شماره خبر:  16094    تاريخ انتشار خبر:        ام آبان ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 3709 مرتبه تا کنون

 شگردهاي جديد كلاهبرداري در بازار كامپيوتر

fiogf49gjkf0d
طی سال‌هاي اخیر بارها و بارها اخبار متعددی در زمینه وقوع کلاهبرداری‌هایی به اشکال مختلف در بازار کامپیوتر منتشر شده است. کلاهبرداری‌هایی که به اعتقاد كارشناسان از سيستم توزيع سنتي بازار كامپيوتر ما ناشي مي‌شود و در سطح کلان بسیاری از فعالان بازار كامپيوتر را متضرر کرده است. كارشناسان معتقدند ، تا زماني كه سيستم توزيع و پرداخت در بازار ما به صورت كنوني (سنتي) باشد، بازار با اين مشكلات مواجه است.

به گفته آنها تا كنون روش‌هاي مختلفي از جمله، سيستم پرداخت الكترونيك، فروش غیرحضوري(اينترنتي) و... براي مدرن شدن بازار كامپيوتر پيشنهاد داده شده است، ولي به دليل گرايش خريداران و همچنين تعداد زيادي از فروشندگان به روش‌هاي سنتي، روش‌هاي جديد نتوانسته‌اند در بازار داخلي موفق باشند و به همين دليل هر از گاهي اخباري از گوشه و كنار در مورد بروز كلاهبرداري‌هايي در سطح بازار به گوش مي‌رسد.


كلاهبرداري در بازار كامپيوتر
تا كنون بيشتر كلاهبرداري‌ها در بازار كامپيوتر، در سطح بازار و بين كسبه رخ داده است و به همين دليل است كه تصور ما از كلاهبرداري در حوزه كامپيوتر به مسائلي چون، نقد نشدن چك‌هايي كه بين فعالان بازار يا عرضه‌كنندگان كالا رد و بدل مي‌شود و مسائل مالي از اين دست محدود مي‌شود.

شايد موشكافانه‌ترين تصوير ما از كلاهبرداري در سطح بازار نيز به مساله زير فروشي در بازار يا تغيير قطعه و معرفي يك كالا، با قابليت پايين‌تر از آنچه هست به خريدار بي‌اطلاع از همه‌جا ختم شود.اما حقيقت چيز ديگري است. در اين بازار هزار رنگ و پر از تنوع كه اين اواخر به شدت راكد و بي‌رونق شده است، روش‌هاي جديدي از كلاهبرداري باب شده است و جالب اينجاست كه اين بار قرعه اين بدبياري‌ها به نام فروشندگان بازار افتاده است.

دامنه اين كلاهبرداري‌ها تا آنجا پيش رفته است كه اداره آگاهي براي اطلاع فعالان صنف كامپيوتر و همچنين افرادي كه قصد فروش كالاهاي خود را از طريق تبليغات اينترنتي، روزنامه‌ها و... را دارند اطلاعيه صادر كرده‌است و نسبت به بروز اين كلاهبرداري‌ها كه به روش‌هاي مختلفي انجام مي‌شود اطلاع‌رساني كرده است.


روش‌هاي كلاهبرداري
بر اساس اعلام پايگاه سوم پليس آگاهي تهران بزرگ، طي روزهاي اخير شخصي ناشناس، ضمن تماس تلفني با مراكز خريد و فروش رايانه، سفارش خريد كالاهايي را به فروشنده مي‌دهد و درخواست مي‌كند كالاهاي مورد نظر به آدرس وي كه يك آدرس واهي است ارسال شود. پس از چند مدتي فرد ناشناس با فروشنده تماس گرفته و اعلام مي‌كند كالاي مورد نظر به دست وي نرسيده است و شماره تماس پيك را از فروشنده مي‌گيرد و در پي آن با پيك تماس گرفته و اعلام مي‌كند آدرس وي تغيير كرده و آدرسي جديد به وي ارائه مي‌كند.

اين تغيير آدرس چند بار تكرار مي‌شود و در نهايت شخص ناشناس با پيك تماس گرفته و با تقليد صداي فروشنده اعلام مي‌كند كه مبلغ كالا پرداخت شده است و كالا را به فرد ناشناس تحويل دهد. حتما آخر داستان را حدس مي‌زنيد؟ بله درست است. پيك از همه جا بي‌خبر كالا را در ازاي دريافت هزينه حمل و نقل به فرد ناشناس تحويل مي‌دهد و پس از مدت كوتاهي متوجه مي‌شود چه كلاهي به سر فروشنده و خودش رفته است.

اين يكي از روش‌هاي نوين كلاهبرداري از فعالان بازار است.به گفته يكي از فعالان بازار، بارها اتفاق افتاده است كه فردي سفارش خريد كالا و ارسال با پيك را به ما داده است و پس از مدتي پيك با دست خالي و البته در شرايط بدي نزد ما مي‌آيد. داستان هم اين طور است كه با پيك در يك كوچه بن بست قرار مي‌گذارند و كالا را به زور و كتك از وي مي‌ربايند.

به گفته وي، گاه نيز فردي سفارش خريد يك كالا را مي‌دهد و وقتي كالا را مي‌فرستيم به بهانه اينكه كالا ايراددار است، قطعات كالا را عوض مي‌كنند و به پيك كه دانش كافي ندارد تحويل مي‌دهند.

بهنامي، يكي از فعالان بازار نيز مي‌گويد، يكي از روش‌هاي كلاهبرداري كه اين روزها باب شده است و معمولا بين شركت‌ها اتفاق مي‌افتد اين است كه يك شركت با شركت ديگر تماس مي‌گيرد و سفارش خريد چند نوع كالا را در حجم زياد مي‌دهد. وقتي جنس و فاكتور فروش امضاء شده و تحويل مي‌شود، شركت خريدار به بهانه عدم حضور مسوول مربوطه يك فقره چك بدون امضاء به فردي كه براي دريافت چك رفته است و عمدتا پيك است تحويل مي‌دهد و بابت تحويل چك از وي امضا مي‌گيرند. و همین امضا دردسر ساز مي‌شود. چون چك بدون امضاست و شركت خريدار ادعا مي‌كند چك را به پيك تحويل داده است و هيچ مسووليتي به عهده نمي‌گيرد.

يكي ديگر از شگردهاي جديد كلاهبرداري هم اين است كه شركت خريدار خود را به دوربين مداربسته مجهز مي‌كند و وقتي شخصي كه براي تحويل كالا به شركت مراجعه مي‌كند، به بهانه‌هاي مختلف كالا را از وي دريافت نمي‌كنند و فرد با كالا از شركت خارج مي‌شود. دوربين نيز تمام اين لحظات را ثبت مراجعه مي‌كند. زماني كه فرد همراه با كالا از شركت خارج مي‌شود، كالا را بيرون از شركت از وي تحويل مي‌گيرند. اينگونه است كه با استناد به تصويري كه دوربين مدار بسته گرفته است، ادعا مي‌كنند كالا دريافت نشده است و تصوير هم گوياي اين مساله است.

به گفته فعالان بازار، ارائه چك‌هاي سرقتي، چك بدون اعتبار و چك تقلبي هم اين روزها افزايش يافته است. شيوه كار هم به اين صورت است كه اين چك‌ها پس از ساعت كاري بانك‌ها به فروشنده تحويل داده مي‌شوند و زماني كه فروشنده براي نقد كردن چك به بانك مراجعه مي‌كند تازه متوجه تقلبي يا سرقتي بودن چك مي‌شود. جالب اينجاست كه شكايت‌ها به جايي نمي‌رسد. زيرا اگر چك سرقتي باشد تا فروشنده بيايد و ثابت كند چك را از شخص ديگري گرفته است و.... زمان زيادي صرف مي‌شود.

به غير از چك‌هاي تقلبي و سرقتي، چك پول يا همان تراول‌هاي تقلبي هم اين روزها در بازار دردسرهايي براي دريافت فروشندگان ايجاد كرده است.

ارائه اين چك پول‌ها در زماني كه فرصت كافي و وسايل تشخيص تقلبي و اصل بودن اين تراول‌ها وجود ندارد بيشتر است. به‌عنوان مثال، يك پيك موتوري وسايل شناسايي چك پول تقلبي را همراه ندارد. خريدار هم از اين موضوع نهايت استفاده را كرده و يا كل مبلغ را به وسيله چك‌پول‌هاي تقلبي پرداخت مي‌كند و يا اينكه تراول‌هاي تقلبي را بين نمونه‌هاي اصل به پيك تحويل مي‌دهد.

شايد فكر كنيد با اين تفاسير پرداخت الكترونيكي مطمئن‌ترين راه باشد. ولي طبق اعلام برخي فروشندگان، اتفاق افتاده است كه خريدار با يك فيش تقلبي ادعا مي‌كند مبلغ را به صورت الكترونيكي براي فروشنده واريز كرده است و فروشنده هم گاه بدون چك كردن حساب اين فيش را دريافت مي‌كند. اگر هم حساب بانكي توسط فروشنده چك شود باز هم كلاهبرداران با روش‌هاي خاصي به صحت ادعاي خود پافشاري مي‌كنند.

شهرام شيرمست، رييس اتحاديه صنف رايانه و ماشين‌هاي اداري نيز با تاييد افزايش ارائه چك‌هاي جعلي در بازار كامپيوتر گفت: متاسفانه اين موضوع صدمات زيادي به اعضاي صنف زده است.وي گفت: معمولا چك‌هاي جعلي براي معاملاتي با مبلغ بالا (بيش از يكصد ميليون تومان) رد و بدل مي‌شوند و بدتر از همه اين است كه ارائه‌كنندگان اين چك‌ها از نام ارگان‌هاي دولتي و موسسات بزرگ استفاده مي‌كنند.

به عنوان مثال فردي به عنوان نماينده يك وزارتخانه به يك شركت مراجعه مي‌كند و بابت خريد يك فقره چك ارائه مي‌كند. شركت‌ها هم معمولا به دليل اعتمادي كه به وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاي دولتي دارند به راحتي چك را قبول مي‌كنند، ولي بعد مشخص مي‌شود كه چك تقلبي است و اصلا فلان وزارتخانه چنين تقاضايي براي خريد نداشته است.


چه بايد كرد
احمد علي‌پور، يكي از اعضاي سازمان نظام صنفي و از مديران شركت فراسو با تاييد اين موضوع كه بروز كلاهبرداري‌هايي اين‌چنيني در بازار ناشي از سيستم توزيع سنتي بازار كامپيوتر در كشور است، مي‌گويد: اگر در سيستم توزيع و حداقل پرداخت ما تغييراتي ايجاد شود اين مشكلات تا حدودي رفع مي‌شود.

به گفته وي، در حال حاضر بيش از 80 درصد خريدهايي كه در فروشگاه لاوان صورت مي‌گيرد به صورت الكترونيكي پرداخت مي‌شوند و اين نشان‌دهنده اين است كه خريداران و فروشندگان با اين موضوع كنار آمده‌اند كه بايد از يك روش مطمئن براي پرداخت‌ها استفاده كنند.

به گفته وي، اگر فروشگاه به سيستم پرداخت الكترونيك مجهز باشد خريدار هم از اين شيوه پرداخت استقبال مي‌كند. اما اينك برخي از فروشگاه‌ها به اين سيستم مجهز نيستند و وقتي خريدار اعلام مي‌كند براي پرداخت، كارت مي‌كشد، به فروشگاه همسايه مراجعه مي‌كنند و هم خريدار را به دردسر مي‌اندازند و هم خود را.

وي در مورد بروز كلاهبرداري در خريد‌هاي اعتباري هم گفت: در بازار ما فروشنده تمام سعي خود را مي‌كند تا كالاهايش را به فروش برساند ولي در خارج از كشور اين‌طور نيست و فروشنده ابتدا از اعتبار فرد اطمينان مي‌يابد و پس از آن معامله صورت مي‌گيرد.

وي تاكيد كرد اگر شركت‌ها از حداقل امكانات براي فروش و پرداخت الكترونيكي بهره‌مند باشند اين مشكلات كمرنگ‌تر مي‌شود.

شيرمست، رييس اتحاديه صنف رايانه و ماشين‌هاي اداري نيز با تاييد اين موضوع كه مشكلات موجود در بازار كامپيوتر ناشي از سيستم توزيع سنتي بازار است، گفت: در حال حاضر مشكلي كه وجود دارد اين است كه چه نهادي بابت اصلاح سيستم توزيع در بازار مي‌تواند درست عمل كند؟ و چه سيستمي را بايد جايگزين كنيم؟

به گفته شير مست، ما مي‌توانيم با روش‌هايي بروز كلاهبرداري بين اعضاي صنف را كاهش دهيم، ولي نمي‌توانيم بر خريداران كنترلي داشته باشيم.

به گفته وي، اتحاديه پيشنهاد راه‌اندازي يك سيستم قوي به عنوان جايگزين اين سيستم توزيع سنتي را داده بود تا بر اساس آن از فعالان صنف اعتبارسنجي شود و معاملات براساس اعتبارات صورت گيرد. ولي راه‌اندازي اين سيستم هزينه زيادي دارد و اتحاديه نمي‌تواند اين هزينه‌ها را تامين كند.

وي افزود: سنگ‌اندازي‌هاي وزارت دارايي هم تا حدود زيادي باعث شده است راه‌اندازي اين سيستم به تعويق بيفتد. چرا كه اين ارگان، ضرايب واقعي را براي فعالان صنف در نظر نگرفته است و در اين صورت راه‌اندازي اين سيستم باعث دردسر فعالان صنف مي‌شود.

به نظر مي‌رسد اعضاي صنف تمايلي ندارند اداره دارايي از اعتبار واقعي آنها مطلع شود. زيرا در اين صورت ماليات زيادي از آنها اخذ مي‌شود.

شيرمست در اين باره مي‌گويد: وقتي اداره دارايي براي خرده فروشان سود 9 درصد و براي عمده‌فروشان سود 4 درصد در نظر مي‌گيرد( در حالي كه سود واقعي بين 1 و 2 درصد است) چگونه انتظار داريد فروشندگان تمايلي به راه‌اندازي سيستم اعتبارسنجي داشته باشند؟

وي افزود: اگر يك اتحاد كامل بين اعضا و ارگان‌ها بود و همه منافع خود و جمع را يكي مي‌دانستند اين مشكلات تا حدودي كمرنگ مي‌شد. 
اخبار مرتبط

بهترین آنتی ویروس ها و نرم افزارهای امنیتی رایگان 2017
منتشر شده در تاريخ: 02/11/1395

با کامپیوتر هنگ کرده چه بکنیم؟
منتشر شده در تاريخ: 30/05/1395

آموزش پاک کردن برنامه هایی که پاک نمی شوند
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1394

چگونه میتوانیم مانع بازیابی فایلهای بر روی رایانه شویم؟
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1394

آیا خاموش و روشن کردن کامپیوتر و لپ‌تاپ، به آن صدمه می‌زند؟
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1394

رواج یک بدافزار باج‌گیر در کشور
منتشر شده در تاريخ: 28/11/1393

آیا فرمت کردن هارد دیسک ضرر دارد؟
منتشر شده در تاريخ: 19/11/1393

6کاربرد جالب کلید Alt
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1393

کلیدهای میان‌بر در صفحه کلید را یاد بگیرید!
منتشر شده در تاريخ: 09/10/1393

سه نشانه ویروسی شدن رایانه
منتشر شده در تاريخ: 10/09/1393

چگونه از خرابی و کند شدن ویندوز رایانه‌مان جلوگیری کنیم
منتشر شده در تاريخ: 05/09/1393

آيا می‌دانستيد علت صفحه آبی مرگ ويندوز شما چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 14/07/1393

3نکته اساسی در مورد ویندوز 10
منتشر شده در تاريخ: 11/07/1393

پنج نشانه از اینکه عمر سیستم شما به سر آمده!
منتشر شده در تاريخ: 25/06/1393

اولین هارد دیسک با ظرفیت 8 ترابایت
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1393

از صفحات کروم، خروجی PDF بگیرید +آموزش تصویری
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1393

روش های حرفه ای برای آزاد سازی حافظه تا چندین گیگابایت
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1393

چگونه فلش مموری و هارددیسک خود را به صورت 100% فرمت کنیم؟
منتشر شده در تاريخ: 12/04/1393

چرا سیستمتان ناگهان Reset می‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1393

USB 2.0 و USB 3.0 چه فرقی دارند؟
منتشر شده در تاريخ: 04/04/1393

هارد اکسترنال جدید وایرلس Seagate در راه بازار
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1393

.نخستین فلش مموری وای فای دنیا رونمایی شد!
منتشر شده در تاريخ: 19/12/1392

با 10 فرمان کاربردی در محیط cmd آشنا شوید
منتشر شده در تاريخ: 18/12/1392

تفاوت هارد دیسک‌های 'SSD' با 'HDD' چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

اشتباهات رایج کاربران هنگام استفاده از رایانه
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1392

آیا می دانید چقدر Safely Remove در استفاده از USB موثر است ؟!
منتشر شده در تاريخ: 29/11/1392

10 ابزار پرکاربرد که مایکروسافت در ویندوز مخفی کرده است
منتشر شده در تاريخ: 26/08/1392

ایمن‌ترین روش باز کردن Flash
منتشر شده در تاريخ: 25/08/1392

14 تا از عجیب‌ترین کیبوردهای دنیا!
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1392

۷ بیماری روانی ناشی از زندگی دیجیتالی! شاید شما هم مبتلا باشید!
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1392

با این ترفند روند Shutdown رایانه خود را سرعت ببخشید !
منتشر شده در تاريخ: 26/07/1392

7 ویروس فراموش نشدنی تاریخ رایانه
منتشر شده در تاريخ: 20/07/1392

ویژگی های یک آنتی ویروس خوب چیست؟
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1392

داستان Ctrl+Alt+Del از کجا شکل گرفت؟
منتشر شده در تاريخ: 06/07/1392

تایپ نام این دختر منجر به حمله‎ی شدید ویروس‎ها به کامپیوترتان می‎شود!
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1392

راه دسترسی کاربران ایرانی به Windows Store در ویندوز ۸
منتشر شده در تاريخ: 01/07/1392

برای هر شغلی چه نوع رایانه ای نیاز است
منتشر شده در تاريخ: 28/06/1392

آشنایی با کلید های ميانبر كه سرعت شما را در word افزايش مي دهند
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1392

ویژگی‌های یک فلش مموری خوب
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1392

روش فعال‌سازی ویندوز 8.1
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1392

مراقب بیماری‌های رایانه‌ای باشید
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1392

15 کاری که باید موقع وبگردی بلد باشید!
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1392

USB چیست و چه تفاوت‌هایی بین USB 2.0 و USB 3.0 وجود دارند؟
منتشر شده در تاريخ: 07/05/1392

توصیه‎های جدید وزارت اطلاعات هنگام استفاده از رایانه، اینترنت و تلفن
منتشر شده در تاريخ: 24/04/1392

آسيب پذيري هاي خطرناك رايانه اي در سازمان هاي بزرگ افزايش يافته است
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1392

چگونه اعداد در Microsoft Word فارسی می شود؟
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1392

چه کسی USB را اختراع کرد؟
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1392

روش صحیح رمز گذاری رایانه را می‌دانید؟
منتشر شده در تاريخ: 18/02/1392

فن Fan در تبلت وجود ندارد اما چرا لپ تاپ فن دارد ؟
منتشر شده در تاريخ: 07/12/1391

@ از کجا آمده است؟
منتشر شده در تاريخ: 18/11/1391

بسته ویژه عیدی دولت و مجلس نهایی شد
منتشر شده در تاريخ: 15/11/1391

قدر دستگاه‌های قدیمی را بدانیم
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1391

نگاهی به آموزشگاه های تخصصی آی تی
منتشر شده در تاريخ: 07/11/1391

چه هارددیسکی بخریم ؟
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1391

اضافه کردن متن از طریق فایل در Word
منتشر شده در تاريخ: 21/09/1391

بهترین کتاب‌خوان‌های الکترونیکی ارزان قیمت
منتشر شده در تاريخ: 20/09/1391

براي اولين بار در بازار ايران!!
منتشر شده در تاريخ: 12/09/1391

تبلت های برتر بازار از نگاه تست های فنی
منتشر شده در تاريخ: 30/08/1391

پدر بزرگ تبلت‌ها را بشناسید+ ‌عکس
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1391

چه چیزی باعث کُند شدن کامپیوترتان شده است؟
منتشر شده در تاريخ: 22/08/1391

ماوس و کیبورد قدیمی‌تان را دور بریزید
منتشر شده در تاريخ: 20/08/1391

مهمترین عامل سوختن فلش مموری
منتشر شده در تاريخ: 07/08/1391

ایده ساخت دکمه Esc از چه کسی بود؟
منتشر شده در تاريخ: 04/08/1391

صفحه کلید 2000 دکمه‌ای + عکس
منتشر شده در تاريخ: 29/07/1391

تولد ۳۰ سالگی سی دی
منتشر شده در تاريخ: 12/07/1391

از دکمه Reset یا کلید Power کیس استفاده نکنید
منتشر شده در تاريخ: 10/07/1391

قانون جرائم رایانه‌ای را بیشتر بشناسیم
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1391

کیبورد جیبی برای موبایل و تبلت (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 02/07/1391

پاک کردن ویروس‌های مخفی سیستم
منتشر شده در تاريخ: 23/06/1391

شش باور اشتباه درباره اينترنت
منتشر شده در تاريخ: 18/06/1391

رایت بیش از ۸۰۰ مگابایت بر روی CD های معمولی
منتشر شده در تاريخ: 13/06/1391

زیر دوش تایپ کنید +عکس
منتشر شده در تاريخ: 11/06/1391

آموزش قتل و جنايت در برخي بازي‌هاي رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1391

چگونه بر روی فلش مموری رمز بگذاریم؟!
منتشر شده در تاريخ: 02/06/1391

مواردی که هر کاربر کامپیوتر باید بداند!
منتشر شده در تاريخ: 21/05/1391

ماوس و کیبورد زیبای مایکروسافت؛ اختصاصی ویندوز 8 ؛ تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 11/05/1391

۱۲ نکته جالب در مورد شرکت اپل
منتشر شده در تاريخ: 03/05/1391

آموزش کاربردی عیب یابی و تعمیر کامپیوتر
منتشر شده در تاريخ: 18/04/1391

کاربران اینترنت حتما بخوانند؛ دوشنبه قطع اینترنت برای ۳۰۰ هزار کاربر
منتشر شده در تاريخ: 17/04/1391

اولین تبلت ایرانی رونمایی شد+عکس
منتشر شده در تاريخ: 23/03/1391

راهنمای قدم به قدم خرید رایانه
منتشر شده در تاريخ: 14/03/1391

پاتک افسران سایبری ایران به «شعله»
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1391

کشف ویروسی که 20 برابر بزرگتر از "استاکس نت" است
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1391

ساخت کامپیوتری به اندازه یک فلش!
منتشر شده در تاريخ: 06/03/1391

فردا آخرین مهلت مراجعه به سایت رفاهی برای انصرف یا عدم‌انصرف
منتشر شده در تاريخ: 11/02/1391

8 شوخی ساده و بامزه کامپیوتری برای فریب دوستانتان
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1391

بررسی انواع تبلت های موجود در بازار
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1390

25 رمز عبوری که به‌راحتی هک شده‌اند
منتشر شده در تاريخ: 09/11/1390

حدس بزنید این چیه! (عکس)
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1390

پايان عصر رمزهاي عبور با فن‌آوري‌هاي جديد
منتشر شده در تاريخ: 26/10/1390

کامپیوتر ۲۵ دلاری آماده ورود به بازار (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 04/10/1390

این موس ها را یکبار شارژ کنید، 2 سال استفاده کنید (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 29/09/1390

تبلت بخریم یا لپ‌تاپ؟
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1390

ده بازی اعتیاد آور iOS و یک توصیه +تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 13/09/1390

5 نكته ساده كه كاربران رايانه فراموش مي‌كنند!
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1390

ذخيره سازي اطلاعات دگرگون مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 30/08/1390

ماوس انگشتری هم به بازار آمد+تصویر
منتشر شده در تاريخ: 30/07/1390

تخته سیاه های نسل آینده +عکس
منتشر شده در تاريخ: 20/06/1390

ذخيره سازي اطلاعات دگرگون مي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 17/06/1390

میز کار با سیستم عامل ویندوز 7 (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 30/04/1390

بيش‌ترين جرم‌هاي رايانه‌يي در كشور
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1390

فوت و فن خرید پرینتر
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1390

شاهکار چینی‌ها در فروش هارد ۵۰۰ گیگابایتی!
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1390

کیبوردی که تا 50 میلیون سال برای شما کار می‌کند +عکس
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1390

علل كاهش سرعت كامپيوتر
منتشر شده در تاريخ: 18/01/1390

مایکروسافت مرورگر اینترنت‌اکسپلورر 9 را عرضه کرد
منتشر شده در تاريخ: 25/12/1389

10 قابليت عجيب "فلش USB "
منتشر شده در تاريخ: 18/11/1389

تعميركار رايانه ، فيلم‌هاي خانوادگي مردم را سرقت مي‌كرد
منتشر شده در تاريخ: 22/09/1389

ساخت یک فلش مموری با ظرفیت نامحدود‬!+عکس
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1389

موشواره بي‌سيم با پوست مار و 18 قيراط طلاي خالص (+عكس)
منتشر شده در تاريخ: 24/08/1389

چشم های خود را فدای کامپیوتر نکنید...
منتشر شده در تاريخ: 09/08/1389

کوچکترین هارد دیسک دنیا ساخته شد
منتشر شده در تاريخ: 08/08/1389

از کجا و جطور لپ تاپ مطمئن بخریم؟
منتشر شده در تاريخ: 03/08/1389

صندلی که شما را به زور از جایتان بلند می‌کند!(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 18/07/1389

"فقط براي شما " كرم جديد رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 21/06/1389

منشاء علائم رايانه‌اي را بشناسيد
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1389

کوچکترین اسپیکر دنیا (+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 23/05/1389

چگونه از اطلاعات رايانه‌ خود محفاظت کنيم؟
منتشر شده در تاريخ: 06/05/1389

ماوس نامرئی در دستان کاربران رایانه!
منتشر شده در تاريخ: 22/04/1389

کیبورد باعث مسمومیت غذایی می‌شود
منتشر شده در تاريخ: 13/04/1389

تصویر اولین لپ تاپ تاریخ
منتشر شده در تاريخ: 08/04/1389

10 بازی رایانه‌ای پرفروش سال + عکس
منتشر شده در تاريخ: 24/03/1389

اگر لپ‌تاپ‌ خيس شد چه کنیم ؟
منتشر شده در تاريخ: 09/03/1389

اولین انسانی که به ویروس رایانه آلوده شد!
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1389

عکس: جدیدترین کامپیوتر بیست سال قبل
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1389

هوش ‌سياه و ‌مجرم ‌سوپر ‌رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 15/02/1389

لینوکس فارسی جایگزین ویندوز می شود
منتشر شده در تاريخ: 08/02/1389

«آی پد» تقلبی چيني هم ساخته شد
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1389

دست دادن فیزیکی از راه اینترنت میسر شد
منتشر شده در تاريخ: 06/02/1389

مراقب باشید، mp3 پلیرها صدایی در حد هواپیماهای جت دارند!
منتشر شده در تاريخ: 02/02/1389

چگونه عمر باتری لپ تاپ و زمان استفاده از آن را افزایش دهیم
منتشر شده در تاريخ: 31/01/1389

قربانیانی که روزانه 2000 ماوس می‌سازند
منتشر شده در تاريخ: 30/01/1389

دنياي خلافكاران رايانه‌‌اي در هوش سياه
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1389

یک بیماری عجیب در کاربران دارای رایانه
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1389

پدر رایانه‌های شخصی جهان درگذشت
منتشر شده در تاريخ: 15/01/1389

بزرگ‌ترين شبكه‌ رايانه‌هاي آلوده‌ جهان متلاشي شد
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1388

چگونه بدون رايانه ، پرينت بگيريم؟
منتشر شده در تاريخ: 10/11/1388

محصول «جادویی» اَپل رونمایی شد +تصوير
منتشر شده در تاريخ: 08/11/1388

لپ تاپ سونی نخريد
منتشر شده در تاريخ: 01/11/1388

ماوسي که روي هوا كار مي‌كند
منتشر شده در تاريخ: 27/10/1388

استفاده از اينترنت بدون رايانه
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1388

جرم رايانه‌‌اي چگونه كشف مي‌شود؟
منتشر شده در تاريخ: 16/10/1388

۱۶ ترفند برای حداکثر استفاده از باتری لپ تاپ
منتشر شده در تاريخ: 03/10/1388

فناوری e-ink قدیمی شد، e-skin می‌آید!
منتشر شده در تاريخ: 24/09/1388

صفحه‌كليد خاص براي بازي‌هاي رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 18/09/1388

یک توصیه امنیتی مهم به تمام علاقه مندان رايانه(+عکس)
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1388

باطل شدن گارانتی لپ‌تاپ افراد سیگاری!
منتشر شده در تاريخ: 08/09/1388

9 نکته‌ درباره آلودگي ويروسي رايانه
منتشر شده در تاريخ: 03/09/1388

ارائه سبک ترين لپ تاپ جهان
منتشر شده در تاريخ: 25/07/1388

Seagate اولین هارد دیسک ۲TB SATA 3.0 خود را معرفی کرد
منتشر شده در تاريخ: 09/07/1388

گزارشي از وضعيت بازار رايانه در فصل بازگشايي مدارس
منتشر شده در تاريخ: 09/07/1388

مخرب‌ترين ويروس‌هاي دنيا
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1388

ترفند عجيب شركت آمريكائي براي حل مشكلات روحي كاركنان
منتشر شده در تاريخ: 24/05/1388

صفحه کليد بي صدا ابداع شد
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1388

DVD هایی با ظرفیت10 هزار گیگا بایت
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1388

ساخت بازی رايانه ای کارآگاه علوی
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1388

توصيه گوگل: رايـانـه خـود را خامـوش كنيـد
منتشر شده در تاريخ: 31/02/1388

10 بازی برتر سال 2009 + عکس
منتشر شده در تاريخ: 27/02/1388

چطور از وايرلس خانگي بهتر استفاده کنيم
منتشر شده در تاريخ: 23/02/1388

نكاتي براي تميز كردن لپ‌تاپ
منتشر شده در تاريخ: 20/02/1388

توهين به انبيا در يک بازی اينترنتی
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1388

ركود در بازار رايانه‌هاي شخصي
منتشر شده در تاريخ: 07/02/1388

درباره شارژ تونر و کارتریج چاپگرها
منتشر شده در تاريخ: 05/02/1388

اصطلاحات روزمره وپرکاربرد کامپیوتر
منتشر شده در تاريخ: 01/02/1388

جاسوسي از رايانه‌هاي دولتي 103 كشور
منتشر شده در تاريخ: 10/01/1388

عاقبت جالب انگشت قطع شده‌ برنامه‌نویس
منتشر شده در تاريخ: 06/01/1388

تصاوير: رونمايي از باريکترين لپ تاپ دنيا
منتشر شده در تاريخ: 29/12/1387

فاكتورهاي عمده خريد لپ‌تاپ
منتشر شده در تاريخ: 24/12/1387

مروري بر انواع ويروس‌هاي رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 03/12/1387

روش تميز كردن رايانه
منتشر شده در تاريخ: 27/11/1387

کاهش تا 80 درصدی قیمت‌ها در بازار رایانه
منتشر شده در تاريخ: 13/11/1387

عجيب‌ترين ويروس‌هاي رايانه‌اي در سال 2008
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1387

تولد پدرخوانده‌اي جديد براي صنف رايانه در كشور
منتشر شده در تاريخ: 19/10/1387

دستگاه فكس بدون كاغذ ساخته شد
منتشر شده در تاريخ: 15/10/1387

تولید رایانه هایی که به درخت تبدیل می شوند!+عکس
منتشر شده در تاريخ: 25/09/1387

بازار پرنوسان لپ‌تاپ
منتشر شده در تاريخ: 17/09/1387

آشنایی با چارچوب دات- نت (NET.)
منتشر شده در تاريخ: 11/09/1387

معضلي به نام اعتياد به بازي‌هاي رايانه‌اي
منتشر شده در تاريخ: 06/09/1387

كدام رايانه براي كدام كاربر مناسب است؟
منتشر شده در تاريخ: 04/09/1387

فناوری USB 3.0 با سرعت انتقال بسیار بالا آماده شد
منتشر شده در تاريخ: 29/08/1387

نرم افزار جن‌شناسي منتشر شد
منتشر شده در تاريخ: 27/08/1387

با این نرم افراز اطلاعات رايانه‌تان در اختيار اسرائیل است!
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1387

مشخصات ويروس رايانه‌اي جديد منتشر شده
منتشر شده در تاريخ: 14/07/1387

راهنماي خريد نوت بوك در ايران
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1387

عرضه ارزان ترين مادربرد DDR3
منتشر شده در تاريخ: 31/06/1387

اتهام لودادن اسرار تجاری از سوی کارمند اسبق اینتل
منتشر شده در تاريخ: 27/06/1387

تفاوت‌های لینوکس و ویندوز
منتشر شده در تاريخ: 16/06/1387

مهم‌تر‌ين جرايم رايانه‌ای كشور اعلام شد
منتشر شده در تاريخ: 09/06/1387

آغاز فستيوال مسابقات بازي‌‏هاي رايانه‌‏اي در کشور
منتشر شده در تاريخ: 05/06/1387

رايانه‌هاي شخصي از نصب ضد ويروس خداحافظي مي‌كنند
منتشر شده در تاريخ: 28/05/1387

بازي رايانه‌اي كه موجب قتل شد
منتشر شده در تاريخ: 17/05/1387

وبسايت شركت مخابرات ايران به رايانه‌ها آسيب مي‌زند
منتشر شده در تاريخ: 16/05/1387

از موس کامپیوتر خود خداحافظی کنید
منتشر شده در تاريخ: 31/04/1387

نابودي سيستم رايانه‌اي ثبت نامه‌هاي وزارت صنايع
منتشر شده در تاريخ: 20/04/1387

ورود مادربوردی با گرافیک Nvidia GeForce7050 به بازار
منتشر شده در تاريخ: 16/04/1387

از قلب ویندوز خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید!
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

حذف Windows Messenger در ویندوز XP
منتشر شده در تاريخ: 05/04/1387

سريع‌ترين رايانه جهان ساخته شد
منتشر شده در تاريخ: 21/03/1387

مورچه‌هاي رايانه‌خوار در آمريكا
منتشر شده در تاريخ: 20/03/1387

اينترنت بدون استفاده از ويندوز در مادربردهاي جديد ASUS
منتشر شده در تاريخ: 07/03/1387

بازي‌هاي جنجالي‌؛ بازي‌هاي مهم پي‌سي در سال 2008
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

یک شوکلات KitKat به ظرفیت 500GB در جیب شما
منتشر شده در تاريخ: 28/02/1387

متخصص 7 ساله رايانه مردم چين را شگفت‌زده كرده است
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1386

شايع‌ترين كدهاي مخرب رايانه‌اي در ماه گذشته ميلادي
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1386

گفتگو با جوانترين سازنده بازيهاي رايانه اي ايراني
منتشر شده در تاريخ: 20/10/1386

آيا مي‌خواهيد در محيط دسكتاپ رايانه خود يك گلدان داشته باشيد
منتشر شده در تاريخ: 07/09/1386

انتشار سريع تروجان جديد مسنجر MSN در رايانه‌ها
منتشر شده در تاريخ: 28/08/1386

مسابقه‌ اينترنتي آزمايش نرم‌افزار انتخابات رايانه‌اي كشور
منتشر شده در تاريخ: 23/08/1386

آغاز توليد رايانه‌هاي ارزان‌قيمت گروه يك لپ‌تاپ به‌ازاي هر كودك
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1386

اطلاعات از روي رايانه و تلفن همراه به آساني پاك نمي‌شود
منتشر شده در تاريخ: 28/07/1386

زامبولي نشوي رفيق
منتشر شده در تاريخ: 14/07/1386

هكر رايانه‌يي يكي از بانكها در اصفهان دستگير شد
منتشر شده در تاريخ: 03/06/1386

روشی جدید برای خنک کردن رایانه ها
منتشر شده در تاريخ: 30/05/1386