تاريخ: 05/07/1388

سلاح و مشروبات الكلي چگونه از عراق و تركيه وارد ایران می شود؟
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1388

خاطرات خواندني معلم رقص تركيه اي از سفر ايران
منتشر شده در تاريخ: 27/12/1387

قيمت اينترنت در ايران، 12 برابر تركيه
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1386

شگفتی لائيك‌هاي تركيه از پوشش نامناسب زنان ايراني
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1386

خیانت ترکیه به ایران
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1386