شماره خبر:  22666    تاريخ انتشار خبر:        ام اسفند ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 5466 مرتبه تا کنون

 در اورژانس 123 چه می‌گذرد؟

fiogf49gjkf0d
آفتاب هنوز به وسط آسمان نرسیده است، در خیابان طویلی که پر از درخت های بلند است به دنبال مرکز مداخله در بحران یا اورژانس اجتماعی بهزیستی هستم، بالاخره در انتهای خیابان ساختمانی دو طبقه را پیدا می کنم که اطرافش با گلدان های کوچک بنفش و زرد پوشانده شده و بر سر درب آن نوشته است "123 مرکز مداخله در بحران".


سازمان بهزیستی کشور چند سالی است که اقدام به راه اندازی مرکز مداخله در بحران یا اورژانس اجتماعی نموده است تا با پیشگیری و کنترل آسیبهای اجتماعی شایع و در حال شیوع به صورت کشوری و منطقه ای و محلی کمک شایانی به افراد آسیب دیده نماید، این نوع مداخلات، گسترش آسیبها را در جامعه به حداقل خواهد رساند و زمینه برای توانمندسازی افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی و بازگشت آنها به زندگی سالم را فراهم می آورد.

مهمترین هدفی که مراکز اورژانس اجتماعی یا مراکز مداخله در بحران دنبال می کنند فراهم آوردن پایگاهی امن برای ارجاع اولیه هر نوع آسیب اجتماعی است. اورژانس اجتماعی به طور اختصاصی روی 3 محور خودکشی، همسر آزاری و کودک آزاری فعالیت می کند، این اهداف و خدمات ما را بر آن داشت تا در ابتدای سال جاری به یکی از این مراکز مراجعه نماییم و از نزدیک شاهد فعالیت های بهزیستی در این مرکز باشیم.

مسئول این مرکز مداخله در بحران در گفتگو با مهرخانه به تشریح این مرکز پرداخت و گفت: اورژانس اجتماعی متشکل از خط 123، خدمات سیار، مداخله در بحران، پایگاه اورژانس اجتماعی است و زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می کند.

وی افزود: دخترانی که اقدام به ترک خانواده کرده اند، کودکان و همسران آزار دیده، زنان آسیب دیده اجتماعی، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده اند، زوجین متقاضی طلاق و سایر افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند می توانند از مرکز اورژانس اجتماعی، خدمات فوری دریافت کنند.

این مسئول با بیان اینکه خدمات تخصصی در این مرکز به صورت شبانه روزی و به شکلهای مختلف و رایگان ارائه می شود، افزود: خدمات سرپائی شامل خدمات تخصصی مددکاری، روانشناسی، پزشکی، روانپزشکی به افرادی که مشمول خدمات مرکز می شوند.

وی تصریح کرد: خدمات نگهداری موقت شامل خدمات تخصصی به دختران و زنان در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی، این افراد می توانند به مدت 21 روز از خدمات اقامت استفاده کنند و این مدت تنها با تائید تیم تخصصی برای یک دوره دیگر قابل تجدید است.

مسئول این مرکز اورژانس اجتماعی به ارائه خدمات تخصصی خارج از مرکز پرداخت و گفت: این خدمات از طریق استقرار تیم تخصصی در سازمانها، نهادها با هماهنگی مسئولان سازمانهای مربوطه به منظور ارائه خدمات تخصصی به افراد نیازمند این خدمات و شناسایی افرادی که مشمول بهره مندی از خدمات سازمانها، نهادها صورت می پذیرد، به علاوه اینکه خدمات تخصصی تیم های سیار نیز از طریق تیم تخصصی مرکز با حضور آنان در مناطق آسیب زا به منظور شناسایی و ارایه خدمات تخصصی مورد نیاز در محل به افرادی که مشمول بهره مندی از این خدمات می شوند صورت می گیرد.

وی به نحوه پذیرش در این مرکز اشاره کرد و گفت: افراد می توانند به صورت خود معرف و یا با معرفی توسط خدمات اجتماعی سیار و خط اورژانس اجتماعی و یا با معرفی از طریق مراجع قضایی ، انتظامی ، سازمانها و نهاد های ذیربط به مرکز مراجعه نموده و از خدمات این مرکز که رایگان و شبانه روزی و به صورت سرپایی و نگهداری موقت ارائه می گردد، بهره مند گردند،‌البته نامه پزشکی قانونی، آزمایش اعتیاد و حکم قضایی برای پذیرش در این مرکز الزامی است.

پس از صحبت های ابتدایی به همراه مسئول مرکز به مکان نگهداری افراد آسیب دیده که در طبقه بالای ساختمان قرار دارد، رفتیم، فضای بزرگی است که چهار اتاق دارد، در هر اتاق دو تخت و کمد دیده می شود.

مادرم در زندان و پدرم فوت کرده است

الهام دختری نوجوانی در گوشه ای از اتاق روی صندلی نشسته ، از کتاب درسی که در دست دارد می توان فهمید چهارده ساله است و سوم راهنمایی است، پانزده روز از حضورش در این مرکز می گذرد، مادرش در زندان به سر می برد و پدرش نیز به خاطر مصرف بی رویه مواد مخدر دو ماه پیش فوت کرده ، الهام پس از مرگ پدرش مدتی را در منزل یکی از اقوام می ماند؛ اما در آن جا نیز به راحتی نمی تواند زندگی کند تا اینکه توسط مدیر مدرسه اش به این مرکز منتقل می شود.

مادر این دختر نوجوان که به گفته خودش سی و دو ساله است به فروش مواد مشغول بوده و توسط پلیس دستگیر شده است و حالا باید شش سال در زندان بماند.

نگرانی در چشمهای این دختر موج می زند، شش سال دیگر که مادرش از زندان بیرون می آید، الهام بیست ساله می شود و در این مدت جایی برای زندگی ندارد، ‌مدیر مرکز که انگار حرف های مرا نگفته می شنود، گفت: الهام پس از اتمام این دوره به یکی از مراکز نگهداری از کودکان فاقد سرپرست قانونی و موثر منتقل می شود تا زندگی جدیدی را در آنجا آغاز کند، آرزوی الهام این است که درس بخواند و معلم شود.

همسرم جواب سلام مرا با کتک می دهد

در اتاق بعدی زن جوانی که بر روی صورتش آثار کبودی دیده می شود، انگار حوصله ای برای حرف زدن ندارد، بیست و دو ساله است، به گفته خودش شوهرش حتی جواب سلامش را نیز با کتک می دهد، راضیه پس از فوت مادرش دیگر پناهی برای فرار از کتک های شوهرش ندارد و یک روز بعد از مشاجره با همسرش به مرکز مداخله در بحران زنگ می زند، پس از بررسی های لازم برای مدت کوتاهی به اینجا منتقل می شود، اکنون پنج روز است که در این مرکز حضور دارد و امیدوار است که مددکاران بهزیستی بتوانند این مشکل را حل کنند، تا دیگر مورد آزار و اذیت همسرش قرار نگیرد.

وی ادامه داد: همسرم از ابتدای ازدواجمان فحاشی می کرد و هر وقت با او برخورد می کردم با کمربند به جانم می افتاد، فکر می کردم با بچه دار شدنمان این مشکل حل می شود؛ اما فایده ای نداشت و او روز به روز بدتر می شد، چند روز پیش از محل کارش آمد و بی هیچ دلیلی شروع به کتک زدن من کرد، من هم به مرکز 123 زنگ زدم و به اینجا منتقل شدم.
راضیه گفت: به خاطر پسرم باید با این مرد زندگی کنم، خدا کند همسرم این رفتار زشتش را ترک کند.

چندین بار خود کشی کردم

هانیه دختر 18 ساله ای که پدر و مادرش هر دو در تصادف فوت کرده اند و پس از این اتفاق دچار حملات عصبی می شود، او که 35 روز است در این مرکز نگهداری می شو و بارها قصد خودکشی داشته است، یکبار که قصد خودکشی داشته است توسط همسایه شان به این مرکز منتقل می شود.
مدیر مرکز گفت: بهزیستی در تلاش است فرصتی برای اشتغال زایی این مددجو ایجاد کند تا مشکلات هانیه تا حدی بر طرف شود.

وی افزود: نحوه ترخیص خدمت گیرندگان با نظر تیم تخصصی مرکز و به صورت بازگشت به خانواده و یا ارجاع به مراکز سازمان بهزیستی صورت می گیرد.

مسئول این مرکز در خصوص اقدامات بهزیستی پس از ترخیص افراد گفت: پرونده این افراد تا زمانی که مشکلاتشان به درستی حل نشود بر روی میز مددکاران بهزیستی باز است، مددکاران به صورت مداوم از حل مددجویان باخبر هستند تا به وضعیت بحرانی قبل دچار نشوند.

اعتیاد سر منشا بسیاری از آسیب های اجتماعی

از مدیر مرکز خواستم تا یکی از مواردی که نتوانسته اند در این مرکز بحرانی را مدیریت کند برایمان بازگو کند و او اینگونه گفت: دختر دوازده ساله ای که مورد تجاوز برادر معتادش قرار گرفته بود،‌ اسفند ماه سال گذشته با تماس به 123 این قضیه را گزارش داد، پس از پیگیری ها لازم این دختر را به این مرکز منتقل کردیم و از مادرش خواستیم تا در این زمینه توضیحات لازم را بدهد؛ اما مادر با برخورد نامناسبی از ما خواست تا در این مسئله دخالت نکنیم و این قضیه را انکار کرد، ما به خاطر مقاومت بیش از حد مادر سارا مجبور به سکوت شدیم؛ اما مددکاران با تحقیقات که انجام داده بودند متوجه شدند برادر این دختر تعادل رفتاری ندارد و سارا هر لحظه در معرض آسیب قرار دارد،‌ ما هر چند نتوانستیم مدتی او را در مرکز نگهداری کنیم؛ اما مددکاران با مشاوره به مادرش از او خواستند تا بیشتر مراقب دخترش باشند،‌ البته ناگفته نماند این مادر از ترس آبرویش چنین کاری کرد، همسرش فوت کرده، پسرش به خاطر غفلت به اعتیاد روی آورده بود و حالا در پس تمام مشکلاتش با معضل جدیدی روبرو شده که به راحتی قابل حل نیست.

او ادامه داد: مهر ماه سال گذشته مسئول یکی از بیمارستان ها با ما تماس گرفت و از زنی گفت که تازه زایمان کرده است و ظاهرا کسی برای ترخیصش اقدام نکرده و به گفته خودش کسی را ندارد، تیم ما این زن را به مرکز آورد تا بررسی لازم را در خصوص شرایط زندگیش انجام دهد، مینا قبل از بارداری به مواد مخدر اعتیاد داشته است، پس از مدتی با پسری آشنا می شود که او نیز معتاد بوده است و ارتباطات آن ها منجر به برقراری روابط غیر اخلاقی و بارداری او می شود، مینا پس از اینکه متوجه بارداری اش می شود اعتیادش را کنار می گذارد و تصمیم می گیرد فرزندش را نگه دارد و به همین خاطر پدر بچه اش ترکش می کند، مینا پس از زایمانش مدتی با کودکش در مرکز ماند و شرایط کاری برایش فراهم کردیم؛ اما دوباره به مواد روی آورد و همه چیزش را از دست داد، حتی کودکش را نیز به بهزیستی سپرده و من از این بایت خیلی متاثر شدم.

این مسئول خاطر نشان کرد: درب این مرکز به روی همه کسانی که دچار آسیب های اجتماعی شده اند باز است و به کمک متخصصین مشکلات آن‌ها تا حدودی حل خواهد شد.

کلید حل مشکلات؛ آگاه‌ سازی خانواده‌‌ها نسبت به معضلات اجتماعی

کشور ما در شرایطی است که روز به روز به تعداد آسیب های اجتماعی آن افزوده می شود، شاید حذف و از بین رفتن تمامی این آسیب‌های اجتماعی توقعی دور از انتظار باشد؛ اما با برنامه‌ریزی جامع و کنترل مستمر می‌توان بسیاری از این آسیب‌ها را کنترل و نسبت به کاهش اثرات آنها اقدام کرد.
سارا، هاینه، الهام و مینا مدت کوتاهی مهمان این مکان هستند و می روند؛ اما نباید فراموش کرد که برای مقابله همه جانبه با هرگونه آسیب اجتماعی تنها نمی‌توان به اقدامات و طرح‌های اجرایی اکتفا کرد، در این بین نقش خانواده برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش بسزایی است و آگاه‌ سازی خانواده‌‌ها نسبت به معضلات اجتماعی تا حد زیادی می‌تواند در بهبود وضعیت موجود مفید باشد.منبع خبر : عصر ايران - http://www.asriran.com/fa/print/217446 
اخبار مرتبط

۵۰ ماده جدید اعتیاد آور در حال ورود به کشور!
منتشر شده در تاريخ: 30/09/1392

هشدار؛ نسل چهارم مواد مخدر صنعتی در راه است
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1392

مثلث مرگ را بشناسید/ دامی برای خانم ها و جوانان
منتشر شده در تاريخ: 27/08/1392

 شیشه چیست و درمان آن چگونه است؟
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1392

خط خطي‌كردن ماشين‌هاي مدل بالا در توهم شيشه!
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1392

مرگبار‌ترین مخدر‌های دست‌ساز دنیا
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1391

همسرم باعث شده فلان بازيگر سينما عاشقم شود!
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1391

ضارب شهروندان در خیابان مدنی دستگیر شد
منتشر شده در تاريخ: 25/07/1391

پسری که تفریحی آدم کشت! /عکس
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1391

پسر شيشه‌اي پدرش را در خواب كشت
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1391

گنجشك‌هاي معتاد
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1391

طلاق زن جوان از شوهر كراكي!
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1390

ملاقات مرد معتاد با فرشته نجات در‌ پارک
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1390

دختر و دستمال وحشتناك مرطوب
منتشر شده در تاريخ: 19/07/1390

قاسم«سناتور» دستگیر شد
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1390

نجات مادر و فرزند از اسارتگاه يكساله مرد معتاد
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1390

شيشه عمر دختر فراري شكست
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1390

ترك اعتياد؛ مرگ برادر را رقم زد
منتشر شده در تاريخ: 03/02/1390

«نخ»، تهدیدی جدید برای جوانان
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1390

ورود مواد مخدر جديدبا نام پان پراگ+عکس
منتشر شده در تاريخ: 27/01/1390

معجزه وحشتناک دستمال‌های مرطوب
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1390

ازدواج دختر دانشجو به زندان ختم شد
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1389

نظرسنجی تکان‌دهنده ازمردم درباره دسترسي ها به مواد مخدر
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1389

دستگيري قاتل شيشه‌اي در يك تصادف
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1389

باند خانوادگي توزيع كراک متلاشي شد
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1389

سوختن «نيلوفر» در آتش اعتياد پدر
منتشر شده در تاريخ: 12/11/1389

روایتی تکان‌دهنده از زندگی زنی که معتاد بود
منتشر شده در تاريخ: 01/09/1389

آشپزخانه‌هايي که "شيشه" پخت مي‌کنند!
منتشر شده در تاريخ: 13/08/1389

عروس شيشه‌اي در هم شكست
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1389

كشف لابراتوار بزرگ شيشه
منتشر شده در تاريخ: 17/03/1389

جزئيات قتل هولناك فرزند معتاد توسط پدر
منتشر شده در تاريخ: 25/02/1389

عکس: عاقبت مصرف "شیشه"+16
منتشر شده در تاريخ: 13/02/1389

تصاویر: مصرف مواد مخدر در برخی نقاط تهران(+16)
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

نقاب توليد‌كنندگان شيشه شكست
منتشر شده در تاريخ: 01/12/1388

تصاوير: سامان‌دهي كارتن‌خوابهاي شهر تهران
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1388

قتل جوان معتاد در كمپ ترك اعتياد
منتشر شده در تاريخ: 10/08/1388

بازداشت 8 زن ایرانی در اندونزی + تصویر
منتشر شده در تاريخ: 02/08/1388

زن معتاد ، دختران و پسران را به دام اعتياد مي‌كشاند
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1388

آدم‌رباها ،معتادها را مي‌دزديدند
منتشر شده در تاريخ: 31/05/1388

توهّم قرص روانگردان و ازدواج با هنرپيشه آمريكاي
منتشر شده در تاريخ: 27/05/1388

تكديگري خواهر و برادر براي تامين مخارج اعتياد پدر
منتشر شده در تاريخ: 07/04/1388

جنجال مرد متوهم در فرودگاه مهرآباد
منتشر شده در تاريخ: 23/01/1388

توهم قرص اكس جنجال آفريد
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1388

سونامي «شيشه» در کشور
منتشر شده در تاريخ: 12/11/1387

اعتياد باعث شكنجه فرزندم شد
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1387

معضلي به نام اعتياد به بازي‌هاي رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1387

متقاضيان گواهينامه تست اعتياد مى دهند
منتشر شده در تاريخ: 08/07/1387

راز ۱۴ كيلو هروئين در چمدان‌هاي هم‌شكل
منتشر شده در تاريخ: 19/04/1387

پدر خانواده وقتي معتاد نشد، كتك خورد
منتشر شده در تاريخ: 11/04/1387

داستان تلخ زنی که شوهرش معتاد بود
منتشر شده در تاريخ: 29/03/1387

مرگ کاشف روان گردان در102سالگي
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1387

اعتراف كراکی ها
منتشر شده در تاريخ: 26/01/1387

آدامس پان پراک حاوي مواد مخدر است
منتشر شده در تاريخ: 21/01/1387

جراحي كاميون در‌جست و جوي محموله مخدر
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1386

دستگیری سلطان شیشه در تهران
منتشر شده در تاريخ: 17/11/1386

نصب دستگاه خودپرداز حشیش در کالیفرنیا
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1386

تولید تریاک در عراق
منتشر شده در تاريخ: 04/11/1386

نصب دستگاه خودپرداز کاندوم و سرنگ در تهران
منتشر شده در تاريخ: 21/10/1386

فرش بافته شده با تار و پود مواد مخدر
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1386

ملاقات با نامزد کره اي
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1386

زخم‌هاي اعتياد بر بدن نوزاد ‪ ۷۵‬روزه
منتشر شده در تاريخ: 10/10/1386

دختر 13 ساله پس از فرار در منجلاب اعتياد فرو رفت
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1386

یک روز دیدنی با معتادان تزریقی اکس رو ول کن ، اسیدو بچسب
منتشر شده در تاريخ: 28/09/1386

رواج موادمخدر در كافي‌نت وگيم‌نت‌ها
منتشر شده در تاريخ: 27/09/1386

50 درصد معتادان تزريقي افغانستان ايراني هستند
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1386

روزگار سياه معتادان در بازار سياه متادون تقلبي
منتشر شده در تاريخ: 22/08/1386

مراقب خوشبو كننده‌های اعتیادآور باشید
منتشر شده در تاريخ: 18/06/1386

تدابير گسترده در گلوگاه تأمين مواد مخدر اروپا
منتشر شده در تاريخ: 08/05/1386