شماره خبر:  15740    تاريخ انتشار خبر:        ام دی ماه سال هجری شمسي  تعداد دفعات مشاهده خبر: 8128 مرتبه تا کنون

 جزییات عملیات مقتدرانه نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق ایران

fiogf49gjkf0d
حادثه گروگانگیری در حوالی شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان با عملیات مقتدرانه نیروی زمینی سپاه مستقر در قرارگاه قدس واقع در جنوب شرق کشور که به هلاکت سرکرده این تیم تروریستی و تمام عناصر آن منجر شد، به پایان رسید.

خدابخش شه بخش، سرپل اصلی ریگی معدوم در داخل کشور که همه عملیات های تروریستی گروهک ریگی با حمایت لجستیکی او انجام می شد، نزدیک ساعت 22 و سی دقیقه روز چهارشنبه 25 شهریور به همراه چند تن از عناصر خود با متوقف کردن یک دستگاه اتوبوس مسافربری در مسیر چابهار به زاهدان، اقدام به گروگانگیری پنج سرباز و یک مسافر دیگر این اتوبوس کرده بود.

بنا بر این گزارش، در پی این کار عوامل این گروهک، گروگان ها را با پای پیاده و از بیراهه به سمت مرز می برند و با هماهنگی که از پیش با برخی رسانه های معاند در آن سوی مرز انجام شده بود، می خواستند به محض خروج از کشور، گروگان ها را به عنوان افراد موثر سپاه معرفی کرده و از این رهگذر، علاوه بر راه اندازی یک جنجال رسانه ای جدید علیه کشور به القای ناامنی در درون کشور و تضعیف نیروهای سپاه بپردازند.

این گزارش می افزاید: در مسیر و پس از گذراندن مسیر طولانی که گروگان ها با پای پیاده در حال حرکت بودند، به دلیل خستگی گروگان ها، آنها را با هدف تقویت جسمانی مجبور به خوردن تریاک می کنند که یکی از سربازان، پس از خودداری از این کار، با شلیک گلوله از بغل گوشش زخمی می شود که تروریست ها با خیال آن که وی شهید شده، او را رها کرده و با باقی گروگان ها به حرکت ادامه می دهند.

در ادامه راه، یکی دیگر از سربازان با ترفند خاصی، فرار کرده که پس از این اتفاق و پیش از رسیدن به مرز، گروگان گیران به کمین نیروهای بومی و بسیجی برخورد کرده و سپس با ورود مقتدرانه نیروی زمینی سپاه و همزمان با طلوع بامداد، علاوه بر آزادی چهار گروگان دیگر، همه عوامل این گروهک به همراه سرکرده خود به هلاکت می رسند.

گفتنی است، از مهمترین اهداف این عملیات، تداوم رفتارهای شرارت آمیز ریگی معدوم در درون کشور و ایجاد یکسری عملیات های رسانه ای جدید و گسترده ضد ایرانی با هدف القای ناامنی در کشور بوده است.

در همین باره، فرمانده نیروی زمینی سپاه، با اشاره به هلاکت خدابخش شه بخش، سر کرده یک گروهک شرور و تروریستی گفت: اشرار و حامیانشان بدانند آنان را در هر نقطه‌ای که باشند، تعقیب کرده و به هلاکت خواهیم رساند.

به گزارش مهر، سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران با تشریح عملیات آزادی گروگان‌های اخیر توسط یگان های سپاه در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همه کسانی که قصد اختلال در امنیت درونی کشور را داشته و اقدام به اعمال تروریستی و گروگان گیری کنند، باید بدانند که فرزندان انقلاب به هیچ وجه به آنان اجازه شرارت و گروگان‌گیری و خروج از مرزها را نداده و همچون صاعقه بر آنها فرود آمده و پاسخی قاطع و کوبنده به آنان خواهند داد.

وی با هشدار به حامیان تروریسم و کشورهای که اشرار را پشتیبانی کرده و آموزش می‌دهند، تأکید کرد: بهتر است این کشورها و سرویس‌های امنیتی‌شان به این نکته توجه کنند که وجود این افراد، نه تنها برایشان سودی ندارد، بلکه در آینده برای آنها دردسر ساز هم خواهد شد.

سردار پاکپور در عین حال با درخواست از کشورهای همسایه برای همکاری در امن نگه داشتن مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی افزود: توصیه ما به کشورهای دوست و همسایه، این است که برای جلوگیری از ناامنی اقدامات تروریستی و شرارت که نتیجه‌ای جز لطمه به مردم هر دو طرف مرز ندارد، همکاری و مشارکت کارسازی داشته باشند.

وی ادامه داد: در صورتی که این اراده در آنها نباشد، پاسداران انقلاب با همان روحیه معنوی و رشادت‌هایی که در زمان دفاع مقدس داشتند، پاسخ شرارت ها را قاطعانه داده و در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی، لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

سردار پاکپور درادامه این گفت وگو با اشاره به حادثه گروگان‌گیری در حوالی شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: نزدیک ساعت 22:30 روز چهارشنبه 25 شهریور ماه سال جاری، شماری از اشرار در جاده راسک (چا‌بهار به زاهدان) یک دستگاه اتوبوس مسافربری را متوقف کرده و مبادرت به گروگان‌گیری از سرنشینان آن و سرقت تلفن‌های همراه، اموال و پول مسافرین می کنند که در این بین، پنج نفر سرباز و یک کارمند بانک شهرستان چابهار را به گروگان می‌گیرند.

وی افزود: از همان ساعات اولیه اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی توسط یگان‌های قرارگاه قدس سپاه و گشت‌هایی هوایی به وسیله بالگرد و دیگر اقدامات لازم به سرعت انجام شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه ادامه داد: با توجه به زمان گروگان‌گیری که در شب بوده و همچین وضعیت خاص جغرافیایی منطقه مورد نظر، گروگان‌گیران موفق به دور شدن از محل و حرکت به سمت مقصد نهایی ـ که منطقه مند و تربت در پاکستان بود ـ شدند، لیکن اجرای عملیات سریع و برق آسای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، مانع از تحقق اهداف آنان شد.

وی با اشاره به مشارکت بسیجیان محلی و عشایر بومی منطقه جنوب استان در این عملیات گفت: بنا بر آنچه بعداً از سوی گروگا‌ن ها اعلام شد، اشرار روزها را با استفاده از پوشش گیاهی اشجار و شیارهای منطقه مخفی شده و شب‌ها حرکت می‌کردند.

بنابراین، برادران رزمنده سپاهی در کنار بسیجیان، عشایر و طوایف منطقه بلوچستان با رصد محدوده مورد نظر، کسب اطلاعات لازم مسیر اشرار را شناسایی و همه راه های خروجی مرزی را بستند.

وی خروج از منطقه و حرکت به سمت پاکستان را با توجه به بستن نقاط مرزی توسط سپاه و مردم محلی را برای اشرار غیر ممکن دانست و یادآور شد: اشرار، جمعه پس از تاریکی هوا به منطقه مورتان (یکی از روستاهای مرزی منطقه) رسیده و با توجه به فاصله 15 کیلومتری این منطقه تا مرز پاکستان، قصد رسیدن به مرز را داشتند که نزدیک ساعت 9 شب با نخستین کمین رزمندگان بسیجی و افراد بومی منطقه روبه رو شده و درگیری بین دو طرف آغاز شد.

سردار پاکپور ادامه داد: پس از نیم ساعت درگیری، یکی از سربازان از دست گروگان‌گیران آزاده شد و یک نفر سرباز دیگر که زخمی شده بود، نیز در حین درگیری آزاد شده و عملیات تعقیب، گریز و درگیری با برتری نیروهای خودی ادامه پیدا کرد.

وی افزود: همزمان با طلوع آفتاب و با تعقیب و گریز و همچنین محاصره کامل منطقه در درگیری شدیدی، موفق به آزاد کردن هر چهار گروگان باقی مانده شدیم و چهار شرور مسلح هم به هلاکت رسیدند.

سردار پاکپور با رد اخبار ضد و نقیضی که درباره شهادت یکی از گروگان‌ها منتشر شده بود، گفت: در این عملیات، چهار نفر از اشرار که یکی از آنها «خدابخش شه‌بخش» از افراد شرور و با سابقه منطقه و از سرکردگان اشرار و گروهک های تروریستی بود به هلاکت رسید و یک نفر از گروگان‌ها هم که زخمی شده بود، مداوا و آزاد شد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپس با اشاره به سوابق و جنایات خدابخش شه بخش، سرکرده اشرار و یکی از گروهک‌های تروریستی جنوب شرق کشور اظهار داشت: خدابخش شه بخش و گروه شرور و تروریست وی، در سال های اخیر، در چندین اقدام جنایتکارانه، شمار بسیاری ازهموطنان عزیز و مردم نجیب و غیرتمند سیستان و بلوچستان را به شهادت رسانده بود.

سردار پاکپور افزود: وی در سال 85 در محور دارزین در جاده بم با ایجاده راه ‌بندان، دوازده نفر از مردم و سپس در سال 87 اقدامات تروریستی دیگر در محور پیر‌سوران با اجرای کمین و راه‌بندان تعداد، یازده نفر از پاسداران انقلاب اسلامی را به شهادت رسانده ‌است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه با اشاره به همکاری‌های خدابخش شه بخش با عبدالمالک ریگی معدوم و گروهک تروریستی وی خاطرنشان کرد: این شرور جنایتکار در اسفند ماه سال 87 در منطقه لار در شمال زاهدان، می خواست به همراه عبدالمالک ریگی و دیگر اشرار با اجرای راه‌بندان عملیات تروریستی دیگری را انجام دهد که با حضور قاطع و بموقع نیروهای سپاه و رزمندگان بسیجی به اهداف خود نرسیدند.

سردار پاکپور، انتقال محموله‌های انفجاری در پوشش مواد مخدر برای اجرای اقدامات خرابکارانه تروریستی را از جمله اقدامات این شرور معرفی و تصریح کرد: شه بخش، در یکی از این عملیات‌ها در شمال شهرستان خاش در کمین نیروهای خودی گرفتار شده بود که با بر جای گذاردن صدها کیلو مواد منفجره، سلاح و تجهیزات به همراه دیگر اشرار متواری شده است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه، در پایان، با تقدیر از رشادت رزمندگان قرارگاه قدس و بسیجیان منطقه و همکاری طوایف و مردم بومی منطقه در تأمین امنیت استان گفت: پاسداران انقلاب و فرزندان غیور این ملت، همواره در دفاع از کیان نظام، هشیار و با بصیرت بوده و با پیروی از تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری در هر زمان و مکان و مقطعی، آماده دفاع از انقلاب، آرمان‌ها و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.


منبع خبر : تابناك - http://tabnak.ir/fa/pages/print.php?cid=121564 
اخبار مرتبط

دومين ريگي هم اعدام شد
منتشر شده در تاريخ: 05/07/1391

مجله فارین پالسی افشا می کند: تروریست های «ریگی» در کجا استخدام می شدند؟
منتشر شده در تاريخ: 25/10/1390

فرود هواپیمای حامل ریگی چگونه انجام گرفت؟
منتشر شده در تاريخ: 19/08/1389

آمريكا و سياست هاي د.گانه اش در مورد گروهك جند الشيطان
منتشر شده در تاريخ: 15/08/1389

وصف شهدای زاهدان قبل از شهادت از زبان خانواده هايشان
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1389

تصاویر عاملان حادثه تروریستی زاهدان
منتشر شده در تاريخ: 26/04/1389

روایتی متفاوت؛ از دیدار خانواده شهدا با "ریگی"
منتشر شده در تاريخ: 01/04/1389

جزئیاتی از دادگاه و نحوه اعدام ریگی
منتشر شده در تاريخ: 31/03/1389

عبدالمالک ریگی بامداد امروز به دار مجازات آویخته شد
منتشر شده در تاريخ: 30/03/1389

عبدالحميد ريگي كه بود؟!
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1389

ریگی در دادگاه: اشتباه کردم ، ببخشید!
منتشر شده در تاريخ: 08/03/1389

واکنش والدین همسر ریگی به اعدام وی+تصاوير
منتشر شده در تاريخ: 04/03/1389

عبدالحميد ريگي مجازات شد + عکس
منتشر شده در تاريخ: 03/03/1389

عبدالمالك ريگي:قراربود عکس بگیریم جنازه تحویل بدهیم(تصويري)
منتشر شده در تاريخ: 30/02/1389

بقاياي ريگي تهديد به بمبگذاري کردند!
منتشر شده در تاريخ: 12/02/1389

دستگيری عبدالمالک 2 در زاهدان
منتشر شده در تاريخ: 04/02/1389

ناگفته هایی جالب از چگونگی آزادی عطار زاده+تصاویر
منتشر شده در تاريخ: 28/01/1389

اعترافات ريگي به سازمان ملل رفت
منتشر شده در تاريخ: 25/01/1389

اعضاي ارشد گروهك ريگي امان نامه خواستند
منتشر شده در تاريخ: 22/01/1389

عکس های منتشرنشده ازنحوه آزادسازی ديپلمات ايراني/ تصاوير
منتشر شده در تاريخ: 18/01/1389

اقامت خانواده ریگی درامارات
منتشر شده در تاريخ: 17/01/1389

آخرين وضعيت خانواده عبدالمالك ريگي
منتشر شده در تاريخ: 09/01/1389

ناگفته‌هايي از جنايات ريگي توسط يكي از اسرا
منتشر شده در تاريخ: 26/12/1388

ريگي دكترای فلسفه گرفت
منتشر شده در تاريخ: 22/12/1388

جزئیات جدید از اعترافات ریگی
منتشر شده در تاريخ: 20/12/1388

جانشین ریگی برگزیده شد!
منتشر شده در تاريخ: 18/12/1388

ریگی از هرمزگان تا تهران مثل بلبل حرف زد
منتشر شده در تاريخ: 15/12/1388

نقش نیروهای امنیتی خانم، هنگام بازداشت ریگی
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1388

ماموریت غیرممکن 4 با بازی" ریگی"/عکس
منتشر شده در تاريخ: 12/12/1388

ماجرای استخاره ریگی در هواپیما
منتشر شده در تاريخ: 11/12/1388

خبر جدید وزیر اطلاعات درباره گروهک ریگی
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1388

چه کسی در قرقيزستان منتظر «ريگی» بود؟
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1388

اقامه دعوی علیه كشورهای حامی ریگی
منتشر شده در تاريخ: 10/12/1388

سردرگمي گروهك ريگي پس از دستگيري وي
منتشر شده در تاريخ: 09/12/1388

درگیری ریگی با مهماندار هواپیما قبل از دستگیری
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

واکنش جالب امارات 4 روز پس از دستگیری ریگی:فقط 2 ساعت در دوبی بود
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

عملیات ویژه نیروی هوایی برای خالی کردن باک بنزین هواپیمای حامل ریگی
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

ریگی:"مگر نمی‌گوييد امام زمان وجود دارد، پس بيايدمرا دستگير كند"
منتشر شده در تاريخ: 08/12/1388

پخش اختصاصی اعترافات عبدالمالک ریگی + عکس
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

ریگی در هواپیما متوجه شد می‌خواهند دستگیرش کنند/خلبان دستور برج کنترل را اجرا نکرد وبه سمت دبی دورزد
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

ریگی هفته پیش دستگیر شد یا بامداد سه شنبه؟
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

حیرت بازماندگان گروهک ریگی
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

دستگیری ریگی فیلم سینمایی میشود
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

کاریکاتور: ریگ ریگی!
منتشر شده در تاريخ: 06/12/1388

گروهک جندالله مدعی شد : ریگی با همکاری آمریکا و انگلیس توسط ایران دستگیر شد!
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1388

ریگی چگونه در آسمان ایران به دام افتاد؟ / هنگام دستگیری شوکه شده بود
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1388

مهم ترین اتفاق کشور را به رئیس جمهور خبر ندادند؟
منتشر شده در تاريخ: 05/12/1388

عبدالمالک ریگی ؛ از جنایت تا دستگیری(+تصاویر)
منتشر شده در تاريخ: 04/12/1388

عبدالمالک ريگي دستگیر شد(تكميلي3)
منتشر شده در تاريخ: 04/12/1388

سلامی: ريگی سی دی مبتذل می فروخت
منتشر شده در تاريخ: 16/08/1388

درباره گروهك تروريستي جندالله
منتشر شده در تاريخ: 27/07/1388

تلاش ريگی برای رسيدن به تهران
منتشر شده در تاريخ: 19/05/1388

نگاهي به شكل‌گيري گروهك تروريستي جندالله
منتشر شده در تاريخ: 28/04/1388

اظهارات مادر زن " ریگی " درباره دامادش
منتشر شده در تاريخ: 23/04/1388

نويسنده كويتي الوطن:انفجار زاهدان حق ایران بود، حوادث بدتری در راه است!
منتشر شده در تاريخ: 11/03/1388

حمله شديداللحن ريگی به امام جمعه زاهدان
منتشر شده در تاريخ: 10/03/1388

ضربه مهلک نیروی انتظامی به گروه عبدالمالک ریگی
منتشر شده در تاريخ: 01/10/1387

سردار رادان: تمامی گروگان‌های سراوان به شهادت رسیده‌اند
منتشر شده در تاريخ: 16/09/1387

جزئيات بیشتر از تحويل ريگي به ايران
منتشر شده در تاريخ: 27/03/1387

16مامور ناجا به گروگان گرفته شدند
منتشر شده در تاريخ: 25/03/1387

تصميم پاكستان براي تحويل تروريست‌هاي جندالله به ايران
منتشر شده در تاريخ: 05/03/1387

اعلام متلاشي شدن گروه تروريستي جندالله در سراوان
منتشر شده در تاريخ: 23/09/1386

اخبار جديد در مورد گروه تروريستي جندالله به سركردگي عبدالمالك ريگي
منتشر شده در تاريخ: 06/08/1386

کشف بزرگ‌ترين منبع مالي عبدالمالک ريگي در ايران
منتشر شده در تاريخ: 24/07/1386