شماره خبر:  19513    تاريخ انتشار خبر:        ام مرداد ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 8103 مرتبه تا کنون

 موج جدید گرانی در بازار خودرو

fiogf49gjkf0d
خبرآنلاین: براساس اظهارات دبیر اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو ، اجبار به ارایه گواهی COC برای واردات، قیمت خودروهای وارداتی را افزایش می دهد اما در عوض بازار این خودروها را ضابطه مند می کند.

کاظم صمدی نیکخواه با بیان این مطلب گفت: اجبار به ارایه گواهی COC برای واردات خودرو به این معنی است که از این پس واردات خودرو تنها از کشور مبدا انجام خواهد شد و این به معنی افزایش بُعد مسافت، بالا رفتن هزینه های جابجایی و در نهایت افزایش قیمت خودروهای وارداتی است.

وی با اشاره به اینکه اجبار به ارایه گواهی COC برای واردات موجب ساماندهی بازار خودروهای وارداتی می‌شود، افزود: واردات خودرو از کشور مبدا به معنی حذف واردات شناسنامه ای خودرو است که این امر در نهایت منجر به سر و سامان دادن به آشفته بازار خودروهای وارداتی می شود.

صمدی نیکخواه افزود: اجبار به ارایه گواهی COC برای واردات به معنی حذف کشورهای مبدا واردات خواهد بود و از این پس کشورهای تولیدکننده مبدا محسوب خواهند شد. شرط در نظر گرفته شده را می توان به معنی حذف کامل کشورهای حاشیه خلیج فارس از لیست کشورهای مبدا و خداحافظی با واردات شناسنامه ای واردات خودرو تعبیر کرد.

دبیر اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو ادامه داد: عرضه یک خودرو با آپشن ها و قیمت متفاوت، با ارایه خدمات پس از فروش از سوی شرکت های متفرقه یا بدون خدمات پس از فروش، واردات خودروهای استوک و کارکرده و فروش آن به جای خودرو نو و قیمت گذاری سلیقه ای این خودروها طی سال های اخیر محصول واردات شناسنامه ای خودرو بود که با اجرای قانون جدید بازار خودروهای وارداتی به نوعی ضابطه مند شده و دست دلالان و خورده پاها برای همیشه از این بازار قطع می شود.

نیکخواه در پاسخ به این پرسش که آیا حذف واردات شناسنامه ای که طی این سال ها مانند اهرم عمل کرده و مانع از افزایش قیمت خودروهای وارداتی توسط شرکت های واردکننده می شد، منجر به ایجاد بازار سیاه در بازار خودروهای وارداتی نخواهد شد، گفت: بررسی قیمت ها و جلوگیری از احتکار و ایجاد بازار سیاه خودروهای وارداتی نیازمند چتر نظارتی دولت و مسولان مربوطه و نظارت بر عملکرد شرکت های واردکننده است.

احتمال آزادسازی قیمت خودرو
دنیای اقتصاد: در شرایطی که خودروسازان داخلی سال‌ها است نسبت به دخالت دولت در قیمت‌گذاری محصولات آنها گلایه دارند، ظاهرا قرار است در آینده‌اي نه چندان دور مکانیزم جدیدی برای این موضوع در نظر گرفته شده و به نوعی نظر خودروسازان نیز تامین شود.

آن طور که شنیده مي‌شود، مسوولان قصد دارند با در نظر گرفتن روش‌هایی جدید، مکانیزم فعلی قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را تغییر دهند. به عبارت بهتر، بناست قیمت‌گذاری خودرو به نوعی از انحصار دولت خارج و به انجمن خودروسازان واگذار شود.

در حال حاضر خودروسازان باید برای هرگونه افزایش قیمتی مجوز دولت را اخذ کنند و در غیر این صورت با برخورد و جریمه «سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان» روبه‌رو خواهند شد.

این موضوع در شرایطی است که خودروسازان همواره طی سال‌های گذشته نسبت به افزایش هزینه‌های تولید اعتراض داشته و معتقدند در این شرایط باید خودشان قیمت محصولات تولیدی را تعیین کنند.

به اعتقاد آنها نمودار افزایش قیمت خودرو با تورم فعلی همخوانی نداشته و مسائلی مانند محدودیت‌ در روابط با دیگر کشورها و افزايسش قیمت حامل‌های انرژی در سایه اجرای قانون یارانه‌ها، به این ناهمخوانی دامن زده است.

در این اوضاع، دولت نیز که اصرار زیادی بر کنترل قیمت‌ها دارد، سال‌ها است اجازه قیمت‌گذاری را از خودروسازان سلب کرده و با «خودرو» به مثابه «کالایی اساسی» رفتار مي‌کند. این در حالی است که طبق قانون، دولت فقط باید در قیمت‌گذاری کالاهای اساسی مانند نان و برنج و روغن و ... دخالت داشته باشد.

به هر حال ظاهرا اعتراض و لابی‌های خودروسازان تا حدی جواب داده و با توجه به اخباری که به گوش مي‌رسد، هیچ بعید نیست در آینده‌اي نه چندان دور قیمت خودرو آزاد و قیمت‌گذاری به خودروسازان واگذار شود. این موضوع البته با عقاید و خط مشی فکری وزیر پيشنهادي «صنعت و معدن و تجارت» نیز بي ‌ارتباط نيست.


منبع خبر : عصر ايران - http://www.asriran.com/fa/print/175346 
اخبار مرتبط

چرا پراید محبوب عراقی‌ها است؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1391

پرداخت هزينه ناکارآمدی خودروسازان از جيب مردم
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1391

وفتی خودرو نصف می شود +عکس
منتشر شده در تاريخ: 24/08/1391

خودروهاي ملي كه توليد نشدند
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1390

14 توصیه ساده در مورد نگهداری خودرو
منتشر شده در تاريخ: 07/07/1390

گرانی در كمين خودروهای داخلی
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1390

مزدا 3 جدید باز هم اول شد، پراید 132 باز هم آخر +تصویر
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1390

ساخت خودروی لمسی بدون دستگیره و سوئیچ+عکس
منتشر شده در تاريخ: 30/10/1389

نرخ خرید برخی خودروهای داخلی و وارداتی
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1389

بازار خودرو در خواب زودهنگام زمستاني!
منتشر شده در تاريخ: 11/08/1387

سالن اتومبيل 2008 لندن /تصاوير
منتشر شده در تاريخ: 20/05/1387

سمند ال ایكس ایران با قیمت ۱۵۷۰۰ دلار در تركیه به فروش می رسد
منتشر شده در تاريخ: 24/06/1386