شماره خبر:  2035    تاريخ انتشار خبر:        ام آذر ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 1083 مرتبه تا کنون

 سفارش استخدام

روزي طلبه اي نزد مدرس آمد. او در نامه اي نوشته بود: اجازه بفرماييد در وزارت معارف به عنوان معلم استخدام شوم.
مدرس روي يک قطعه کاغذ نوشت: آقاي وزير معارف، حامل نامه يکي از دزدان است و قصد همکاري با شما را دارد. گردنه اي به وي واگذار کنيد. طلبه نامه را گرفت و رفت. پس از چند لحظه خجالت زده بازگشت و از مدرس پرسيد چرا در نامه او را دزد خوانده است ؟ مدرس گفت : اگر بگويم که تو شخص فاضل و متديني هستي، تو را راه نمي دهد. برو نامه را ببر. او نامه را برد و فرداي آن روز خدمت مدرس رسيد و گفت: آقا استخدام شدم و مديريت يک مدرسه را هم به من دادند.
اول شما را مي گيرند

زماني که نصرت الدوله وزير دارايي بود، لايحه اي تقديم مجلس کرد که به موجب آن دولت ايران يکصد سگ از انگلستان خريداري کند. او ضمن توضيح درباره خصوصيت سگ ها گفت : اين سگ ها شناسنامه دارند، پدر و مادرشان معلوم است ، نژادشان مشخص است و از جمله خصوصيات آنها اين است که به محض ديدن دزد او را مي گيرند. مدرس طبق معمول ، دست روي ميز زد و گفت : مخالفم. وزير دارايي گفت: آقا ! ما هر چه لايحه مي آوريم شما مخالفيد. دلايل مخالفت شما چيست ؟ مدرس پاسخ داد: مخالفت من به نفع شماست. مگر نگفتيد که اين سگ ها به محض ديدن دزد، او را مي گيرند؟ خب آقاي وزير! به محض ورودشان اول شما ر ا مي گيرند. پس مخالفت من به نفع شماست. نمايندگان مجلس با صداي بلند خنديدند و لايحه مسکوت ماند.


جيب بي ته

يک روز در مجلس شورا، رضاخان با شوخي و مزاح دست روي جيب مرحوم مدرس گذاشت و گفت : آقا؛ عجب جيب بزرگي داريد. مدرس در حالي که متبسم بود گفت : درست است که جيب من بزرگ است ، ولي ته دارد. اين جيب شماست که ته ندارد.


صفاي باطن

مدرس به دليل وارستگي و پرهيزگاري و شايستگي در رفتار و اعمال و نيز عبادت و ارتباط با خداوند از قدرت روحي و معنوي برخوردار بود و به خاطر اين کمالات روحاني ، صفاي باطن داشت. يک روز پيش از شهادتش به پاسبانش مي گويد: تو را از اينجا عوض مي کنند. پاسبان مي گويد: مگر از من خلافي ديده ايد يا از رفتارم ناراضي هستند؟ مدرس با حالتي عاطفي پاسخ مي دهد: خدا نکند، اين طور نيست. تو ماموري و به تو دستور مي دهند. ولي وقتي مجدد به اينجا مراجعت مي کني ، ديگر مرا زنده نخواهي يافت. اين پيش بيني مدرس که از کمال معنوي وي نشات مي گرفت ، درست از آب درآمد و صبح آن روزي که بنا بود مدرس را به شهادت برسانند آن پاسبان را عوض مي کنند. به طوري که در پرونده اين فاجعه منعکس است ، پاسي از شب گذشته همان روز، پاسبان مزبور را بر سر جنازه مدرس مي آورند.


آيا مي دانيد؟

مدرس مرد قانعي بود و زندگي بسيار ساده اي داشت.
جامه اش در سرماي زمستان و گرماي تابستان ، از پارچه کرباس خشن بود. خانه اش محقر و خالي و خوراکش اندک و يکنواخت بود. بي اعتنايي به لذت هاي دنيا و مال و ثروت ، در سراسر عمر با او بود.
هنگامي که مدرس نماينده مجلس بود، بسيار پيش مي آمد که شخصيت هاي مهم مملکتي و ثروتمندان شهر به خانه اش بروند. مدرس همه آنها را روي گليمي که تنها زيراندازش بود، مي نشاند و روي منقل سفالي اش براي آنها چاي دم مي کرد. هر کس داراي هر مقامي که بود، وقتي به ديدار مدرس مي آمد، بايد روي همان گليم مي نشست.
مدرس اگر مي خواست مي توانست قصرهاي باشکوه و مال و ثروت فراواني داشته باشد. با اين حال هنگام شهادت تنها 24 تومان پول نقد از او باقي مانده بود.


ديدگاه حضرت آيت الله خامنه اي نسبت به شهيد والامقام آيت الله مدرس (ره)

«شناخت رضاخان و پيش بيني عاقبت شومي که سلطه و سلطنت او مي توانست به بار آورد، در آغاز براي همگان آسان نبود. کمتر کسي مي توانست از براي آن همه تظاهر و ادعا که همچون نقابي صورت کريه رضاخان را پوشانده بود، چهره او را تشخيص دهد. در ميان آن گروه معدودي که صاحب چنين تشخيص بودند کمتر کسي اين شهامت را داشت که آنچه را دانسته برملا کند و از همان ابتداي امر قدعلم کرده ، با او به مخالفت برخيزد.
در چنين حالي مدرس کسي بود که با فراست خويش هم ماهيت ضداسلامي و ضدمردمي رضاخان را تشخيص داد و هم با شجاعت کم نظيري با او به مبارزه پرداخت.»
مدرس به عنوان يک روحاني که از چشمه فياض دين رهايي بخش و انسان ساز سيراب بود، در انجام تکليف الهي و شرعي خويش که مبارزه با ظلم و فساد و اختناق را سرلوحه احکام خويش دارد تنها بودن را بهانه سکوت قرار نداد و چه بسا در بسياري از جريانات سياسي کشور تنها يک فرياد بود که پرده خفقان حاکمه را مي دريد و آن فرياد خروش دشمن شکن مدرس بود. مدرس به حق افتخار جامعه روحانيت بخصوص در قرن حاضر و نمونه اي از مقاومت جامعه روحانيت در همه زمان هاست.
پرچم مبارزه اي که شهيد مدرس برافراشت ، هيچ گاه برزمين نيفتاد. مبارزه بي امان مدرس عليه هر آنچه غيرخدايي است ، هنوز در جامعه ما ادامه دارد.منبع خبر : جام جم ديلي - http://www.jamejamonline.ir/shownews2.asp?n=225668&t=pol 
اخبار مرتبط

معلمان با تفنگ به مدرسه می‌روند!+عکس
منتشر شده در تاريخ: 11/10/1391

آدام لانزا قاتل خجالتی که 27 تن را به همراه مادرش در تیراندازی مدرسه سندی هوک آمریکا کشت
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1391

روایت شاهد عینی قتل و دفن شهید «مدرس» پس از 75 سال
منتشر شده در تاريخ: 09/09/1391

خطرناک ترین نوع مدرسه رفتن +عکس
منتشر شده در تاريخ: 09/09/1391

تصاویر/ مدرسه از آفریقا تا آمریکا
منتشر شده در تاريخ: 22/07/1391

دوست دارم مدرسه رفتن بچه‌ام را ببينم
منتشر شده در تاريخ: 13/07/1391

کوچترین مدرسه دنیا در خلخال
منتشر شده در تاريخ: 27/02/1391

احداث مدرسه در کنار میدان مین! +عکس
منتشر شده در تاريخ: 12/10/1390

اخاذي دزدها از معلم مدرسه
منتشر شده در تاريخ: 09/12/1389

عکس: سرویس مدرسه دانش آموزان ژاپنی
منتشر شده در تاريخ: 06/11/1389

تفاوت سرویس مدرسه در ژاپن و ایران
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1389

تصاویر: اتوبوس مدرسه‌ای که جت شد!
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1389

تصویری: مدرسه اي كه فقط دو دانش آموز دارد
منتشر شده در تاريخ: 26/02/1389

ایرانی ها هم از 4 سالگی به مدرسه می روند
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

تصاویر: مدرسه‌ای در اتوبوس
منتشر شده در تاريخ: 16/01/1389

واکنش دفتر آیت الله صانعی به نظر جامعه مدرسین
منتشر شده در تاريخ: 13/10/1388

تصاوير خاطره‌انگيز: باز آمد بوي ماه مدرسه
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1388

محاكمه قاتلان نيكوكار مدرسه‌ساز
منتشر شده در تاريخ: 22/03/1387

رهایی از اعدام به شرط ساخت يك مدرسه
منتشر شده در تاريخ: 02/12/1386

خودكشي باور نكردني مدير مدرسه آمادگي
منتشر شده در تاريخ: 23/10/1386

عكسهاي جالب سري سيزدهم( مدرسه‌اي در غار)
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1386

يك مدرس حوزه‌ي علميه‌ي قزوين: استخاره فال گرفتن و آينده‌نگري نيست
منتشر شده در تاريخ: 21/07/1386

گروگان‌گیر امروز دانشگاه، همان گروگان‌گیر مدرسه رازی است
منتشر شده در تاريخ: 30/05/1386